PDA

View Full Version : Дискове C: и D: Разлики? Употреба?



redbul2
07-06-2010, 16:59
Такаа. Може ли някой от знаещите и компетентни по хардуер да ми обясни някои неща? Компа има 2 диска-C: с някаква си файлова система NTFS и друг D: с тройно по-голям капацитет. Но с файлова система FAT32.
Още при инсталирането, почти всичко е било поставено на първия диск C: (самият Уиндоус, всички папки-документи,изтегляния, видеоклипове и също разните програмки като Excel, Word, плеъри, кодеци и прочее.

И така дискът е запълнен около 80 % и дефрагментирането е затруднено и непълно. Същевременно на диск D: има само 1 мегабайт (под 1 % от капацитета му). Мислех,че Уиндоса автоматично прехвърля програми и файлове на по-големия свободен диск. Но това не става.

И искам да питам.Може ли да се преместят някои неща от C: на D: ? Има ли строги правила една програма или файл на кой от двата диска да бъде? Четох накратко в сайт,че файловата система NTFS е най-новата и добра система. Тогава при прехвърляне върху диск D: (с FAT 32) губи ли се качеството,например на музикални видеоклипове и други? Има ли някой инфо по проблема?

doomkillerr
07-06-2010, 17:49
Проблеми не съществуват за прехвърляне на информация от С-то в Д-то и обратното! Това че двата дяла са с различна файлова система не пречи на трансфера на даннии между тях. Правилото (ако може дака да се каже) е да не местиш вече инсталирани игри или програми от единя дял на другия, тъй като има вероятност те да не вървят! В такъв случай първо деинсталирай дадената игра/програма и след това я инсталирай наново, като при самата инсталация избери дадена директория от дял "D:". Да знаеш, че и това не се дължи на различните файлови системи на двата дяла, а е така защото понякога дадена игра или програма използва други файлове от операционната система или взема информация от регистрите, пък след като я преместиш пътя до тази информация се губи и за това някои от тях не вървят или дават грешка. Нищо не ти пречи да си направиш на него папки с имена "Games", "Install Programs", "Movies" и т.н. и да си записваш информацията на него. :)

redbul2
07-06-2010, 18:20
Благодаря ти много! :) Обясняваш всичко много добре и изчерпателно. Нещата взеха да ми се изясняват. Светна ми лампичка в главата :D Отново ти благодаря за полезната информация! :)

DarkAngelOfHope
07-06-2010, 18:29
Преди да почнеш да местиш неща от C: на D: може да форматираш D: под файлова система NTFS, хем е по нова система хем FAT32 поддържа файлове само до 4 GB :)

redbul2
07-06-2010, 18:47
А само да питам. C: и D: дали са два отделни диска? Или просто са две секции върху един и същ харддиск? И по-важният въпрос. Ако файлове се прехвърлят на D, а Уиндоса,видео и музикалните плеъри останат на С, ще има ли проблем? С отваряне на тези файлове, с гледане на клипове и слушане на музика? Трябва ли и на диск D да се инсталират плеъри и дублиращи диск С програми? Или има някаква връзка между двата диска и програмите на С ще бъдат използвани и от D ?

doomkillerr
07-06-2010, 19:20
А само да питам. C: и D: дали са два отделни диска? Или просто са две секции върху един и същ харддиск? И по-важният въпрос. Ако файлове се прехвърлят на D, а Уиндоса,видео и музикалните плеъри останат на С, ще има ли проблем? С отваряне на тези файлове, с гледане на клипове и слушане на музика? Трябва ли и на диск D да се инсталират плеъри и дублиращи диск С програми? Или има някаква връзка между двата диска и програмите на С ще бъдат използвани и от D ?

Физически (като устройство) хард диска ти е 1, просто е разделен логически на два партишъна - да може да се каже, че са две секции. Ако прехвърляш филми, музика, снимки, документи и други файлове проблеми няма да има! Обаче не мести системни папки и файлове на Windows-а, вече инсталирани програми и игри. Аз ти казах при тях какво да направиш. Ако искаш пробвай и да ги преместиш, но шанса да вървят е 50:50. Споменатата от теб връзка не съществува (поне до колкото схванах това което написа). Няма значение къде ще е инсталиран даден плеър, игра, програма и т.н. Примерно решаваш да ди правиш папка "Program Files 2" на дял "D:" и там си инсталираш още програми, които са ти необходими... първата от тях е да речем някакъв видео плеър - правиш си шорткът към десктопа или директно си стартираш програмата от папка в която си я инсталирал, след това от самата програма си избираш къде се намира музиката ти или дадения филм и т.н. Дано да ме разбра! :)

ludikalinki
07-07-2010, 08:37
Колко е голям този хард диск? Форматиран на FAT32 - това ще трябва да е направено доста отдавна :)

Tempest
07-07-2010, 11:13
разлика между FAT32 и NTFS ше видиш главно в скоростта на достъп и трансфер на данните... и ако под файлове разбираш музика, филми и снимки - няма проблем да ги прехвърлиш на D:\ от C:\, въпроса е, както doomkillerr каза, да не прехвърляш игри и програми.. освен ако игрите не са от преди повече от 4 години (отскоро игрите започнаха да си "тежат на мястото", така да се каже - не можеш току-така да ги метнеш, защото шанса да тръгне е минимален...) А ако на D:\ нямаш нищо, преспокойно можеш да го форматираш под NTFS формат :)

redbul2
07-07-2010, 19:12
Дано да ме разбра! :)

Разбрах. Информацията беше много полезна за мен. :)

totalmk
07-07-2010, 19:23
е по-точно от doomkiller не знам дали ще може да го обясни някой =D> респект батко =;

redbul2
07-07-2010, 19:29
Колко е голям този хард диск? Форматиран на FAT32 - това ще трябва да е направено доста отдавна :)

160 гигабайта. Преди 3 години това беше сранително голям капацитет. За диск С-37 ГБ с файлова система NTFS и диск D-116 ГБ на FAT 32. Всъщност на D е имало не 1 МБ,а към 300 МБ. но все пак е много под 1 ГБ и 1 %. Това разделяне на диска на NTFS и FAT 32 дали е предопределено още при монтажа в компютъра? Или от тоя,който ми инсталира Уиндоса,от него е форматирано така? Има ли някакви предимства FAT 32 като бързодействие? И ако бъде променена системата на NTFS, дали ще се загуби част от дисковото пространство? Пише за NTFS, че има допълнителни екстри, мерки за повишена сигурност и прочее. Което може би запълва част от диска? Не знам каква част и дали е така.

doomkillerr
07-07-2010, 21:16
Предполагам, че хард диска ти е бил разделен още в магазина от който си го купил и двата дяла са били под FAT 32, а когато е инсталиран Windows-а дял "С" е форматиран под NTFS файлова система. Най-добре, както казаха и преди мен премести тези 300 MB (ако е някаква важна информация за теб) на дял "С", след това форматирай "D"-то под NTFS. Мисля, че така ще е по-добре! После можеш да си местиш информацията от С-то на Д-то... :)

DarkAngelOfHope
07-07-2010, 21:59
не губиш никакво място под NTFS-a спокойно :) можеш да си го форматираш