PDA

View Full Version : Въпрос относно изпита-кормуване



Seducti0n
07-05-2010, 16:18
Здравейте, съфорумци.

В близките една-две седмици ми предстои да се ява на изпит по кормуване пред ДАИ.Обаче инструктора ми нещо не ми дава да се запиша.Аз принципно имам и още няколко пъти да карам-до този петък, обаче той твърди, че не съм се научила и, че нямало нужда да ходя на изпит.Едва ли не е убеден, че ще ме скъсат
Иначе процедурата, ако ме скъсат ще е да платя 120 лева за още 4 допълнителни часа кормуване и след това пак още 50 за таксата за изпита.И се чудя, да не би да ми намеква от сега адвансово да си ги взема за да може да взема и книжка от раз.Вие какво мислите по въпроса.В чудо съм се видяла.Той все повтаря, че съм бързала да я взема, ама какво бързане, те часовете са си към края, а той ми твърди, че нищо не знам..

Та аз все пак ше си подам документите в петък.Та ще ви помоля да ми дадете някакви съвети относно това какво да прява и какво не.Какво се оценява добре от изпитващите и т.н.Моля ви, наистина всеки един коментар би ми бил от полза!

Благодаря предварително. :))))

babity
07-05-2010, 16:32
Само ти може да си прецениш дали си готова или не. Инструктура на моя много близка приятелка твърдеше същото. Дори в деня преди изпита той вместо да я окуражи и каза, че много е бързала. Виж, тези пари за допълнителните часове влизат в джоба на инструктура ти. Част от тях отиват в школата, но друга голяма част отиват при него. Така че той има сметка да не си готова, да те наплаши и да си платиш още часове.

Аз имах късмет и попаднах на много точен човек. Аз бях в обратната позиция. Притеснителна съм и никога не съм готова за нищо. Постоянно го врънках за допълнителни часове, но той ми отказваше. Да, накрая ме скъсаха и пак си ги взех тези часове, но важното е, че си пролича човещината.

Пак ти повтарям - ако се чувстваш готова си се яви. 'Щото може и да си вземеш изпита от първия път, а ако ли не - така или иначе ще ги дадеш парите за допълнителни часове.

Canis_Dirus
07-05-2010, 16:32
Е след като вече си решила?
Но да не се изправиш пред следната ситуация:
"Защо не караш в дясната лента?" "Защо караш в дясната лента като има дупки?" "Какво си се разбързал?Друса. Дай по-бавно" "Дай по-бързо де, виж, че бавиш движението"

plmn
07-05-2010, 16:56
Не го слушай, а се явявай ако се чувстваш готова. 8-)

Карай си с 50, само където е нужно по-бавно, иначе рискуваш да се заяде, че бавиш движението.

Като седнеш - огледала, седалка, облегалка, КОЛАН.

Редовно гледай в страничните огледала и средното. Ама така че да си личи, че гледаш. Движи си цялата глава. ;дд

Мигачи - винаги, дори за престрояване в др. лента.

Фарове може да си пуснеш, въпреки че в тоя период не е задължително.

Ако паркираш - бавно.

Накрая - оставяш я на 1-ва предавка И ръчна.

Гасиш фаровете.

Това за огледалата е много важно. На мен лично ми каза - 'имаш изградено умение да получаваш информация от околната среда' и още там нещо, така че не го подценявай това.

Моя изпитващ явно искаше да си свърши няква работа докато имах изпит.. накара ме да спра на много шибано място. Питаш го сигурен ли е, предвид обстоятелствата, ако каже да - изпълняваш. Аварийни. Все пак може да е тест, внимавай.

Тва са ми съветите... ако внимаваш и не им даваш повод да се заядат, ще им бъде трудно. Не и невъзможно де. Ако е решил да те къса, може да те свали от колата и да накара да обясняваш кое какво е по двигателя .. или да обясниш кои означения по гумите за какво са и пр.

Успех. 8-)

Seducti0n
07-05-2010, 16:58
babity, благодаря ти за отговора

Иначе странното е, че може за първи път се чувствам уверена и подготвена за нещо, но той като цяло инструкторът ми си е максималист и очаква идеално каране, но това не може да се постигне за 30 часа, просто е невъзможно.Иначе поне в моя случай за комерсиалност не може да става въпрос-приятел е на баща ми, не би искал точно мен да ме скъсат за да му доплатя предварително часове.Той все повтаря, че иска да ме научи, че е много по-важно да мога да карам, пред това да имам книжка, но едното би трябвало да бъде следвано от другото.


Канис- винаги мога да попадна на кофти изпитващ.Колкото и добре да си подготвен, ако попаднеш на по-висш в йерархията могат да те закопаят жестоко.

Seducti0n
07-05-2010, 17:03
plmn, доста окуражаващо 8-)

иначе с мигачите сме си първи приятели, досега никога не ми се е случвало да забравя да подам, дори и при престрояване.Огледалата за задно виждане също ги уважавам.

Иначе греша при превключването понякога.Но колкото тъпо да прозвучи-проблема е в колата.Някак тромаво става само превключване.Пробвах на тази на баща ми- всичко е 6.

Иначе в студенски ще ми е изпита.50 малко трудничко ше вдигна.40 макс.А иначе инструктора все мрънка, че съм влизала бързо в завоите...

П.С-Гърнето на колата постоянно закача в легналите полицаи... и това се считало за катастрофа, закачането в храсти-също...

babity
07-05-2010, 17:28
Само не се шашкай! Вечерта преди първия ми изпит почти не спах. Прекарах цялата нощ, въртейки се в леглото и припомняйки си маршрута (знаех квартала, а не точния маршрут) и всички малки грешки, които мога да допусна и да ме спънат. Сутринта бях почти сигурна, че съм готова за всичко в този квартал и... бам! Вярвам, че съм имала най - краткия изпит в историята. Направих ЦЕЛИ 20 МЕТРА преди да ме свалят от колата. :lol: И всичко това, защото се притеснявах и премислях. Скъсаха ме, 'щото не съм спряла на остатъците от ръждив, разпадащ се стоп и то на паркинг. На следващия път си събрах мозъка, карах си бързичко, по - нахъсано и агресивно и в крайна сметка завърших без нито една основна или второстепенна грешка. Спокойствие, само спокойствие!

machoka
07-05-2010, 18:13
Моят съвет е - недей пести 7-80лева, а си вземи допълнителните часове и да те научи по-добре, малко повече опит да понатрупаш с инструктор. Шофирането не е шега работа, особено по нашите бойни полета, а ти не си карала активно преди да почнеш курсовете, така че всеки допълнителен час ти е добре дошъл. Няма за къде да бързаш.

Seducti0n
07-05-2010, 18:25
:)е ако ме скъсат така или иначе ще се наложи да ги дам 120те,
но идеята е там, че аз усещам, че мога да карам.Не перфектно разбира се, но идеалния шофьор не става такъв за 30 часа зад волана.

Не се перча и не се правя на експерт в областта.Дразни ме факта, че ме подценяват.Още повече ме дразни това, че инструкторът ми не е склонен да ме допусне до изпита.В край на сметака, ако наистина не ставам, даяджията ше ми натрие едно хубаво носа и така.Но случва се, не ме е страх да загубя

anonymous546178
07-05-2010, 19:14
Абе карай си при инструктора докато не ти поиска още пари и после на изпит..


П.п. За 30 часа можеш да се научиш да караш доста добре ... аз имам 18 часа и се чуствам напълно готов за изпит (когато карам по маршрутите с инструктора ги взимам най много с една второстепенна грешка )

yakuza_
07-05-2010, 19:32
Аз когато ги карах бях направил 2 грешки (едната умишлена), по - добре се научи да караш максимално добре за предоставеното време, отколкото после да те е яд, че ще даваш още пари.

go71n
07-05-2010, 20:03
кво да ти кажа, пази се от капаните на изпитващия

на 99% съм сигурен,че ще ти каже ' айде карай по бързо,че имам важна работа ' нормално е да не го послушаш и си спазвай ограниченията..

има го и момента да ти каже ' тука зави на ляво ' пък това да не е разрешено ти си продължаваш на пред, тоест гледай си знаците спираш на знак СТОП задалжително дори и да няма кола и т.н

много обичат да късат за най-малкото защото все пак още 1 изпит са им още 50лв :] най-добре е ако имаш човек в ДАИ да оговорят да не се опитва да те подвежда.

ии доста,често правен номер е софиянци да идват да карат изпитите в Перник ( моя град ), по слабо движение, по голяма шуро-баджанащина и по лесно взимат книжка, ако имаш вариант си премести кормуването в Перник.

Serendipitys
07-05-2010, 20:06
А на мен в деня на изпита ми смениха и колата, и района. Заведоха ме в част на София, в която съм била само 1-2 пъти и то като малка.
Важното е да останеш спокойна, да спазваш правилата и знаците. Внимавай с еднопосочните улици, защото може да ти каже "първата пресечка вляво", което означава, че трябва да завиеш в първата възможна улица. Същото се отнася, ако ти каже да спреш някъде. Гледай знаците - дали е позволено или не. Видиш ли знак "Stop" спираш задължително (независимо има или няма коли).

tuzaro
07-05-2010, 21:50
то с тва движение в София шофер с опит не може да се оправи пък да не говорим за учебен.... добре че не съм карал там курса.
много е важно да си наместиш огледалата, даже и да са ти добре пак ги промени малко, и да не тръгнеш на ръчна.