PDA

View Full Version : Какво беше ?



RedJeans
08-24-2010, 15:14
Какво бепе "апотема на основата" за пирамида. :D Абе задачата е:
Правоъгълник с лице 128 кв.cm има дължина два пъти по-голяма от широчината му.Правилна петоъгълна пирамида с височина 18 см има основа с периметър,който е с 13 см по-малък от периметъра на правоъгълника.Намерете:
а)дължината на основнен въб на пирамидата(аз намерих,че е 7)
б)обема на пирамидата в кубични милиметри/дециметри,ако апотемата на основата й е 5 см.

EsteticLoff
08-24-2010, 15:17
"Височина на околна стена, спусната от върха на пирамидата към основния ръб, се нарича апотема."

Гугъъл, гугъъл :-D

RedJeans
08-24-2010, 15:31
Ами как се намира B за тази задача?

LeDa
08-24-2010, 15:58
Забелязах няколко твои теми,в които искаш някой от форума да ти реши задачите.Сега ще си 7 клас,нали?И аз миналото лято бях така,но яко нещо не ти е ясно как да го решиш,по-добре попитай учител,а не за всяка задача да пишеш в Училищее и приятели,а преди няколко дни и в Кофата........На изпита няма да можеш да пишиш в Тийнпроблем...

RedJeans
08-24-2010, 17:20
Забелязах няколко твои теми,в които искаш някой от форума да ти реши задачите.Сега ще си 7 клас,нали?И аз миналото лято бях така,но яко нещо не ти е ясно как да го решиш,по-добре попитай учител,а не за всяка задача да пишеш в Училищее и приятели,а преди няколко дни и в Кофата........На изпита няма да можеш да пишиш в Тийнпроблем...
Каква госпожа да попитам по това време?Аз питам не за отговора,а за начина на решение и като ми обясните другите подобни задачи си ги решавам.Просто има неща,който не сме ги учили.Знам,че на изпита зависи от мен,затова почвам от сега да решавам задачи и тези,които не са ми ясни ги написвам тука,за да ми обясните начина на решение =)

Hidalg0
08-24-2010, 21:04
`сичко ще си научиш тая година , мен даскалите преди няколко години ми скъсаха гъза , и твоя сиг ще го скъсат (имам предвид от учене 8-) )
Споко ако трябва ходи и на допълнителни уроци 8)

ameli
08-25-2010, 18:36
Така... първо си намираш правоъгълника. Означаваш едната страна с Х, съответно другата е 2Х.
S=a*b
S=x*2x
128=2x^2
x=8см

Едната ти страна е 8, а другата 16. Намираш обиколката = 48см. Вадиш 13, понеже основата е с 13 по-малка, = 35. И да, получава се страна 7см.

Формулата за лице (В) не я помня, но в интернет пише, че е: http://upload.wikimedia.org/math/6/2/c/62c15b7d0bd193cea6964845b70f7ac0.png . Заместваме - 35*5/2=87.5 кв. см.

Мисля, че е вярно..