PDA

View Full Version : Бъди себе си или защо динозаврите са измрели?



valdesbg
07-15-2010, 05:00
Такаааа, още една от скучните ми проникновено-дъртофелнически теми с неясен смисъл и сюжет, която ще бъде разбрана от сравнително малко форумци.

За какво иде реч?

За любимия на почти всички форумци и вечно дежурен израз "Бъди себе си". А какво влагат повечето от вас в него? Замисляте ли се защо го казвате и ако да - доколко познавате човека, който иска съвет? Та нали ако човека нямаше пробелм със себе си, нямаше да пуска темата, и щеше да си реши чуденката от раз.

Явно щом има пост.. е нещо в системата куца. И защо куца? Защото системата "себе си" е закъсала. И не може да се справи с конкретния проблем.

Ще се запитате защо не може? Ами.. защото не се е развила достатъчно. Защото явно преди не се е срещала с подобен род проблеми. Вие винаги ли сте знаели че огънят пари? Винаги ли сте знаели че с ножовете можеш да се порежеш?

Нека въведа един малко по "вкаменен" пример. Предполагам знаете за властелините на света, чийто край е настъпил преди приблизително 65 милиона години? Кой каза "динзаврите"? Да, точно ти беше, правилно - получаваш плюсче.

Та защо нашите герои са изчезнали? Колкото и да ни е срам да си го признаем - защото са били себе си. Научили са си една стратегия за оцеляване.. и само нея си знаят. Да ама, някакъв си камък решил да се пльосне в океана ни и.. направил каша. Пепел, прах, сажди, тъмно, студено....Хубаво и какво от това ще кажете? Ми няма ядене, няма топло къщи и... пукясваш след известно време, ако не намериш кого да изядеш и кого да изгониш от дупката му. А нашите приятели не са го направили, щото.. ами щото не са знаели как и защо да го направят. И щото са били прекалено заети със собствените им проблеми, които.. всъщност са доста прозаични. Те си знаят да ядат и да бягат. И хубаво.. гонили се, яли се.. и накрая.. последния си казал.. "Е добре де сега като няма кого да изям..какво да правя?"

Другото интересно нещо било че.. едни мъници, приличащи на мишки, които съвсем нарочно са ви прародители, слезли от дърветата. Досега кратко си пасяли листа и банани(пра-банани естествено.. нашите са по големи и по жълти (: ). И какво видели - паника и шаш из света на големите. Такаааа, сега идва tricky part. Мишоците си казали - "Абе.. писнаха ми тия гадни криви, жълтозелени банани. Я да видя онова храстче долу какво е, дали е вкусно, пък.. може и някоя мръвка да си хвана. Така или иначе ония големите сега са притеснени като за световно и.. няма да искат да ме ядат, щото са заети да се ядат един друг."

И слиза нашия мишевиден приятел, хапва тук там.. решил да си изкопае дупка.. ии хоп.. виж какво ново нещо станало. Нашия си има нова къща, ново ядене, и нови места да се мотае. Пък хем му е топло и готино, хем никой не го притеснява и нашия може да си вилнее на воля.

И в крайна сметка какво излиза? Косматия дребосък, решил да слезе от клона и да се възползва от ситуацията, намерил си по удобна къща, по вкусна храна и.. повече приятели в крайна сметка. А гигантите се тормозили, чудели и се вайкали какво ще правят... И благодарение на съобразителността на мустакатите приятели в момента седите и се пулите на гениалните ми съждения. И пак балгодарение на тях нямате люспи и не спите зимен сън. Както и аз, между другото.

Какъв е извода?

Променяйки себе си - не означава че слагаш маска задължително. Означава че доизграждаш себе си в едно по добро аз, адаптираш се, доказваш че Дарвин и куп негови последователи не са били на гъби докато са писали всичките теории за еволюцията. И в крайна сметка значи че си в крак с променящата се среда около теб.

И.. дефакто излиза че промяната на личността не е нещо лошо... естествено ако имаме желание да оцелеем в суровата джунгла, наречена живот. Иначе.. да ще имаме минимално влияние за известен период от време.. и после просто изчезваме при първия плясък на космическо тяло в океана от възможности. И срам и позор за всички други, щото дребосъците завладяват света. Накрая излиза че е и необходимо да се променяме, за да оцелеем в крайна сметка.

Сега ще си кажете -

хубаво бе.. няма да се променям заради някакъв си тъп камък или заради каквото и да е. Ще си сложа дебелите брони и никой няма да ме докосне.

Да драги ми приятелю.. ще бъдеш същински танк. Муден, бавен, дебел и изглеждащ ретро. Няма лошо де. Все на някого трябва да се подиграваме.

Ще кажеш -

бе я си гледай работата. Заравям се в земята и чакам да дойдат пак благоприятни условия. Айде бе.. няма да ти се променям.

Нямаш ядове.. само че не се чуди, ако някой от мишоците те изрови и изпапка за закуска. Важното е че все пак си държал на принципите си. Било то и в стомаха на дребосъка.

Или естествено.. може да отлетиш някъде до другия континент. Или да преплуваш, или да изкопаеш тунел, или.. бог знае какво още. Хм, хубава идея... пробелма е че.. няма друг континент. Всичко е тук и сега.

Добре де.. излъгах. Има още един континент, по хубав, където те приемат такъв какъвто си. Билета е еднопосочен до там - скачаш от скала, връзваш си камък за шията и се мяташ в океана... отиваш да се доказваш колко смел/силен си срещу глутница озверели котки/мамути.. схванахте идеята, също така върви и с идеята че ще си сам/а. Кофти.. но факт :)

И така драги приятелю.. от кои си избираш да си?

VerryBerry
07-15-2010, 05:34
Пиши на кирилица.

LadyDi

Tempest
07-15-2010, 05:45
tl;dr

прочетох само отначало за "бъди себе си"... погледни ти младежите колко се опитват да се правят на какво ли не за да се харесат на някого... (човек е в мъжки род, но полове не намесвам, говоря общо, като фокусирам върху.. едно 60-70% от проблемите) така де - аз лично казвам "бъди себе си" когато виждам човека отсреща, че е готов да стане какъвто не е, за да се хареса на даден себеподобен от другия пол..

ирония, неирония, само това прочетох и не намерих смисъл в думите ти.. верно ли не си спал?! :D

0u7l1n3
07-15-2010, 05:53
И то какво излиза? Ни в клин, ни в ръкав... :-D

GregoryHouse
07-15-2010, 06:20
Май някфа комбинация от преджасало кафе и "няманенакакводаправя" :)

Иначе хубаво си го написал. но говориш общо. Знаеш, че проблемите не се решават по обща формула, понякога е нужно да еволюираш понякога не. Зависи от ситуацията винаги. Иначе радваш. Ходиш търсиш, вманиачаваш се в некфи проблеми там :P Лошо няма ама като се сетиш накрая, че тва дет се мъчиш да поучиш я на 1000 си успял с 1...и ще си кажеш абе я да му......айката, да се оправя кой както може :)

ExplosionsInTheSky
07-15-2010, 07:39
Колкото повече се повтаря мотото "Бъди себе си", толкова по-малко хората го следват.. Или поне така мисля аз :)

filmimilmi
07-15-2010, 07:42
Темата ти не е лоша, но не я прочетох цялата. Само еуфоричния увод беше достатъчен.
Иначе да бъдеш себе си не е лош съвет.
Бъди себе си = Просто се отпусни и се опитай да бъдеш какъвто/каквато искаш да бъдеш :)

Nakadah
07-15-2010, 07:44
Влади, Влади... Само се хабиш... Никой няма да те разбере...

LadyDi
07-15-2010, 07:49
Аз пък мисля, че аргументацията е малко встрани от проблема.

"Бъди себе си" като съвет, идва по-скоро като синоним на "не се преструвай на нещо, което не си", а не "не се променяй за нищо на света".

mrfahrenheit
07-15-2010, 07:49
И аз силно се надявам хората да се оттърсат от този клиширан израз.Това ,че някой се променя в името на друг човек ,всъщност изразява истинското му естество - той е създаден да бъде долен филмар и да лиже гъза на другите.

mArMaLaDkA
07-15-2010, 07:55
^ А ти всъщност не си изчел целия пост на автора.

Все тая, не харесвам дълги теми. Значително можеха да се посъкратят нещата, да бъдат наполовина, и пак да се разбере смисъла.

А замислял ли си се да пишеш детски приказки?

SolemnityOfDeath
07-15-2010, 08:01
Всъщност никой не иска някой да бъде себе си.

Част от лицемерието на хората, ай гес.

LadyDi
07-15-2010, 08:06
Solemnity, всъщност никой не иска да бъде себе си... Това е причината жените да се гримират (най-глупавия пример, за който се сетих).
Но да се замислим - какво значи наистина да бъдеш себе си? Като оставим настрана примера с динозаврите, защото не ми се струва особено удачен.

Та какво значи?

WaterLilly
07-15-2010, 08:14
Не само че никой не иска да бъде себе си, ами и никой не го прави и не е и в състояние. Такава ни е природата.

А за значението на "бъди себе си" - за мен значи да не се преструваш на някой, който не си, с каквато и да била цел, което си е на практика неизпълнимо.

SolemnityOfDeath
07-15-2010, 08:15
Мхм, 'да бъдеш себе си' е една утопия, защото светът - личен или по-макро потиска същността ти и изгражда правила. Ако бъдеш чистия себе си е доста НЕвероятно да се впишеш в обществените норми, че и в по-тесния кръг такива.

Идеята е да запазиш колкото можеш по-голяма част от себе си със своите принципи и виждания. Ясно е, че с принадлежността си към социума човек губи дадена част от свободата и самобитността си.

Така го виждам аз.

Bixel
07-15-2010, 08:28
уат да фък ве бахти изразяването мн ма кефиш! :D

LadyDi
07-15-2010, 08:32
Съвсем друг е въпросът, дали сме наясно кои сме.

blader
07-15-2010, 09:58
Аз пък мисля, че аргументацията е малко встрани от проблема.

"Бъди себе си" като съвет, идва по-скоро като синоним на "не се преструвай на нещо, което не си", а не "не се променяй за нищо на света".

Подкрепям...
We don't change over time. We just become more fully who we are(мисъл която ми каза личност която никога няма да забравя в период когато именно проблемите с това да бъда себе си сред толкова много хора които всячески се мъчеха да ме направят като тях ми бяхана дневен ред...)
Всмисъл...това че е хубаво човек да е адаптивен и да се приспособява към променящи се среди е вярно но на практика няма нужда да губи себе си...
още повече ако адапдивноста е едно от вродените качества на дадения човек...

В общи линии можеше да съкратиш поста си с около 60% щото тия истории за динозаврите и плъховете са малко или много неуместен пример...така де...поне при такова заглавие...но пък имаш някакъв...ъъъммм...стил...раз ирам хората които харесват темите ти...просто малко се увличаш в това да ги караш да изглеждат по-скоро като художествен текст отколкото като някаква теза чието естество да се обсъжда...

jghgh
07-15-2010, 13:53
Валдес, спри да пишеш лигаво, честно. Супер дразнещо е!

В тоя ред на мисли, напълно подкрепям 1вия пост на LadyDi.

И не е утопично да си "себе си", защото в темата става дума за любов. Стига сте говорили буквално, за да има 'драма'.

Мда, не можеш да си напълно себе си в социума, но да си себе си в една връзка не е трудно, нито невъзможно, нито утопично.

Да си себе си аз го разбирам като да не се преструваш, да си естествен, и най-вече - откровен. Иска се смелост и честност да бъдеш себе си.
Защото понякога на всички ни се иска да излъжем, че и ние се интересуваме от еди-какво-си, за да блеснем пред еди-кой-си, но така се преструваме и се мъчим, а после става и по-тегаво, когато трябва да измисляме още лъжи и да се чудим как да реагираме, какво да говорим и пр.

Трябва да изтъкна, че на мен повече ми върви, като съм естествена - сиреч себе си и открито си заявявам кой интерес не съвпада с интереса на човека, който харесвам и пр. И не става дума само за интереси. Няма да изпадам в подробности колко е по-лесно да свалиш противоположност като си "себе си", а не като го послъгваш, правиш се на маниак, много луд, същия на него и т.н. Няма нищо по-добро от това да си открит пред себе си и пред другите - какъв си, какво те вълнува, какво мислиш по еди-кой-си-въпрос и т.н. Така ще си личност. А личностите се харесват.


А тея, които имат проблем със свалянето на някое момиче/момче (пу, че грозна дума ;р) - наистина ще им е по-лесно да бъдат открити. В крайна сметка обектът или ще ги хареса, или ще ги отблъсне. Каква е файдата обектът да им се хване на въдицата, която е изплетена от лъжи? По-добре да загубят харесвания човек, но да не са влезли в роля, която не отговаря на същността им. Компромисите са отделно нещо, без тях не може. Не е казано, че не трябва да се променяш, но стига ти сам да го желаеш, а не за да излижеш некой задник.


Solemnity, не съм съгласна че никой не иска отсрещната страна да е себе си. Човек свиква със "себе си"-то на другия или не свиква. Все някога ще намериш човека, чието "себе си" не те дразни. Дотогава компромиси или избираш черти, които можеш да понесеш от личността на другия човек. Все пак нищо не е идеално. Това обаче пак не значи обезличаване.

umri
07-15-2010, 14:39
От-до съгласен. Преди време беше префръкнала мисъл да пиша и аз на тая тема, ама не достигнаха нерви.
Ти ставаш такъв, какъвто искаш да си, стига да ти достига воля. Ако винаги съм бил "себе си" до сега да не съм барнал жена. Винаги има един идеал, към който човек се стреми и точно това е чара на всичко. Не е въпроса да се преструваш на някой, който не си, а да се променяш към това, което смяташ за най-добре.

Гласувам за стара домашарка. За да имаш нерви да пишеш истини, верно тряа си на нещо, особено за това окапачено племе.

Bellatrix
07-15-2010, 15:01
Мисля, че съм съгласна с jghgh.
Не, че не си прав донякъде де.
Тоя съвет "Бъди себе си" обикновено го дават на някой, който се кани да иде на първа среща например. А тогава да си съвсем себе си не е особено хубаво, защото има да си седиш сам. Не става дума да лъжеш и мажеш, но да се посдържаш, може би? Аз мисля, че всеки зад "социалната маска" крие едно аз, което би изглеждало странно и не съвсем в ред на останалите хора. За това е хубаво човек лека полека да разкрива себе си: черта по черта. Така човекът отсреща наистина те опознава, отхвърля и приема различни твои черти и стъпка по стъпка се влюбва (или обратното, разбира се: ези тура шанс).
Ако се плъосваш изцяло разкрит пред всеки веднага ще има да си патиш.

valdesbg
07-15-2010, 16:14
Такааааа.

Драги форумци - по природа сте мързеливи. По не-креативния начин. Защо ще попитате вие?

Ами.. много просто. Дадох ви една съвсем различна гхледна точка и определено неортодоксален стил на писане, който отвсякъде си крещи "Предизвиквам те да мислиш, разсъждавай и излез от черупката си, изяви себе си и начинаси на мислене. Виж какво представляваш и си кажи - това ли искаш да си?".

Вместо това почти всички оттези, които са писали в темата реагираха както реагира геврекаджия на Голф II РК регистрация при вида на Ламбо."Абе.. хубава е,бърза е ама от моя Гоуф по бързо нЕма. А тоя сигурно е некъф келеш щом я кара тая смотана кола."

Или още по сдъвкано казано - прибрахте се в черупката и си приказвахте съвсем отделни и несвързани неща, които всеки път щом ви се подаде пръст си говорите. Накрая на темата има простичко зададен въпрос.. вие се хвърлихте в сложни дидкусии за това кои сме ние и кое ми куца в примера с динозаврите. И дефакто стана така че... доказахте на мен и на себе си че не признавате друга паничка освен вашата. Което пък е точно обратното на това, което твърдите. "Искам това, това, това и това от хората около мен,обаче няма да направя нищо за да се впиша в средата, която искам. И ще си вървя с рогата напред и другите ще ме приемат това което съм. Аз обаченяма да ги приемам, искам да бъдат такива, такива и такива. И искам да ме разбират и да ме подкрепят и да не се заяждат с мен и.....един куп други неща" Някак лицемертно, не мислите ли?

Да поясня - това са динозаврите.

Всичко си е наред, всичко е взето от живия живот. Марина хайде да не се лъжем - колко човека познаваш, които смятат че промяната не е лошо нещо, а дори необходимо? И предвид че си от повече време в този форум от мен, кажи ми колко от тия хора са под 25 години? Също така колко теми си виждала, в които автопра пише "срамувам се да я заговоря, обаче много я харесвам, какво да правя?" и получава вълна от отговори "Бъди себе си"? Какво всъщност му казват - продължавай да се срамуваш и да нямаш смелост да заговориш момичето.

А колко от отговорите са "Пич имаш проблем с този срам. Би било добре да го преодолееш. Примерно по този и този начин. Не се отказвай и се развивай. Така ще се почувстваш по добре."?

Нека се пренеса малко по далеч в живота, защото някои смятат че темата е само за любов. Не, не е само за любов. Тази идея може да се вмъкне във всеки един аспект на живота. Та нали всеки ден астероида на вероятностите се пльосва в морето от възможности. И почти всички надяват тежките брони или се заравят в пясъка, само и само да се предпазят от опръскване. И се самообричат на още по праволинееен, еднообразен и скучен живот, предвид че посоката в която отиват изобщо не е тази, която искат. Чували са обаче че промяната е лошо нещо и видиш ли... филма става страшен.

Та така драги ми съфорумци, отново ще попитам - От кои сте - динозаврите или мустакатите приятели?

Нека сега добавя още малко разсъждения отновновтория пост на Марина. Дали знаем кои сме ние всъщност.

Отговора е прост - Не. И нямаме желание да научм. Защо? Защото се иска услие и воля. И също така се иска да сезаровим в собственото ни блато от проблеми и ежедневни действия и дазапочнем даанализираме себе си. Което всъщносте най-трудната част(но в никакъв слуичай невъзможна). Самопознанието и саморазбирането са много мощен начин да достигнеш до истинскиятипотенциал, да осъзнаеш какво те подтиква към определени действия и защо се появяват проблемите ти, както и как можеш да ги решиш. Общо взето... добре е да се опознаеш. Иначе.. ако ти не можеш - как очакваш някой друг да го направи.
Защо сестрахуваш да навлезеш дълбоко в себе си? Защото ще откриеш доста страшни и озадачаващи факти, които ще преобърнат представата ти за света? Или защото не искаш да излизаш от неудобната и изтъкана от неизвестности, колебания, комплекси и противоречия черупка, която наричаш "Аз"? Защото не искаш да осъзнаваш че досега си бъркал, както и че ще ти се наложи да се промениш, защото..ами защото просто средата вече не толерира охлюви като теб?

П.П. Темата съм я писал в пълно съзнание, без въздействието на опиати или други вещества.

П.П.2. Сега, сдъвкано и скучно, по разбираемо ли е?

WaterLilly
07-15-2010, 16:45
Като почна да ти чета тирадите и главата ми сякаш се пълни с памук. Вероятно проблемът е не само в мен.

valdesbg
07-15-2010, 16:48
^Ем.. червеното хиксче и.. следващата тема.

Аз какво да направя по въпроса с твоята глава и памуците?

Bellatrix
07-15-2010, 16:58
^ И предното е разбираемо. :) Просто на повечето хора мозъкът им не криви в тая насока. Помня един цитат на Тери Пратчет: "Ненамесата в събитията е като обещание да не плуваш. Абсолютно никога не го нарушаваш, освен ако не се озовеш във водата" Та тук е същото. Сменят се условията, средата, ежедневната обстановка и всеки ще не ще се променя, за да се нагоди по 1 или друг начин. Всички се променят, но просто повечето го правят неосъзнато (т.е не с ясната умисъл: Аз ще се променя. И то не от утре - Веднага!"). То си става от само себе си.

Ще ти дам личен пример: бях едно време голяма ревнивка, много се мусех, всички подозирах и изобщо се държах като патица, която си е заплюла езерото и не ще да го дели с никакви лебеди, пък ако ще да са приятели на патока. И в един момент ме тресна действителността: че момчето се е отчуждило от мен, че го дразни всичко това и в усилията си да го държа като лична вещ и само мой мой мой, всъщност съм го загубила по най-тъпия начин. Сега вече за никакъв дявол не бих си позволила да чувствам ревност (камо ли да я демонстрирам). Това е една осъзната промяна, предизвикана от обстоятелства.
И повечето тийнеджъри се променят (еволюират) точно по този начин. Опит/Грешка/Поправка.

Тийнейджърът, пуснал тема: "Страх ме е да я заговоря" ще се надъха от някой сладкодумен отговор и може би дори ще се доближи до момичето, но ПАК няма да я заговори, защото го е страх, че ще бъде отхвърлен и форумът просто няма чак такава тежест, че да промени това. На него му трябва да я погледа отстрани, да побленува, да съжелява с всеки изминал ден все повече, че е такъв шубелия и накрая да му дойде до гуша, да му писне и да го направи.

Адски малко хора разбират какво искаш да кажеш под опознаване на себе си. Все пак форумът е пълен с теми: "Ама аз кой да избера: оня русия с мангизите или хубавия с мускулите?" Щом не могат да си отговорят на най-простия въпрос: "Какво искам?" как ще си отговорят на въпроса: "Кой съм аз?" Всъщност кой си ти е нещо, което всеки дълбоко в себе си знае много добре. После е замаскирано и скрито от адски много комплекси, несигурност, предпазливост, непредоверяване и така нататък. Дали ще го откриеш след размисъл над самият себе си и ще го оформиш в думи, или не, мисля е почти все 1, защото ти тъй и тъй си го знаеш. Това "себе си" се изразява във всяка импулсивна постъпка и във всеки по-труден избор, за който се налага да водиш война между "аз" и "аз, натруфен с един тон етикети, норми, стереотипи и прочие". Просто винаги в по-сложните въпроси и избори печели "аз".

Rolisten
07-15-2010, 17:17
"себе си" не е фиксирано понятие , а ми се струва ,че го разглеждате такова априори , защо ?

umri е написал много ключово нещо за волята

blader
07-16-2010, 13:43
Ъх...автора го тресе месиянски комплекс усещам...

Доколко човек е себе си или не и дали ще го прояви зависи изцяло от него...

Да бъдеш себе си не е нещо което правиш...не е действие...глагол..не и в прекия смисъл...това е съвкупност от фактори и решения които не винаги са осъзнати но на практика човек не прави нещо кой знае какво...не полага големи усилия за да бъде себе си...просто или се примирява с това което му се налага или упорства с риск да не се впише...толкоз...всичко е невероятно просто но видиш ли появява се някой си и почва да приказва за динозавърченца и мишки и 'цялата истина блесва' пред непросветеното и лишено от творческо мислене човечество...с каква цел?...

Смятам че това че хората решават да упорстват и не винаги са съгласни с основната идея на темата не е затваряне в никакви черупки(в тази връзка искам да кажа че изразявам не точно несъгласие с темата а по-скоро това че не ми харесва как са представени нещата...и отношението на автора...) а по-скоро надежда...нормална човешка черта...хората дори и при вида на най-доказано безизходната ситуация сме склонни да опитваме да променим нещата в наша полза...защото се надяваме...така и човека който вижда че няма шанс да бъде харесан упорства с надеждата някой ден и него някой да го оцени точно такъв какъвто е...така и притесненото момче решава че да пита по форуми как да се държи на първа среща вместо да изчака сам да разбере от опит мисли че някой ден ще му изсипят всичките необходими знания накуп...не казвам че това е правилно...не казвам обаче и че е грешно...защото опита е нещото което изгражда човек като личност...ако не сме се опарили не знаем че е възможно...ако не сме опитали вкуса на нещо не знаем какъв е...колко хора са наясно какво е усещането да умреш?...съмнява ме да има такива...в тази връзка ние сме толкова себе си колкото сме успели да открием от себе си и по-конкретно толкова колкото живота ни е показал от нас...защото сблъсквайки се с конкретни ситуации ние виждаме как бихме реагирали в тях и понякога сами се изненадваме от себе си...ето защо не мисля че трябва да се променяме защото препдпочитам да се изненадам от себе си отколкото предварително да се самомодифицирам така че да знам как бих постъпил при всички положения...но не ме разбирайте погрешно...има разлика между тоева да се познаваш и да си предвидим...просто не мисля че трябва да оставяме който и да е да ни наложи как да реагираме в дадени положения или как бъдем себе си и ког...както казах всичко се основава на личен избор и НА КОНКРЕТНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА...

Обичам относителността...вкарва някаква интрига не мислите ли...
(на 17 съм...за съжаление нямам 25...не знам дали това ме прави недостоен да изявявам мнение по тия нали...толкова екзистенциални въпроси ама...ако може...простете ми нахалството че опитах...надежда...нали ви казах по-горе...)

anonymous708973
07-16-2010, 16:57
Аз съм на 16 и се чувствам съвсем достойна да изразявам мнение по екзистенциални въпроси. :)

blader, хайде като се правим на интересни пред форумците, поне да пишем правилно месиАнски комплекс. И имайки предвид всъщност, че най-известният човек, страдал от него, е Хитлер... Ти сериозно ли сравняваш Влади с Хитлер? 8-)
За останалото съм съгласна - не виждам смисъл да се пише в този стил език в този форум. Но пък то е ясно - Влади е абстрактен тип, аз съм конкретен и бих дала далеч по-смилаеми за масовката примери.


Ясно е, че с принадлежността си към социума човек губи дадена част от свободата и самобитността си.
С това съм съгласна. Няма как да не е така...

Дълбоко се надявам, че когато форумците съветват "Бъди себе си", имат предвид "Не ставай гъзолизец, за да те хареса някой", а не "Бъди кон с капаци".
И имайки предвид това, няма как да не се съглася с долното:


Защото понякога на всички ни се иска да излъжем, че и ние се интересуваме от еди-какво-си, за да блеснем пред еди-кой-си, но така се преструваме и се мъчим, а после става и по-тегаво, когато трябва да измисляме още лъжи и да се чудим как да реагираме, какво да говорим и пр.
Трябва да изтъкна, че на мен повече ми върви, като съм естествена - сиреч себе си и открито си заявявам кой интерес не съвпада с интереса на човека, който харесвам и пр. И не става дума само за интереси. А личностите се харесват.

Никой не иска да бъде с объркано подобие на човек, което си сменя маската при всеки контакт с нов човек. :)
И наистина, каква е файдата обектът да им се хване на въдицата, която е изплетена от лъжи? :)

Най-краткото и ясно мнение в темата е на умри - евала, пичът го е казал точно както си е.


Също така колко теми си виждала, в които автопра пише "срамувам се да я заговоря, обаче много я харесвам, какво да правя?" и получава вълна от отговори "Бъди себе си"? Какво всъщност му казват - продължавай да се срамуваш и да нямаш смелост да заговориш момичето.
Точно така. "Бъди себе си" е най-малоумният съвет в случая. И имаше един леко грозен, но пък страшно верен лаф - "Срам п**ка не е*e!" :)

В заключение, аз съм изцяло ЗА промяната, когато е за да се впишеш в заобикалящия се свят и да се нагодиш към неговите промени или когато недостатъкът, който ще се променя, пречи на оцеляването ти (в случая с динозаврите) или на общуването с хората (в случая със срама). Тоест, съм ПРОТИВ "Бъди себе си", когато това значи да караш по стария изпитан начин, нищо че действа, когато има толкова други, които също действат.

П.С. Залагам на кофти телефонен секс. :P

soul1199
07-16-2010, 17:14
заради кафето ще е,горчи 8-)

babity
07-16-2010, 17:40
Как може да сте толкова буквални бе, мама му стара. "Бъди себе си" значи наистина да си такъв, какъвто си. Ако се има предвид срама... нормално, че като спечеш пред яката мадама/якия пич и ставаш нещо, което не си, т.е. показваш се в различна светлина и никога не успяваш да му покажеш какъв си готин всъщност. Не значи като ти го кажат това, че се има предвид "да, срамът ти е част от теб и ако си себе си значи трябва да се срамуваш 18 пъти повече". Надявам се да се разбра какво имах предвид

Второ: вярно, че света е кофти място, ама аз не разбрах откога е на живот и смърт да забиеш някого и т'ва го превръща в същинската джунгла, в която оцеляването да си е яко стил сървайвър. Да си принципен изобщо не значи да си кон с капаци и аз лично не виждам няк'ва смислена връзка между принципите на един човек и пластичността му в общуването. Т'ва, че някой вижда света по различен начин, не значи, че не трябва да си общуваш с него, нито че не си себе си когато го правиш.

Трето: за лицемерие говорим... В същото време се пишат теми за една аудитория, в чиито теми обикновено се отговаря само с "бита карта си", "направи си една злобарка" или друг пост, който трябва да засвидетелства превъзходство. Ама то сигурно се пише така, за да не се ползва клишираното, лишено от смисъл "Бъди себе си".

woshata
07-16-2010, 18:03
Често казано не прочетох цялата тема, но следващия дълъг посто, където бе обяснено как никой нищо не схаванал, го обмислих доста добре и определено има едно доста добро попадение. Примера с темите "срам ме е, как да я заговоря" е сигурно нещото, което ме впечатли особено много и съм абсолютно съгласна с казаното. НЕ ТРЯБВА да има съвет бъди себе, а по-точно развивай се към по-добро, преодолей недостатъка си, именно това и в много връзки се има предвид под промяна. Не каприз на половинката ти,, нее не ме кефиш така, ама не защото е недостатък, а защото е нещо, което просто не ти изнася.. а в двете неща има разлика.. точно това и аз приемам като промяна в една връзка заради другия- да се премахнат недостатъците и от двете страни, като така хем знаеш, че до теб е същия човек, но по-усъвършенстван, хем да си изгладите взаимоотношенията с това. Динозаври, хлебарки и тем подобни не ме вълнуват, но докато някой налага мнението "Аз съм си аз, не ме ебе за вас" буквално и цинично казано и него няма да има скоро кой да го ебе, камо ли да го обича и разбира.

SolemnityOfDeath
07-16-2010, 18:22
Е кой пък възприема тотално буквално.

Ба ли го, мързи ме да пиша сега, жегата удря мозъка, вентилатора и всичко. Просто исках да кажа, че уошата открай време праска неочаквано (за мен) по-смислени мнения :Р

jghgh
07-16-2010, 18:26
Промяната не значи да загубиш "себе си", особено ако ти го искаш. Промяна = самоусъвършенстване. Мечтите са израз на твоето "аз". Примерно, искам да не съм срамежлива и изработвам новото си аз.
Но тва да се превземаш, да се държиш неестествено според собствените си принципи е супер куцо.




пп. И мне, няма да чета някви отегчителни постове, където някой си е повЕрвал в повече, все форумците му виновни, не го разбирали, колко били тъпи.. че тирадите му наистина досаждат меко казано - за нещо, което може да се обясни с 2-3 думи.

s0b1esk1
07-16-2010, 19:53
абе философе, мислиш ли че дечорлигата ше зацепат историйката? повече почва щеше да има в пълнолетника

blader
07-16-2010, 22:13
PinkPan7her...Не знам кой притежава месиянски комплекс но в крайна сметка това в което той се изразява(не ми се чете от интернет...иначе и аз мога да покажа знания...честно...заклевам се...)...си важи при всички...али е Хитлер или някой обикновен човечец положението си е същото...само може би мащаба се мени тъй че не виждам защо ми го даваш като пример за несъвместимост...не че се правя на умен ама просто не виждам защо трябва да си изразяваме пристрастията опитвайки се да покажем превъзходство над някой който видимо не влага кой знае колко усилия да защити теза която няма и нужда от защитаване тъй като не е нещо което изисква специално опитно доказване...просто е всекидневие...
(и все пак простете ми за ограничените познания(които в основната си и по-голяма част са резултат на чутото по телевизията...) и още по-ограничения кръгозор който не ми позволява да се съглася с мненията на абстрактни личности...въпреки че и аз се имам за такава личност...ама то абстракното е едно такова...нали знаете...не може да се обясни...)

Колкото до граматическата или пунктуационна или каквато и да е правилност на постовете ми...ъх...fuck that shit...пука ми за запетайките и правописните грешки които видиш ли е федерално престъпление да допускам пишейки по форуми(не че умаловажавам форумите или пък проявявам неуважение към тези които четат написаното от мен...просто не ми пука при положение че се разбира какво казвам...отделно смятам многоточията за много по-добър израз на паузата която бих направил ако говорихме лице в лице отколкото запетайките...)...ТЕРОР за таквиз кат' мениииии...

И сега да заключа:

Имайки впредвид всичко казано от мен и начина по който съм го направил...осъзнавам че немалко хора(особено пристрастните към автора в резултат на дълго или краткосрочното си познанство с него...) ще ми противоречат...при всички положения не мога да твърдя че казаното от мен е абсолютната истина...просто съм убеден във верността на думите си докато не бъда убеден в обратното...и повярвайте ми не е трудно човек да ме убеди стига да ми представи доказателства и аргументи защото съм много толерантен към чужди мнения и избягвам караници и спорове в които явно няма да има друг резултат освен едно постоянно и постепенно изнервяне откъм всички страни...и точно това се мъча да избегна(напоследък съм в растафари период ама и принципно съм си почти във всяко отношение пацифист...)...
в тази връзка...peace y'all and Jah bless...
:D

babity
07-16-2010, 23:04
Ама защо пък ако се усъвършенстваш вече да не си себе си, не разбирам? Верно, че вече си ъпгрейдната версия, ама т'ва пак си си ти. Особено ако вярваш в Бог, съдбата или каквото там е предначертано. Аз в момента, на прима виста, не се сещам за човек, който в дадена ситуация да се е "самоусъвършенствал" толкова много, че чак вече да не прилича на себе си. Единственото такова, което ми идва на ум е за маската, ама автора вече каза, че не се говори за т'ва пък и доста често тая маска пак е проява на няк'ва гъвкавост, която в ежедневието е неизбежна.

gLypChenCee
07-17-2010, 07:44
ЕВАЛА ! :)

anonymous708973
07-17-2010, 21:09
blader, живо мъчение е, да ти се четат постовете, честно... И за очите, и за мозъка.
50 реда мнение, от които 3 са смислени.
Не те критикувам, защото познавам автора, а защото е смешно да кажеш, че страда от месиански комплекс - при положение, че едва ли има човек, който да е напълно, 100% уверен в себе си. Това първо... Второ, що за генерален извод си направи в следствие на една леко отвлечена тема?

Housemusikk
07-17-2010, 22:28
Като за начало едно ГОЛЯМО ЕВАЛА за отделеното време и смислената тема.
Нямам време такаче ще пиша на шлиокавица (добре де просто ме мързи някак си невърви в тая свята тема да лъжа :lol: )
Правил съм доста експерименти със себе си и съм постигал доста резултати .В продължение на месеци съм си набивал в главата "правилния начин" в контекста който е бил правилен (доста условно) за 4-5 месеца .Променял съм си характера до неузнаваемост в опит да се харесам на някой или защото самия аз не се харесвам(в повечето случаи 2рото рядко се вълнувам от мнението на другите малко съм нихилист ) . Стигнах до много важен извод- Аз съм какъвто съм . Съзнателно сам немога да се променя . Единствено несъзнателно в следствие на обстоятелствата това е възможно . Да преструвах се месец , 2 , 3(повярвайте вложих МНОГО), но накрая собствената ми природа ме победи . Друг е въпроса ,че още не съм открил напълно кой съм аз .Единственото което мога да направлявам (и то не напълно) е това в каква среда да се поставя и как да еволюирам . С какъвто се събереш , такъв ставаш важи на 100% (поне за мен) .Еволюирайте само знаете как иначе последиците могат да бъдат катастрофални . Послушайте някъв си ник на име Housemusikk и ще ви е много по леко в живота . (Дееееба маму що и на мен някой не седна да ми го обясни тея работи кат бях на 14-15 :x )

Следващия път давай по простичко , че тва образно говорене и тия тежки метафори не са по силите на 13 годишно хлапе , на нас по порастналите(то и аз къв дърт се изкарах 8-) ) такива теми ни служат само за припомняне кои сме на тях им трябват не на нас :)
ПС: Не е нужно нито да си динозавър , нито мустакат - нужно е да си себе си , НО за да си себе си първо трябва да откриеш себе си

blader
07-18-2010, 00:06
PinkPan7her...честно казано тогава просто ме хвана в кофти настроение...или по-скоро скуката ме завладя и реших да попиша...
а написах 'месиански' с 'я' щото...ми изглежда по-логично(както споменах не ми пука много за граматическите правила след като се разбира какво говоря...)...всичко останало е някак с цел...опит...разбираш ли...един вид експеримент...забавно е...

Относно темата...честно казано всеки логично разсъждаващ човек ще открие че моето мнение не се различава съществено от това на автора а по-скоро имам само козметични забележки относно начина по който е поднесена и отношението към тези които той смята за по-неопитни и над които един вид си мисли че има превъзходство...
(поставете се на мястото на един човек на 13 който попада на тая тема...повечето биха се изнервили от написаното...а и от опита си с контактите си с хора на тази възраст мога да преположа и какви мисли се въртят в главата на някои по-невъздържани представители...)

с риск да се повторя...Peace y'all...and Jah bless...

valdesbg
07-18-2010, 08:47
Ъх...автора го тресе месиянски комплекс усещам...

И как стигна до този извод? За протокола месиЯ, но месиАнски :)

Какво усещаш не знам, но каквото и да ме тресе няма начин да го усетиш, освен ако не правиш секс с мен в същия момент. Предвид обаче че си падам по момичета, това няма как да се случи. По скоро ще го видиш. Дай да се изразяваме правилно, а?

Доколко човек е себе си или не и дали ще го прояви зависи изцяло от него...

Заблуда на илюзията наречена свобода. Нищо де, ако това те поддържа жив - продължавай в същия дух.

появява се някой си и почва да приказва за динозавърченца и мишки и 'цялата истина блесва' пред непросветеното и лишено от творческо мислене човечество...с каква цел?...

Цялата истина може да белсне амо за този, който я търси. За всички останали - месиАнският комплекс е на преден план.

Сам си противоречиш в определението да бъдеш себе си. Хем не е глагол(не е нещо , което правиш) хем е съвкупност от решения. Ми нали тия решения трябва да са взети от някой? Или чакай.. ти казваш че тия решения идват "свише"..и дефакто не ги взимаш ти а някой ти ги дава?

Be my guest, but.. I don`t buy it :)

не ми харесва как са представени нещата...и отношението на автора...

Това си е лично твоя работа :)

хората дори и при вида на най-доказано безизходната ситуация сме склонни да опитваме да променим нещата в наша полза...защото се надяваме...

Да, правилно - глупаци сме. Всичко живо е срещу идиотското решение което сме взели и по всякакъв начин се опитват да ни покажат че.. не това не е нещото което искаме/ни трябва/се нуждаем. Обаче като упорити магарета на мост.. седим и си държим на нашето. Доказано е - човек взима едно решение и като кон с капаци гледа само него и държи само на него. Точно щото адаптацията липсва у повечето хора като понятието. А защо липсва? Свързва се с хамелеона и лицемерието. А кой още е нямал адаптация? Правилно - динозаврите. Не ми вярваш - някъде да виждаш жив динозавър наоколо? Смилодон? Пещерна мечка?

Капиш?

ето защо не мисля че трябва да се променяме защото препдпочитам да се изненадам от себе си отколкото предварително да се самомодифицирам така че да знам как бих постъпил при всички положения...

А това драги ми приятелю е страх от себе си. Повече няма да задълбавам.

Обичам относителността...вкарва някаква интрига не мислите ли...

Не. Оставя поле за недоразбрани неща, и криворазбрани отношения.

ама просто не виждам защо трябва да си изразяваме пристрастията опитвайки се да покажем превъзходство над някой който видимо не влага кой знае колко усилия да защити теза която няма и нужда от защитаване тъй като не е нещо което изисква специално опитно доказване..

Я перефразирай за какво иде реч? Че нещо си се отплеснал и.. май сам не знаеш за какво става дума :)

(и все пак простете ми за ограничените познания(които в основната си и по-голяма част са резултат на чутото по телевизията...)

Finally, u gonna say everything ;)

Относно запетайките - те са отражение на това как гледаш на себе си и какво мнение имаш за себе си. Колкото и да не ти се вярва. Хайде сега е замисли все още ли не ти пука колко несериознно-ограничен би изглеждал в очите на другите и при това положение защо смяташ че трябва да те вземат насериозно?

(поставете се на мястото на един човек на 13 който попада на тая тема...повечето биха се изнервили от написаното...а и от опита си с контактите си с хора на тази възраст мога да преположа и какви мисли се въртят в главата на някои по-невъздържани представители...)

Can u prove it? 'cuz I have something against this point :)

(особено пристрастните към автора в резултат на дълго или краткосрочното си познанство с него...)

Ахаааа, такава ли била работата. Ми ела да се запознаем бе.. биричка не отказвам на никого :)

не че се правя на умен

Не, изобщо :)



Аз съм на 16 и се чувствам съвсем достойна да изразявам мнение по екзистенциални въпроси. :)

Похвално!

Ти сериозно ли сравняваш Влади с Хитлер?

Чест ще е за мен, ако получа подобно признание.

За останалото съм съгласна - не виждам смисъл да се пише в този стил език в този форум. Но пък то е ясно - Влади е абстрактен тип, аз съм конкретен и бих дала далеч по-смилаеми за масовката примери.

Това е защото като конкретен тип... абстракното мислене ти бяга. И явно целта на темата лекичко ти се е изплъзнала. Макар че вчера си писахме на тая тема де. И сега си с друга информация.
Иначе ако искаш - дай по смилаемите примери.

П.С. Залагам на кофти телефонен секс.

Така си е... изостави ме оная вечер.. и гледай кви дебилщини пиша :)


Как може да сте толкова буквални бе, мама му стара. "Бъди себе си" значи наистина да си такъв, какъвто си.

А де? И аз питам как може да са толкоз буквални. Иначе как знаеш/разбираш кой си за да бъдеш "себе си"?

Ако се има предвид срама... нормално, че като спечеш пред яката мадама/якия пич и ставаш нещо, което не си, т.е. показваш се в различна светлина и никога не успяваш да му покажеш какъв си готин всъщност.

Here is the point. Няма нужда да се спичаш пред никого. И ако това се случва - то значи е част от теб. Явно подсъзнателно поставяш тоя човек на по високо равнище от теб, което пък поражда комплекс за малоценност пред него и си гълташ граматиката. А защо поставяш даден човек на по-високо равнище от теб ли? Защото не знаеш как по друг начин да му покажеш че той/тя ти е интересен, примерно.

ама аз не разбрах откога е на живот и смърт да забиеш някого и т'ва го превръща в същинската джунгла

Не съм насочвал темата натам, и все пак ще ти отговоря - от винаги :) Щото ако баща ти не е бил достатъчно напорист+чаровен+потентен+ аможен(тук разбирай къща+легло+куп дребни но важни неща) ти нямаше да се появиш на тоя свят. И въведи идеята от тоя пример навсякъде в ежедневието ти.

аз лично не виждам няк'ва смислена връзка между принципите на един човек и пластичността му в общуването

Когато принципите ти са "На мен всички са ми длъжни поради "еди какво си", и аз няма да се променям заради тъпите пyтки" + "Ще ме обичаш такъв какъвто съм, щото това съм аз и не играя с маска" (модифицирана версия "Шефе няма да направя това и това, щото аз мисля по друг начин и поставям егоистичните ми принципи над правилата във фирмата. Дреме ми какво мсилиш ти по върпоса") сещаш ли се колко пластичен ще си в общуването с хората? Точно колкото дърводелския метър :)

Ама защо пък ако се усъвършенстваш вече да не си себе си, не разбирам? Верно, че вече си ъпгрейдната версия, ама т'ва пак си си ти. Особено ако вярваш в Бог, съдбата или каквото там е предначертано.

I mean it :)


И мне, няма да чета някви отегчителни постове, където някой си е повЕрвал в повече, все форумците му виновни, не го разбирали, колко били тъпи.. че тирадите му наистина досаждат меко казано - за нещо, което може да се обясни с 2-3 думи.

Гледай ся - вие не разбирате от метафори - това си е ваша работа. Аз не искам да говоря конкретно - това си е моя работа. Ако разбираш темата - пишеш мнение по нея, независимо за или против идеята си. Ако не я разбираш - хикса и минаваш към следващата. Съгласна?


абе философе, мислиш ли че дечорлигата ше зацепат историйката? повече почва щеше да има в пълнолетника

Вероятно е възможно. Предвид че не съм мод.. няма как да я мръдна.

Peace to all of you :)

blader
07-18-2010, 12:32
Хах...човек...
ако не друго то ти казвам евала за последния пост...честно...старанието и постоянството ти са похвални...
също така и аргументацията ти е добра...

Не бих могъл да кажа че се почувствах просветен но както и аз съм казал в последния си пост...ако ми се представят убедителни доказателства съм напълно склонен да призная грешка и да се съглася с чуждото мнение(иначе това би ме превърнало в един от онези тъпи катъри за които говориш че не са склонни на компромиси със себе си при никакви обстоятелства(не ми се хващай за конкретните думи...поста ти е дълъг и не мога да го запомня а ме мързи да цитирам...)...)...

За някои неща си категорично прав(то просто ако се мисли логически се стига до тези изводи и наистина е хубаво да се подтикват хората към мислене...)...пдруги винаги ще има кой да ги оспорва...но когато човек обяснява нещо в много думи(и двамата сме наясно за какво става въпрос...) просто винаги има оменти за които все някой(както самия аз а и ти направихме...) да се хване и да се мъчи да ги оспори...но това прави общуването интересно(знам че говоря offtopic ама просто така си ми дойде...)...мисля че метафорите са хубаво нещо но просто когато значението им е очевидно човек може и малко да се изнерви...

И тъъййй...не мисля повече да се заяждам както малко се получи с розовата пантера щото просто не ми се отдава...аз съм добро и дружелюбно момче...
:oops:

Ще продължавам да я следя тая тема щото ми е интересно какво ще кажат хората по нея...мненията са интересни и разнообразни и човек може да има много интересни наблюдения върху идеите и мисленето на другите...
за това обичам тоя форум...
:)

Wednesday666
07-18-2010, 20:08
Хахахаха :razz: Евала на valdesbg и на vblader :D Влади ( едно време ти казвах "батко", после ще ти пиша на лично да те подсетя :D ) темичката е много интересна, нооо май мозъка на повечето няма да стигне, за да я схванат :D щот' са като "динозаврите" - знаят си само стратегията за оцеляване и това е :D blader - и ти имаш май много нерви да се занимваш, евала и на теб, страхотно изразяване имаш и адски много ме изкефиха горните ти постове ;-) Колкото до самата тема - всеки сам си избира дали да бъде от "динозаврите" или от "мишоците" .. Въпроса е в това, че се води че "динозаврите" трябва да имат повече акъл и да зацепват какво значи израза "бъди себе си", камо ли какво значи " да се промениш " - те си променят косата и айде вече, юруш вижте ме колко съм важен :razz: колкото до "мишоците" - they will rule the world :D

ReaDy
07-18-2010, 21:46
Идеята му е, че трябва да е еволюираме...

Rebus
07-18-2010, 22:28
Да не си гледал Ледена епоха?


Доказано е - човек взима едно решение и като кон с капаци гледа само него и държи само на него. Точно щото адаптацията липсва у повечето хора като понятието. А защо липсва? Свързва се с хамелеона и лицемерието.

Е нали се сещаш , че щом вземеш едно решение малко или много го мислиш за правилно.Щом си го взел е естестено да държиш на него,друг е въпроса дали си способен да си видиш грешката(ако си допуснал такава) и дали ще я поправиш.Хората са устроени да се адаптират към промените,ако не бяхме..едва ли щяхме да сме еволюирали до това ниво.

anonymous708973
07-19-2010, 06:35
Идеята му е, че трябва да е еволюираме...

и да се ъпгрейдваме в името на общуването (и оцеляването сред човешкия вид), а не да даваме на отсрещния погрешна информация за себе си, правейки се на каквито не сме.

Дат'с дъ пойнт! :)

Влади, схванах идеята... казвам, че щях да дам по-близки до ежедневието ни примери, за да бъде разбрано по-лесно. Защото нямам нерви да обяснявам и обяснявам, и обяснявам до безкрай... щях да се измъкна по лесния начин, признавам. :)

аз и вчера те оставих... съжалявам за което :oops:

valdesbg
07-19-2010, 07:51
Е нали се сещаш , че щом вземеш едно решение малко или много го мислиш за правилно.Щом си го взел е естестено да държиш на него,друг е въпроса дали си способен да си видиш грешката(ако си допуснал такава) и дали ще я поправиш.Хората са устроени да се адаптират към промените,ако не бяхме..едва ли щяхме да сме еволюирали до това ниво.

За да вземеш едно решение не е нужно да го мислиш за правилно. Нужно е да си мсилиш че то ще ти помогне в конкретната ситуация. Подчертавам - да мислиш че ще ти помогне. А предвид че хората сме не-рационални и взимаме решения базирани на моментните ни чувства/усещания/емоции няма как да очакваш че решенията, които взимаме са правилни и наистина полезни. И от тук излиза идеята че.. не можем и да си видим грешката, защото... защото просто не включваме логиката/разума.

Хората мога да ти кажа че изобщо не са такова цвете за мирисане, каквото ги изкрваш. Хората са мързеливи същества. Адаптацията им е чужда. Ние сме единствените животни, които променят средата в която живеят. Всички останали се променят според средата.

Та на въпроса - колкото е хубаво, толкова е и пагубно. Щото при толкова много свобода и никаква информация как да я използваме.. вършим глупости(виж първия абзац ако не ти е ясно защо). И което е още по хубаво -появява се почва за силно развитие на егоцентризъм и мания за величие. И всичко това при повечето от нас взима връх, което сам се сещаш че... е супер деструктивно. И напълно логично предвид всичко написано до тук.

Да, гледал съм ледена епоха и трите части :)

Инче - аз пък обичам да си обяснявам. Не ме мързи и виждаш човека срещу теб на какво интелектуално ниво е. Щото ако мозъка му работи качствено - няма смисъл да си карате мна ежедневни примерчета.

И така.

П.П. Wednesday666 все още си чакам ЛС-то :)

Bubbly
07-19-2010, 10:03
Не прочетох в детайли всички мнения, но от това, което прегледах, ми се струва, че авторът приравнява качеството да бъдеш себе си със закостенялост, липса на адаптивност и тесногръдие. Определено не съм съгласна с последното. Ако останем на примера с маймуните и динозаврите, описаното от теб е чисто и просто развитие/ естествен прогрес/ подобряване/ еволюция/ надграждане. Промяна би било, ако динозаврите станеха маймуни или маймуните- динозаври. Само че това не е станало, няма да стане и въобще не е необходимо.
Та казахме надграждане, само че за да надграждаш, е необходимо да имаш една определена основа върху която да стъпиш, основа, която те отличава от всички останали- съвкупност от националност, възпитание, природни дадености и най-вече опит- нещо, което малцина на 15 имат. В този смисъл и аз смятам за безсмислени съвети от сорта на "Бъди себе си", по простата причина, че питащият очевадно не е наясно със себе си и с това кой аджеба е той/тя.
Колкото до въпроса- "Що е то да бъдеш себе си?", за мен то е равно на това да живееш в мир със себе си и своите вътрешни принципи без да изпадаш в паника от всеки полъх на вятъра. Пак повтарям- това да си себе си не изключва адаптивността и желанието за развите, присъщи на всеки човек. Кратък пример - Пенка е човек на 18. Отдавна е забелязала, че не са и нужни партита всеки ден, нито всекидневни клюкарствания с дружките,за да се чувства добре. Приятно и е да прекарва деня сред природата, сама с книга в ръка. Това в никакъв случай обече не означава, че Пенка не се нуждае от хора около себе си, че е асоциална, дръпната или пък понякога не и е приятно да прекара ноща навън с голяма компания. Пенка няма и гадже, просто защото не е намерила подходящ човек. Не че не и е приятно да пофлиртува понякога, но с 1-2 изключения не е срещнала човек от мъжки пол, който да и привлече вниманието за дълго. "Тая е фригидна/ надменна/ сдухана лезбийка/ плашило..." би казал някой. Не е изключено, само че така или иначе фригидна или не, на Пенка и е все тая какво ще каже някой си, защото е наясно със себе си и не се депресира от това, че ще прекара два поредни дни у тях без да излиза.
Айде със здраве и поздрави на малцината, които стигнат до края на мнението ми 8)

valdesbg
07-19-2010, 10:13
Яяяя Бъбли-то ме е разбрала от първия път. Което ме радва.

Реших се да напиша тази тема е защото в 90% от случаите "Бъди себе си" се казва с идеята за


закостенялост, липса на адаптивност и тесногръдие.

Не смятам че това е редно, правилно, адекватно, зряло или както искаш го наречи. И темата е моя отговор.

И така :)

Housemusikk
07-19-2010, 10:25
Колкото до въпроса- "Що е то да бъдеш себе си?", за мен то е равно на това да живееш в мир със себе си и своите вътрешни принципи без да изпадаш в паника от всеки полъх на вятъра.
. Иначе поздрваления , че си загряла за к'во става въпрос (не повече от 5 загряха).Само с това не съм съгласен .
За да си в мир със себе си не трябва да изпълняваш своите "вътрешни принципи" . За да си в мир със себе си ,трябва да си в мир с околните (било то хора(най вече) книги или квот там те заобикаля) :) само тогава можеш да го постигнеш . Помисли над това .
Постигнеш ли хармония със света ще постигнеш и със себе си :grin:

woshata
07-19-2010, 10:47
И докато отговаряш, се правиш на духовно извисен над другите, благодаря :lol:

SolemnityOfDeath
07-19-2010, 11:05
Кефи ме как маса хора тук се възприемат като супириър и отсичат някакво "те другите няма да те/ме разберат".

Ебаси смешния интернет снобизъм, честно. Като няма кой да ви разбира отивайте в псевдофилософския клуб някъде другаде, а не тук. Или си затворете устичките.

babity
07-19-2010, 12:08
Кефи ме как маса хора тук се възприемат като супириър и отсичат някакво "те другите няма да те/ме разберат".

Ебаси смешния интернет снобизъм, честно. Като няма кой да ви разбира отивайте в псевдофилософския клуб някъде другаде, а не тук. Или си затворете устичките.

Днес някой е лош. Ми лайкс ит. :-P

Bubbly
07-19-2010, 20:05
Колкото до въпроса- "Що е то да бъдеш себе си?", за мен то е равно на това да живееш в мир със себе си и своите вътрешни принципи без да изпадаш в паника от всеки полъх на вятъра.
. Иначе поздрваления , че си загряла за к'во става въпрос (не повече от 5 загряха).Само с това не съм съгласен .
За да си в мир със себе си не трябва да изпълняваш своите "вътрешни принципи" . За да си в мир със себе си ,трябва да си в мир с околните (било то хора(най вече) книги или квот там те заобикаля) :) само тогава можеш да го постигнеш . Помисли над това .
Постигнеш ли хармония със света ще постигнеш и със себе си :grin:
Въпрос на разбиране. :) Аз пък съм на мнеие, че "Ако искаш да оправиш света, започни със сърцето, главата и ръцете си и оттам тръгвай навън."
" Кефи ме как маса хора тук се възприемат като супириър и отсичат някакво "те другите няма да те/ме разберат".
Ако става въпрос за мен, минах етапа с "Никой не ме разбира". Иначе на псевдофилософски въпрос, още по-псевдофилософски отговори ... :-D

blader
07-19-2010, 21:36
My most genuinely sincere congratulations for Bubbly...

...with all my respect I'd like to tell you something frankly...

...you nailed it sweety...
:grin:

Bubbly
07-20-2010, 10:19
Thanks :)