PDA

View Full Version : Пред диабет?!



mesmerize
07-27-2010, 13:38
Здравейте
току що се върнах от ендокринолога и ми каза, че съм в преддиабетно състояние...
При проведения тест за ОГТТ данните бяха следните
Глюкоза - серумна (сутрин) - 4,16 (2,78-6,11 референтни)
Глюкоза - серумна (след 2 часа) - 3,62 (2,78-6,11 референтни)

IRI(инсулин на гладно) - 19,90 (3-17 референтни)

И ми каза, че трябва да тренирам и да пия хапчета Meffocllab (или нещо подобно не мога да го разчета) 6 месеца каквито пият и диабетиците.
Това опасно ли е? Все пак не ми е повишен толкова много инсулина....

kalpazanka
07-27-2010, 15:13
Медикаментът е Metfodiab. ;)
Ще ми кажеш ли какви са ти ръстът и телесната маса? Ще спазваш известно време диета- без рафинирани захари/компоти etc, ще внимаваш най-вероятно и с бавните въглехидрати. Кръвнозахарен профил след обременяване прави ли/ще правиш ли?
Ако се съмняваш в компетентността на ендокринолога, можеш да се консултираш с още един, два, три... пет специалиста за всеки случай. :)

mesmerize
07-27-2010, 16:12
Здравей
тегло 117 ръст 193

ами ... аз написах едното сутринта е 4,16 (2,78-6,11)
а след обременяването е 3,62 при същите референтни стойности
Относно компетентността ще и се доверя, но просто малко .. не знам как ми дойде такова преддиабетно като ми каза и тези хапчета...
Тя се оповава на това, че инсулина ми е завишен дори на гладно
(19,90 (3-17)) и затова. Обясни ми за панкреаса как произвежда повече инсулин и това не е добре изобщо, защото след време ще спре и тогава вече има диабет.....
:shock:

kalpazanka
07-28-2010, 05:44
Кофти тръпка... Малко трябва да понамалиш телесната маса. Тя е причината за инсулиновата резистентност. ;) Когато телесната маса се вмести в границите, отговарящи на ръста ти, инсулинът ще си дойде на мястото.

mesmerize
07-28-2010, 06:30
Да ги пия ли тези хапчета? Лекаря каза - 6 месеца :shock: :shock:
Каза ми, че с тях ще редуцирам теглото си, макар че започвам да тренирам усилено и.... знам ли .. :(

kalpazanka
07-28-2010, 07:12
Пак ти казвам, след като имаш съмнения в този специалист, потърси втори. Твое право е да се съмняваш. Като си такъв върл противник на хапчетата, консултирай се и с друг лекар за още едно мнение.
За кръвнозахарен профил имах друго предвид, но както и да е. Трябва да се избавиш от мастната тъкан. Най-добре със спорт, както те е посъветвал лекар.
Усиленото трениране ще е един голям стрес. По-добре започни да се натоварваш постепенно и без да прекаляваш. Ако ще е фитнес, нека инструкторът ти определи схема.

amk933
07-28-2010, 07:29
Да ги пия ли тези хапчета? Лекаря каза - 6 месеца :shock: :shock:
Каза ми, че с тях ще редуцирам теглото си, макар че започвам да тренирам усилено и.... знам ли .. :(

Пий ги. Баща ми е със инсулинова резистентност и със или без опражнения само, нещата не се решават. Той също пие хапчета и спазва специален режим на хранене. Точно с отслабването му влязоха всички показатели на кръвта в нормата. Трябва да отслабнеш поне 20-25 кг. ;)

Упражненията са хубаво нещо, но като добавка. Най-важното нещо в случая е ендокринологът ти да ти даде точно изготвен специално за теб хранителн режим. След това хапчетата и след това спорта/ движението...

И хранителният ти режим не трябва да е от фитнес инструктор, а от доктора и трябва да отслабваш с неповече от 2-3 кг на месец постепенно. ;) Иначе е кауза пердута.

Баща ми беше с подобни размери и от диетата му знам само, че му е забранен всякакъв алкохол с изключение на вино по 2 чаши на ден. Не, не може нищо друго, защото има захар, а бирата е ясно защо. Най-много 1-2 пъти в годината по 30 грама (Нова Година, РД-то ти). ;)

Как се храни точно не знам. То да беше едно нещо да го помниш...

mesmerize
07-28-2010, 10:47
Благодаря за отговорите.
Честно ... вече не ми се занимава с лекари и тн.
Това лято както ми тръгна все по болници и лекари ходя от 2 месеца вече.
Ще си взема хапчетата и ще почна да ги пия. Ще си ходя на тренировки ще си карам байка и ще спазвам някакъв хранителен режим - без алкохол, сладко и тн.
Измъчих се покрай тези лекари и всичките глупости.
Така и причината за занижения тестостерон не се откри ... а ме препрати към уролог-андролог та пак не избягах и пак ще трябва да ходя по лекари.
Благодаря

amk933
07-28-2010, 11:01
Не е въпросът само да не ядеш сладко и алкохол. Въпросът е какво, как и по колко трябва да ядеш. Както и колко често. За това ти тегло има определени калории, които трябва да изяждаш на ден. От тези калории трябва да се извадят 300-400, за да може организмът постепенно сам да гори мазнините и да отслабваш бавно(!). Също така трябва да ти се каже по колко калории в кои яденета трябва да изяждаш и как да комбинираш храните. Това може да го свърши само много добър ендокринолог. ;) Отиди на един, ама читав. Няма нужда да ходиш на 100.