PDA

View Full Version : Изберете българското



Canis_Dirus
08-25-2010, 11:15
Вие избирате ли българското?
българска конфекция, български хранителни продукти, българска козметика.
Трябва ли вианги да избираме българското?
Каква тежест има за вас щампата "Произведено в България" при покупка?

jghgh
08-25-2010, 11:44
Понякога избирам българското, защото българското си е добро, квото и да си говорим ;)
От козметиката признавам само Билка, но все пак предпочитам френска/италианска козметика. Излиза малко по-солено, но съм доволна.
За обувки гледам да избирам българското. По-практично е. Румънските и турски обувки се износват по-лесно, неудобни са и причиняват проблеми.

Не съм вманиачена, ама все пак се чувствам добре, като избера нещо българско.

Днес например си взех български сутиен. Няма да се поколебая пак да избера. От личен опит съдя, че най-издържливи са българските и италианските сутиени.


По-добре е да се избира българското... но не от криворазбран патриотизъм, а колкото, че в доста случаи е много качествено.

Whoopdedoo
08-25-2010, 12:37
Не избирам българското, защото в повечето случаи е нискокачествено и не ми харесва, а и с тия цени бих заявил да си го начукат.
Няма да съм толератен към няква кауза, а в същото време да вредя на себе си и да водя някъв мизерен стандарт на живот.

LadyDi
08-25-2010, 12:40
Не се влияя от мястото на производство на стоката.
Гледам да бъде качествена. Ако е българска - още по-добре.

Mol0tovBitch
08-25-2010, 12:47
Не искам да звуча като нихилист, но какво му е хубавото на българското? Рядко се намират качествени български продукти. Затова и аз лично бягам от почти всичко с надпис "Мейд ин Булгерия". Да не би световно известните (но не с друго а с лошото си качество) марки "Нео" и "Елит" (за които не е тайна че повечето им продукти се сглобяват в България) да са някакъв еталон за качество? Сервизите почти винаги са препълнени с телевизори, домашни кина, DVD-та и прахосмукачки от въпросните марки. Стратегията на търговците е да наложат собствените си марки "Нео" и "Елит" като емблема на българско производство в областта на черната техника, която да бъде достъпна за масовия потребител. Само че така правят много лоша анти-реклама на българското производство. Като стана дума за обувки - като малък съм носил български маратонки Булдозер и Ранърс. Има ли човек тука който мисли, че са качествени? Има ли смисъл да давам още примери за НЕкачествено българско производство? Може би само хранителните продукти ни отсрамват пред света, понеже повечето са наистина качествени, вкусни и екологично чисти. Киселото ни мляко е известно в цял свят, а японците от дълги години са луднали по него. Не случайно държим дял от около 60% на пазара в Страната на изгряващото слънце... :)

cherinka
08-25-2010, 12:48
Да, и аз никога не съм гледала с лошо око на българската стока.
И се радвам като попадна на нещо българско.

Даже зимата ще ям български пържоли от БГ прасетата на село. Не знаете колко щастлив човек съм при тази мисъл.

Wildchildd
08-25-2010, 13:00
Ся ще си купувам едно сако и имам избор между българско и турско.В модела разлика няма, в цената има и то значителна.Мисля да избера българското, естествено е доволен риск, щото има голямата вероятност да си вкарам автогол, но пък ако е добро ще съм много доволен, щото ще съм си дал кинтите на българин, а не на турчин.

SolemnityOfDeath
08-25-2010, 13:05
Мляко - само българско. И нямам предвид 'На Баба' и прочие, защото това са продукти на шибаните 'Данон'.

Месо - главно гледам да е само българско, когато ям.

Млечни продукти - само български.

За другите продукти, дрехи, и прочие вече си зависи, там са по-преплетени нещата. Като цяло има стриктно добри български продукти и по-развалени. Техниката ни не е силната ни страна, мисля.

PinkFloydSound
08-25-2010, 13:19
^ В козметиката това е плюс, тъй като българските козметични продукти са поне 5 пъти по-малко наблъскани с химия... и 5 пъти по-евтини.

Hicho
08-25-2010, 13:24
крем Здраве , най-добрия !

BrigadeSUD
08-25-2010, 13:30
DRAG и RAM правят много здрави рамки за колела :)

DarkKisss
08-25-2010, 15:51
Не се влияя от мястото на производство на стоката.
Гледам да бъде качествена. Ако е българска - още по-добре.

по същия начин и аз (:

Canis_Dirus
08-25-2010, 16:55
Интересно... интересно.
Аз например смятам българските млечни продукти (от магазина) за отвратителни с ниско качество и съмнителен контрол.
Но от друга страна намирам, че някои дрехи имат мнгоо добро съотношение цена/качество.

Иначе перилни и почистващи препарати съм се отказал да купувам изобщо, ако съ българско производство - отврат.

OtherSide
08-25-2010, 18:22
....както и доста известни френски и италиански козметични компании и такива, произвеждащи облекла имат фабрики у нас

Still1ME1Still1HERE
08-25-2010, 20:32
Интересно... интересно.
Аз например смятам българските млечни продукти (от магазина) за отвратителни с ниско качество и съмнителен контрол.
Но от друга страна намирам, че някои дрехи имат мнгоо добро съотношение цена/качество.

Иначе перилни и почистващи препарати съм се отказал да купувам изобщо, ако съ българско производство - отврат.Ако искам хубаво малко си купувам бутилки кока кола 2 литра :D

Взимам това, което е най - изгодно и качествено.

Di
08-25-2010, 20:43
никога на българско

VerryBerry
08-26-2010, 16:29
Попринцип,гледам първо стоката да е качествена и тогава вече се интересувам дали е българска или не.Попадала съм на много добри козметични продукти,произведени в България,но и на кофти обувки (примерно)произведени тук.

Pwnmaster
08-26-2010, 21:10
Купувам качествени неща. Няма значение дали са български, турски или узбекски.
За българското се сещам за една комания - Матстар. Еми техните платненки са просто железни :)

Mol0tovBitch
08-26-2010, 22:33
Купувам качествени неща. Няма значение дали са български, турски или узбекски.
За българското се сещам за една комания - Матстар. Еми техните платненки са просто железни :)

Предния път като бях в Бургас, минавайки покрай фирмен магазин на Матстар щях да се издрайфам, сериозно. Отвратително грозни и "дървени" маратонки. Предпочитам Булдозерите пред тях... :cool:

Pliok0019
08-26-2010, 23:37
Никога няма да спра да използвам крем Здраве.

Pwnmaster
08-27-2010, 10:48
Моделите са грозни, спор няма. Но платненките са супер здрави :)

jghgh
08-27-2010, 13:43
Никога няма да спра да използвам крем Здраве.
Тва прозвуча супер патриотично.

Крем "Здраве" uber alles! 8-)



Ама верно е супер кремът.. наскоро си взех и от него. Няма пъпка/рана, която да му устоява на мощта, ах аха ха ах

SolemnityOfDeath
08-27-2010, 14:02
Интересно... интересно.
Аз например смятам българските млечни продукти (от магазина) за отвратителни с ниско качество и съмнителен контрол.

Кои?

Сравнявайки с чуждото, което се предлага на пазара, за мен българското е много по-добро. Продукти на 'Пършевица' и 'Маджаров' за мен са безупречни.
А за млеката - Родопея, Елена, Здравец (което май изчезна)...въобще се усеща, че има нещо млечно в цялата работа.

От маслата наше производство има недоволни, но аз примерно не мога да ям ненашенски такива, макар че консумирам малко. Същото се отнася и за Крема сиренето.

Да не говорим, че ако някой има възможността да отскочи до някоя мандра и директно оттам да си вземе млечните продукти е несравнимо...

Canis_Dirus
08-27-2010, 15:44
Сционе,

ако говориш за вкус - може и да се съглася, но българското краве масло е бяло като тебешир, млеката са воднисти, сиренето е блъскано със сол.

Като сравнявам качеството на продаваните тук най-евтини еквиваленти - разликата е доста голяма.


Отделно каймата в България е 40 свинско, 40 телешко и 20 процента соя, консерванти и тн. Трае по 30 дни. Тук каймата е само месо и има трайност 1 ден.

SolemnityOfDeath
08-27-2010, 18:35
Абе за сиренето (зависи какво си гледал все пак) и маслото не съм много съгласен, за млеката понякога важи това за разводняването. Странното е, че примерно при една и съща марка съм го забелязвал, а друг път е отсъствало. Тоест, явно не пълнят целите партиди по този начин и е на по-избирателен принцип.

Кайма въобще не споменавам, защото по-голямата част от месната ни индустрия (ако мога да я наричам месна, имайки предвид състава) е под всякакво ниво. Единственото, което доближава желаното качество са 'Тандем', а дори и при тях има какво още да се желае.

Canis_Dirus
08-27-2010, 18:46
Мдам. И аз като Харли съм озадачен, че тук в Германия си купувам мляко, масло, сирене (тип саламурено) и кашкавал (гауда, ементал) и тн. На цени като в България, при по-висока изкупна цена и никога не съм попадал на лош продукт.
Всичко има абсолютно същия вкус както преди 2-3-5-10 години (за последното не съм сигурен). Също така е един и същ грамаж - кофичката кисело мляко е 500 грама, а не един път да е 450, а на следващата седмица 400 при същата цена.
Нито искам да си купя килограм сирене и от опаковката да изтече четвърт литър саламура.

strave
08-27-2010, 18:50
За жалост това което казва Harley в предния пост е самата истина.Сега с въпросните стандарти,които се опитват да налагат има някаква надежда,че качеството може и да се подобри.Въпросът е,че българското население в голямата си част гледа цената и ако тя е евтина я избира без да обърне внимамние на състава на продукта.Това означава,че въпреки стандартите и всичко останало качеството за пореден път ще остане назаден план и тези продукти,които са нискокачествени ще проддължават да се продават.Иначе по темата никога не съм робувал на това дали един продукт е само български или пък само чужд.За мен е важно качеството.Просто в България в момента освен всички извести световни марки дрехи например,които съответно изискват определен доход всичко друго което се предлага на по-бедния народ е китайско,което в голямата си част е некачествено.

techCandy
08-27-2010, 20:25
Избирам българското за дрехи и обувки, защото съотношението цена- качество си заслужава. Хранителните продукти, наистина, са съмнителни, обаче от друга гледна точка- всички ги ядем тия неща от както сме родени, пък на... нищо кой знае какво не се е случило. Кофти е, че плащаме за некачествена продукция, защото българина обича да забогатява лесно и бързо, но някой ден и това ще се оправи, надявам се...

Pliok0019
08-27-2010, 21:24
Никога няма да спра да използвам крем Здраве.
Тва прозвуча супер патриотично.

Крем "Здраве" uber alles! 8-)



Ама верно е супер кремът.. наскоро си взех и от него. Няма пъпка/рана, която да му устоява на мощта, ах аха ха ах
Да, определено. От месеци не съм излизала с пъпка на лицето си, или нещо такова...