PDA

View Full Version : Пътуване в чужбина на 16



Vannesa
08-25-2010, 13:43
Мисля, че това е правилният раздел, но ако бъркам - преместете, моля.
Какви са условията да пътувам на навършени 16, с приятелка - наборка, от България до Испания (да речем, София - Мадрид), ако и двете имаме паспорти ? Освен нотариално завереното от родители, което впрочем горе-долу как трябва да се формулира? Трябва ли да ни изпраща и взема родител/настойник/някой над 18 от/на летищата?
И изобщо как се процедира в такива случай, май обобщих обстоятелствата?
:)
Благодаря предварително.

Sarge
08-25-2010, 21:45
Трябва ти единствено нотариално заверено пълномощно от ДВАМАТА РОДИТЕЛИ и валиден международен паспорт. Да ви взима или посреща някой над 18 от летището не е необходимо. Как се формулира пълномощното го знае най-добре нотариуса, най-общо звучи така: "Ние, еди кои си, родители на еди коя си, разрешаваме на дъщеря си да пътува зад граница". Това е в общи линии

Vannesa
08-26-2010, 10:38
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор !
Само, един последен въпрос - двамата едновременно на един и същ нотариус? Защото, хм, това е леко невъзможно в моя случай . Ако единият живее в чужбина? Трябва да изчакам удобен момент, когато е тук, предполагам? Или има начин да стане с две пълномощни ;д

Sarge
08-27-2010, 11:57
Ами в този случай питай нотариуса най-добре. Предполагам, че трябва и двамата родители да присъстват, понеже си слагат подписите на декларацията. Аз като трябваше да пътувам преди да стана на 18 в чужбина така правеха. Но най-добре питай нотариуса, ако си в София такива има бол :-D

Aniiiii
08-27-2010, 13:50
Може единият ти родител да го направи при един нотариус, а другият при друг (тоест в чужбина). После трябва да показваш две пълномощни. Аз така пътувах.

Vannesa
08-27-2010, 18:57
Благодаря и на двамата за бързите и точни отговори :-)

Backspace93
08-27-2010, 19:52
Аз като пътувах без родители (бях на 14) и не ме пускаха самичка. Отидох с една приятелка на мама :D , родителите ми бяха написали пълномощно и нямаше проблеми. Ма тва беше преди 3 години, пък и при теб обстоятелството е друго. Не знам даже защо пиша :lol: Иначе в тва пълномощно се слагат още и ЕГНто на родителите и там "номера" на личната карта. На границите проверяват родителите ти в компютъра и няма проблем. Иначе тая година като пътувахме, едно момиченце беше тръгнало с баба си и дядо си, а то беше на 6-7 години. Горките, пътуваха от София до майната си, цял ден през България у тая жега и късно вечерта, на границата ги върнаха, защото пълномощното беше само от майката, въпреки, че с бащата били разведени и той нямал права върху момиченцето. Пък други, пак в същото пътуване беше майка със сина си и тя нямаше пълномощно от бащата, че пуска сина си, обаче нали са връзкари и ги пуснаха, въртяха телефони и не знам си кво. Бе големи циркове стават на тия граници...