PDA

View Full Version : Женска полова система



kikiu
07-26-2010, 12:44
Ще ме извините ако има такава тема,но аз лично не можах да я намеря :) :)

Женската полова система е съставена от външни и вътрешни полови органи.
Външните полови органи осигуряват половия акт – вкарването на семенната течност в женската полова система. Вътрешните полови органи осигуряват съединението на сперматозоида (мъжката полова клетка) с яйцеклетката (женската полова клетка), развитието на ембриона и плода и износването на бременността, както и раждането.
Външните полови органи са разположени извън кухината на малкия таз. Те са: големите и малки срамни устни, срамното възвишение, клиторът, преддверието на влагалището, девствената ципа и жлези.


Cрамното възвишение (Венерин хълм) се образува от мастна тъкан, която се натрупва в областта на срамната кост. При полово зрели жени окосмяването в този участък има формата на триъгълник.


Големите срамни устни са две големи кожни гънки, които отвън са покрити с косми, а отвътре наподобяват лигавица. Вътрешните им ръбове ограждат срамната цепка.


Малките срамни устни се намират навътре от големите. Те също са кожни гънки, но с по-малки размери и по-нежна повърхност.


Клиторът е задебеление, на мястото където се съединяват отпред малките срамни устни. Той е богат на сетивни нерви и е най-възбудимата зона у жената.


Девствената ципа (химен) е границата между преддверието на влагалището и самото влагалище. Хименът предпазва вътрешните органи и се разкъсва при първия полов контакт.


Вътрешните полови органи са разположени в кухината на малкия таз. Те са: влагалище, матка, маточни тръби, яйчници.

Влагалището е кух разтеглив мускулест орган, който свързва външните полови органи с матката. Той е покрит с лигавица, която е изградена от много слоеве плоски клетки (многослоен плосък невроговяващ епител). За разлика от тези на кожата, влагалищните клетки не вроговяват. Влагалището не съдържа жлези, но стените му са влажни. Нормално в него се намират млечно-кисели бактерии. Те спомагат за поддържането на кисела среда във влагалището, която е надеждна защита срещу болестотворни микроорганизми. Намаляването на киселинността по време на менструация благоприятства развитието на инфекции.


Матката е кух мускулест орган. При нераждали жени има форма на пясъчен часовник, а при раждали е с крушовидна форма. Основният слой от стената на матката е мускулният. Благодарение на мощните му контракции при раждане, детето се изтласква навън. Вътрешният слой на матката представлява богато кръвоснабдена лигавица. Тя е съставена от един ред клетки с цилиндрична форма(еднореден цилиндричен епител). След окончателното развитие на половата система, у жената се наблюдават периодични промени, свързани с узряване на яйцеклетката (женската полова клетка). Тези промени са с цел създаване на най-подходящи условия за развитие на зародиша, в случай че зрялата яйцеклетка бъде оплодена и настъпи бременност. Яйцеклетката се развива в яйчника, в т.нар граафов фоликул. Когато узрее, тя се изхвърля от фоликула и преминава през маточната тръба към матката. От разкъсания фоликул се развива жлеза, т. нар жълто тяло, която отделя хормона прогестерон. Този хормон стимулира развитието на вътрешния слой на матката, който става по-плътен и по-богато кръвоснабден. По този начин матката се подготвя за бременността. Ако в рамките на няколко часа яйцеклетката не бъде оплодена, тя умира. В следствие на загиването и на жълтото тяло и намаляването на прогестерона (полов хормон, произвеждан от надбъречните жлези), повърхността на разрасналата се лигавица започва да се олющва, като това води до кървене. Олющената лигавица и кръвта преминават през влагалището навън. Този процес се нарича менструация и обикновено се явява на 28 дни (от 21 до 31 дни). Започва нов цикъл на развитие и узряване на яйцеклетка и възстановяване на маточната лигавица. Описаният периодичен процес се регулира от половите хормони.


Шийката на матката свързва матката с влагалището. Лигавицата на маточната шийка има свои характерни особености. В областта, където се свързва с влагалището, има еднакъв с него вътрешен слой (многослоен плосък невроговяващ епител), като също няма и жлези. Останалата част на маточната шийка е покрита отвътре от високи клетки с цилиндрична форма. В тази част има жлези, които отделят слуз. При здрави жени тази слуз изпълва нейната кухина (цервикалния канал) и създава алкална (основна) среда. Тя предпазва от навлизането на микроорганизми в матката.




Маточната тръба (яйцепроводи или Фалопиеви тръби) е чифтен орган. Всяка от двете тръби изхожда от съответния рог на матката и завършва около горната част на яйчника. По маточните тръби се придвижва яйцеклетката, отделена от яйчника, за да достигне до матката, където евентуално да бъде оплодена.


Яйчникът също е двоен орган и има елипсовидна форма. Разположен е до матката двустранно под маточните тръби. Основната му функция е узряване и отделяне на яйцеклетката и производство на хормони. Естрогените - хормони, които се произвеждат главно в яйчника (малки количества от тях, както и от прогестеронът се отделят от надбъбречната жлеза, тестисите и плацентата), контролират половото развитие у жената и подпомагат растежа и функциите на женските полови органи.

Ще ме извините ако имам грешки :)

t0d1t0
07-26-2010, 13:11
Аз много харесвам женската полова система,а обожавам когато тя се запознава с моята мъжка полова система.

Valento
07-26-2010, 13:15
Аз много харесвам женската полова система,а обожавам когато тя се запознава с моята мъжка полова система.


+1 и аз съм така :D :D :D :D :D

starburst
07-26-2010, 14:59
Аз много харесвам женската полова система,а обожавам когато тя се запознава с моята мъжка полова система.
EPIC WIN :D