PDA

View Full Version : Лична карта...малко разяснение ?



gre3ny
08-30-2010, 17:24
Тази година ще съм осми клас в друг град и все пак ще ми е нужен документ за самоличнос-лична карта,пък и по закон щом навършиш 14 трябва да си извадиш такава. По ред причини аз все още не притежавам споменатия документ,но както вече стана ясно,много скоро щи ми е необходим.
Въпросът ми е дали при вадене на първа лична карта може да се пусне експресна или бърза поръчка ? :-o

п.п. Не знам в кой раздел трябва да е тази тема,така че ако е грешен съжалявам :-|

Naive
08-30-2010, 17:41
Може, разбира се. :)

bloodyF
08-30-2010, 17:53
имам лична карта ама от старите...когато си я извадих на 14 можеше безплатно и експресна поръчка ( друг е въпросът, че си я пуснах обикновена, защото не бях разбрала ;д )

обаче от новите не съм сигурна дали пак е така... :?

Seductress
08-30-2010, 18:26
Миналия месец ходих да си я вадя. Може да поискаш и експресна поръчка.

Verminaard
08-30-2010, 21:49
За можене - може,друг въпрос е че експресната работа ще те одрънка повече.

Naive
08-30-2010, 23:14
Нищо няма да ти излезе, щом си на 14 и ти е първа лична карта. Безплатно е. Наскоро си извадих и аз, експресна и беше безплатно. Но мисля, че има някаква глоба, ако не се вмъкваш в някакъв срок...

ParadOx
08-31-2010, 08:06
Новите лични карти според моите познати се правят много по-бързо и лесно. А иначе тази дето си я правих на 14 беше едно размотаване, едни формуляри, че проверки дали съществувам, абе ... ала бала.
Само дано не си изтървал срока, желателно е да си направиш поне 2 месеца след навършване на 14 годишна възраст, щото току си изгорял с 50 лева

Тoва с глoбите е пулна глупoст!
Аз мoята я извадих катo бях на 15 и 5 месеца
Глoбата е акo си на 16, а нямаш лична карта

SunSmile
08-31-2010, 12:49
^ И сестра ми си я вади на 15 и оня лиглио ми вика "една глобичка треа да ми платиш" :shock: 10-20 лева платих, като написа акта с имената на наште :lol:

Vsmile
08-31-2010, 12:55
Няма проблем... картата на 14 е безплатна и можеш да направиш каквато поръчка искаш... Аз вадих преди месец лична карта - експресна поръчка, напълно безплатно.
Относно глобите, извадих си картата с близо 6 месеца закъснение и не ме глобиха и мисля, че в момента не глобяват поради причината, че всички си подменят картите и опашките са доста големи, и не винаги човек може да се дореди, за да подаде документи...

shadow4e
08-31-2010, 13:02
Според мен пък е хубаво да има глоби, младежите като са безотговорни трябва да си плащат.


Аз си я извадих на 16 и не съм плащала нищо.

PinkFloydSound
08-31-2010, 13:04
Според мен пък е хубаво да има глоби, младежите като са безотговорни трябва да си плащат.


Аз си я извадих на 16 и не съм плащала нищо.
:lol: :lol: :lol:
И понеже не може пост само с емотикони – хахахаххххаахаххах.

SunSmile
08-31-2010, 13:08
Според мен пък е хубаво да има глоби, младежите като са безотговорни трябва да си плащат.


Аз си я извадих на 16 и не съм плащала нищо.

То не е вината на младежите. Глобата се пише на родителите, че са проявили безотговорност! Защото 14 - годишните ходят с родители или с пълнолетни лица, за да си подават документите!

vIKToriYa
09-02-2010, 16:40
моята лична карта също е от старите... и като първа няма такса амаа сега от новите незнам ... ;x

guinessgirl
09-02-2010, 16:48
всъщност за кво ми е лична карта на 14 или 16,при положение,че няма да ми послужи за абс. нищо?

gre3ny
09-02-2010, 20:23
Вчера ходих за личната карта и сега ще ви сподела какво стана :D ...Глоба - макар,че 14 ги имам още от януари никой нищо не ни каза (бях с майка ми) ...А по въпроса за бързите поръчки се указа,че при вадене на първият документ за самоличност не е валидна тази "екстра" :?

xWandereRx
09-02-2010, 20:29
ще попитам тук за да не правя нова тема
какви документи ще трябват за личната карта, разбрах за удостоверение за постоянен адрес, ами нещо друго? акт за раждане?

cherinka
09-02-2010, 20:54
всъщност за кво ми е лична карта на 14 или 16,при положение,че няма да ми послужи за абс. нищо?
Аа, недей така.

Като си на 16г. примерно и имаш лична карта и отидеш в някой нощен клуб, вместо да ви слушат хората наоколо като разговаряш с охраните, ченямаш години, просто си подаваш личната карта и те си преценят дали да те пуснат или не. :D

щото думите и приказките винаги съм ги смятала за излишни, пък и някои много се дърпат когато има 'слушатели' наоколо.

много тъп пример дадох, знам

иначе си права, но все ако се случи нещо с теб трябва да имаш документ за самоличност... дали бележник, дали транспортна карта, дали лична карта... закона е такъв :(

cherinka
09-02-2010, 20:57
ще попитам тук за да не правя нова тема
какви документи ще трябват за личната карта, разбрах за удостоверение за постоянен адрес, ами нещо друго? акт за раждане?

акта за раджане е при първата лична карта

за втората лична карта просто си даваш старата лична карта

gre3ny
09-03-2010, 07:25
ще попитам тук за да не правя нова тема
какви документи ще трябват за личната карта, разбрах за удостоверение за постоянен адрес, ами нещо друго? акт за раждане? При първи личен документ ти трябват : удостоверение за постоянен адрес,копие на акта за раждане и личната карта на родителя,който те придружава. :)