PDA

View Full Version : Манипулацията - добро или лошо?



ShtrudeL
08-28-2010, 20:26
Податливи ли сте на манипулация? А умеете ли да манипулирате? Не сте ли забелязали,че най-много ни манипулират хората,на които държим? Които казват,че също държат на нас и ни обичат?

Вината, свързана с фразата „Ако ме обичаше", е един от начините да се манипулира любимото същество. Тази тактика е особено полезна, когато човек иска да накаже партньора/партньорката си за определено държание. Сякаш любовта зависи от подходящия вид поведение. Когато партньорът/партньорката не отгова¬ря на любовта с любов, вината може да бъде използува¬на, за да бъде той/тя върнат/а в правия път. Той/тя трябва да се чувствува виновен/а, задето не отвръща на обичта с обич.
Чувство на вина се поражда и с поведение на сърде-не, мълчание и цупене: „С тебе не говоря. Ще ти дам да разбереш" или „Не се доближавай до мен. Как искаш да бъда мила след това, което направи?" Тази тактика се използува често, когато партньорът е имал неуместно държание.



Защо някой хора карат любимите си човечета да се чувстват виновни нарочно? ДОри мисля,че изпитват удоволствие от това да гледат как някой,който ги обича изпитва вина,извинява се и му пада в краката.


Ето това е вината — удобен инструмент за манипу¬лиране на другите и загуба на време. Безпокойството — другата страна на монетата — от диагностична гледна точка е еднакво с чувството на вина, но е насочено из¬ключително към бъдещето и всички ужасни събития, които биха могли да се случат.

ZipFail
08-28-2010, 20:29
Изключително деструктивно, вредно и ненужно.

NamelessRomantic
08-28-2010, 20:46
Тук има две страни.
Категорично против манипулацията с приятел/любим - това е превземка,която корозира отношенията и само обостря проблема,вместо да го реши.В любовта и приятелството се иска най-вече равенство,ако един доминира с манипулации,това не са отношения.Или поне не положителни.Много по-добре (и по-трудно) е да се поговори за проблема и да се намери решение,задоволяващо и двете страни.Такива случаи (ако са успешни) подсилват връзката,приятелска или любовна,и изграждат опит у двете страни.

Другата страна - да си умел манипулатор в живота,сред околните непознати и врагове винаги ще помогне да постигнеш целите си и да получиш желаното.Това е само един аспект от човешката психология,който винаги ще е от полза на човек,изправен срещу предизвикателствата на ежедневието.

Blight.

iLovePussyJuice
08-28-2010, 20:53
аз мога да съм голем манипулатор 8-)

Sham
08-28-2010, 20:53
моят отговор е в малко друга посока, но какво пък:

Манипулацията е подходяща среда за дълга, обширна и крайна оценка на даден индивид. Що се отнася до личните ми вкусове, не мога да дишам, нито овчаря, нито блеещите. Некоректно и измамно е поведението от едната страна, необмислено и безхарактерно - от другата.
Като цяло думите и действията на един водач приемам да служат за вдъхновение, размисъл, дискусия, преосмисляне и премоделиране, но в никакъв случай да не приемат удобната форма на река, помитаща всичко останало по пътя си, размиваща всеки плахо оформил се бряг, дълбаеща по дъното, поглъщаща осезанията на хората с обещания за утолена жажда и движение.

NamelessRomantic
08-28-2010, 22:31
Преди да минеш в снобизъм,Харли,имай напредвид че по начина по който се е изразила Щрудел изглежда че тя има предвид напълно съзнателната,целенасочена и най-вече негативна манипулация.Манипулацията е заложена дълбоко в психологията на човека,употребяваме я ежедневно,дори несъзнателно,но според мен се има предвид нещо напълно различно от това,за което говориш.
Освен примера,който е на място.

iLovePussyJuice
08-28-2010, 22:37
май само аз не приех темата на сериозно...и искам да се извиня :D


Защо някой хора карат любимите си човечета да се чувстват виновни нарочно? ДОри мисля,че изпитват удоволствие от това да гледат как някой,който ги обича изпитва вина,извинява се и му пада в краката.защото по този начин е много по-лесно да получиш това, което искаш ;)

ииии пак не мисля да се задълбочавам :D

ZipFail
08-28-2010, 22:39
Харли, тоя пример е по-скоро изнудване, отколкото манипулация..
И да, доста е наприятно, че манипулацията ни е в природата, и я правим дори несъзнателно. За мен съзнателното манипулиране си е чиста проба насилие на личноста на човек, но едва ли някога ще изчезне..

Sham
08-28-2010, 23:08
^харесва ми как ефектно звучи, но може ли малко по-нашироко тази теза?

едит:
//амин за Zip-а, е така

ZipFail
08-28-2010, 23:10
В един огромен процент хората общуват един с друг, само защото търсят полза, което в един момент води до манипулиране, агресия и т.н.
Но 100% със сигурност не е.
Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си ;)

ПП: Дори в момента разговора ни е манипулация 8-)

MakeMeLaugh
08-28-2010, 23:45
Ох, много съм добър в това :smt029
Страшно много ми помага в животеца :Р
Иначе съм податлив избирателно, ако преценя че не ми вреди се вслушвам, ако пореценя, че ще съм ощетен - режа директно :)

Shiz0
08-29-2010, 10:03
Все1 да питате: Егоизма лош или добър е? Отговора е ясен. Като попитате обаче "Егоисти ли сте?" повечето ще кажат "Не."; други ще се опитат да го прикрият със "Старая се да не съм.." а трети ще се изкефят да кажат: "Да, ако не съм няма да имам хубав живот."
Заложено човешко качество е. Както и манипулацията. Както и инстинкта за самосъхранение, който звучи добре, но фактически засяга деструктивно други лица и предмети . Зависи от коя страна гледаш. Никога няма вярно и грешно.

Seducti0n
08-29-2010, 10:18
Кофти за манипулирания и добре за манипулатора. Както каза Шизо, няма напълно правилни и напълно грешни неща.Просто един път си от едната страна на монетата, в следващия момент от другата. И донякъде е нормално да бъде така, или поне в днешно време е. Един път ти прецакваш, друг път теб те прецакват и така животът си върви.

Другото, което е има си хора, и хора.Едни прекалено честни, за които не важи максимата, че целта оправдава средства, и същевременно такива, за които именно тя е ръководна в живота.Едните успяват в едно, но се провалят в друго, същото се случва и с другите, но по огледален начин.

Няма човек, който да не подлежи на манипулация.Ежедневно ни манипулират- политици, медии, известни личности пропагандиращи и в голяма степен налагащи мнениего и разбиранията си. Единствения сигурен начин да не бъдеш част от този порочен кръг е да заживееш извън пределите на социума, далеч от медиите, които разбира се винаги са безпристрастни и уж ни представят реалността, а в фактически ни принуждават да заживеем в създадената от тях действителност-в, която хората като попивателна хартия поемат подадената информация, но без да имат удачен филтър, с който да отсеят истината, ако въобще има такава от откровените лъжи и лицемерничене, които постоянно се изливат върху нас.

strave
08-29-2010, 10:51
Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си ;)
Единици са тези,които няма да търсят вменяване на мисли,защото за да започнеш разговор и да му споделяш въжделения ти и идеите за живота и битуването ти несъзнателно се надяваш,той/тя да се съгласи и да повярва в твоето мислене.Иначе такъв вид споделяне ще виси във времето каято един празен разговор без никакъв ефект и няма да има съзнателна цел.

Sham
08-29-2010, 10:57
Истинското общуване е когато хората споделят идеи, виждания, опит без да търсят нещо в замаяна, без да се опитват да променят събеседника си и да му вменят мисленето си ;)
Единици са тези,които няма да търсят вменяване на мисли,защото за да започнеш разговор и да му споделяш въжделения ти и идеите за живота и битуването ти несъзнателно се надяваш,той/тя да се съгласи и да повярва в твоето мислене.Иначе такъв вид споделяне ще виси във времето каято един празен разговор без никакъв ефект и няма да има съзнателна цел.
целта на общуването не е ли себеразкриване=>опознаване и добиване поглед от различни гледни точки?

Sham
08-29-2010, 11:19
^ а подбудите за него са..? :)
любопитство към света и хората, желанието да опознаеш някого (и да изпиташ себе си), да надникнеш в тъмната страна на Луната, да се обогатиш с няколко противоречия, над които да размишляваш и преосмисляш вътрешните и външните пространства.

червейчето е същото, което кара човек да научи нов език, да посегне към чужди мисли и случки в книга, филм, песен, да вкуси непозната кухня (за да открие, че е способен да изпитва още един вкус) ...

//в крайна сметка, себеразбирането (при мен) идва след анализ, проверка и оценка на околностите.

ПП: гледам на човека, като на идеален откъм възможности/способности механизъм, за който света се явява източник на зареждащ пълнеж. знанието, познанието, вследствие експириънса(май нямаме толкова нюансирано пълна дума в българския) откриват нова способност и характеристика от капацитета.

TykaSePisheNick
08-29-2010, 15:32
Спам

Harley

OtherSide
08-29-2010, 18:35
^Малко ли спам-теми и кофи има, та една от малкото напоследък сериозни теми да разваляш?

Досега в темата, струва ми се, разглеждахте само едната страта на манипулацията: негативната, т.е. гледахте през погледа на манипулирания. А манипулацията всъщност е голям плюс за този, който умее да я използва добре. Изключително ефективно (друг въпрос доколко морално) оръжие за постигане на лични цели.

jghgh
08-29-2010, 20:43
Понякога не вредиш на човека, когото манипулираш. Самата дума "манипулация" не бива да се разглежда само в смисъла на изнудването.
Манипулация, манипулационна. . . В манипулационните не изнудват хората и не правят лоши неща с тях все пак. Замислете се за корена на думата. Така като гледам е латинска, а аз имам досег с италиански език та.. mani = ръце. Човек може да се замисли.

Синоними на манипулация - действие, операция, акция, манипулиране, опериране, работа, изпълнение, задвижване, начин на управление




Бтв, да си с приятел и да решите да отидете в твоето кафе, а не това, което той е избрал, също може да се разглежда като манипулация, просто трябва да се махне негативната нотка на думата. Но все пак си склонил и убедил да приеме твоето решение, което в известен смисъл си е извличане на "полза" и това е акт на манипулация.

Seducti0n
08-29-2010, 20:48
А и понякога не вредиш на човека, когото манипулираш.

Бтв, да си с приятел и да решите да отидете в твоето кафе, а не това, което той е избрал, също може да се разглежда като манипулация, просто трябва да се махне негативната нотка на думата. Но все пак си склонил и убедил да приеме твоето решение, което в известен смисъл ти е извличане на "полза" и това е акт на манипулация.

Има зрънце истина, но не съвсем.Би било манипулация, ако започнеш да увещаваш въпросната приятелка / приятел с думите: " но нали предния път отидохме там където ти пожела/ или пък "ако държиш на мен ще се съгласиш". Подобни изказвания са доста нелепи и е глупаво да изнудваш едва ли не, човека, който наричаш твой приятел.

Така че, ако хората са пичове не е нужно да използваш манипулация, да упражниш по някакъв начин натиск.Едно " моля те" би свършило добра работа мисля аз .(:

Shmahao
08-29-2010, 20:51
тва си е изкуство ве брат :D нунжна - разбира се . :) Защото всичко е гледна точка нали така ;]]

vIKToriYa
09-02-2010, 17:51
не умея да манипулирам другите :D ноо мен яко са ме манипулирали и въпреки че го осъзнавах продължавах да се потдавам .... :D :D :D