PDA

View Full Version : до Чикаго и назад..



ElinoOor
07-27-2010, 19:00
Мхм..
Вуйчо ми живее в Чикаго > искам да отида при него за 2-3 седмици следващото лято.
Ще имам навършени 16 години..
Какви документи ще ми трябват? Мога ли да летя сама до там? Колко багаж мога да взема със себе си и колко мога да върна обратно(в килограми :Д) ? Какво не мога да пренеса? Как стоят нещата с цените на двупосочните билети? :-o :-o

От няколко месеца все си мисля колко хубаво би било.. ама поне да знам реалността и колко време,пари и нерви ще ми коства всичко това.. 8-)

987654
07-27-2010, 19:03
Много отрано си се замислила.

ElinoOor
07-27-2010, 19:06
Ами да.. плана е сама да събера парите и след това да организирам нещата.
В смисъл почвам от сега,защото ми е ясно,че сумата едва ли ще я събера за 2-3 месеца. :)

Canis_Dirus
07-27-2010, 19:10
Разрешение от родител, виза, евентуално пока от вуйчо ти.

Багажа е според класата, но в economy май беше 32 килограма. на връщане същото. В САЩ не допуксат да се внася алкохол (пък и нямаш 21) и също са стриктни с местни и млечни продукти. НИкакви парфюми и дездоранти в ръщен багаж.

Полети отиване и връщане има от около 550 евро от София ако си го вземеш 5-8 седмици предварително.

ElinoOor
07-27-2010, 19:20
До колко време мога да получа виза(ако ме одобрят,де :д) ? :-o

Canis_Dirus
07-27-2010, 19:31
http://bulgaria.usembassy.gov/to_apply.html
http://bulgaria.usembassy.gov/faq_niv.html

Whoopdedoo
07-27-2010, 19:40
Не трябва ли да има 18 навършени, че да лети извън България?

stefity
07-27-2010, 19:41
^

Не и с разрешениято на родителите.

Canis_Dirus
07-27-2010, 19:41
Че защо? Ако иам разрешение от родител/настойник не е проблем. Май под 14 имаше проблеми.


А да - искам сувенир от Чикаго. 8-)

Whoopdedoo
07-27-2010, 19:44
Да де... с пАлномощно, но пак си мислех, че трябва да си на 18.

Canis_Dirus
07-27-2010, 19:48
Да де... с пАлномощно, но пак си мислех, че трябва да си на 18.
Ако си на 18 защо ти е пълномощно?
Пък и в самолетите няма възрастово ограничение :-o

ElinoOor
07-27-2010, 19:50
Оле Боже.. 8-)

Иначе най-евтиния двупосочен Варна - Чикаго е 410 евро. Обаче чисто,без летищни такси.. + тях става 1200 сигурно -.-

Трябва да ги изчислявам тия работи :D

Чиче,сувенира го имаш 8-) само ми даваш адрес да го пратя ахах

Whoopdedoo
07-27-2010, 20:00
Да де... с пАлномощно, но пак си мислех, че трябва да си на 18.
Ако си на 18 защо ти е пълномощно?
Пък и в самолетите няма възрастово ограничение :-o

верно, няма логика... майка кво ме лъже, че не съм можел да пътувам сам ако нямам 18, както и да е де.

Пък Елено, ако пътуваш другото лято и намериш сега билети може и за 30 евро да ги вземеш.

ElinoOor
07-27-2010, 20:10
Абе..Дани.. то може..
Ама първо,че тва е само хипотетичен план,после че не ми се рискува.. може нещо с визата да се издъни и билета просто гори.

Предпочитам всичко да е сигурно и планирано. :)

rauwkost
07-28-2010, 01:47
Какви 32кг. бе канисе :lol: 9-10кг. е позволено за багажа. Не можеш да пренасяш течности в куфара (за в ръчния багаж не знам), никакви остри предмети (пили, ножици и т.н.), и сега по новия закон, можеш да пренасяш до 2 кутии цигари и 1л. (май) твърд алкохол.

Canis_Dirus
07-28-2010, 09:15
Какви 32кг. бе канисе :lol: 9-10кг. е позволено за багажа. Не можеш да пренасяш течности в куфара (за в ръчния багаж не знам), никакви остри предмети (пили, ножици и т.н.), и сега по новия закон, можеш да пренасяш до 2 кутии цигари и 1л. (май) твърд алкохол.
10 килограма ръчен багаж. Точно в този ръчен багаж не са позволени течностите, парфюмите и тн.
20 кг куфар за континентални полети (в рамките на Европа например)
32 кг. куфар за междуконтитенталните. В бизнес класа и първа класа багажа е по 40 и повече кг.
Точно само и единствено в куфара си можеш да си сложиш парфюмите, бутилка вино примерно, пиличките за нокти и другите неща за маникюра.

Цигарите и алкохола са повече в ракмите на Европа, но тя няма да има 18, та затова изобщо не може да пренася. :)

amk933
07-28-2010, 09:59
^Назад си с цифрите...За Америка имаше промяна в началото на тая година или края на миналата и орязаха квитанциите.

По сериозните компании, като KLM и AirFrance практикуват следното. Предполагам, че всички са така:

Economy:
1 куфар до 23 кг - безплатно + до 12 кг ръчен
2 куфар до 23 кг - 55 долара
3 куфар до 23 кг - 150 долара

Business:
3 куфара по 23 кг* - безплатно + ръчен до 18

*на Бритиш е 3 по 32, на Луфтханса 2 по 32...

Освен това ще ти трябва виза, разрешение от родителите ти и пари...

Ако ще пътуваш с един куфар, гледай да не го напълниш, за да няма глоби на връщане и това е. Помоли чичо ти да те заведе до Ниагара, защото е близо и си заслужава да се види. :)

ElinoOor
07-28-2010, 14:22
окЕ,много помогнахте 8-)
:-)

С кое по-напред да започна? 8-)
Паспорта,документи за виза.. какво? :-o Билета от сега ли да го търся? :(

amk933
07-28-2010, 20:20
Ами кога искаш да ходиш? Месец-два преди това е идеалното време да си купиш билета, но ти препоръчвам първо визaта да си изкакраш... :) д

ПС: На дълъг път пътувай с нещо, на което можеш да разчиташ... Ти към коя компания си се ориентирала? :-o

ElinoOor
07-29-2010, 18:02
Другото лято 8-)

Поразгледах иначе.. Austrian Airlines/British Airways звучи добре :-o
как да разбера кое е по-добро ;д

Whoopdedoo
07-29-2010, 18:05
British са по-добри.

amk933
07-29-2010, 20:35
British са по-добри.

Така е, но и австрийските също не са лоши. Виж Lufthansa, KLM, AirFrance, British Airways, сравни цените и си реши...Всичките са много добри до една. Гледай часове престой по летищата, цена, дни, летище и по това избирай, защото, с която и от 4-те да пътуваш, няма да сбъркаш.

Да те предупредя все пак да не ползваш италианските, защото не познавам някой, на когото да НЕ са му загубили багажа на връщане от Чикаго...

Canis_Dirus
07-29-2010, 20:53
KLM и AirFrance е кажи-речи едно и също. Участват в някакво сдружение, но и от на двете обслужването съм доволен. Стюарда на ЕърФранс дори се насили да говори английски :D


Когато отидох да искам английска виза, ми отказаха - решили са, че може да си търся работа ако веднъж отида. САЩ решават за визите горе-долу по същите правила. Така че не се надявай, а отиди на екскурзия до София. Парите за виза така и не ги връщат при отказ.

Ахахаха. Това кога бе? Щото с Англия визи от няколко години няма.

amk933
07-29-2010, 21:40
Само дето ти си пълнолетен, не си женен, нямаш деца тук и т.н. сиреч нямаш "достатъчни социални мотиви да се върнеш от Англия/ Америка." Точно това е оправданието. Плюс, че Америка много развърза режима...

Няма да имаш проблеми с визата според мен никакви. Питай в посолството все пак щом ще ходиш сама при чичо ти, какво разрешително ти трябва...(нотариално)

А за КЛМ и ЕърФранс е така. Франса имат един много удобен, който тръгва към 6 сутринта от София...на връщане идва в 1 на обяд. :)

Canis_Dirus
07-29-2010, 21:42
Хах.
Живот и здраве от тази есен визовия проблем няма да ме засега почти никъде.

ElinoOor
07-30-2010, 12:01
За тая виза ще ме изядат нервите. 8-)
Аз ще си изкарам паспорта до месец,есента ще подавам документите за виза.. и да се надявам всичко да е наред. Ако ми откажат,винаги има време за втори опит. :D

А от това,което видях в интернет Austrian Airlines са ми много по-практичен избор. :-o

amk933
07-30-2010, 12:17
Еми щом те те устройват, пътувай с тях... :) Нямам впечатления от тях преки и косвени.

За визата хич не се коси много, много...след като майка ти и баща ти не са нелегални емигранти в САЩ, предполагам и чичо ти е легален там, няма никаква причина социална/ финансова/ етц. да не те пуснат. Ти няма да ходиш да живееш завинаги. Кажи им, че отиваш 2-3 седмици нагости и после се връщаш тук, защото тук ти е семейството и няма да имаш проблем...

Само паспорт ти трябва...дам. Извади си го. :)