PDA

View Full Version : Мускулна маса



pirin4ever
07-16-2010, 18:42
Здравейте!Аз съм момче на 16 години,което иска да натрупа маса,релеф не ми трябва за сега ;) Ходя на фитнес от малко по-малко от месец по 3 пъти седмично.Въпроса ми е,дали има някакви храни които спомагат за натрупването на мускулна маса освен яйца,пилешко месо и ориз..И ще бъда благодарен ако някой ми разясни въпроса с протеините,тъй като изобщо не съм в час с тях.Някои приятели казват,че ако взимам трябва интензивна тренировка,други казват че само качваш кила..
Мерси предварително! ;]

vaseto0o
07-17-2010, 19:21
Здравейте!Аз съм момче на 16 години,което иска да натрупа маса,релеф не ми трябва за сега ;) Ходя на фитнес от малко по-малко от месец по 3 пъти седмично.Въпроса ми е,дали има някакви храни които спомагат за натрупването на мускулна маса освен яйца,пилешко месо и ориз..И ще бъда благодарен ако някой ми разясни въпроса с протеините,тъй като изобщо не съм в час с тях.Някои приятели казват,че ако взимам трябва интензивна тренировка,други казват че само качваш кила..
Мерси предварително! ;]
www.bb-team.org
ползвай търсачката там и почвай да четеш сериозно че хич не си в час, не става с един пост да ти се обясни всичко, трябва часове, дни та дори седмици за да се просветиш :D
Ето ти за протеина http://www.bb-team.org/forums/viewthread/28223/
за креатина http://www.bb-team.org/forums/viewthread/35218/
за суплиментите като цяло http://www.bb-team.org/forums/viewthread/4544/
в сайта има и статий не сани във форума. Ако искаш да направиш нещо чети ;)
За начало яж яко и карай без добавки!

ibojilow
07-17-2010, 21:57
Прочети ми поста - пада се втори.
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=349104&start=0
За да не пиша пак по 10 реда. :)

Nafarforii
07-18-2010, 09:17
.Въпроса ми е,дали има някакви храни които спомагат за натрупването на мускулна маса освен яйца,пилешко месо и ориз.. Каквото и да ядеш няма да качим мускулна маса, а просто маса.
А после твоята задача е да я направиш мускулна. :)

ibojilow
07-18-2010, 10:19
.Въпроса ми е,дали има някакви храни които спомагат за натрупването на мускулна маса освен яйца,пилешко месо и ориз.. Каквото и да ядеш няма да качим мускулна маса, а просто маса.
А после твоята задача е да я направиш мускулна. :)
Явно не си го разбрал какво искаше да каже. Той не иска храна която ти прави мускулите, докато седиш на дивана и гледаш филмче . Просто такъв е израза . :)

Krischu
07-18-2010, 23:42
Другите са ти дали отговори,но аз те съветвам само да тренираш без да взимаш.Но не очаквай ВИДИМИ резултати поне преди 7 месец.

awerw
08-14-2010, 08:28
аве нали повторенията трябваше да са малко и да се правят бавно ако искам да натрупам маса с мускукли :-o

fatrat
08-14-2010, 10:00
5х5 или повече повторения с повечее килограми

play23
08-14-2010, 10:54
Другите са ти дали отговори,но аз те съветвам само да тренираш без да взимаш.Но не очаквай ВИДИМИ резултати поне преди 7 месец.
Доста силно изказване, аз качвам средно по 2-3 килограма на месец, около 4-тия/петия месец като съм качил 10 килограма няма просто как да няма видими резултати. Toва е постигнато за 14 седмици - http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2288/157201790180407045912817832047BcZxLN8KCA6phHXB3VZ. JPG
без стероиди и подобни, креатин, протеин и фет бърнър, нищо сериозно.

Може да включиш и извара, аз ям по около 3 килограма на седмица. Гледай да имаш 6 ядения, като 3 са основни (сутрин, обед, вечер) и 3 междинни (късна закуска, следобедна закуска и късна вечеря)
Месата гледай да си пилешко филе, телешки/свински шол.
Но дори и да ядеш работи които са "хубави" нищо не е гарантирано, защото тези работи трябва да са правилно разпределени в отделните хранения, а за това трябват много повече данни за теб и човек който се занимава с това.

awerw
08-14-2010, 11:05
значи да разделя на серии ли щот аз правя 2х30

redbul2
08-14-2010, 11:41
значи да разделя на серии ли Естествено!Делиш на серии и правиш по 3-4 серии за всяко упражнение. Всяка серия по 6-10 повторения.Тоя брой е оптимален за маса и сила. Тежестта избираш така,че да направиш поне 6 и най-много 10 повторения.Ако са над 10,значи тежестта ти е малка и трябва да я увеличиш.Ако са под 6,значи е голяма и трябва да я намалиш. :)

awerw
08-14-2010, 11:52
значи да разделя на серии ли Естествено!Делиш на серии и правиш по 3-4 серии за всяко упражнение. Всяка серия по 6-10 повторения.Тоя брой е оптимален за маса и сила. Тежестта избираш така,че да направиш поне 6 и най-много 10 повторения.Ако са над 10,значи тежестта ти е малка и трябва да я увеличиш.Ако са под 6,значи е голяма и трябва да я намалиш. :)
аха мерси значи ми е лека гирата :D тряя си зема такава дет може да и се сменя тежестта :?

Chacho
08-14-2010, 11:57
Варени картофи, овесени ядки, говеждо месо, мляко, сирене, разнообразни плодове и зеленчуци. Здравословна и разнообразна храна. Това, че мускулите са изградени от белтъчини, не значи, че човек трябва да набива само на протеини. Нужни са ти въглехидрати, мазнини, витамини, минерали, за да функционира правилно тялото ти. Толкова много процеси влияят върху трупането на маса, че трудно може да ги преброи човек.
Както ти казаха, яж често, около 6 хранения дневно е добре, спи достатъчно и навреме, бъди постоянен в тренировките си и влагай мисъл в тях и резултатите няма как да ти избягат.



Между другото: тежест, която позволява под 6 повторения е оптимална за тренировки за сила. Иначе за повторенията за масата съм съгласен, че трябва да са между 6 и 10.

awerw
08-15-2010, 08:53
а като ми е лека гирата и мога повече от 10 ще стане ли ефект ако правя по 15 да речем 20 повторения пак 3 серии ?

play23
08-15-2010, 11:45
То оптималния вариант според мен е, всяка серия да е с различни килограми, като последната да е отказ т.е да не можеш нито едно повторение повече.

awerw
08-15-2010, 11:48
аха ок

play23
08-15-2010, 12:51
Другото което че и на всеки две седмица ми се сменят повторенията, т.е ако едната е било 12(загряваща серия) 12(вработваща серия) 10(работна серия(до отказ)) другата са 12 10 8 и след още 2 пак се сменят, ама тука не съм напълно сигурен как и защо ги е правил така треньора ми, важното е че имам добри резултати.

П.п Ти в къщи ли си тренираш ? Защото и аз така правих в началото, но за 20 дена с програмата за фитнеса и храненето, която ми изговиха имам по-добри резултатати от 4 месеца домашни тренировки взети от нета с не мого ясна диета.

awerw
08-15-2010, 13:38
ами на домашни съм от 10 месеца не съм ги спирал имам воля :D иначе преди пак имах 2 месеца домашни и общо става годинка 8-) и аз съм с не ясна диета ям тука салати, мляко и това е с една гира се опитвам да направя чудеса :lol:

play23
08-15-2010, 13:53
Диетата е дори по-важна от тренировките. Иначе поне което можеш да направиш, запиши си мерките в момента, килограми, мерки на талия, бедро и т.н и след месец пак ги измери и гледай дали напредваш. Но при първа възможност отивай на фитнес. То да инвестираш и в дъмбели не е много евтино, аз си бях взел ама два дъмбела по 10кг с 2 тежести по 2.5 килограма и 2 по 1.25 излизат около 100лв, това са 4-5 месеца във фитнеса.

П.п Салати ? Повечето зеленчуци отиват повече калории за усвояването им, отколкото самите имат. Гледай поне месо да консумираш стабилно.

awerw
08-15-2010, 14:01
аха светна ме още малко мс ще направя каквото мога :)

Chacho
08-15-2010, 15:04
Е айде сега, тва беше смешно със зеленчуците. Повечето зеленчуци и плодове съдържат предимно целулоза или разни по-прости захари и вода. Разхода на енергия при усвояването на въглехидрати е 4-7% от стойността на приетите с храната. За справка, при усвояването на протеините цифрите са 30-40%. Затова след тренировка, когато захранваме мускулите с протеини трябва да се набавят и въглехидрати да изкомпенсират загубените запаси повреме на тренировка. Както и да е, мисълта ми е, че плодовете и зеленчуците задължително трябва да присъстват в хранителният режим. Още повече, че са идеалните източници на витамини, а витамините също са важни за трупането на мускулна маса (особено витамините В).

Между другото, тежести могат да се импровизират по много начини, не е нужно да са точно дъмбели. Но фитнеса си е фитнес. Ако имаше по-бърз начин да се расте, културистите нямаше да са в залата.

play23
08-15-2010, 15:16
За зеленчуците, ще ти дам имейла да поспорите с човека, който ми го каза. Има образование за това и ще ти даде точен отговор, може аз да не съм разбрал точно, няма да е за първи път..

Да дам точно какво пишеше, може да съм го разтълкувал грешно.

* Повечето зеленчуци съдържат малко калории, които не трябва да се взимат под внимание, тъй
като тялото гори повече, за да ги усвои.

Chacho
08-15-2010, 15:41
Аха, еми аз от тук:

Действието на храната - разхода на енергия на едно хранене, преработката и усвояването на храната. Това зависи от химичния състав на храната. Най-много енергия е необходима за преработването на белтъчините, особено на тези от животински произход. В тези случаи разхода на енергия достига до 30-40% от общата енергийна ценност на белтъчините, като повишението започва след около 1,5- 2 часа и продължава още 6-7 часа след приемането на храната.Разхода за въглехидратите е 4-7% и продължава 4-5 часа, а при мазнините 2-4% и съответно около 12 часа.

Въпроса е, че имат други полезни ефекти - снабдяват тялото с разнообразни макро- и микроелементи. Може да не са годни за основен източник на енергия, но понеже не са много калорични не пречи да се добавят към яденето.

play23
08-15-2010, 19:49
Аха, еми аз от тук:

Въпроса е, че имат други полезни ефекти - снабдяват тялото с разнообразни макро- и микроелементи. Може да не са годни за основен източник на енергия, но понеже не са много калорични не пречи да се добавят към яденето.
Точно ! ;) Така че, като цяло зеленчуците могат да се консумират винаги.

YVKsport
08-16-2010, 06:22
Здравейте!Аз съм момче на 16 години,което иска да натрупа маса,релеф не ми трябва за сега ;) Ходя на фитнес от малко по-малко от месец по 3 пъти седмично.Въпроса ми е,дали има някакви храни които спомагат за натрупването на мускулна маса освен яйца,пилешко месо и ориз..И ще бъда благодарен ако някой ми разясни въпроса с протеините,тъй като изобщо не съм в час с тях.Някои приятели казват,че ако взимам трябва интензивна тренировка,други казват че само качваш кила..
Мерси предварително! ;]

По принцип протеини можеш да си взимаш,въпросът е дали искаш да растеш по този начин.Ако взимаш,трябва да са качествени и да ги взимаш в правилното време,за да има максимален ефект.

Sashakiss
08-17-2010, 19:51
Храна. Ядене. Това е ключът към правенето на маса. По малко, но на често. Хапвай по нещо веднъж на 2-3 часа. Освен от яденето, масата зависи и от гените ти. Ако си нисък, има голяма възможност да правиш лесно маса, но трудно да се орелефяваш. Ако си висок, вероятно ще правиш маса трудно, но релефът няма да е проблем. В началния стадии маса винаги се прави бързо, но впоследствие започва да се трупа все по-бавно и по-бавно. Протеините спомагат за правенето на маса, но според мен сега просто си яж храната, а после почвай с протеините.

slicky
08-21-2010, 16:52
ако мога да попитам то протеина и белтъчините помагат за растежа на мускулите,въглехидратите за възстановяване,а фибрите за бързо преработване на храната.Ако имам грешки поправете ,а да помоля още нещо може ли някои да намери таблица за съставките в храните(т.е. колко белтъчини,протеини и т.н) .Мерси ако някои помогне все пак

ZipFail
08-21-2010, 17:27
Въглехидратите са само за енергия, протеина е за възтановяване ;)

HHristov
08-21-2010, 20:39
ММ след 20 години :)

LuxurySk0B
08-22-2010, 10:16
plasmajet е най-добрия вариант за качване

redbul2
08-23-2010, 05:59
Въглехидратите са само за енергия, протеина е за възтановяване ;)Всичко е за възстановяване,без мазнините разбира се:витамини,протеини,въгле идрати,креатин.Въглехидра ите възстановяват изчерпаните гликогенови резерви на организма,което е много важно за него.

slicky
08-23-2010, 08:19
Въглехидратите са само за енергия, протеина е за възтановяване ;)Всичко е за възстановяване,без мазнините разбира се:витамини,протеини,въгле идрати,креатин.Въглехидра ите възстановяват изчерпаните гликогенови резерви на организма,което е много важно за него. мерси за информацията,мисля че разбрах