PDA

View Full Version : Въпрос за хранене



LifeFitness0
08-22-2010, 14:21
Здравейте! :)
На НВД съм защото съм в период на чистене.Въпроса ми е дали това е точната диета защото съм физически много активен-3пъти в седмицата фитнес и 3 айкидо.През другото време навън футбол,баскетбол.Сутрин правя кардио хиит на велото в къщи.А енергията нали идва от въглехидратите,затова се чудя дали не трябва да я сменя.185 см 85 кг съм.Не знам точно колко,може 5-6 искам да сваля,защото изградих мускулатура но от преди имах малко излишни килограми.Свалих го само с ограничаване,но сега вече няма кои знае какъв ефект за окончателно оформяне и искам нещо по стриктно.
Другия ми въпрос-на Айкидо ходя от 7:30 до 9.Излизам в 6:30 и се връщам към 10.Около тази тренировка не знам как трябва да се храня(преди и след).Знам че не трябва при тези диети да се яде толкова късно но тренировките са много изморителни и се прибирам много гладен.Ако ен ям на другата сутрин и 5 мин не мога да издържа от кардиото(което е на гладно).
Ще се радвам ако споделите мнението си! :)

Chacho
08-22-2010, 14:57
Въглехидратите не са единственият източник на енергия, те са просто първите биополимери, които разграждаш за да получиш енергия. Затова ограничаваш въглехидратите, за да бръкнеш в енергийните си запаси и да гориш мазнини. Едно на ръка, че с нормален прием на въглехидрати с храненето си имаш повече енергия, но и въглехидратите се разграждат много по-бързо от мазнините. От тая гледна точка няма как да ти е по-лесно на тренировка. Това не значи, че диетата е грешен избор.

Аз ходех на тренировки по същото време, по което ти ходиш на айкидо. След тренировка бях гладен на вълк и не просто нямаше да издържам кардио на сутринта, а сигурно нямаше да се пробудя. След айкидото мисля, че е добре да захраниш с протеини и известно количество въглехидрати. Не много, но ти е нужна енергия за усвояването на протеините. И пий много вода, защото след такива интензивни тренировки се гори огромно количество течности. Аз на една тренировка свалях по 1.5кг-2кг.

И да си кажа мнението за кардиото сутринта. Може би за отславане не е лошо да се прави кардио на гладно, но мисля, че трябва да редуваш на 2 тренировки на сит стомах - 1 на гладно. Само статистически е доказано, научно все още не, но ако тренираш редовно на сит стомах натрупваш повече издръжливост от кардиото, отколкото ако тренираш редовно гладен. Малко храна сутрин и страшно много пот може да изкомпенсират въглехидратите, които ще приемеш с храната и пак да си получиш желания ефект на отслабване.

LifeFitness0
08-22-2010, 15:14
Мерси!Много ми помогна.Но идва другият въпрос-коя би била правилната диета?

Chacho
08-22-2010, 15:46
С НВД със сигурност ще отслабнеш, но ти си познаваш тялото. Ако можеш лесно да орелефяваш може да си позволиш малко повече въглехидрати за да тренираш по-усърдно на тренировки. Ако във фитнеса нещата опират до релеф и мускулна маса, то при БИ го има моментът със силата, бързината, гъвкавостта, издръжливостта, а половината от тези качества се развиват по-трудно с НВД. Но за времето, за което ще свалиш килограмите няма да ти се отрази особено на другите качества, пък като изключим силата, другите мисля, че им е нужно много малко време, за да им върнеш предишната форма. Аз бих тренирал по стриктна НВД програма.

LifeFitness0
08-22-2010, 15:58
А има ли някакъв начин да няма толкова много минуси или поне да се приведат до минимум.Аз не трябва да свалям толкова много+не си давам някакви кратки срокове,защото се научих ,че не става за 1 ден.Например протеинова или равномерно-балансирана диета?

Chacho
08-22-2010, 16:04
Ми предполагам, че НВД си е добре, само преди айкидото може да ядеш за енергия, така че там да си тренираш нормално. А и с НВД просто ще забавиш прогреса, а няма да дърпаш назад.

LifeFitness0
08-22-2010, 16:08
1 час преди айкидо 3 цели яица +малко месо ,а след трен една салата дали ще бъде добър вариант?

Chacho
08-22-2010, 22:09
Яйца + варени картофи и поне час и половина преди тренировка. Варените картофи за въглехидрати. Друг вариант е половин-един час преди тренировката да приемаш въглехидратите на течност - някакви сокове. Така по-бързо ще ги усвоиш. Ако не оставяш достатъчно време организма да е поусвоил храната, тялото ти ще е затормозено едновременно с тренировки и преработка на храната. Плюс това белтъчините (каквито са яйцата и месото) са за възстановяване след тренировка. Така че храненето преди тренировката има за цел да ти даде малко енергия, така че да издържиш цялата тренировка. Храненето след тренировката пък отговаря за възстановяването на мускулите, което се постига с бързи въглехидрати+белтъчини. Течностите или нещо по-сладко и повечко месо/млечни продукти/яйца. Останалите хранения са си НВД като по учебник.

kadishona
08-22-2010, 22:44
Ако си вземеш един протеин на прах, мисля че ще ти реши проблемите! Ще можеш да се възстановяваш по-бързо и същевременно ще гориш мазнини, защото ако не се лъжа суровия протеин се разгражда на енергия по-трудно околкото мазнините!

картофи, ориз - бавни въглехидрати за енергия през целия ден и да не си изтощен
никакви мазнини - за да изгоиш натрупаните
протеин на прах - за да се възстановяваш бързо

Myrth
08-22-2010, 23:23
Единствената добра НВД е ВМ (високомазнинна). Яко протеин и мазно в менюто, крайно орязани въглехидрати. За да разгражда мазнините си, тялото трябва да се научи да си доставя енергия от тях... но това съм го писал безброй пъти вече във форума.