PDA

View Full Version : Мисля, че имам проблем с харда.



YouDontKnowMe
07-25-2010, 19:27
От 13.00 до 22.00 (с почивка да отида до един магазин с колелото за да си купя още ЦД дискове и две роклички, които си харесах в последствие в съседен магазин) се занимавам с проклетата печка на Тате.

Тате искаше да му сложа някакъв Линукс. Реших да е убунту. Свалих си една версия, забравих вече коя даже. Записвам диск. Правя и преносимия хард диск така че да се буутне и от там, евентуално.
Отивам при печката. ЦДто не работи. Закачам преносимият хард с юсб кабел (няма други изходи за шини и захранвания на него). Не иска и от там да се буутне . Изобщо в биоса няма настройка, която да загатва, че има друго ремувабъл устройство, освен флопито (само то беше в тази категория).
Единствено стана през ОСто (умряло вече ХР). Ама след около 2 часа опит за инсталиране на линукс в уиндоус (имаше такава опция) - някаква грешка, неизвестна и всичко замина.
Понеже всичко беше прекалено бавно, реших да закача този хард на другата ми машина. Така де, аз съм човек, който само е махал батерията за да резетне биоса. След безбройните ръгания на разнообразни шини (първо ползвах тази на флопито- не стана с нея, оказа се леко по-различна, след това си взех просто тази от печката) - закачих и този диск. Опитах да стартирам ОСто, която беше на него - даде ми блу скриин ъф дед.
Опитах да се буутна от преносимия хард - опа, този пър не стана. След като разкарах стария хард - стана.
Та , със три харда включени пак опитвах да направя разни инсталации по различни начини, и всеки път ми дава някаква грешка (неизвестна причина). Разкарам ли стария хард- всичко си е наред.
Та, опитах се да закача ново двд на печката, след като върнах харда- линукс пак не ще да се инсталира. Забива и дава ерор .
Слагам диска с ХПто, който безотказно е работел 3г. с всички компове, до които съм се докосвала. (ще рече около 7-8 ). Форматирам от НТФС в ФАТ32. Стартира се съветника за инсталиране на ХП и дава грешка window cyrilic незнам си какво. Форматирам във НТФС , пак стартирам - пак грешка. А всичко това става много бавно с тези грешки, защото машината е мноого бавна. 128 мб рам , около 350Мhz процесор. И все пак си мисля, че проблема е в хард диска. Като го сложа и всяка система умира. Нищо не тръгна както трябва. Сега съм сложила едно Линукс Пъпи и Линукс Убунту 10 (нещо подобно) на две ЦДта , LiveCD-та де. Поне с тях тате сега си джитка заедно с моето двд. Да не говорим още колко хиляди неща правих, опитах всичко, което ми мина през главата като възможност и което може да е повредено. И си мисля, че всичко е от онзи прецакан стар хард диск на печката.
Та, има ли някой идея дали трябва да се взима нов, или има надежа да тръгнат нещата, ако се опитам да сложа някаква друга ОС, като Уин 98 примерно. Писна ми днес, утре пак.
Мерси предварително за отговорите.
Извинявам се за непрофесионалното представяне на проблема, използвала съм разговорни думи и изрази за да изразя емоциите си по случая.

doomkillerr
07-25-2010, 20:53
Много дълго обяснение, но поне така се разбира какво точно си пробвала и не е станало... :)

Първо - възможно е наистина проблема да е от хард диска... Най-вероятно лоши сектори. Това можеш да го провериш с пакета от програми съдържащи се в Hiren's BootCD 10.6 (щракни точно тук, за да свалиш СД-то, под формата на торент) (http://www.hirensbootcd.net/files/Hirens.BootCD.10.6.zip.torrent). След това трябва да го запишеш, като използваш приложената програма за запис на "Image" файл или чрез програма по твой избор, но така че диска да си остане буутващ! След това рестартираш буутваш от диска и използваш някой от инструментите за проверка на хард диска за грешки. Да те питам, като форматираш диска преди инсталацията всичко ли върви гладко? Тоя хард диск на "печката" пробва ли го на друг компютър? :-o

skuck
07-25-2010, 21:47
Оooo, eдно време като не знаех и аз много си блъсках главата. Скивай сега, отзад... до буксата за кабела всеки хард диск трябва да има "джъмпери" 1 или 2 зависи от модела. Всеки хар може да е: Мастър(буутващ), Слейф(второстепенен) или Определен от кабела. Тва определяне зависи от позицията на тоя джъмпер (върху самия хард на стикер трябва да е обозначено как да поставиш джъмпера/те за да бъде диска Мастър, Слейв или Определен от кабела. След като си определила хардовете, кой ще е мастър и кой слейв, чрез джъмперите ги наместваш и от биоса.

Може и от тва да е проблема.

YouDontKnowMe
07-25-2010, 23:05
skuck, не е от това , местих ги днес.
doomkillerr - всичките хардове ги наблъсках на един комп и ефекта беше същия, както , когато гадният хард беше на печката. Махнах го - всичко се оправи. Форматирането беше без грешка и двата пъти.Ще пробвам да проверя за грешки, както ти ми каза, но утре по някое време.
Така де, майка ми се смили над мен и тате , и каза, че тези дни ще ни вземе нова печка (2.8Ghz , 512 RAM)
Мерси за отговорите ^