PDA

View Full Version : Работа без пари????



GiRl_FrOm_ThE_MoOn
08-05-2010, 17:23
Здравейте!Искам да споделя с вас тема,която ме тревожи от известно време....Много време си търсих работа и ето че намерих,но май изобщо не съм попаднала на правилното място и ще споделя защо.Започнах работата на 13.07 сега тази година,бях без опит в работата като барман и отначало изобщо не знаех какво да правя ,но мисля че бързо свикнах...Казвам,че не съм попаднала на правилното място,защото колежката-готвачка,още в началото ми намекваше че
работодателя не плаща и че няма да видя нито лев!Това ме стресна,в началото с него говорихме за 400 лева на месец,като каза че първите 200 лева ще ми ги даде след месец,а останалите като напускам (без трудов договор съм) Не правил договор първия месец ,защото много напускали още от първата седмица!Аз се съгласих на това,но после като ми пълниха главата колежката и други вътрешни хора,които познават шефа ,реших един ден да говоря с него.Попитах го кога ще си получа изработените пари,защото вече бях работила седмица и нещо.Той естествено каза ,че ще ми ги даде на другия месец както сме се уговорили.Аз му казах,че не мога да разчитам на честна дума,тъй като съм без договор и с нищо не мога да докажа ,че работя там!Освен това му казах,че някои клиенти (не му споменах кои естествено) са ми казали че е мошеник и не плаща.Той каза че всякакви интриганти имало ,да не вярвам,ние с него сме се разбрали
и така,цитирам го каза: Давам ти мъжката си дума,че ще ти платя.Но първите дни ги смята като обучение и ме смятал на работа от 15-ти юли,това значи ,че на 15-ти август ще ми плати първите 200 лева,а останалите като напускам и трябва да го предопредя 10 дена преди това.Успокоих се малко и продължавам да си ходя на работа...,но въпреки това готвачката отново ми казва,че е мошеник и брат му (който работи в друго кафе,в близост до моето )и бил още по-зле!
Все щели да ми намерят косури ,да измислят нещо и да не ми платят!!!Разбира се аз се надявам мъжката дума да се спази ,когато дойде деня,но искам от вас съвет какво да предприема,ако не си получа парите на датата.Ако започнат нещо да се отмятат ,да измислят причини да не ми платят или да кажат че ще ми забавят парите?Аз не искам да чакам,искам да си получа парите точно в този ден ,в който сме се уговорили!Да знам ,че аз работя за нещо,а не без пари!!!Все пак съм отделила от времето и силите си за да получавам някакво възнаграждение,а не да им работя ей така!!!Освен това готвачката ми разказва как не платили на минало момиче,което работило на моето място,също и на някаква готвачка,която работила преди нея!Не мога да разбера защо нищо не са направили тези хора за да си получат парите?Притеснявам се да не стане така и с мен и да се стигне до разправии!Искам да си работя и да си получа парите на време
както сме се уговорили,но се опасявам,че той си мисли ,че може да ме прекара,понеже съм млада,но аз не съм наивна...но искам от вас съвет...Ако стане наистина така и започне да се отмята мисля да го заплаша,че ще му викна разни проверки,мога да се оплача на полицията,мога и на данъчното да кажа ,че той работи без касов апарат и не дава трудов договор на работниците,а знаете глобата е голяма за това.Мога също да го съдя,но единственото,което ме притеснява е че няма как да докажа на тези които се оплача че съм работила на това място,защото нямам трудов договор и може
никой да не ми обърне внимание!Моля за съвет!

naikki
08-05-2010, 17:55
Виж, по принцип ако не ти плати, по абсолютно никакъв начин не можеш да докажеш че си работила там и ти дължи въпросната сума. Единственото което ти остава е да се надяваш да си получиш парите. Може пък наистина да се окаже че това са интригантски историй. Въпросната готвачка след като не плаща защо работи там? За слава?
С тия данъчни и тия полиций нищо няма да постигнеш, камо ли за съд, това вече е абсурдно. Само че от сега ти казвам парите които очакваш да получиш след като напуснеш можеш да ги отпишеш от сега.

doomkillerr
08-05-2010, 18:55
Напълно съм съгласен с "naikki". За да можеш да си търсиш правата в случай, че не ти платят за работата в уговорения срок трябва да имаш сключен трудов договор. Без него нищо не е гарантирано. Аз имам няколко познати, където са ги прецакали по такъв начин. То си зависи от самия работодател, но до колкото разбирам за твоя се носи лоша слава! По-добре изчакай и виж какво ще стане - ако ти даде обещаните пари продължаваш работа, пък ако почна да те мотае е ясна работата... :? Все пак е добре да се осъзнаеш на време, щото има някои работят по 3-4 месеца и работодателя ги залъгва с някакви мизерни пари, щото все нямал... :x Парите при уволнението, както ти казаха ги забрави, щото няма да ги видиш - това е гарантирано!

GiRl_FrOm_ThE_MoOn
08-05-2010, 19:29
Виж, по принцип ако не ти плати, по абсолютно никакъв начин не можеш да докажеш че си работила там и ти дължи въпросната сума. Единственото което ти остава е да се надяваш да си получиш парите. Може пък наистина да се окаже че това са интригантски историй. Въпросната готвачка след като не плаща защо работи там? За слава?
С тия данъчни и тия полиций нищо няма да постигнеш, камо ли за съд, това вече е абсурдно. Само че от сега ти казвам парите които очакваш да получиш след като напуснеш можеш да ги отпишеш от сега.

Значи аз всеки изминал ден се надявам,той да спази уговорката,но уви......ми казват че е мошеник!!Готвачката ми разказа всичко подробно как и бавили парите и напуснала.Намерила си по-доходна работа и шефа почнал да и звъни и я молил да се връща, обещавал и че няма да има такива неща да не плаща на време и другите простотии...бил много настроятелен и тя нали е по-възрастна,хем и е по на близо върнала се......Аз ако бях на нейно място изобщо нямаше да се върна,на всичкото отгоре той си я държи без договор месеци и изобщо няма намерение да и прави!Сега са се договорили всеки ден да и плаща надницата и за това ми казва че пари няма да видя.....Много е тъпо това,защото аз си губя времето и силите за нищо....и накрая няма да ми платят...

GiRl_FrOm_ThE_MoOn
08-05-2010, 19:36
Напълно съм съгласен с "naikki". За да можеш да си търсиш правата в случай, че не ти платят за работата в уговорения срок трябва да имаш сключен трудов договор. Без него нищо не е гарантирано. Аз имам няколко познати, където са ги прецакали по такъв начин. То си зависи от самия работодател, но до колкото разбирам за твоя се носи лоша слава! По-добре изчакай и виж какво ще стане - ако ти даде обещаните пари продължаваш работа, пък ако почна да те мотае е ясна работата... :? Все пак е добре да се осъзнаеш на време, щото има някои работят по 3-4 месеца и работодателя ги залъгва с някакви мизерни пари, щото все нямал... :x Парите при уволнението, както ти казаха ги забрави, щото няма да ги видиш - това е гарантирано!


И все пак няма ли някакъв начин....да докажа че работя там и да го глобят тоя ако прави проблем с парите...Ами да, мисля да изчакам до уговорената дата,в която трябва да си получа парите и ако почне да ме мотае...не знам,ще му кажа че на другия ден няма да дойда на работа и че ще имаме по-сериозни проблеми......Аз даже мисля на тая дата като даде първата сума,да му кажа че ще напускам в края на месеца ,няма да чакам уволнение,защото не искам да я работя постоянно тая работа...Просто искам да изкарам някой лев лятото....абсурд да го работя постоянно това!!!Но много съм объркана.....Някои хора ми казват да обера касата и да си хвана пътя,той нито ми знае адреса нито нищо.....Но пък не мога да го направя това не знам.....но той наистина може да ме прецака по всякакъв начин,като напусна последния ден като трябва да ми даде последните 400,може и да не ми даде нищо!!! :? :o :( Много съм объркана какво да правя....Може да се обадя на господари на ефира ,но пак не мога да докажа че работя там..

naikki
08-06-2010, 17:20
Зарежи тия глупости..господари и т.н.
Казах ти, не можеш да докажеш че си работила там.
Не ти прави договор за да не ти плаща осигуровки, а за тия пари за последния ден казах ти вече - забрави за тях.
Значи доколкото аз разбрах сега на 15-ти трябва да вземеш 200 кинта и следващите пари трябва да ги вземеш като напуснеш.
Според мен сега на 15-ти ще ти замаже очите с 200-те лева и повече лев няма да видиш...
Другия вариант е сега на 15-ти да си вземеш всичките пари и да се разберете след това да ти плаща всеки ден като на въпросната готвачка, така поне ако изгориш ще е само с парите за 1 ден. А и сега ако реши да те метне, щом имаш достъп до касата - бъркаш и си взимаш каквото ти се полага (че и малко отгоре) и си отиваш вкъщи, пък след това нека дойде да те търси.
Глупаво е да бачкаш и накрая някакви утрепки да ти се подиграват. Бъркай в тая каса и взимай квото можеш :)

GiRl_FrOm_ThE_MoOn
08-07-2010, 21:27
Зарежи тия глупости..господари и т.н.
Казах ти, не можеш да докажеш че си работила там.
Не ти прави договор за да не ти плаща осигуровки, а за тия пари за последния ден казах ти вече - забрави за тях.
Значи доколкото аз разбрах сега на 15-ти трябва да вземеш 200 кинта и следващите пари трябва да ги вземеш като напуснеш.
Според мен сега на 15-ти ще ти замаже очите с 200-те лева и повече лев няма да видиш...
Другия вариант е сега на 15-ти да си вземеш всичките пари и да се разберете след това да ти плаща всеки ден като на въпросната готвачка, така поне ако изгориш ще е само с парите за 1 ден. А и сега ако реши да те метне, щом имаш достъп до касата - бъркаш и си взимаш каквото ти се полага (че и малко отгоре) и си отиваш вкъщи, пък след това нека дойде да те търси.
Глупаво е да бачкаш и накрая някакви утрепки да ти се подиграват. Бъркай в тая каса и взимай квото можеш :)

Да на 15-ти трябва да ми даде първите 200 лева,а другите 200 ги задържа и ги давал като напускам.....уж..Няма да може да се уговорим с него да ми ги даде всички на 15-ти,защото аз му бях казала да направим така,но той не иска,защото аз съм можела да си тръгна и да не дойда утре на работа...И аз мисля че той може така да направи,да ми даде първите 200 лева и другите изобщо да не ги видя.Освен това мисля като ми ги даде,да му кажа че след 2 седмици напускам,защото искам да работя до края на месеца...Без това работата там много ме ми харесва..Но така може да ме прецака още по-лесно и не знам какво да правя...Не ми се ще да бъркам в касата....то заведението е малко и няма повече оборот от 300 лева....Оф изобщо къде се набутах и аз не знам.Уж да поработя малко за някой лев а то какво става да работя без пари!Ами гадно е разбира се ти да даваш от силите и времето си за да работиш и накрая да се подиграват с тебе,просто не става така и всичко се връща!!!

desssy
08-09-2010, 00:02
Дано да ти даде парите. Аз цяло лято си търсих работа и не можах да си намеря свястна. Не ми се почваше съмнителна работа. Без пари може да си седя в къщи, но да работя без пари е друго... Трябвало е да прецениш още на момента, че след като не иска да ти направи договор, нещо не е наред. Вече ще знаеш. Стискам ти палци!!!

dimitar_ak
08-09-2010, 11:59
Ако имаш притеснения се обади в бюрото по труда и ги извикай да го питат какво правиш там без договор и осигуровки. Глобата е до 50 000лв.
Но не му казвай, че ще ги извикаш. Това ти е коз. Трябва да те намерят на работа като дойдат да проверят сигнала.

naikki
08-09-2010, 17:23
Ако имаш притеснения се обади в бюрото по труда и ги извикай да го питат какво правиш там без договор и осигуровки. Глобата е до 50 000лв.
Но не му казвай, че ще ги извикаш. Това ти е коз. Трябва да те намерят на работа като дойдат да проверят сигнала.

И ще види пари през крив макарон... момиче мишкувай там и ако не ти даде парата бъркай в тая каса и квото има всичко взимай...даже един стек кола може да си вземеш за вкъщи :)
Успех и да кажеш после какво е станало

doomkillerr
08-09-2010, 18:45
[quote=dimitar_ak]И ще види пари през крив макарон... момиче мишкувай там и ако не ти даде парата бъркай в тая каса и квото има всичко взимай...даже един стек кола може да си вземеш за вкъщи :)
Успех и да кажеш после какво е станало

Ами и това не е добър съвет, защото нищо не му пречи на собственика да отиде до най-близкото полицейско управление и да подаде жалба, че са го обрали...

После момичето да ходи да доказва, че е работило там... :?

mnogoznaikO
08-13-2010, 13:28
Ако имаш притеснения се обади в бюрото по труда и ги извикай да го питат какво правиш там без договор и осигуровки. Глобата е до 50 000лв.
Но не му казвай, че ще ги извикаш. Това ти е коз. Трябва да те намерят на работа като дойдат да проверят сигнала.

Точно така. Няма да отрекът , че работиш там.

Sunny_stz
09-29-2010, 20:23
Мерси за съветите!Платиха ми всичките пари за щастие!!!С малко закъснение но все пак ги даде! :)

gia_sena_mono
09-29-2010, 21:04
Браво!

Greennight
09-29-2010, 22:07
[quote=dimitar_ak]И ще види пари през крив макарон... момиче мишкувай там и ако не ти даде парата бъркай в тая каса и квото има всичко взимай...даже един стек кола може да си вземеш за вкъщи :)
Успех и да кажеш после какво е станало

Ами и това не е добър съвет, защото нищо не му пречи на собственика да отиде до най-близкото полицейско управление и да подаде жалба, че са го обрали...

После момичето да ходи да доказва, че е работило там... :? Най-малкото,което може да й направи.Може да я пребие,осакати и т.н

marais
10-17-2010, 17:27
И ще види пари през крив макарон... момиче мишкувай там и ако не ти даде парата бъркай в тая каса и квото има всичко взимай...даже един стек кола може да си вземеш за вкъщи :)
Успех и да кажеш после какво е станало

Ето това е българският манталитет. Затова е имало 5 века турско робство, ето защо цялата държава е толкова зле - мълчи си, трай си, не си търси правата, остави се да те мачкат.

doomkillerr
10-22-2010, 20:48
Мерси за съветите!Платиха ми всичките пари за щастие!!!С малко закъснение но все пак ги даде! :)

Много хубави новини... :)

everythingisrelative
11-21-2010, 19:19
колко пари ти струваха курсовете за барманка ?

Mi6inka
11-23-2010, 07:49
И ще види пари през крив макарон... момиче мишкувай там и ако не ти даде парата бъркай в тая каса и квото има всичко взимай...даже един стек кола може да си вземеш за вкъщи :)
Успех и да кажеш после какво е станало

Ето това е българският манталитет. Затова е имало 5 века турско робство, ето защо цялата държава е толкова зле - мълчи си, трай си, не си търси правата, остави се да те мачкат.



+ !!!!!!!!!