PDA

View Full Version : Един съвет към всички



F0rlan22
07-21-2010, 16:10
Хора от дълго време ме мъчеше един крив зъб.Та неска реших да отида на зъболекар да питам как ще се оправи тва нещо.Зъболекарят почна да ми приказва за брекети туй,унуй..та реших да си слагам брекети,НО преди това трябва да се оправят кариесите а аз отдавна не бях отивал на зъболекар и имам 6 кариеса за оправяне 3 от които са спешни.Отдругата седмица почва моето "лечение".Беше мъка беше СТРАХ,но най-накрая победих страха.На 16 години съм неска ми зеха мерките с някакав пластелин.Та искам да ви кажа стах не страх отивайте на зъболекар щот може да стане късно..И моля някой е носил брекети да ми кажи дали боли , за колко време ти го слагат? Благодаря предварително! :)

kr123
07-21-2010, 16:52
Мдаааа много добре помисли преди да си сложиш брекети на тия години. Аз си сложих в осми клас така че мога да ти говоря как е било преди 7 години, актуална информация нямам. Като ти ги сложат ще те боли доста, защото са здраво затегнати и докато свикнеш ще минат 3-4 дена. Аз ходих всеки месец да ми ги затягат и след като ти ги стегнат пак боли. С тия кариеси явно хигиената на устата ти куца доста сериозно, а сложиш ли брекети трябва да поддържаш перфектна такава, защото може да се получи шиечен кариес, което не е особено приятно за зъба. Има едни специални четки, които се провират между брекетите. Отделно всичко го ядох на хапки, а ябълки вафли и такива работи абсурд. След 2 години ходене по мъките общо взето ми ги махнаха (с клещи, усещането не искам да ти го описвам какво е) и ми казаха най-спокойно, че трябва да си слагам някакви пластини вечер като лягам, за да не си върнат зъбите предишната форма и то да ги слагам до 25 годишна възраст! И така ефект имаше само за кучешките зъби общо взето, но аз съм малко по сложен случай, защото в устата ми няма място практически за всички зъби. Не знам как е при теб ако е само за един зъб определено ще има ефект, но личното ми мнение е да изчакаш поне още 2 години. Един приятел на моите години ги носи сега и ефекта е значително по-добър при него.

maksimal
07-21-2010, 16:55
Мдаааа много добре помисли преди да си сложиш брекети на тия години.

F0rlan22
07-21-2010, 18:28
дайте още няколко отговора за брекетите

LipSy
07-21-2010, 19:24
Аз имам брекети вече от 3 години (на 14 съм,момиче). Ще ги махам сега през август. Да, препоръчително е кариесите да се оправят преди да си сложиш брекетите! На мен като ми ги сложиха и след това (в рабмките на 1-2 дена) въобще не ме боля. Някои хора казват, че много боляло, обаче дори и да те заболи не е болка за умиране. Търпи се. Ако те боли много си лапвай по някое друго ледче :) или си жабури устата със студена вода. След време ще забравиш, че имаш брекети в устата си. Въобще не се усещат. Отначало като си миеш зъбите недей да натискаш много с четката, защото лепилото няма да е хванало много добре. Както и избягвай много твърдите храни (в първата 1 седмица). Колкото и да са скъпи брикетите според мен са нещото, което помага най-добре!!! Никой не може да каже за колко време точно зъбите ти ще се наместят. Попринцип официално се носят до 2 години, но зависи от зъбите както казах. Можеш да ги носиш 1 година, 2 години, 3 (както мене), а и повече също не е изключено. ТРЯБВА ДА ИМАШ МНОГО ДОБРА ХИГИЕНА!!! Ако ги четкаш почти след всяко ядене няма да имаш НИКАКВИ проблеми! Ако имаш още въпроси ми пиши на лично. Не се сещам вече какво да кажа! :)

F0rlan22
07-21-2010, 19:30
Аз имам брекети вече от 3 години (на 14 съм,момиче). Ще ги махам сега през август. Да, препоръчително е кариесите да се оправят преди да си сложиш брекетите! На мен като ми ги сложиха и след това (в рабмките на 1-2 дена) въобще не ме боля. Някои хора казват, че много боляло, обаче дори и да те заболи не е болка за умиране. Търпи се. Ако те боли много си лапвай по някое друго ледче :) или си жабури устата със студена вода. След време ще забравиш, че имаш брекети в устата си. Въобще не се усещат. Отначало като си миеш зъбите недей да натискаш много с четката, защото лепилото няма да е хванало много добре. Както и избягвай много твърдите храни (в първата 1 седмица). Колкото и да са скъпи брикетите според мен са нещото, което помага най-добре!!! Никой не може да каже за колко време точно зъбите ти ще се наместят. Попринцип официално се носят до 2 години, но зависи от зъбите както казах. Можеш да ги носиш 1 година, 2 години, 3 (както мене), а и повече също не е изключено. ТРЯБВА ДА ИМАШ МНОГО ДОБРА ХИГИЕНА!!! Ако ги четкаш почти след всяко ядене няма да имаш НИКАКВИ проблеми! Ако имаш още въпроси ми пиши на лично. Не се сещам вече какво да кажа! :)


благодаря :)

LipSy
07-21-2010, 19:35
Аз имам брекети вече от 3 години (на 14 съм,момиче). Ще ги махам сега през август. Да, препоръчително е кариесите да се оправят преди да си сложиш брекетите! На мен като ми ги сложиха и след това (в рабмките на 1-2 дена) въобще не ме боля. Някои хора казват, че много боляло, обаче дори и да те заболи не е болка за умиране. Търпи се. Ако те боли много си лапвай по някое друго ледче :) или си жабури устата със студена вода. След време ще забравиш, че имаш брекети в устата си. Въобще не се усещат. Отначало като си миеш зъбите недей да натискаш много с четката, защото лепилото няма да е хванало много добре. Както и избягвай много твърдите храни (в първата 1 седмица). Колкото и да са скъпи брикетите според мен са нещото, което помага най-добре!!! Никой не може да каже за колко време точно зъбите ти ще се наместят. Попринцип официално се носят до 2 години, но зависи от зъбите както казах. Можеш да ги носиш 1 година, 2 години, 3 (както мене), а и повече също не е изключено. ТРЯБВА ДА ИМАШ МНОГО ДОБРА ХИГИЕНА!!! Ако ги четкаш почти след всяко ядене няма да имаш НИКАКВИ проблеми! Ако имаш още въпроси ми пиши на лично. Не се сещам вече какво да кажа! :)


благодаря :)

Няма защо! :)

ameli
07-22-2010, 17:19
Имаше една тема, в нея сичко описано покрай брекетите, но не мога да я намеря. Ако се поразровиш малко..

А и хората са казали, че е хубаво да се ходи на профилактика поне 1 път в годината.Така става като се открият късно.. и си поддържай малко хигиената в устата, не прекалявай със сладкото и сичко ще е наред. Предполагам знаеш процедурата, няма да те плаша излишно (за кариесите) :-D

SunSetBeach
09-10-2010, 21:52
Както ти каза един по нагоре,да изчакаш 2-3 години,аз не съм съгласна.
АКо сега си на 16,след 2 години ще си на 18.Знам (и аз имам) че колкото по рано се сложат толкова по-малко се носят.Ако сега ги сложиш и примерно ги носиш 1 година и половина,като станеш на 18-19 ще ги носиш 2 години и половина.Пък и щом зъболекарката ти е казала,че ти трябват брекети,значи,ще ти ги сложат в близките 6 месеца да кажем.Послушай зъболекарката си,защото все пак тя е професионалист.