PDA

View Full Version : Тялото ,хранителния режим, изкривяването ..



crazybebe
07-04-2010, 16:08
Направо,започвам да давам информация която съм прочела :

Звездни тайни за перфектно тяло

Анджелина ДжолиВсички звезди изглеждат страхотно, в перфектна физическа кондиция и с изваяни тела, но никой не знае какво точно им коства това. “Fashion Lifestyle Magazine” разкри някои от хитринките на звездите, с които те успяват да запазят блясъка и перфектната си визия. За да се почувствате като знаменитости, можете да откраднете някоя здравословна идея от тях.

Анджелина Джоли:

За да влезе във форма за ролята си в “Томб райдер”, Анджелина Джоли се подлага на много стриктна диета. Актрисата заменя цигарите и кафето със задушено месо, зеленчуци и соево мляко. “Беше истинско предизвикателство за мен, защото аз не съм свикнала да закусвам, а вместо това пуша цигари и пия кафе.”
За да влезе в един от най-любимите си образи на Лара Крофт, Анджелина Джоли следва стриктно много строг тренировъчен и хранителен режим. Тя ходи на кик-бокс, кану-каяк, йога и уличен бой. За оформяне на перфектно тяло, актрисата яде силно протеинови храни - задушена риба или телешко месо и зеленчуци, спира всичко сладко и пие соево мляко и много големи количества вода. Още една от тайните на актрисата е яденето на суши, което е много ниско калорично и в комбинацията си с ориз, е прекрасно блюдо за диетичен режим.

Деми МурДеми Мур:

Тя пие билков чай по няколко пъти на ден, за да подтисне глада си. За да е здрава и жизнена Деми Мур пие витамини с чая си преди всяко ядене. Актрисата яде сушени сини сливи, които помагат на стомаха да не е подут и предпазват от появата на бръчки. Деми Мур заменя десерта с парченца ябълка намазани с фъстъчено масло, които са засищащи, добър енергиен източник и в същото време се разграждат бързо от организма.

Джесика АлбаДжесика Алба:

От 12 годишна възраст актрисата спазва хранителен режим. “Всички от семейството ми са с наднормено тегло. Аз исках да запазя фигурата си и затова започнах да си готвя отделно. Най-често за закуска ям омлет, направен само от белтък и плодове или сирене и праскова. За обяд ям салата, а за вечеря пиле или риба със зеленчуци. През деня мога да хапна малко сушени плодове и едно плодово мляко, но определено се ограничавам откъм сладкотот и хляба.” Относно тренировъчния си режим, Джесика Алба споделя: “Стремя се да тренирам по 45 минути до 1 час на ден. Започвам тренировката си на бягаща пътека или степер за 10 – 15 минути, докато пулсът ми стане 180 удъра в минута. След това правя 50 подскока и разтягания и после се връщам за около 10 минути на бягащата пътека. Следват четири серии упражнения за рамене, бицепс и трицепс. Когато тренирам се чувствам изпълнена с енергия и доволна от себе си.”

Джанет ДжексънДжанет Джексън:

Джанет Джексън бе цитирана от медиите, че води ожесточена битка с хранителните проблеми. Нейният тренировъчен режим е много строг и е изготвен от личния й треньор Тони Мартинез.
Тренировъчен график на певицата:

* два пъти седмично упражнения за крака (клякания, навеждания, докосване на пръстите, изтласкване на тежести с краката под 30°-ов ъгъл).
* два пъти в седмицата тренировки за горната част на тялото (лицеви упори, упражнения на трапец, “пеперуда” с гири, упражнения с тежести за бицепс и трицепс, махове с тежести настрани за рамо).
* три дни за тренировки на коремната преса.
* пет – шест дни сърдечносъдови упражнения (кик-бокс, баскетбол, тенис, бейзбол, скачане на въже или бягане).

Брат ПитБрат Пит:

За участието си в “Троя” Брат Пит е поставен на здравословен режим. Той спира цигарите и се отказва напълно от любимите си бира и чипс. Единственото вкусно изкушение, от което актьорът не се отказва е ягодовият шейк от “Мc Donald’s”.

Брат Пит е подложен на ниско-карбонатна и високо протеинова диета. Всеки ден той прекарва по два-три часа във фитнес зала, два допълнителни часа – в тренировка с меч и яде невъглехидратни храни с много протеин. Като резултат от това, той качва 5 килограма мускулна маса.

За да направи тялото си релефно и мускулесто за ролята си в “Боен клуб”, Брат Пит тренира по следния тренировъчен режим:

Понеделник: гърди

3 серии от по 20-30 повторения лицеви упори
3 серии от по 20-30 повторения вдигане на тежести от лежанка
3 серии от по 20-30 повторения упражнения за гърди в седнало положение
3 серии от по 20-30 повторения упражнения за горно рамо

Вторник: гръб

3 серии от по 20-30 набирания
3 серии от по 20-30 повторения дърпане на тежести към корема в седнало положение
3 серии от по 20-30 повторения на скрипец
3 серии от по 20-30 повторения мъртва тяга

Сряда: рамене

3 серии от по 20-30 повторения вдигане на гири в седнало положение над главата
3 серии от по 20-30 повторения вдигане на дъмбели настрани от полуклек
3 серии от по 20-30 повторения вдигане на тежести напред до нивото на гърдите

Четвъртък: бицепс и трицепс

3 серии от по 20-30 повторения вдигане на гири за бицепс
3 серии от по 20-30 повторения вдигане на лост към гирдите
3 серии от по 20-30 повторения вдигане на дъмбел над главата

Петък: 45 минути бягаща пътека

Събота и неделя - почивка


Източник: http://www.fashion-lifestyle.net/body_broi8
Източник: www.shapefit.com
Източник снимки: www.celebrities.com, www.chinadaily.com.cn

5 стъпки за перфектно тяло през лятото
Диети и фитнес, 5 стъпки за перфектно тяло през лятото

През лятото всеки допълнителен килограм се усеща съвсем осезаемо. Дънките от миналата година са твърде впити, роклята очертава прекалено пухкави участъци... Време е да се чувствате удобно е дрехите и кожата си. Ето 5 стъпки, които ще ви помогнат да изваете тялото си:

Стъпка1: Детоксикация


Най-добре детоксикацията да я правите през пролетта, но ако сте закъснели, не се отказвайте. Предлагаме ви кратка програма от 3 стъпки за пречистване на тялото:

- Помислете за черния си дроб – Той работи неуморно и денонощно, дайте му възможност да работи с лекота и облекчете режима му. В аптеките се предлага мляко от магарешки бодил, коeто подпомага работата на черния дроб.

- Пробиотици – В храносмилателния тракт живеят повече бактерии, отколкото клетки има в цялото ви тяло. "Добрите" бактерии са играят съществена роля в детoксикирането. Яжте колкото можете повече кисело мляко.

- Фибрите са неизменна чат от менюто – яжте повече храни със съдържание на фибри, така стимулирате храносмилането и метаболизма. Организмът работи по-добре, а вие се чувствате по-леки.

Стъпка 2: Записване

В САЩ направили следното изследване, в което участвали 1700 човека, спазващи диета (облекчаваща сърцето, нискокалорийна или такава без мазнини): половината от тези хора водили дневник на храните, които приемали и упражненията, които извършвали през деня, а другата половина – не записвала. Резултатът показал, че пишещата група свалили средно по 8 килограма, докато останалите – само по 4. Това е начин на самоконтрол.

Стъпка 3: Супер старт

Стимулирайте метаболизма си, чрез добавки, които ускоряват горенето на мазнини:

Conjugated Linoleic Acid (CLA) - това е вид мастна киселина, съдържаща се в телешкото и млечните продукти. С нейна помощ се горят по-интензивно мазнини и се гради мускулна маса.

Гуарана – Това растение се среща в Южна Америка и е много полезно за каузата – влизане във форма, поради високото си съдържание на кофеин, който от своя страна стимулира освобождаването на хормони (като адераналин), които пък горят мазнините.

Зелен чай – Той също е източник на кофеин, но освен това и на флавоноиди, така освен че стимулира изгарянето на мазнини, увеличава и издръжливостта на тялото. За да усетите наистина ефекта от зеления чай, трябва да се взима по-голям период от време (не става само от една чаша).

Стъпка 4: За "зелен" хладилник

Зеленчуците подпомагат "окисляването" на тялото, което се смята, че пък стимулира изгарянето на мазнини, както и метаболизма.

Стъпка 5: Време за кардио

Време е да подновите (или да започнете) интензивните тренировки. Хубавата новина е, че след пауза в началото горите повече мазнини. След интервал тялото използва въглехидратите, за да подпомага работата на мускулите. Тялото има енергия за 15 минути интензивна работа, след това започва да трансформира мазнините в гориво. Това може да звучи добре, но... не е съвсем така. Тялото има способността да се запасява с енергия като превенция срещу глада. Така, когато вие започнете да горите запасите, тялото ви ще компенсира, като започне да съхранява всяка мазнина. Изводът е, че интервалите в тренировките могат да превъзмогнат това.


Източник : http://www.kozmetikata.com/show.php?storyid=14436


Болките в гърба изкривяват гръбнака

Аз съм майка на две деца, но още когато бях съвсем млада, ми откриха изкривяване на втори и трети прешлен на гръбначния стълб. Оттогава досега няма ден, в който да не изпитвам ужасните болки в гърба и кръста. Ходила съм по много лекари, използвала съм много лекарства, чела съм много по въпроса, но мисля, че още малко няма да ми навреди.
Проблемът, който имате, е често срещан - и сред младите, и сред по-възрастните хора. Гърбът не обича обездвижването. За него не е препоръчително както дългото, стоене прав, така и продължителното седене. В основата на страданието стои заболяването, наречено сколиоза или странично изкривяване на гръбначия стълб. - Ако гръбначният стълб на абсолютно здравия човек изглежда изправен, то при сколиоза той е наведен надясно или наляво, а най-често приема S-образна форма. Заради неправилното натоварване гръбначните прешлени постепенно се изместват от своята ос, а това значително увеличава натоварването върху междугръбначните дискове. В резултат се образуват между гръбначни хернии и се оказва силен натиск върху нервните окончания, а това води до появата на болка и нарушаване на функциите на вътрешните органи.

Както и много други заболявания, корените на сколиозата са още в детството. Практически всяко едно ранно изкривяване на гръбначния стълб може да се излекува с помощта на лечебната физкултура, тъй като на 15-16-годишна възраст опорно-двигателният апарат на човека запазва своята еластичност.

В 85 на сто от случаите сколиозата е идиопатична - причината не е напълно изяснена. Съществуват различни теории. Дисплазична теория - според която заболяването се дължи на неправилно развитие на мускулно-връзковия апарат на гръбначния стълб. Нарушена обмяна на мукополизахаридите, при което се размекват епифизните зони на растежа в областта на залавяне на междупрешлените връзки. Това довежда до подхлъзване на апофизите на телата на прешлените и до възникването на сколиоза. Не на последно място се поставя генетичната теория, според която заболяването се дължи на наследствени причини.

Тъй като по-голямата част от времето си прекарваме на крак, а някои от жените и на високи токчета, стъпалата не издържат повишеното натоварване. И възниква дюстабанът. И ако сводът на стъпалото е уплътнен, функцията на амортизатор трябва да се изпълнява от гръбначния стълб. Под въздействието на допълнителното натоварване той постепенно се изкривява - формира се сколиозата.

При изкривяване от първа и втора степен се провежда консервативно лечение - изправителна гимнастика, коригиращи гипсови корсети, електростимулация на мускулатурата от изпъкналата страна. Често при лека сколиоза се провеждат само периодични прегледи и се следи дали състоянието прогресира.

Оперативно лечение се налага при тежки и прогресиращи сколиози.
Прилага се при деца над 12-13-годишна възраст, когато растежът на гръбначния стълб е почти завършен. Използват се различни методи - метод на Котрел - Дюбосе, метод на Зилке и др.

Прогнозата при лека степен на сколиоза е добра. По-неблагоприятна е при пациенти с тежка степен. При тях възникват тежки функционални нарушения на сърдечносъдовата, белодробната, нервната системи поради разместването на органите в гръдния кош.

Задължително е провеждането на профилактични прегледи при всички деца с цел ранно откриване и лечение на болестта.

Източник: http://www.lekar.bg/news-6/info-2852/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5.%D0%B2. %D0%B3%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B0.%D0%B8%D0%B7%D0%BA% D1%80%D0%B8%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82.%D0%B3%D 1%80%D1%8A%D0%B1%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B0/


Гръбначният ни стълб – анатомия и проблеми свързани с него

Анализ и структура на гръбначният ни стълб



Следният научен анализ на анатомията и функционирането на гръбначния стълб е направен от С. Олуей, (Alway, S., Muscular Development December, 2000, стр. 140). Основната функция на гръбнака е да предпазва гръбначния мозък и да пренася тежестта от главата и трупа върху таза.

Гръбначният стълб при възрастните се състои обикновено от 33 прешлена, от които само 24 са подвижни. Първите 7 са дистални /А/ спрямо черепа и се наричат цервикални (шийни) прешлени.
spineillustration.jpg

3 различни изгледа на гръбначния стълб:

1) Дорзално (в гръб)
2) Латерално (встрани)
3) Фронтално (отпред)

След тях следват 12 гръдни прешлени /В/, а следващите са ломбалните прешлени /С/. Петте кръстни прешлена при възрастните са обикновено срастнати. Четирите опашни прешлена са свързани помежду си и образуват опашката (опашната кост). Стабилността на гръбнака се определя от интервертебралните дискове, подкрепящите връзки, сухожилия и мускули и от формата на прешлените.

Поза на тялото и изкривявания

Понякога гръбначния стълб има анормални изкривявания и човек е изложен на по-голяма опасност от наранявания по време на тренировка или при продължителни, изтощителни натоварвания. Могат да се получат следните травми:

Кифоза

Кифозата представлява анормално изкривяване на гръбначния стълб (изгърбване). То включва обикновено гръдните прешлени и се среща най-често при възрастните хора, особено при жените. Засилването на горните гръбни и скапуларните мускули може да помогне в този случай.

Сколиоза (от гръцки – “изкривяване”)

Сколиозата се характеризира със странично S – образно изкривяване в една или друга посока. То се получава в резултат от отслабване на мускулите от едната страна на гръбнака или прекалено засилване на мускулите от другата страна. Спортове, в които действието се извършва с едната ръка (като тласкане на гюле, бейзбол и пр.) водят до подобен проблем. В такива случаи се препоръчва да се насочи вниманието към допълнителна тренировка на ненатоварената страна. Независимо от това обаче, много често сколиозата се дължи на “идиопатични” причини и не може да се установи, как се е получила. И в тези случаи, след подробен анализ на състоянието на гръбначния стълб, може да се получи положителен резултат чрез упражнения под ръководството на добре подготвен професионалист.

Лордоза (от гр. “навеждане назад”)

Лордозата се характеризира с прекомерно издаване, “хлътване” на ломбалните прешлени. Това е обичайно например за жени в напреднала бременност, когато тялото се стреми да възвърне нормално положение спрямо гравитацията. Състоянието на лордоза може да се влоши и поради слаби коремни мускули. Засилване на мускулатурата на корема и намаляване на телесната мастна тъкан може да облекчи това състояние.

Интервертебрален диск

Интервертебралният диск е прикрепен към прешлена и се състои от 2 части. Еластичното пихтиесто ядро образува желатовидния център на диска. Той е обграден от анулус фиброс. Когато върху диска се упражни компресивна сила, анулус фиброс предпазва ядрото от сплескване. Така дискът изпълнява роля на буфер между прешлените. Трябва да се отбележи обаче, че дискът лесно може да се счупи при въртенето на прешлена, което често неправилно се интерпретира като “изместване на диска”. То всъщност представлява разкъсване на диска. Това се получава, когато пихтиестото ядро премине през счупения анулус фоброс.

Това разкъсване може да се получи при опит да се вдигне голяма тежест, а тялото е в неправилна стойка приведено напред. Тази стойка прищипва предната част на диска и смачква задната част на пихтиестото ядро. Това действие наподобява изтискване на паста за зъби от тубата. Ако пробитото ядро се докосне до открит гръбначен нерв, човек изпитва рязка и много силна болка. Около 95% от издатините на всички ломбални дискове се намират между 4 и 5 ломбален и първия сакрален прешлен.

Лумбаго (от лат. – “лумбален”)

Лумбагото е състояние на остра болка в поясната област. Ишиасът е болка, получена от притискане на ишиасния нерв разположен в седалището. Той преминава през задната част на бедрото и долната част на крака и когато бъде притиснат, болката се усеща по цялото му протежение! Ишиасът често се причинява от разкъсване на лумбалния интервертебрален диск. Разкъсаният диск притиска някои от нервните влакна на ишиасния нерв. Не винаги ишиасът се причинява от това. Например, ако шофьор стои в неправилна поза зад кормилото по цял ден в края на краищата ще получи притискане на ишиасния нерв. Дори ако седите правилно, но неподвижно в продължение на часове, ишиасният нерв ще се притисне. Трябва да отбележим, че упражнения, при които се притиска ишиасния нерв (например вдигания с изпънати крака) също могат да доведат до болезнено състояние и опасност от травма. Задължително е да се прилага правилна методика при изпълнение на упражненията особено когато работим с големи тежести върху мускулите на долната ломбална област.


Източник: http://www.belchohristov.com/102.html


Ето и една тема,която може да е полезна за някои : http://www.bb-team.org/forums/viewthread/24579/#229838.


Един лесен за изпълнение хранителен режим


Сутрин

Много важно е да не се пропусне закуската в къщи. Всичко е въпрос на организация и воля да закусвате всеки ден. Чаша минерална вода, чаша кафе без захар и купа с кисело мляко (прясно мляко) с овесени ядки (фини или едри), овкусени по ваше желание с парченца плод – грейпфрут, банан, киви, праскова, чаена лъжичка мед. Това е всичко.

Ползата от такава закуска е голяма. Ще се чувствате сити и ще ви е леко. Действието на тази закуска продължава до обяд. На работното място можете да пиете минерална вода, вместо да хапвате от онези неща, за които ви говорих в предишната статия (чипсове, вафли, снаксове, солети), при положение че почувствате лек глад.

Това изисква сутрин да забравите мисли като “Измивам се, минавам край OMV-то, оттам купувам кифлички и кафе”. Както казах, всичко е въпрос на организация и желание.

Ето няколко препоръчителни действия, за да се справите по-лесно със сутрешните проблеми, досегашни навици и различни оправдания, че нямате време да си приготвяте закуската в къщи:

1. Ставате от сън
2. Усмихвате се, защото усмивката е витамин за вашето тяло
3. Пускате любима музика за настроение (много важно при храненето)
4. Изпивате чаша вода
5. Приготвяте кафе (аз го предпочитам в джезве, защото ароматът му ме настройва страхотно)
6. Влизате в банята за обичайните сутрешни процедури
7. Изпивате кафето и изяждате вкусната и енергийна закуска.

Това за мен е “Златното хранене”. Без него не мога!

Овесените ядки са “бавни” въглехидрати. Такива въглехидрати, когато се приемат сутрин, зареждат с енергия и са много важни за старта на работния ден. Енергийният ефект се увеличава и от белтъчините в млякото. Ако сте поставили в млякото и един банан и/или праскова, количеството на въглехидратите се увеличава значително. Грейпфрутът или кивито от своя страна са възможно най-подходящите плодове както за диети, така и за витаминозен старт за деня.
Междинна закуска

Някъде около два часа преди да обядвате е добре да направите една междинна закуска. Ето една “глезотийка”, която ще ви хареса – 50г. ядки (кашу, бадеми, орехи, лешници) с плод. Аз препоръчвам това да е киви. Той е вкусен и богат на витамини. Избягвайте фъстъците. Някои диетолози дори не приемат фъстъка за “ядка”. Аз лично също не препоръчвам фъстъци, особено за хора с нежен стомах. По-универсални ядки са лешниците или бадемите.

Значението на междинната закуска е да ви осигури полезни мазнини. Не се страхувайте от мазнините. Това са полезните мазнини, в подходящото количество и приети в подходящото време.
Обяд

Ако ползвате ресторантче (барче, закусвалня и т.н.) или фирмения стол, ориентирайте се без колебание към пилешка пържола (по-добрият вариант е пилешка пържола от гърдите) и салата. Изборът на салати през цялата година е сравнително голям – зелена салата, домати, краставици, зеле, моркови, броколи, червено цвекло.

Салатите са богати на фибри – най евтиният източник сред тях е зелето, което е много хубав вариант за салата. Фибрите чистят стомаха и ви карат да се чувствате сити. Не случайно в диети се препоръчват зеленчуци – не само заради витамините и минералите в тях, а именно заради чувството на ситост, което няма да ви кара да ядете калорични неща – вафли, сникърси и други непотребни сладки.

През зимата избягвайте туршиите, защото от тях няма смисъл за диетичното хранене.

Пилешкото месо можете да замените с друго месо, например бяла риба, хек, риба тон, крехко телешко, контрафиле или пуешко. От нашумелият засега Птичи грип нямате основание да се страхувате. В качеството си на биолог към Природонаучния музей във Варна се занимавам активно с птици и съм убеден, че опасност няма! След термична обработка на месото, всякакви опасения от инфекции са сведени до минимум.

Откажете се от десертите, макар че са привлекателни. Те съдържат прости захари и носят празни калории, които ще се полепят по вас като мазнини и предизвикват сънливост. Бих ви препоръчал да се откажете и от супата. Чжте хляб единствено, ако е пълнозърнест и препечен.

Ползата от такъв пълноценен обяд е огромна. Преди всичко той осигурява ресурс от хранителни вещества. Ще имате и желание да се захванете отново с работата си.
Следобяд

Можете да изпиете чаша кафе. Вода или чай – също.
Вечеря

Това е времето, в което вашият хранителен режим трябва да приключи, отново по правилния начин. Препоръчително е вечерята да бъде наистина лека. Ако сте се придържали към по-горните правила за хранене, би следвало вечер да изпитвате глад, но повярвайте, той не е “зверски”. Защото организмът вече е приел почти всичко, което му е нужно, за да бъдете работоспособни и пълни с енергия. Именно гладуването през деня е причината за “зверски” апетит вечер.

Следейки коментарите ви след статията ми “Вредните представи и навици на работещите хора” оставам с впечатлението, че някои от вас се наяждат доста приятно вечер, но болките в стомаха и дискомфорта не закъсняват. Ставайте винаги леко гладни от масата. Сигналите за ситост достигат до главния мозък чрез хипоталамуса, на който са му необходими около 15 минути за реакция. Така че, вечерятя трябва да е лека, обещавате, нали?

Вашата лека вечеря може да се състои от: парче риба (за препоръчване е да бъде по-постна) или пилешко месо или по-крехко телешко месо. Непременно комбинирайте със салата от кълнове или зеленчуци.

Ползата от такава вечеря е голяма – осигурявате си белтъчния прием и спокойния сън.

Ако все пак огладнеете по-късно през нощта, защото примерно сте си взели някаква работа за свършване от офиса, внимавайте към какво посягате. В късните часове можете да хапнете малко парче месо с малко салата, малко фъстъчено масло. Особено важно е количеството да е малко.
И най-накрая…

Хранителният режим стои в основата на здравето, работоспособността и външния вид. Ако изберете подходящ хранителен режим, вие ще се чувствате жизнени, енергични, сити (а не “зверски” гладни), уверени, с добро самочувствие и настроение, излъчването ви ще бъде приятно за вас и за околните. Работата ще ви се отдава и ще ви спори.

Попитайте се искате ли да бъдете такива. Ако отговорът е “Да”, всички препятствия могат да бъдат преодоляни. След това просто започнете да се храните правилно и не губете никакво време. Коригирайте нещата, ако се налага. Наистина са прави хората, като казват “Здрав дух – здраво тяло”.

А аз казвам, че няма невъзможни неща!

Източник: http://www.novavizia.com/59.html :) :) :) Ако имате въпроси,можете да ги зададете тук !

П.П-Съжалвам ако темата се повтаря !