PDA

View Full Version : Журналистика



MouSe
08-14-2010, 10:31
Здравейте.Някой може ли да ми обясни малко повече за приема с журналистика и в кои университети има такава специалност.Аз зная,че има в софийския,бургаския,търнов ския и уш варненския.КОй от кои години се балобразува оценката по история и по бел?За погащият се изпит.Ако някой знае нещо може да сподели :) . Мерси :) :) :)

Chacho
08-14-2010, 12:17
Знам, че има специалност журналистика в НБУ и УНСС също.

Оценките по история и бел се взимат от дипломата, която от своя страна е средноаритметично на 9-12 клас. Някои университети дават възможност тази оценка да се замени от оценката от матурата, стига тя да е по съответният предмет. В СУ пък ако държиш матура по балообразуващ предмет нямаш избор, а директно се взима матурата вместо дипломата. Тъй като за журналистиката балообразуващ предмет е БЕЛ, а матурата по БЕЛ е задължителна, следва че нямаш вариант да ти вземат дипломната оценка по литература от училище, а трябва задължително тази от матурата.

Изпитът, поне в СУ и УНСС, е журналистическо есе. Теми от изпитите звучат така: "Дупки", "Ние и те", "Братя", "Анонимно в интернет", "Диагноза: Корупция" и т.н.

В есето си трябва да разнищиш съвременните социално-битови, политически, народопсихологически и др. проблеми, като покажеш нужната доза (доста голяма доза) оригиналност, без да оригиналничиш, да структурираш правилно и ясно есето си, за да има много здрави и плавни смислови връзки между отделните си части. Паралелно с това трябва да имаш и завидна езикова култура.

Най-престижният, за момента, университет предлагащ специалността е най-вероятно Софийският.

MouSe
08-17-2010, 12:06
Aха,страшно много ти благодаря за инфото :) .