PDA

View Full Version : Спешно !!! Преместване...



sweety11
08-25-2010, 16:33
Ако тази година уча в един университет, а другата се запиша в друг, то ще продължа ли ученето във 2-ри курс (година) или почвам отначало- 1 -ви курс ?

doomkillerr
08-25-2010, 18:23
Ще продължиш във втори курс, но може да се наложи да държиш приравнителни изпити по даден предмет в зависимост учебния план за дадената специалност от единя и другия университет. :)

TheBeliever
08-25-2010, 19:16
Като при преместването се плаща такса и ако не се лъжа трябва да имаш успех над определен минимум.

sweety11
08-25-2010, 22:12
Ще продължиш във втори курс, но може да се наложи да държиш приравнителни изпити по даден предмет в зависимост учебния план за дадената специалност от единя и другия университет. :)

Значи не се наваксва целият материал от 1-вата година ?

Ами ако е местене в различни специалности ?

sweety11
08-25-2010, 22:14
Като при преместването се плаща такса и ако не се лъжа трябва да имаш успех над определен минимум.

Таксата в рамките на 40-50 лв. или 200-300 ? :-o

doomkillerr
08-25-2010, 22:47
Значи не се наваксва целият материал от 1-вата година ?

Ами ако е местене в различни специалности ?

Ами пак се държат приравнителни изпити... :)

LovelyGirl
08-26-2010, 08:38
Обикновено таксата е четирицифрена сума. Няма как да е 40-50лв. В сайта на Софийския четох, че за да се прехвърлиш в техния университет е нужен успех над 5.50 от първата година, държане на няколко изпита и сумата от 2 000лв.

sweety11
08-26-2010, 09:59
Обикновено таксата е четирицифрена сума. Няма как да е 40-50лв. В сайта на Софийския четох, че за да се прехвърлиш в техния университет е нужен успех над 5.50 от първата година, държане на няколко изпита и сумата от 2 000лв.

Сриозно :shock: :shock: А за другите университети ? Моля, някой ако има информация - да пише .

И друго да питам - А ако си променя специалността в същия университет, пак ли ще е толкова таксата ?

LovelyGirl
08-26-2010, 12:02
Няма значение специалността, а това, че отиваш в друг университет. За кой специално те интересува?

TheBeliever
08-26-2010, 12:30
Таксата не е официална, а се води "дарение". За УНСС е 3000лв. Поразпитай във форумите на желания от теб университет.

D3NG3rZ0N3
08-26-2010, 15:14
Ако тази година уча в един университет, а другата се запиша в друг, то ще продължа ли ученето във 2-ри курс (година) или почвам отначало- 1 -ви курс ?

За да се приместиш трябва да платиш 2-3 хил. лв.

sweety11
08-26-2010, 17:14
Няма значение специалността, а това, че отиваш в друг университет. За кой специално те интересува?

За ПУ .

D3NG3rZ0N3
08-26-2010, 19:27
Пернишкия ли? Съкращението му не е ли П У Т К А??

LovelyGirl
08-26-2010, 20:19
Изключително "умен" си..
За Пловдивския университет става дума.
Ти кандидатствала ли си там? Защото разбрах, че има незаети места в някои специалности и ще има допълнително класиране.

1.Влез в сайта на университета и потърси информацията там.
2.Попитай във форума на университета, някой по-запознат да отговори.
3.Обади се до самия университет, за да ти кажат от там.

D3NG3rZ0N3
08-26-2010, 20:35
ахахахахахахах

Пловдивският университет не се ли казваше "Паисий Хилендарски"?

LovelyGirl
08-26-2010, 20:39
Да, така се казва. П=Пловдивски, У=университет, ПУ.

sweety11
08-27-2010, 08:05
Изключително "умен" си..
За Пловдивския университет става дума.
Ти кандидатствала ли си там? Защото разбрах, че има незаети места в някои специалности и ще има допълнително класиране.

1.Влез в сайта на университета и потърси информацията там.
2.Попитай във форума на университета, някой по-запознат да отговори.
3.Обади се до самия университет, за да ти кажат от там.

Не съм кандидатствала там. А незаети места има само във физическия и химически факултет.

Интересно ми е и друго- ако се преместя от редовно в задочно или обратното в същия университет и със същата специалност, пак ли таксата ще е толкова ?

TheBeliever
08-27-2010, 09:38
От задочно в редовно, мисля че не може. Поне в Икономическия във Варна е така. За обратното ти трябва отново висок успех, основателна причина (бременност, болест и подобни) и разрешение от ректора. За такси не съм чула.

krem4et0
08-27-2010, 10:33
Защо си се записала да следваш нещо, което явно не ти харесва? По-добре щеше да е да пропуснеш 1 година, да и седнеш на д-то и да четеш за догодина, отколкото да си губиш времето и парите с нещо, което не искаш. Преместването в друга специалност в същия ВУЗ е сравнително лесно, ако имаш успех и причина. Преминаването от редовна в задочна форма, както и повторно връщане в редовна форма става чрез молба до ректора, но за местене между университетите си трябват пари. Университетите използват субсидии, за да те обучават. Те зависят от утвърдения плам-прием на конкретния ВУЗ. Когато ти се местиш, де факто за теб в новия ВУЗ няма субсидия...и си плащаш. сега с приемането на кредитната система уж нейното прилагане, не би следвало да имаш подобен проблем. Трябва само да имаш определен брой кредити и да се местиш в сходни специалности, но на практика не знам как е. Проучи в дадените университети как стоят тези въпроси.

Иначе моя колежка още 2005-та се премести от Информатика в Свищов в Счетоводство в УНСС. За приравнителни, местене и прочие галимации тогава даде към 5 000 лева.

sweety11
08-28-2010, 09:14
Защо си се записала да следваш нещо, което явно не ти харесва? По-добре щеше да е да пропуснеш 1 година, да и седнеш на д-то и да четеш за догодина, отколкото да си губиш времето и парите с нещо, което не искаш. Преместването в друга специалност в същия ВУЗ е сравнително лесно, ако имаш успех и причина. Преминаването от редовна в задочна форма, както и повторно връщане в редовна форма става чрез молба до ректора, но за местене между университетите си трябват пари. Университетите използват субсидии, за да те обучават. Те зависят от утвърдения плам-прием на конкретния ВУЗ. Когато ти се местиш, де факто за теб в новия ВУЗ няма субсидия...и си плащаш. сега с приемането на кредитната система уж нейното прилагане, не би следвало да имаш подобен проблем. Трябва само да имаш определен брой кредити и да се местиш в сходни специалности, но на практика не знам как е. Проучи в дадените университети как стоят тези въпроси.

Иначе моя колежка още 2005-та се премести от Информатика в Свищов в Счетоводство в УНСС. За приравнителни, местене и прочие галимации тогава даде към 5 000 лева.

Ами всъщност не съм се записала нищо и май ще пропусна 1 год.-точно това ме притеснява. Затова мислех да се запиша някъде при незаети места, а другата година да се преместя, но като гледам, май е по-добре да пропусна...

LovelyGirl
08-28-2010, 09:29
В твоя случай наистина ще е по-добре да пропуснеш. Какво искаш да учиш иначе?

sweety11
08-28-2010, 09:46
В твоя случай наистина ще е по-добре да пропуснеш. Какво искаш да учиш иначе?

Ами маркетинг или стопанско управление. В ПУ-то са обявили незаети места, обаче незнам дали ще ми приемат сега документите...

LovelyGirl
08-28-2010, 09:58
Мен точно маркетинг ме приеха тази година там :) И аз видях сега, че има незаети места за тази специалност и ми е много интересно защо, при положение, че бяха написали, че 7 човека се борят за едно място.
А ти след като искаш да учиш там защо не си кандидатствала?

sweety11
08-28-2010, 10:09
Мен точно маркетинг ме приеха тази година там :) И аз видях сега, че има незаети места за тази специалност и ми е много интересно защо, при положение, че бяха написали, че 7 човека се борят за едно място.
А ти след като искаш да учиш там защо не си кандидатствала?

Впоследствие го реших. А къде ги видя тези незаети места за тази специалност, защото прерових целия им сайт и нищо не намирам :(
Или може да запиша някоя друга специалност в ПУ-то и др. година да си променя специалноста.
А ти запозната ли си дали може да ми приемат сега документите? ( то май в никой университет няма сега да ми ги приемат ) :(

LovelyGirl
08-28-2010, 13:17
http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=966 Ето ги. Нямам идея как става заемането на местата.Обади се тук : Телефон за кандидатстудентска информация: 032/ 261 303 Вдигат след 15-тото позвъняване сигурно, но те ще ти отговорят най-компетентно. :)

sweety11
08-28-2010, 15:48
Общо взето ти казаха как стоят нещата . В зависимост в кой университет искаш да се преместши сумите и изпитите варират. Освен ако не си с неприятно нисък коефицент на интелигентност , не бих ти препоръчал университет в Пловдив.

Защо ??

sweety11
08-28-2010, 16:49
http://www.uni-plovdiv.bg/GetResource?id=966 Ето ги. Нямам идея как става заемането на местата.Обади се тук : Телефон за кандидатстудентска информация: 032/ 261 303 Вдигат след 15-тото позвъняване сигурно, но те ще ти отговорят най-компетентно. :)

Не ми го отваря.. :( Ще може ли да го копираш и изпратиш като съобщение- ще съм ти много благодарна? :)

gia_sena_mono
09-26-2010, 17:46
По-добре кандидатствай догодина, защото това преместване от един в друг университет ще ти излезе през носа, още повече пък в друга специалност! (лично мое мнение)