PDA

View Full Version : Самоподготовка/Дистанцирано обучение



lonerider
08-19-2010, 10:25
Здравейте форумци,
не успях да намеря тема която засяга моя въпрос, за това пускам нова.
Поради комплекс от причини и фактори реших последната ми година в гимназията да е на "самоподготовка" (не знам точния термин). Въпроса ми е - има ли хора на такъв вид обучение тук, и ако да, може ли някой по-подробно да ми обясни какво точно представлява (начин на обучение, изпити, поправителни сесии) ? Благодаря предварително. :)

fenasf
08-19-2010, 16:56
Това е от правилника на училището, в което изкарах 8 и 9 клас. Не знам дали при теб е така, но горе-долу дава представа за самостоятелната форма на обучение.



Чл. 34. (1) Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.
(2) Самостоятелната форма на обучение се организира за:
1. ученици в задължителната училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение, както и за даровити деца в задължителна училищна възраст, след решение на педагогическия съвет;
2. лица, навършили 16-годишна възраст.
(3) Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на Директора на училището.
Чл. 35. (1) Ученици, които следва да се обучават в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение при условията на чл. 33, ал. 2 и чл. 34, ал. 2, т. 1, както и ученици, навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл. 33 и 34, подават писмено заявление до Директора на училището.
(2) Ученици, които се обучават в дневна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава от дневна в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение;
(3) За промяна на формата на обучение Директорът на училището издава заповед.

HolyRollerNovocaine
08-19-2010, 18:17
Да, всъщност и аз се интересувам от това.. сега ще съм десети клас и имам причина да не мога да посещавам часовете редовно, затова се чудя дали самоподготовката е точно най-доброто решение... в смисъл.. не знам...
Миналата година ми се наложи последните 3 месеца да не ходя на училище, но затова пък директорката ми разреши да уча вкъщи и да пиша доклади по различните предмети. Явих се и на няколко изпитвания и минах годината с много добра оценка, но все пак са взети и оценките от първия срок...

До колкото разбрах по принцип 'частният ученик' не се води като ученик към училището, тоест учителите работят за него без пари един вид... не съм сигурна дали много учители биха се съгласили на такъв компромис...
Освен това съм чувала, че изпитите са били доста трудни, учиш около 3-4 месеца или цял срок и накрая се явяваш на изпит. Каквато оценка имаш на изпита, такава ще и за годината. Което означава яко зубрене, трудно се изкарвало дори и 4-5, така чух поне..


Другото нещо за което се сещам е ученикът да се води към училището, просто отсъствията му да не се пишат... най-много е разрешено 2 месеца на срок. Ии да се явява да речем веднъж месечно на някой тест или изпит в свободен час за учителя. Познавам едно момиче, което е минало годината по този начин, въпреки че е незаконно и при една проверка от инспектората може да глобят директора или нещо такова..

Надявам се да ти излезе късметът и да ти позволят да минеш на самоподготовка, все пак ако от твоето училище не ти позволят, винаги може да пробваш другаде.