PDA

View Full Version : Календарен метод



Slynchiicee
06-26-2010, 23:10
Една темичка,която може да ви е от полза :)
Календарен метод при редовен цикъл от 28 дни.
Всички циклични методи се основават на избягването на полов акт около времето на овулация,когато се отделя готовата за оплождане яйцеклетка.За жените с редовен цикъл от 28 дни този метод позволява да се установи ''опасния'' им период със значителна точност.(Но само 8% от жените имат такъв цикъл.) На теория овулацията настъпва 14 дни преди следващата менструация (т.е. на 15 ден от цикъла ) На практика обаче тя може да настъпи по всяко време между 13-ия и 17-ия ден.Сперматозоидите могат да запазят жизненоспособността си за повече от 72 часа след като попаднат в тялото на жената,така че трябва да се прибавят още 4 дни преди очакваното време на овулацията (т.е. от деветия ден.)След овулация яйцеклетката е готова за оплождане в продължение на 24 часа,така че още един опасен ден трябва да се прибави след последния вероятен ден за овулацията (18-ия ден).По този начин 10 дни от 9-ия до 18-ия ден са опасни за забременяване.


Календарен метод при нередовен цикъл.
Като използват данните от последните 12 цикъла,жените с нередовен цикъл могат да използват тази формула , за да изчислят опасните дни от периода си. Първият опасен ден се изчислява,като се изважда 18 от броя на дните на най-къс цикъл (в нашия случай 26-18=8-ия ден.) Последният опасен ден се намира,като се извади 10 от броя на дните на най-дългия цикъл (например 31-10=21-ия ден.)

BiGBaDWolF
06-26-2010, 23:11
Браво ! Не че ми е от полза на мен де :D

Slynchiicee
06-26-2010, 23:13
ем мерси .. на който му потрябва ;)

VinDiesel
06-26-2010, 23:19
ем мерси .. на който му потрябва ;)
Вече си знам опасните дни,ще слагам катинара :D
По темата: -Едно голямо Браво.Темичката е доста полезна и предлагам да се направи, Важна :)

BiGBaDWolF
06-26-2010, 23:20
И аз подкрепям VinDiesel ВАЖНА ТЕМА !

vaseto0o
06-27-2010, 10:11
Темата трябва да се направи важна, или да се направи важна тема обединяваща няколко подобни теми :o