PDA

View Full Version : Феноменът "Некрономикон"



MochaOnMyLips
07-19-2010, 21:25
Смисълът на тази тема ми е малко мътен дори и на мен и ще ви помоля да не ме съдите прекалено сурово за странните изказвания. Не знам, какво искам да ви попитам с тази тема, какво искам да науча от вас, но "Некрономикон" и това, което се случва с него ми се стори интересен предмет за обсъждане.

Ако напишете "Некрономикон" на български в Google ще ви излязат редица окултни сайтове, твърдящи, че книгата е от десети век, цитиращи правилно името на автора и прочее. Имаше една дълга статия в secretsbg.com

Причината въобще да се захвана с въпросното търсене беше една книга на Лъвкрафт - "At the mountains of madness". Чета я на английски и не знам дали има български превод, затова използвам и оригиналното заглавие. Във въпросната книга често се споменава и "Некрономикон" и реших да потърся, за какво става въпрос. Името ми беше познато, но не ми говореше много, какво можете да се досетите.

Гугълнах "Necronomicon" и (естествено) първото предложение на търсачката беше Wikipedia. След това сверих намерената там информация с още няколко сайта. Излиза, че въпросната ужасяваща книга, пълна според едни с ритуали за призоваване на демони, а според други с разни по-безобидни магии, всъщност е измислица на Лъвкрафт. Няма магическо четиво от десети век, има страховита измишльотина от началото на двайсети.

Мисълта ми беше, че дори и аз, макар и на светлинни години от всичко ставащо около мен, бях чувала за "Некрономикон" и винаги съм си мислела, че е просто поредната средновековна глупост, за която всички се хващат и й вярват. Не бих вярвала в книжката докато не я видя с очите си и тя не проработи, което нямаше изгледи да се случи. Но винаги съм знаела, че има хора, които вярват. Никога не съм предполагала, че би имало хора, които да вярват на 90-годишна литературна измислица.

Замислих се. Колко хора са чували за "Некрономикон"? А колко знаят за произхода му? Колко са чували за Лъвкрафт?

Хората са тъпи.

Извинявайте за безсмислената тема.

filmimilmi
07-19-2010, 22:02
Само ще кажа, че не знам за какво става въпрос. Просто като стана дума за стара книга с ценни ритуали се сетих за този филм.
http://zamunda.net/details.php?id=98241&hit=1
Не знам до колко има връзка, но в него става дума точно за някаква книга, до която всички искат да се докопат защото е ключ към придобиването на свърхестествени сили... Описанието може да му видиш в торента и да прецениш дали да си го свалиш, но ако направо го дръпнеш и изледаш няма да съжаляваш. 8-)

Все тая...

GalaxyEater
07-22-2010, 06:37
Phn'glui mg'lwnafh Cthulhu R'leyh wgahnagl Fh'tagn!

"Те не бяха съставени от плът и кръв. Те имаха форма, но тази форма не беше от материя. Когато звездите бяха точни (подредени), те минаваха от свят в свят, през небето, но когато не са, те не можаха да живеят. Но въпреки, че вече не живееха, те не могат да умрат. Те живяха в каменните си къщи във великия град R'lyeh, запазени от заклинанията на Катулу, чакайки за великото си възкресение, когато Земята и звездите отново са готови за тях."
- член на култа на Кътулу - Стария Кастро, обяснява историята на Великите Древни (The Great Old Ones)

На кратко - има едни древни, те ще унищожат земята, никой не може да направи нищо по въпроса, а едни пичове са ги издигнали в култ, за да умрат първи, така че да не видят края на света.
Нещо като Откровението на Йоан, адаптирано за фенове на хоръра.

IA, IA, CTHULHU FH'TAGN!

xHARDCANDYx
07-27-2010, 21:27
Дори не съм го чувала, но прочетох малкото мнения...
Изглежда интересно...

Sashakiss
08-11-2010, 20:07
Некрономиконът не е ли измислена книга? От Лъвкрафт?

MochaOnMyLips
08-12-2010, 09:29
Да, това ми беше мисълта всъщност. Обаче адски много хора (включително и от по-начетените!) си мислят, че това е истинска книга, пълна с магии и не знам там какво още.

Nam3less3
08-12-2010, 21:44
Има книги с магии, може да ги намерите в книжарниците в раздел "Окултизъм". Примерно "Големият ключ на Соломон". Само че това са нечисти неща и не трябва човек да се занимава с тях. Е, не знам какво разбирате под магия, но определено не е като Хари Потър :D

rozenkrants
08-17-2010, 18:46
Некрономикон,книгата на злото или воят на арабските демони е книга се разпространява в два варианта от десети и двайсти век и въпреки различните интернет издания които твърдят,че представят съдържанието на тази книга малцина са имали честта да я подържат в ръцете си,защото тя сама избира собственикът си и само достойните могат да я притежават.Самият Хитлер я е търсил надявайки се вътре да намери заклинания с които да спечели базсмъртие и световна власт.Според някой тя е написана от американски писател на фентъзи Лъвкрафт след него още много писатели и сценаристи вплитат книгата в своите произведения.И до сега остава загатка дали тази книга наистина съществува и ако съществува къде е и кой е собственикът и.Всъщност това може да е просто поредната измислица вплитаща се в истината,но мнозина смятат,че ако неподходящи хора се домогнат до подобно знание врата към ада ще бъде отворена завинаги.Една от версиите е,че дори историята,че некромикон е измислена е създадена за да бъдат разубедени хората да я търсят.Книгата разказва за отдавна забравени същества в които никой вече не вярва и те са само част от холивудските филми на ужасите,но някога тези същества били езически богове,хората им се покланяли и принасяли жертви,постепенно тези религии били забравени и Некромикон се превърнал в една измислица създаена от един от най-страховитите писатели на всикчи времена.Незнам каква е истината,но аз вярвам в Некрономикон

gandalfepi4
08-17-2010, 18:56
а аз все по-силно се убеждавам че си идиот като ти чета постовете :?

Nam3less3
08-17-2010, 21:24
Незнам каква е истината,но аз вярвам в НекрономиконТвърде си се филмирал.

MochaOnMyLips
08-18-2010, 21:04
Според някой тя е написана от американски писател на фентъзи Лъвкрафт след него още много писатели и сценаристи вплитат книгата в своите произведения.
1. Хорър, фентъзи и научна фантастика, не само фентъзи (не че има някакво значение).
2. Лъвкрафт е писал ЗА нея, но никога не я е писал.
3. Няма (или поне на мен не ми е известно да има) никакви сведения за Некрономикон отпреди Лъвкрафт (ще рече отпреди началото на 20те години на ХХ век, ако не се лъжа).