PDA

View Full Version : Суеверие



ArrowsOfDeath
06-29-2010, 22:14
Какво ви е мнението за суеверията? Трябва ли още от малки възрастните да ни обременяват с тях? Казвам го, защото колкото и да не вярваме някои хора в тях, все се случва да кажеш "да чукна на дърво", "тихо да не чуе дявола" и други. Явно все пак виждаме нещо вярно в тези т.нар. "небивалици".

Serseri91
06-29-2010, 22:21
Казвам го, защото колкото и да не вярваме някои хора в тях, все се случва да кажеш "да чукна на дърво", "тихо да не чуе дявола" и други. Явно все пак виждаме нещо вярно в тези т.нар. "небивалици".

Това е моментът в който "атеистите" си противоречат.Прекалено изкушаващо е просто да чукнеш на стол/маса и да се надяваш, че всичко ще е наред.НО всички "чукат на дърво", как става, че все пак нежелани случки се случват.Where is the magic ?

Дори невярващите, в труден момент си казват "Боже,...".


Не е ли малко късно за такива теми :D

cherinka
06-29-2010, 22:28
Има и друга, вътрешна страна на живота. Приемете го!

babity
06-29-2010, 22:49
Е, нали все нещо трябва да ти остане извън теб самия, в което да вярваш, в което да се надяваш? Дали ще е почукването, щтракване, пощипване по ухо, почесване някъде, където не те сърби... все някак те разсейва, отвлича те от негативната мисъл, която ти е дошла. Може би точно това е смисълът на някои суеверия - да те разсеят.

AutumnTears
06-30-2010, 06:01
защото изпълнявате прости езически обичаи.

:smt107
всички тези "прости езически обичаи" са на подсъзнателно ниво и оказват влияние, само ако вярваш в тях...

marilyn
07-01-2010, 19:19
Според мен тия суеверия са глупости. Аз не вярвам в тях, може би само "чукам на дърво" по някакъв гаден навик, нищо не влагам в тоя жест ама всичките ми приятели като го правят и аз съм го възприела ...
А наистина религиите отричат суеверията...

GracelessIsDumb
07-01-2010, 19:30
Зе мен суеверието е всяко нещо свързано с идването на роднина у нас- или някой ще мре, или някой ще фалира..сериозно ви казвам баба ми като дойде у нас телевизора почва да пръщи.ВЕЩИЦА!!!Направо ме е страх едно здр да й кажа :? :(

WinstonSmith
07-01-2010, 19:34
Зе мен суеверието е всяко нещо свързано с идването на роднина у нас- или някой ще мре, или някой ще фалира..сериозно ви казвам баба ми като дойде у нас телевизора почва да пръщи.ВЕЩИЦА!!!Направо ме е страх едно здр да й кажа :? :(

Не мога да намеря подходящите думи...
Нито подходящата емотиконка...

KoRnFlAkE
07-01-2010, 20:37
Зе мен суеверието е всяко нещо свързано с идването на роднина у нас- или някой ще мре, или някой ще фалира..сериозно ви казвам баба ми като дойде у нас телевизора почва да пръщи.ВЕЩИЦА!!!Направо ме е страх едно здр да й кажа :? :(

ама.. ти сериозно ли? :lol:

иначе аз не съм много суеверна, но се случва да чукна на дърво.

GracelessIsDumb
07-01-2010, 20:53
Зе мен суеверието е всяко нещо свързано с идването на роднина у нас- или някой ще мре, или някой ще фалира..сериозно ви казвам баба ми като дойде у нас телевизора почва да пръщи.ВЕЩИЦА!!!Направо ме е страх едно здр да й кажа :? :(

ама.. ти сериозно ли? :lol:

иначе аз не съм много суеверна, но се случва да чукна на дърво.
Не бих излъгала за нещо, свързано със смърт..Преди 2 години, когато бях на 13 баба ми дойде у нас за около 1 месец..само ден след като си тръгна баща ми влезе в болница, а майка ми загуби 3000 лв. незнайно къде, още нз къде са! Баба ми за последно дойде на Коледа 2009 и стоя до 27ми. На 28 разбрах новината, че дядо е починал-по майчина линия. Баба ми тази е по бащина..нямам думи просто дали е съдба, или честно ви говоря тая жена носи нещо в цялата къща :?

raduna
07-01-2010, 21:33
Не мисля, че трябва да се учат децата на такива неща, не е нужно да ги знаят, само се обременяват така. Така или иначе все ще чуят едно или дуго по някое време, колкото по-късно, толкова по-добре. Когато си малък повече прихващаш, а тези, които ги научиш като си голям ги подминаваш някак си.

strangler
07-01-2010, 21:53
Не съм суеверна, с изключението на това, че не казвам когато ми предстои нещо трудно, за да не ме кълнат и урочасват.

И хвърлянето на вода пред врата, когато поемаш по нов път, ако се счита.

SolemnityOfDeath
07-01-2010, 23:14
Вроден езически и фалистически страх, то няма и как да го изкорениш. Станало е до такава част от иначе еволюиралото ни интелектуално общество, че е като прикачена част към ежедневието :Р

Нищо вярно няма, просто хората сме страхливи същества като цяло.

yakuza_
07-01-2010, 23:21
Ако бяха верни всички неща, тогава нямаше ли да избиваме черните котки :lol:

jghgh
07-01-2010, 23:23
Имам чисто черна писана вкъщи и постоянно ми минава път. Животът ми определено не се е влошил :lol:


Но и аз чукам по дървета от време на време, или се кръстя, ако си помисля за нещо страшно. Така сякаш се предпазвам, а иначе може и жестът ми да е напълно безсмислен.

Sham
07-01-2010, 23:41
Вроден езически и фалистически страх, то няма и как да го изкорениш. Станало е до такава част от иначе еволюиралото ни интелектуално общество, че е като прикачена част към ежедневието :Р

Нищо вярно няма, просто хората сме страхливи същества като цяло.
но пък е особено театрално, много ме забавлява(в смисъл на занимава, бяга ми думата:Д), дори самонаблюдението е доста интересно))

GossipGirl89
07-02-2010, 09:28
Специално това с "да чукна на дърво" и аз го правя от една страна по навик и от друг за някакво мое си вътрешно успокоение. Не че ако нещо е писано да стане и като чукна няма да стане ама просто като чукна и си се успокоявам някак си :)

ShiZo
07-02-2010, 09:42
Истината естествено е че "чукаането на дърво" ОЧЕвидно няма как да те спаси от нещо. Обаче факт е че самото дейвствие генерира такова фалшиво ..спокойствие, в мозъка. Хем знаеш че не е истина, хем си спокоен обаче че си чукнал на дърво. В повечето случаи суеверията работят когато човек вярва в тях, защото дефакто... той ги реализира.