PDA

View Full Version : Книги за обща култура



Ryapoff
07-21-2010, 19:08
Кажете кои книги според вас са подходящи за допълването на общата култура на човек? Също и задължителни за всеки българин.

ecstazy
07-21-2010, 19:42
Еми де да знам, тези дето се учат по литература. Най-вече мисля, че Под игото е книгата, която всеки българин би трябвало да е прочел..?

KumchoValcho
07-21-2010, 20:59
Общата култура е нещо, което се гради и обогатява цял живот. Ти в момента търсиш прекия път, а то няма такъв. Интересът, желанието за повече и повече знания и инфо, проучването и всичко това помага да изградиш по-богата обща култура

Например, когато имаш някакъв здравословен проблем, провери в гугъл какво представлява, как се лекува, защо се получава и т.н. По тоя начин съм научил много неща, примерно. Не само за болести. Т.е. интересът, жаждата за повече информация. Разполагаш с най-добрия и най-богат източник на информация в целия свят - Интернет. Хората в миналото биха убили за това. ;]
Чети страничната литература..

Та на кратко казано, няма такава книга.

Ryapoff
07-22-2010, 07:41
Общата култура е нещо, което се гради и обогатява цял живот. Ти в момента търсиш прекия път, а то няма такъв. Интересът, желанието за повече и повече знания и инфо, проучването и всичко това помага да изградиш по-богата обща култура

Например, когато имаш някакъв здравословен проблем, провери в гугъл какво представлява, как се лекува, защо се получава и т.н. По тоя начин съм научил много неща, примерно. Не само за болести. Т.е. интересът, жаждата за повече информация. Разполагаш с най-добрия и най-богат източник на информация в целия свят - Интернет. Хората в миналото биха убили за това. ;]
Чети страничната литература..

Та на кратко казано, няма такава книга.
Не, не търся прекия път. Знам, че изграждането на обща култура изисква време, все пак всяко хубаво нещо става бавно. В тази тема ви питам, кои книги според вас помагат за общата култура на човек. Например кои на Юго са хубави, каквото се сетите.

kam22
07-22-2010, 14:36
Всяка книга, която четеш обогатява общата ти култура. :)

Yancheto
07-23-2010, 16:18
Съгласна съм с горното мнение. Но той иска да знае кои книги са най-популярни, книги, които са издържали проверката на времето, класически книги. Тези, които всеки трябва да е чел или поне да знае горе-долу за какво се разказва. "Тримата мускетари" + двете продължения, "Граф Монте Кристо", "Клетниците" на Виктор Юго, "Под игото", "Властелина на пръстените", "Мъртви души" на Гогол, "Робинзон Крузо"- Даниел Дефо, "Ромео и Жулиета" и "Хамлет" на Шекспир... Книгите на Карл Май, Марк Твен, Майн Рид, Толстой... Много са, няма смисъл да изброявам. Напиши в гугъл Световна класика и виж какво ще излезе. Ако обаче някои от тях не са ти интересни, не се насилвай да ги четеш- четенето трябва да е удоволствие, а не задължение. Все пак провери някъде за какво се разказва, добре е да знаеш.

KumchoValcho
07-23-2010, 16:20
Не съм разбрал въпроса, извинявам се.
Всяка книга обогатява общата култура.

Потърси в гугъл за класическа литература ;р

Foreverbg
07-23-2010, 17:52
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P

xxKiFlA
07-23-2010, 18:28
губене на време
а летераурата е толкова отегчителна :-s

WaterLilly
07-23-2010, 18:44
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|

Foreverbg
07-23-2010, 19:03
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
Аз имам какво да си обогатявам и си го обогатявам :P Не се тревожи за мене.

lmao
07-23-2010, 19:55
Престъпление и наказание
ах толкова са много, във вашия град няма ли библиотека?

Extremescream
07-23-2010, 20:17
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....

Ryapoff
07-23-2010, 20:51
Съгласна съм с горното мнение. Но той иска да знае кои книги са най-популярни, книги, които са издържали проверката на времето, класически книги. Тези, които всеки трябва да е чел или поне да знае горе-долу за какво се разказва. "Тримата мускетари" + двете продължения, "Граф Монте Кристо", "Клетниците" на Виктор Юго, "Под игото", "Властелина на пръстените", "Мъртви души" на Гогол, "Робинзон Крузо"- Даниел Дефо, "Ромео и Жулиета" и "Хамлет" на Шекспир... Книгите на Карл Май, Марк Твен, Майн Рид, Толстой... Много са, няма смисъл да изброявам. Напиши в гугъл Световна класика и виж какво ще излезе. Ако обаче някои от тях не са ти интересни, не се насилвай да ги четеш- четенето трябва да е удоволствие, а не задължение. Все пак провери някъде за какво се разказва, добре е да знаеш.
Точно това имах в предвид. Благодаря!

Престъпление и наказание
ах толкова са много, във вашия град няма ли библиотека?Има библиотека, просто се интересувам от вашите мнения.






На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета Razz

Ти и без това нямаш какво да обогатиш. Neutral

OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Което вече е проблем.

Foreverbg
07-23-2010, 20:52
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?

Extremescream
07-23-2010, 20:57
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?

Най-малкото един средно интелигентен човек не би задавал такива въпроси,но все пак ще отговоря.
Като четеш ти вникваш в сюжета,в смисъла на книгата.От там може да се разсъждава ти какво би направил в тази сиуация,как би реагирал,това в момента ако се случи какво би направило обществото.
Литературата ти дава храна за размисъл-за моралните ценности,за развитието на човечеството,за големите и вечни проблеми.Да,предоставя различен начин за ползване на мозъка от математиката и други точни науки,но все пак си ползваш сивото вещество.

Ryapoff
07-23-2010, 21:00
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?Мо'а ли аз? Мерси. Ако четеше, щеше да знаеш практическата употреба на думите, щеше да пишеш правилно. Да предположим обаче, че ти можеш да пишеш перфектно, просто тук не се стараеш. Самото твърдение, че книгите не те обогатяват, е глупаво. Меко казано. Чрез книгите на различна тематика, научаваш различни нови неща. Най-малкото - синонимите на думите. Добре е, ако можеш да напишеш по няколко синонима на всяка дума, която използваш. Та така си използваш сивото вещество, запомняш нещата, къде на съзнателно, къде на подсъзнателно ниво, и добиваш повече обща култура. Не е нормално да казваш, че книгите не те обогатяват, пък ако знаеш всичко - браво. Само дето много се съмнявам.

elito0o0o0
07-23-2010, 21:15
губене на време
а летераурата е толкова отегчителна :-sТрай бе, природно-"умната"...!

Foreverbg
07-23-2010, 21:15
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?

Най-малкото един средно интелигентен човек не би задавал такива въпроси,но все пак ще отговоря.
Като четеш ти вникваш в сюжета,в смисъла на книгата.От там може да се разсъждава ти какво би направил в тази сиуация,как би реагирал,това в момента ако се случи какво би направило обществото.
Литературата ти дава храна за размисъл-за моралните ценности,за развитието на човечеството,за големите и вечни проблеми.Да,предоставя различен начин за ползване на мозъка от математиката и други точни науки,но все пак си ползваш сивото вещество.
Точно това е проблема. Аз не мога да разсъждавам върху текстове. Примерно "Какво е искал да каже автора с това изречение?", "С каква цел е използван еди кой си цитат?" и подобни просто не виждам смисъл в тях и не мога да отговарям. Затова по литература имам 4 (те добре, че са есе-тата да изкарвам 5ци и то на хумонитарните есета, не на литературните). Иначе по всичко друго имам 5-6. И затова съм решил да се занимавам с точна наука,а не с некви фантастики и разсъждения. И все пак не забравяй, че на който му върви литературата, не му върви математиката. Е при мене е обратното. Сега съм именно в паралелка със силно изучаване на математика и как може от 30 човека само на 3-4 да им се отдава литературата?

Extremescream
07-23-2010, 21:31
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?

Най-малкото един средно интелигентен човек не би задавал такива въпроси,но все пак ще отговоря.
Като четеш ти вникваш в сюжета,в смисъла на книгата.От там може да се разсъждава ти какво би направил в тази сиуация,как би реагирал,това в момента ако се случи какво би направило обществото.
Литературата ти дава храна за размисъл-за моралните ценности,за развитието на човечеството,за големите и вечни проблеми.Да,предоставя различен начин за ползване на мозъка от математиката и други точни науки,но все пак си ползваш сивото вещество.
Точно това е проблема. Аз не мога да разсъждавам върху текстове. Примерно "Какво е искал да каже автора с това изречение?", "С каква цел е използван еди кой си цитат?" и подобни просто не виждам смисъл в тях и не мога да отговарям. Затова по литература имам 4 (те добре, че са есе-тата да изкарвам 5ци и то на хумонитарните есета, не на литературните). Иначе по всичко друго имам 5-6. И затова съм решил да се занимавам с точна наука,а не с некви фантастики и разсъждения. И все пак не забравяй, че на който му върви литературата, не му върви математиката. Е при мене е обратното. Сега съм именно в паралелка със силно изучаване на математика и как може от 30 човека само на 3-4 да им се отдава литературата?



Олеееее!Аз не говоря за писане на есета,а за чисто и просто осъзнаване на проблемите в книгата и замисляне върху нея.Авторът каквото е имал да казва го е казал.Ти трябва да помислиш какво би казал ти на негово място или на мястото на героите му.Има разлика между литературата в училище и литературата по принцип

WaterLilly
07-23-2010, 21:48
Бе какви са тия глупости? На който му вървяла литературата, не му вървяла математиката. :razz: Обясни ми тогава защо имам отлични оценки и по двете, а и са си заслужени оценки, справям се и с двете.
Целта на текстовете не е да се питаш "какво е искал да каже автора" (защото каквото е искал да каже, той го е казал), целта, с която са използвани определени думи, цитати... Важното е как ще го тълкуваш ти. Как ти го разбираш.
А и литература не се чете, за да си великия критик и анализатор, а чисто и просто за кеф. Защото чувстваш прилика с героя/ситуацията или засегнатия проблем те интересува.

Мали, стана спам надълго и нашироко.

По темата: Книгите на сестрите Бронте, другите автори и книги, за които се сещам, вече ги изброиха.

Foreverbg
07-23-2010, 21:51
На мене книгите изобщо не ми обогатяват нещо и само си губя време с тях, затва вече не чета :-P
Ти и без това нямаш какво да обогатиш. :-|
OWNED
И не само той,то 80% от българите не си ползват сивото вещество.Ако го имат.....
Я ми кажи като чета книга как си използвам сивото вещество?

Най-малкото един средно интелигентен човек не би задавал такива въпроси,но все пак ще отговоря.
Като четеш ти вникваш в сюжета,в смисъла на книгата.От там може да се разсъждава ти какво би направил в тази сиуация,как би реагирал,това в момента ако се случи какво би направило обществото.
Литературата ти дава храна за размисъл-за моралните ценности,за развитието на човечеството,за големите и вечни проблеми.Да,предоставя различен начин за ползване на мозъка от математиката и други точни науки,но все пак си ползваш сивото вещество.
Точно това е проблема. Аз не мога да разсъждавам върху текстове. Примерно "Какво е искал да каже автора с това изречение?", "С каква цел е използван еди кой си цитат?" и подобни просто не виждам смисъл в тях и не мога да отговарям. Затова по литература имам 4 (те добре, че са есе-тата да изкарвам 5ци и то на хумонитарните есета, не на литературните). Иначе по всичко друго имам 5-6. И затова съм решил да се занимавам с точна наука,а не с некви фантастики и разсъждения. И все пак не забравяй, че на който му върви литературата, не му върви математиката. Е при мене е обратното. Сега съм именно в паралелка със силно изучаване на математика и как може от 30 човека само на 3-4 да им се отдава литературата?



Олеееее!Аз не говоря за писане на есета,а за чисто и просто осъзнаване на проблемите в книгата и замисляне върху нея.Авторът каквото е имал да казва го е казал.Ти трябва да помислиш какво би казал ти на негово място или на мястото на героите му.Има разлика между литературата в училище и литературата по принцип
За есетата беше просто добавка. Значи книгите, които имаме да ги четем през лятото ги учим през годината и разсъждаваме върху тях. Аз не мога да разсъждавам и не мога да се поставям в некви фантастични ситуации. И като се поставя в някоя ситуация и кво? Няма какво да спориме. Ти си чети книги, аз ще си решавам задачи :)

Extremescream
07-23-2010, 22:03
И със задачите общата ти култура отива къде?Математиката развива много неща,но такова нещо като богат речник и богата обща култура не предоставя.

Foreverbg
07-23-2010, 22:16
И със задачите общата ти култура отива къде?Математиката развива много неща,но такова нещо като богат речник и богата обща култура не предоставя.
Общата култура не е само по литература. Има много други предмети от различни области. Имам си богат речник до колкото ми трябва. Няма да ставам оратор така че...

chemist9009
07-23-2010, 23:04
губене на време
а летераурата е толкова отегчителна :-sТрай бе, природно-"умната"...!

elito0o0o0 да не се мислиш за по-умна като харесваш литература :lol: :lol:

xxKiFlA е по-умна от теб в други области на науката.Това,че тя мисли литературата за скучна си е лично нейно предпочитание.Така,че не виждам в какво може да възразяваш.Момичето си изразява мнението приеми го 8) 8) 8)

Bubbly
07-24-2010, 17:26
Нямаше да е зле авторът да сподели поне възраст, пол и някакви общи предпочитания (семейни саги, любовни, с философска насоченст, фантастика, руска класика и тн) Все пак като за начало:
"Богат беден" -Ъруин Шоу
"Цар Плъх"- Клавел
"Нощем с белите коне"- Вежинов
"Вино от глухарчета" -Бредбъри
"Спасителят в ръжта" - Селинджър
"Гордост и предрасъдици"- Остин
И не толкова класика, но книги, които изчетох на 1 дъх по няколко пъти - "Сенки"- Джон Сол, "Вик в нощта"- М. Х. Кларк, "Очите на дракона"- Стивън Кинг
И един съвет от мен- не се насилвай да четеш нещо, което не ти харесва, или пък, когато ти се прави нещо друго. В противен случай най-много да останеш с погрешно впечатление и да се отвратиш от литературата съвсем. Поздрави :)

Ryapoff
07-24-2010, 18:43
И един съвет от мен- не се насилвай да четеш нещо, което не ти харесва, или пък, когато ти се прави нещо друго. В противен случай най-много да останеш с погрешно впечатление и да се отвратиш от литературата съвсем. Поздрави :)
Благодаря за списъка. Ще имам какво да чета. Възраст и пол - мъж, 14 години. Предпочитам ужаси, така че се абстрахираме от предпочитанията ми. Просто сега имам много свободно време, нямам за какво да мисля и ми е приятно да чета, а сисъкът с непрочетени книги от списъка за лятната ваканция намаля драстично.

Foreverbg
07-24-2010, 19:23
И един съвет от мен- не се насилвай да четеш нещо, което не ти харесва, или пък, когато ти се прави нещо друго. В противен случай най-много да останеш с погрешно впечатление и да се отвратиш от литературата съвсем. Поздрави :)
Благодаря за списъка. Ще имам какво да чета. Възраст и пол - мъж, 14 години. Предпочитам ужаси, така че се абстрахираме от предпочитанията ми. Просто сега имам много свободно време, нямам за какво да мисля и ми е приятно да чета, а сисъкът с непрочетени книги от списъка за лятната ваканция намаля драстично.
Като предпочиташ ужаси тегли филми. 8-)

elito0o0o0
07-24-2010, 20:02
губене на време
а летераурата е толкова отегчителна :-sТрай бе, природно-"умната"...!

elito0o0o0 да не се мислиш за по-умна като харесваш литература :lol: :lol:

xxKiFlA е по-умна от теб в други области на науката.Това,че тя мисли литературата за скучна си е лично нейно предпочитание.Така,че не виждам в какво може да възразяваш.Момичето си изразява мнението приеми го 8) 8) 8)Да съм те питала? Я и ти трай, и не се обаждай. Много ме знаеш мен в какво съм добра. Пф, много сте ми жалки като изразявате мнение за някого без да го познавате и без да ви е искал тъпото мнение. :)

И плюс това тук се говори за обща култура, която при вас двамцата явно липсва. :)

chemist9009
07-24-2010, 21:22
губене на време
а летераурата е толкова отегчителна :-sТрай бе, природно-"умната"...!

elito0o0o0 да не се мислиш за по-умна като харесваш литература :lol: :lol:

xxKiFlA е по-умна от теб в други области на науката.Това,че тя мисли литературата за скучна си е лично нейно предпочитание.Така,че не виждам в какво може да възразяваш.Момичето си изразява мнението приеми го 8) 8) 8)Да съм те питала? Я и ти трай, и не се обаждай. Много ме знаеш мен в какво съм добра. Пф, много сте ми жалки като изразявате мнение за някого без да го познавате и без да ви е искал тъпото мнение. :)

И плюс това тук се говори за обща култура, която при вас двамцата явно липсва. :)


Ти пък откъде знаеш при нас двамцата дали липсва 8-) 8-) Я се скрий ве лапенце :lol: :lol: :lol: :razz: :razz: Всеки може да си изразява мнението.Това,че ти не го искаш си е твой личен проблем! :lol: :lol: :lol:

elito0o0o0
07-24-2010, 21:27
Ти кой беше? А, чакай, не се познаваме. :) Недей да ми ревеш бе, нали ви гледам отстрани и ви се смея на простотията.

Спами си още, няма да ти преча... :) Лека вечер изпълнена със слънчеви емоции ви пожелавам на теб и на оная кифла ли е, баница ли е, де да я знам. :)

chemist9009
07-25-2010, 10:15
Ти кой беше? А, чакай, не се познаваме. :) Недей да ми ревеш бе, нали ви гледам отстрани и ви се смея на простотията.

Спами си още, няма да ти преча... :) Лека вечер изпълнена със слънчеви емоции ви пожелавам на теб и на оная кифла ли е, баница ли е, де да я знам. :)


Айде мълчи там!Показа колко обща култура имаш явно тази култура си я изградила с "четене" на много художествена литература.Поздравления!
:lol: :lol: :lol: Това,че кифлите те дразнят си е твой проблем лапенце 8-) 8-) Я ми кажи в какво си добра....има ли такава област от науката...Или само обичаш да се правиш на интересна.... :lol: :lol: :lol: :razz: :razz: :razz:

Extremescream
07-25-2010, 10:26
Ooo,я престането това мерене на пишки.Всеки е добър в нещо!Ти си обър в химията,девойката,с която спориш е добре в геограията (да речем) или пее прекрасно,или свири виртуозно на някакъв инструмент.
Темата не е в какво е добър човек,а за обща култура.Общата култура се развива от четене-за информация относно съвремието може списания,за миналото-книги.Така научаваш за нещата преди твоето време,а и за настоящето.Обогатяваш си речника,научаваш се как да говориш като интелигентен човек,можеш да водиш разговори на разнообразни теми.
Общата култура затова е ОБЩА,не става дума само за химия или за друга определена наука.
А сега се дръжте като зрели хора и спрете да се биете в гърдите и да викате кой е по-по-най. :? Детска му работа.

chemist9009
07-25-2010, 14:19
Ooo,я престането това мерене на пишки.Всеки е добър в нещо!Ти си обър в химията,девойката,с която спориш е добре в геограията (да речем) или пее прекрасно,или свири виртуозно на някакъв инструмент.
Темата не е в какво е добър човек,а за обща култура.Общата култура се развива от четене-за информация относно съвремието може списания,за миналото-книги.Така научаваш за нещата преди твоето време,а и за настоящето.Обогатяваш си речника,научаваш се как да говориш като интелигентен човек,можеш да водиш разговори на разнообразни теми.
Общата култура затова е ОБЩА,не става дума само за химия или за друга определена наука.
А сега се дръжте като зрели хора и спрете да се биете в гърдите и да викате кой е по-по-най. :? Детска му работа.

Става въпрос за xxKiFlA която elito0o0o0 нарича тъпа което не е така тъй като момичето е на първи места в областните състезания по химия.За повече инфо до колко е добра може да видите в темата ми.
Нека elito0o0o0 да се докаже в нещо и тогава да дойде да си измерим пишките :lol: :D

Ryapoff
07-25-2010, 15:30
...
Пък тя ми взе куклатааа...
Пич, на мен също ми е интересна химията, но тук питам конкретно за книги. Може ли да... хм... спорите, на лични? Мерси. Към едно мнение по-нагоре - не мисля, че от списанията можеш да научиш нещо. Мое мнение.

kam22
07-25-2010, 16:00
Още една тема, която се превърна в Троянска война :D :D

cvetinka95
07-25-2010, 16:50
Става въпрос за xxKiFlA която elito0o0o0 нарича тъпа което не е така тъй като момичето е на първи места в областните състезания по химия.За повече инфо до колко е добра може да видите в темата ми.
Нека elito0o0o0 да се докаже в нещо и тогава да дойде да си измерим пишките :lol: :D

Мда, xxKiFlA е страшно умно дете, може да мисли литературата за скучна, тва не я прави тъпа. И аз споделям това, мъча се, ама не ми е интересно. Влечат ме други неща. 8)
А доколкото се отнася до elito0o0o0о0о0о0о0о или там както е. :lol: Тя малко не се усеща как на всички е дразнеща и досадна с лекциите си. Ем момиче, научи се малко да уважаваш мнението на околните. Всеки си има, споделя, като не ти харесва, ще си мълчиш. :)
Напълно подкрепям chemist9009..
8) 8)

kam22
07-25-2010, 17:02
Става въпрос за xxKiFlA която elito0o0o0 нарича тъпа което не е така тъй като момичето е на първи места в областните състезания по химия.За повече инфо до колко е добра може да видите в темата ми.
Нека elito0o0o0 да се докаже в нещо и тогава да дойде да си измерим пишките :lol: :D

Мда, xxKiFlA е страшно умно дете, може да мисли литературата за скучна, тва не я прави тъпа. И аз споделям това, мъча се, ама не ми е интересно. Влечат ме други неща. 8)
А доколкото се отнася до elito0o0o0о0о0о0о0о или там както е. :lol: Тя малко не се усеща как на всички е дразнеща и досадна с лекциите си. Ем момиче, научи се малко да уважаваш мнението на околните. Всеки си има, споделя, като не ти харесва, ще си мълчиш. :)
Напълно подкрепям chemist9009..
8) 8)

То и такива кифли като xxKiFlA "не се усещат как на всички са дразнещи" с поведението си ама тръгвай да им го обясняваш...А elito0o0o0 е напълно права и както каза ти всеки си има мнение, а на теб "като не ти харесва, ще си мълчиш"

chemist9009
07-25-2010, 17:26
Става въпрос за xxKiFlA която elito0o0o0 нарича тъпа което не е така тъй като момичето е на първи места в областните състезания по химия.За повече инфо до колко е добра може да видите в темата ми.
Нека elito0o0o0 да се докаже в нещо и тогава да дойде да си измерим пишките :lol: :D

Мда, xxKiFlA е страшно умно дете, може да мисли литературата за скучна, тва не я прави тъпа. И аз споделям това, мъча се, ама не ми е интересно. Влечат ме други неща. 8)
А доколкото се отнася до elito0o0o0о0о0о0о0о или там както е. :lol: Тя малко не се усеща как на всички е дразнеща и досадна с лекциите си. Ем момиче, научи се малко да уважаваш мнението на околните. Всеки си има, споделя, като не ти харесва, ще си мълчиш. :)
Напълно подкрепям chemist9009..
8) 8)

То и такива кифли като xxKiFlA "не се усещат как на всички са дразнещи" с поведението си ама тръгвай да им го обясняваш...А elito0o0o0 е напълно права и както каза ти всеки си има мнение, а на теб "като не ти харесва, ще си мълчиш"

kam22 лично теб с какво те е подразнила xxKiFlA ??? Не слагай хората с етикет "кифли" под общ знаменател.Щото от човек до човек има разлика нали знаеш.... отколкото до cvetinka95 мнението ти е правилно. 8) 8) 8)

Extremescream
07-25-2010, 19:26
Значи ХхКifla може ако иска на републиканско да е на първо място,това не я прави с висока обща култура.Познавам хора,които са брилянтни по математика,но като изключим това,са тъпи като задници.Това,че си супер в нещо,не те прави умен.Прави те добър,пък било то и много добър в нещо.Общата култура няма нищо общо с това.

А изказването на ххKifla,че четенето е губене на време доказва колко й е ограничено мисленето.Елитооооо правилно й каза да си мълчи.Или да се обоснове (не с 'Ми шоту така',а с някакво обяснение,което е за зрял човек),или да мълчи.Темата е за книги,обогатяващи общата култура,а не дали някоя си там ги смята за безсмислени.
Съгласна с долното мнение,Кифла съвсем точно си отговаря.

kam22
07-25-2010, 19:26
Добре chemist9009 ще се поправя... от всичките коментари на xxKiFlA, които съм чела съм си създала мнение, че никнейма й отговаря на личността й, а мен лично кифлите ме дразнят. Не съм от хората, които почват спорове в теми, но просто не се сдържах да чета коментарите на хора като cvetinka95, които дори не осъзнават собствената си глупост, но критикуват другите :x

xxKiFlA
07-25-2010, 20:08
умна съм защото през цялото време ви четох глупостите без да ви влизам в спор :?
продължавайте сьс спам
а и благодаря на cvetinka95 и chemist9009 :P

elito0o0o0
07-25-2010, 20:23
Хора, какво изобщо се занимавате?
Айде да не тръгвам да казвам аз в какво съм добра... не ви влиза на вас в работата, ясно? Капиш? К`во ме интересува тая кифла в какво е добра? Не случайно Александър й три профила милярд пъти. :)
Няма смисъл да спамите. Какъв е смисъла да им обяснявате за какво става на въпрос като те не вдяват.... Айде, айде.. :)

Оставяйте ги да спорят сами със себе си... :)

chloe
08-23-2011, 22:42
Много добре разбрах какво имаш впредвид...
ето няколко заглавия, дано ти помогнат :)

Как да водим разговор без значение с кого, кога и къде - Лари Кинг
Проверете своята интелигентност - Филип Картър, Кен Ръсел
Как да мислим гениално - Игор Вагин
Извънредна ситуация - Нийл Строс
Не мога да повярвам, че го казах - Гари Сийгъл
Да! 50 тайни от науката за убеждаването - Робърт Чалдини, Ноа Голдстайн, Стив Мартин

BrainlessROCKBABY
08-24-2011, 09:53
общата култура не се ограничава само с книги.. хей, колкото и да не ви се вярва, даже и Интернет допринася за това :D
грамотността, обаче, също е от огромно значение ;]

SisiStrange
08-24-2011, 10:18
В общи линии гледам да не общувам с хора, които не обичат да четат. Това да си като кон с капаци и да се развиваш плътно само в една посока, а всичко друго да го отписваш от ужас да не би *майчице, какъв кошмар* да не научиш нещо повече, е не просто ограничено, ами и жалко. Дори вредно.
И кво? Аз пък съм много добра биоложка. И не го казвам с цел да се надуя като балон, а просто констатирам обикновен факт. Това не значи, че не би ми било интересно да прочета нещо, което няма нищо общо с биология и да си развия мозъчето, пълнейки го с още нещичко ново.
Книгите развиват паметта.
Книгите развиват въображението и абстрактната мисъл.
Книгите те учат на безброй дреболии, които дори не усещаш кога попиваш и след време използваш.
Книгите са и един приятен начин да видиш света от чужди очи и да научиш повече за хората, а оттам и за себе си.
Книгите те учат да се изразяваш хем интелигентно, хем така, че да бъдеш разбран.
И още толкова много.

По темата: Я пробвай "Искрица живот" на Ремарк.
"Клетниците" на Виктор Юго съм я чела поне 3 пъти.
"Тютюн" на Д. Димов (макар че и без това ще я учите).
"451 градуса по Фаренхайт" на Рей Бредбъри.
Каквото се сетиш на Оскар Уайлд все е хубаво.
"1984" на Дж. Оруел; наскоро я четох и много ми хареса.
На Павел Вежинов повестите са много хубави.
И още доста всъщност, тези ми изникват на първо време и не са споменавани досега.

BrainlessROCKBABY
08-24-2011, 10:51
В общи линии гледам да не общувам с хора, които не обичат да четат. Това да си като кон с капаци и да се развиваш плътно само в една посока, а всичко друго да го отписваш от ужас да не би *майчице, какъв кошмар* да не научиш нещо повече, е не просто ограничено, ами и жалко. Дори вредно.
И кво? Аз пък съм много добра биоложка. И не го казвам с цел да се надуя като балон, а просто констатирам обикновен факт. Това не значи, че не би ми било интересно да прочета нещо, което няма нищо общо с биология и да си развия мозъчето, пълнейки го с още нещичко ново.
Книгите развиват паметта.
Книгите развиват въображението и абстрактната мисъл.
Книгите те учат на безброй дреболии, които дори не усещаш кога попиваш и след време използваш.
Книгите са и един приятен начин да видиш света от чужди очи и да научиш повече за хората, а оттам и за себе си.
Книгите те учат да се изразяваш хем интелигентно, хем така, че да бъдеш разбран.
И още толкова много.

По темата: Я пробвай "Искрица живот" на Ремарк.
"Клетниците" на Виктор Юго съм я чела поне 3 пъти.
"Тютюн" на Д. Димов (макар че и без това ще я учите).
"451 градуса по Фаренхайт" на Рей Бредбъри.
Каквото се сетиш на Оскар Уайлд все е хубаво.
"1984" на Дж. Оруел; наскоро я четох и много ми хареса.
На Павел Вежинов повестите са много хубави.
И още доста всъщност, тези ми изникват на първо време и не са споменавани досега.

ти пък, как толкова тежки книги.. къде къде по-добре им е да се натряскват в Plazza-та всеки уикенд :D