PDA

View Full Version : Европейска Здравна Карта



IrrieSkyline
07-22-2010, 17:41
има ли експресна услуга за тва чудо?

Joc
07-22-2010, 17:42
я се осъзнай

IrrieSkyline
07-22-2010, 17:44
тихо бе! тъкмо се зарадвах, че има отговор!

Whoopdedoo
07-22-2010, 17:47
млъквай!


пак се зарадва нали?

shadow4e
07-22-2010, 18:03
Айде без спам, моля.

По темата, точно в момента нещо не се ориентирам на сайта на езок, но по спомен има експресна поръчка за 5 работни дена и струва 12 лева, нормалната мисля, че беше 15 работни дена /това от практиката/, а в сайт съм чела, че беше 10 дена.


Имай предвид, че тя е пожелателна, а не задължителна уж и че ще ти помогнат само при спешна нужда, при това не във всяка болница. Дано не ти се налага, де.

Mожеш да звъннеш утре на този телефон - 0 800 14 800 на Здравната каса е гореща линия или да изчакаш до утре следобед информацията я имам извадена.

IrrieSkyline
07-22-2010, 18:03
Супер много ти благодаря.
Мисля, че мога да изчакам до утре, да.

И аз смятах, че не е задължителна, но ми казаха, че греша, а и питах чичо гугъл и той също ми каза, че вече (от 1ви април насам) е задължителна. И не пишеше нищо за експресна услуга, затва с сдухах много, щото полетът ми е на 10ти а дотогава нямам шанс май да я извадя по стандартна процедура.

shadow4e
07-22-2010, 18:31
Точно затова го изтрих, да задължителна се води, но доста хора все още пътуват без и не ги връщат, аз лично не бих рискувала. Има вариант и за временни удостоверения, които важат за два месеца мисля. Да ти кажа честно и от НЗОК не са много наясно, защото само се пиремат някакви неща, после се отменят. В момента, в който я приеха като задължителна от министерството излезнаха в медиите и казаха, че няма да се връща пък никой. Затова най-сигурното си е да отидеш намясто, в София са няколко пункта като лично мнение е, че най-добре е да отидеш до това зад Плиска на Николай Коперник 9 или в 29-то ДКЦ, но по-добре в 22-ро - това зад Плиска, защото минават най-много хора през тях и по-отдавна се занимават с това. По-добре още сутринта, ако можеш, си отиди, за да ти обяснят всичко, ако ти кажат, че нямат, си питай и за временните удостоверения дали няма и такъв вариант, който поне до преди 2 месеца беше валиден, оттогава не съм се сблъсквала с този проблем и може и да има поредната промяна.

http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=4763&sectionid=2&id=0000201
Предпоследният абзац пише точно за 5-те работни дена, както и в доста други информационни сайтове, но .... да...


А съветът ми да отидеш точно в 22-ро или 29-то ДКЦ е и защото там имат и медицинска книжарници и съответно, ако ти кажат да правиш временно удостоверение, ще има откъде да го закупиш, в другите нямаш гаранции, че имат такова чудо при тях.

IrrieSkyline
07-22-2010, 18:47
А тва временно удостоверение се случва на момента, така ли?

shadow4e
07-22-2010, 19:12
По последната информация, с която аз разполагам беше в рамките на 24 часа, но се издаваше тогава от РЗОК. За София това е на ул. Енос 12-14, което е кв. Стрелбище.

РЗОК - СОФИЯ–ГРАД
1408 София
ул. “Енос” 12-14
тел.: 02/ 965 67 46
факс: 958 0925
e-mail: sofia@nhif.bg

Mожеш да пробваш да им звъннеш утре преди да потеглиш към там, където издават картите. Според мен обаче е по-удачно или намясто в ДКЦ-ата да питаш или по телефона, който ти дадох в предишния пост на НЗОК.

IrrieSkyline
07-22-2010, 19:18
Безумно много ми помагаш! Мерси. : )

shadow4e
07-22-2010, 19:37
Няма защо. :) Лошото е, че мога да помогна само с теоритичната част, а на практика не сами ясни нещата. Не съм излизала от България от две години. Така че някой с личен опит, ако се включи, би бил по-полезен. :)

fungus
07-22-2010, 20:01
не ти трябва
по-добре си направи световна здравна застраховка за няколко лева в уника. тая карта е някаква глупост

IrrieSkyline
07-22-2010, 20:07
Имам вече застраховка, но казват, че не е достатъчно.

shadow4e
07-22-2010, 20:09
Да, застраховките вършат по-голяма работа, ако е за кратко пътуване. Плюс това, ако е от добра компания само даваш факса на болницата на застрахователите и те сами се оправят с всичко, с документи, с плащане и тн. С това вече имам и личен опит. :)

При ЕЗОК съществува и вариант да не ти платят веднага и да ти искат ти да си платиш, пък после в България да ти връщат парите. Друго си е да имаш компания зад гърба, която в моя случай хич не си изпълни нещата както трябва, но поне от ми спести разправиите с бюрократичните неща в болницата.

Застраховката няма обаче общо с ЕЗОК и едното не отменя задължението да имаш другото.

fungus
07-22-2010, 20:12
точно. с картата ти си плащаш и после уж ти връщат парите в българия по фактури или там някакви бележки. ама нали се сещаш, че няколко хиляди евро не са ей така да ги дадеш ако не дай си боже ти се случи нещо.
за това като пътувах наскоро си направих такава застраховка за 12 лв мисля в уника, която покрива до 20 000 евро. казаха ми че нищо не плащам ако нещо се случи

а тая карта е някаква глупост и опит да се спрат неплащалите здравни осигуровки да пътуват в чужбина, нещо което отпадна понеже ограничава правата на човек и щяха да съдят държавата - сега тая глупост е само по желание и не върши никаква работа 8-)

IrrieSkyline
07-22-2010, 20:14
Армеец, май :?