PDA

View Full Version : Издръжка



mArMaLaDkA
07-26-2010, 11:40
Майка ми не е плащала издръжка от август м.г., не ми е пращала изобщо никакви пари за това време, въпреки че имаше възможност. Баща ми се пробва да я осъди, но доколкото знам, е получил някакво обяснение, че "ако толкова сме искали да си вземем парите, да продадем половината от семейното жилище", тоест, нейната част. А това е повече от абсурдно, защото апартамента е малък и защото е супер гнусно и стресиращо да делиш жилището, в което си израснал, с някакви напълно непознати. Както и да е. В момента нямам информация дали отново баща ми е пуснал дело и изобщо какво става.

Жената си живее живота, изкарва си пари, харчи си ги за нея и изобщо не й пука. Омръзна ми да бяга от отговорност и искам да си взема полагащото ми се. Съмнявам се да получа кой знае колко сериозни отговори, но все пак, всяко мнение ще е добре дошло. :)

Sham
07-26-2010, 11:45
личен контакт с нея някой от вас поддържа ли, или си комуникирате чрез призовки и съдилища?

mArMaLaDkA
07-26-2010, 11:50
Баща ми още отначалото подходи с нея като с човек, въпреки изцепките й.
Аз се опитвам да поддържам някакъв контакт с нея, въпреки че абсолютно никакъв смисъл не виждам, само ме товари. Неведнъж или два пъти съм се опитала да говоря с нея, поне едни 2 лв. да ми даде, не защото толкова съм останала без пари, а просто за жеста - получавала съм тъпа реакция от отсрещната страна, как така ще й искам пари. С огромно търпение и броене до 10, успяхме да стигнем до някакъв консенсус и тя реши, че когато имала щяла да ми дава. След няколко седмици си събра багажа и замина на 300 и кусур километра оттук, както винаги е правила. :)

Whoopdedoo
07-26-2010, 11:52
Чудно ми е защо такива отрепки (ще ме извиняваш, ама...) стават родители

А пък тва да се цигани за 2 лева, дори и за жеста да е, както казваш, е ебати простата изцепка.

LadyDi
07-26-2010, 11:54
Какви са тези майки... Направо не проумявам.

Ти живееш с баща си, тя трябва да плаща издръжка на баща ти, така ли?

И от кого е получил това "обяснение" баща ти?

Sham
07-26-2010, 11:57
с малкопониевския си оптимизъм ще предложа да допуснем, че има причина да не е изплатила издръжките за миналите месеци, която не се корени в безразличие, некоректност, разхайтеност.

//никога не съм се занимавала лично с тези пари, все си мисля, че това си е отношение между родителите, а оттам насетне - настойникът ги разпределя...

Serseri91
07-26-2010, 11:57
ама наркоманка ли е неква?

щот' мн рядко дават попечителството на мъжа. само в случаи,когато майката е социално-слаба,наркоманка или алкохоличка :D


Е вече прекаляваш ... :-x

mArMaLaDkA
07-26-2010, 12:02
Ами, честно казано, нямам спомен вече, преди около 4-5 месеца беше. Спомням си, че го бяха извикали от съда и т.н. Реално дело не е имало.

Трябва да плаща издръжка на баща ми, да.

Иначе не, майка ми не е наркоманка, поне доколкото знам, хах. След толкова години осъзнах, че изобщо не я познавам, така че нищо вече не може да ме учуди. Присъдиха попечителството на него, защото тя имаше доста издънки(най-точната дума) в миналото, а и защото имах избор да избирам и съответно, избрах него.

Знам, че звуча крайно меркантилно, но наистина това е единственото, което може да ми даде. За всичко друго вече му е минало времето. Просто веднъж да си поеме отговорността и да се опита да постъпи като нормален човек, а не като пубер.

LadyDi
07-26-2010, 12:07
Остави тази нагласа. Струва си да се ядосваш за тези пари, ако имаш нужда от тях... Единствено огорчение ще получиш, ако очакваш каквото и да било, а не си струва.

Това майката да се откаже, положението е много лошо.

Говори с баща си за издръжката. Заведете дело, да си получи парите по съдебен път. Не вярвам от съда да са му отговорили "продайте нейната част от жилището", защото в крайна сметка, това е нейно решение, вие няма как да го продадете без нейния подпис.

Serseri91
07-26-2010, 12:07
И аз имах проблем с детските, обаче майка подаде жалба в районното и след месец всички неизплатени бяха внесени в сметката.
От полицията какво ви казаха на вас ?

LadyDi
07-26-2010, 12:09
според мен не си падайте под нивото с баща ти,да и искате пари на тая. ше се оправите и без тия пари :smt023

ако не се лъжа,и още една форумкиня (кака ви черинка) е в горе-долу идентична ситуация.
Не е така. Тази жена има отговорност, ако ще да е само парична. Не става дума да й "падат на нивото", а да си получат това, което си е по право тяхно.

До кога с тази нагласа да не падаме на нечие ниво. Тези пари са си тяхни, законът го е определил, защо да й позволят тя да си живее живота, с нещо тяхно.

Не съм съгласна. Не е въпрос на "ще се оправим или няма да се оправим без тези пари".

987654
07-26-2010, 12:14
съдите я до дупка и прекъсни всякакви отношения с нея.

vanilievisez
07-26-2010, 12:19
оф..
не знам какво да ти кажа
в същата ситуация съм (при мен е обратното само че) от вече 9 години
и до ден днешен не проумявам в що за държава живеем, че никой не поема отговорност нито за липсата на издръжка, нито за нищо
и да я съдите, и да не я, ако иска, винаги ще се измъкне
при мен даже баща ми е напускал работа, за да не е на договор, от който биха могли да му вземат процент от парите и да идат за издръжка..

mArMaLaDkA
07-26-2010, 12:29
Направих правилният избор и благодарение на това съм облечена, нахранена, не съм лишена от нищо. Въпросът не е толкова до пари, колкото до принципи.

Не вярвам нещо вече да стане, това е. Баща ми плати всички дела, на които тя не благоволяваше да се яви, само и само, за да се оттърве от нея по-бързо. И ще трябва още да й плаща, защото положението е такова:
- или семейният апартамент ще се продаде и парите се разделят
- или баща ми ще й наплаща нейната част

Тя още от самото начало искаше да се продаде всичко. И нищо чудно. Има сума ти дела на главата, 2 големи кредита, които допреди няколко месеца не плащаше и аз трябваше да обяснявам на разни приятни чичковци как тя не живее вече тук. Затова си мисля, че няма да си поеме отговорността и тоя път - заведе ли се дело, тя пак ще духне някъде си и изобщо няма да се върне. Докато не стана на 18, разбира се.

cherinka
07-26-2010, 12:30
Защо обърнахте темата на кви били тези майки, защо били, как били..

Не знам откъде падаш и не падаш, но нашите се разведоха три месеца преди да навърша 18 години, а тук не може да става дума за каквато и да било издръжка...
И с мама се виждаме през 2-3 дни и си поддържаме приятелски взаимоотношения! И така! И си я обичам! И разводът беше по взаимно съгласие!
Благодаря!




Има обаче доста случаи, в които нищо и никой не може да накара някой да плаща издръжка. Точно заради това е предвидена специална разпоредба в Наказателния кодекс, която описва неплащането на издръжка и като престъпление. Нещо повече. Сигурно това са и най-честите наказателни дела.

Така според чл. 183 от НК, който съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски, се наказва с лишаване от свобода до една година или пробация. Същото наказание се налага и ако някой нарочно се постави в невъзможност да дава издръжка. Това може да стане, ако той прехвърли например имущества или се прави, че не получава никакви доходи.

Така че всеки, който нарочно не плаща издръжка за повече от два месеца, може да бъде даден на прокурор.


Законодателят е предвидил един вариант, при който неплащащият издръжка може да не бъде наказан, макар да е тръгнало вече делото. Според третата алинея на чл. 183 от НК това става, когато лицето изпълни задължението си преди постановяване на присъдата от първата инстанция. Тази разпоредба обаче не се прилага повторно. Ако втори път някой спре да плаща и пак се стигне до наказателно преследване, със сигурност ще получи наказание. А то може да е и доста тежко. Защото, ако някой веднъж вече е осъден за неплащане на издръжка и втори път отиде на съд за това, че не се е издължавал повече от 2 месеца, наказанието може да скочи до две години затвор.

cherinka
07-26-2010, 13:18
М, вие имате уникални бащи. 8-) Как им се занимава с глупости... не знам.

Моя принуди мама да се разведат по взаимно съгласие. 8-)
Иначе и аз сега като jghgh сигурно щях да пускам теми във форума относно разни съдебни въпроси. 8-)

Не е трудно да ти набарат слабото място и да атакуват там. 8-)

mArMaLaDkA
07-26-2010, 13:24
Черинке, разбрахме, че ти е лесно, разбираш се с вашите, нямаш проблеми и прочие. Радвам се за теб, но не е това темата.

А и е едно вашите да се разведат на 12-13, и съвсем друго, когато си на 18 и кажи-речи вече ти е време да си налягаш парцалите и да се откъснеш от вашите. :)

mArMaLaDkA
07-26-2010, 16:04
при всекви други обстоятелства детето остава при майката.

Освен ако тя самата не си е зарязвала детето през годините и/или доброволно се е отказала от него по време на делото. тваЙ.

Lestat357
07-26-2010, 16:27
В правото си сте да я осъдите, разбира се, при закъснение над три месеца. Предвид проблемите, които си има, може и да я тикнат на топло. Което обаче няма да ти върне неплатената издръжка. Нито дори разходите по делото. И изгубеното време. Баща ти нали я съди, реално би ли Ви донесло някакво удовлетворение, ако я затворят? Притежава ли друго недвижимо имущество освен, ъмм, половин апартамент?

Бил съм в аналогична ситуация. С майка ми не бях говорил сигурно шест, че и повече години. Разликата е, че от доста неща бях лишен (може би защото нямах баща, който да ми ги осигурява, все тая), всеки случай запазих достойнството си. Не сме я съдили, няма смисъл. Оправихме се и без нея все, очевидно. Подкрепям Regular Cunt по въпроса. Не си струва нито времето, нито емоциите. И поне си била над десет годишна, та са взели мнението ти предвид. При мен не беше така. А сестра ми и след делото (заведено от майка ми; леко различна ситуация), все си беше под 10. Нищо не се променя с тези дела, само се губят време и нерви и се хабят много излишни емоции.

Сигурна ли си, че разполага с пари въобще, че чисто финансово може да си позволи да ти плаща издръжка? Освен, че ъмм, има уста и там някакво мистериозно (няма лошо да конкретизираш в името на темата) минало. Щом не си връща кредитите даже.. Недей да й искаш пари, защо да падаш дотам? Пари от майка ми от 1997-ма насам съм взел точно три пъти. И трите през последните две години и то малки суми. Иначе от 2004-та някъде уж и запука за мен, там, нещо такова. Късно. И в момента ми трябват пари, но по-скоро бих продал апартамента, отколкото да се обърна към нея.;

Не се дивете толкова, има ги и такива хора. Факт, не всеки трябва да има деца.

*Има добри адвокати, които могат да съкратят процедурата доста, но са скъпи. Мога да ти дам малко координати на лично, при желание. Ако толкова са Ви излишни парите, по-добре ги дарете на дом за възрастни хора или за сираци обаче.;] Запази си там някакъв спомен за майка си и.. спри да се виждаш и да контактуваш с нея. Така бих постъпил аз.


[Освен ако тя самата не си е зарязвала детето през годините и/или доброволно се е отказала от него по време на делото. тваЙ.

Това така ли е? Никакъв контакт с нея в такъв случай, а и издръжката е в по-малък размер. Въпреки, че докато не навършиш 18 няма как да се откаже изцяло от теб законово и да й се иска. Препрочетох темата, има противоречия. Последно - имате пари, колкото да преживявате, имате предостатъчно пари и всичко е наред(редовно и без затруднение покривани текущи разходи + храна и облекло;), както заявяваш в мнение 3 или без тази издръжка може да се стигне дотам, че да се наложи да продавате апартамента?

mArMaLaDkA
07-26-2010, 16:43
Сигурна ли си, че разполага с пари въобще, че чисто финансово може да си позволи да ти плаща издръжка?

Имаше период, в който си харчеше заплатата само за нея. Предвид, че не е си покриваше кредитите, не плащаше сметки ток, вода и прочие, не плащаше наем и разходи по делото - определено имаше пари и си беше цъфнала и вързала. Какво ми пука на мен, че не си е направила сметката на време и си е профукала парите за... излишни разходи да ги наречем, вместо да си поеме отговорност?


мистериозно (няма лошо да конкретизираш в името на темата) минало
А., няма смисъл да конкретизирам. Ама никакъв. Имах конкретен въпрос, и той беше за това, как да си получа дължимото ми. Темата твърде много се отклони, за което и аз съм виновна.


Запази си там някакъв спомен за майка си и.. спри да се виждаш и да контактуваш с нея. Така бих постъпил аз.
Контактуването с нея няма как да го прекъсна, колкото и да ми се иска, особено когато продължавам да общувам с нейни роднини(знаеш). Така че... да.

mArMaLaDkA
07-26-2010, 16:50
Тя много преди делото се отказа от мен. Когато то започна, тя предявяваше претенции, че ме иска и прочие, защото вървя в комплект с апартамента, не за друго, после разбра, че няма да се получи номера и реши, че ще е по-добре другото родителско тяло да ме гледа.

Издръжката й е в максималния размер(80 лв.)

Имаме достатъчно пари за храна, дрехи, плащаме си сметките редовно, същевременно баща ми си покрива един кредит, има средства за непредвидени разходи. Не ми трябват парите й, а да си успокоя съвестта, че няма да си вее байряка и да си мисли, че винаги може да избяга, когато нещо не й допада.

Това за апартамента го вметнах, за да покажа, че нея я касаят единствено парите и затова имаше толкова голямо желание още отначалото той да се продаде, без да й пука де факто аз къде ще живея. Когато стана на 18 години или апартаментът ще се продаде и парите ще се разделят поравно между майка ми и баща ми, или баща ми ще й наплаща нейния дял.

Lestat357
07-26-2010, 19:01
(Аха, чак сега проверих за свако в речника, бях забравил каква е роднинската връзка. :oops: Да, знам. И отново - не е задължително да се виждаш с нея, нали не е постоянно при тях?

Глaгола, който търсиш е изплати - за дял от апартамент.;] Това обаче също става бавно. А е възможно да се докаже, въпреки че е записан на името на двамата, че реално тя през времето на закупуването на апартамента, не е имала (поради една или друга причина) достатъчни доходи, за да се включи в него. Разбира се, веднъж фигурира ли името й, това усложнява процедурата. Може да пуснете една жалба междувременно до прокуратурата (районната) за неплатена издръжка, това си е престъпление, което подлежи на санкции по НК. Обаче ще Ви е необходим адвокат задължително. Не мисля, че ще постигнете каквото и да е с това, нито пък ще последва някакво възмездие. Месеците неплащане (12?) са вече предостатъчно на брой обаче. Според зависи къде и как работи, върху заплатата й може да бъде наложен запор. И да се измъкне като един баща няколко мнения по-горе..

От това дали ще конкретизираш, особено за нейно бивше съдебно минало зависят и съветите как да постъпите. Какъв тип дело да се заведе, едно или повече на брой. Ти лично, дължимото няма как да предявиш законови претенции да си го получиш, т.к. си непълнолетна. На твое място не бих се виждал или говорил с този човек (макар и при мен да беше различно някога и това да ми била най-малката причина да преустановя контакт с нея), вероятността да запази хладнокръвие още дълго, според мен е минимална. Може и да греша, тогава думите ми са още по-валидни.

@В., имате кратко текстово съобщение, жисиемно. Темата нататък става твърде лична, предимно поради това.

mArMaLaDkA
07-26-2010, 19:08
А., тя изобщо не живее при сестра си и никога не е живяла всъщност при нея. :-o

Тя няма постоянен доход, така че, никакъв шанс да й се наложи запор на заплатата. Затова и ни бяха предложили да продадем нейната част от апартамента, защото това е де факто единственото имущество, което притежава.

За нейното съдебно минало имам минимална информация - повече не ми е и нужна. И на други хора дължи пари, и те си я съдят. Баща ми няма какво друго дело да заведе освен за неизплатена издръжка.

Нужно ли е да се държа като 5-годишно дете, на което са му откраднали балона? - Тя и да не запази хладнокръвие, може само да си беснее тихомълком. Няма право да предявява, каквито и да било претенции и да държи сметка никому, камо ли на мен.

guinessgirl
07-27-2010, 11:22
аз пък винаги съм мечтал наште да се разведат. ама нема бате :lol: засега :booooomb:

дааа,и аз така.. :booooomb:


мармаладке,за кво са ти наистина парите и,след като нямаш спешна нужда от тях. ти имаш нужда от уважение и любов от страна на майка ти,след като не си ги получила,не заслужава да си тровиш нервите за човек,на когото не му пука за теб

987654
07-27-2010, 11:29
аз пък винаги съм мечтал наште да се разведат. ама нема бате :lol: засега :booooomb:

дааа,и аз така.. :booooomb:


мармаладке,за кво са ти наистина парите и,след като нямаш спешна нужда от тях. ти имаш нужда от уважение и любов от страна на майка ти,след като не си ги получила,не заслужава да си тровиш нервите за човек,на когото не му пука за теб
И в тази ситуация имаш нужда най вече от спокойствие.