PDA

View Full Version : Проблем със зъбите



AniBG
09-10-2010, 10:07
Привет на всички! :) Ще започна с това, че може би темата не е подходяща за този раздел, но той е един от най-посещаваните и се надявах, че тук ще получа смислен и изчерпателен отговор на въпроса ми!
Става дума за това, че сестра ми (на 12 е) има проблем със зъбите си! Когато беше на 9 сложихме шина на горната челюст, но миналата година тя падна и си счупи предният истински зъб наполовина! Засега няма проблем със зъба, направен е изкуствен със фотополимер (зъболекарката каза, че на 16 ще могат да ѝ сложат корона)! Но след инцидента шината не беше вече носена!
Та сега се стигна дотам, че ходихме до ортодонтката и тъй като и двете челюсти са с криви зъби (освен това имат нужда от малко резширение, тъй като тя има по-малка челюст и малко по-големи зъбки), тя ни каза, че трябва да слагаме шина на двете челюсти отново! Каза да дойдем след 2 дена!

...Минаха 2та дена и ние отново отидохме, но ортодонтката каза каза да направим снимка на зъбите и на долна и горна челюст! Направихме снимките, всичко си беше наред, но има малък проблем - на нея ѝ остава да се извадят още 4 зъба (петиците), но отлявата страна на долната челюст няма зародиш на истинки 5ти зъб, но за сметка на това ѝ расте 7ми, отзад!

РЕШЕНИЕТО: трябва да се извади този 5ти зъб, да се наместят останалите, но да започне да се контролира това изместване със шина или БРЕКЕТИ!
Проблемът е, че имаме познати, които не са доволни от брекети, но и някои, които са, защото според недоволните след носенето остават кариеси!

ВЪПРОСЪТ ми е: има ли някои, който да е бил с подобен проблем, дали е доволен от брекетите попринцип и как и със болката и свикването!
...и ако може някой да ми каже г/д за цените и изобщо ако има някой с подобен проблем - дали е доволен от резултата и т.н.

...И дали някой може да ми каже дали има проблем, ако се сложат брекети, при положение, че остава по 1 млечен зъб от всяка страна (ляво/дясно) и на двете чулюсти!? :(

//Съжалявам, че поста ми стана малко дългичък, но ще съм много благодарна, на тези, които ми помогнат!!! :-)

fuckme
09-10-2010, 10:18
Така, първо цената на брекетите е към 3000 лв., поне на моята сестра толкова й струваха. Вткоро -млечните зъби не са проблем, една моя приятелка си сложи брекети с два млечни зъба, просто на тях няма брекети, като се сменят и на тях ще им сложат. Трето - Свиква се бързо, всички около мен свикнаха веднага. Болката е МИНИМАЛНА при слагането, както и при махането. Четвърто - Трябва да се внимава какво се яде, и няма да има кариеси. Както знаеш, бракетите затрудняват почистването на целите зъби, затова и след като й махнат брекетите, на сестра ти ще й изпилят зъбите, за да се изравни цвета им. Когато ги сложат, ти дават пакет със много видове четки и четчици за почистване на зъбите. ИЗползва ли ги редовно и правилно, зъбите й ще са чисти и без кариеси.
П.П.: Една от най - добрите ми приятелки носеше шини и брекети и като ги махна беше с най - уникалната усмивка! Сега като си чие зъбите редовно има страхотни зъби! Успех с брекетите, дано да й се оправи на сестра ти усмивката, но запомни, че след махането на брекетите пак трябва зъбите да се поддържат и мият редовно! :-)
Ааа и последно: ЗАЩО ВТФ НЕ ПИТАШ ЗА ТОВА СКАПАНАТА ЗЪБОЛЕКАРКА ОМГ?!?!?!?! :o

addiTo
09-10-2010, 10:27
При мен е същия проблем малка челюст и големи зъби. И аз съм на 12, но на мен ми ги свалиха на 8 август. Зъбите ми бяха ужасни. Беше ме срам да ги показвам, затова винаги си слагах ръка когато се смея. И така на 23 юни ми сложиха брекетите. Бях толкова ентусиазирана че още на 2 ден забравих за почти нетърпимата болка. Но в следващите 3-4 дена трябваше да се храня със супи, таратор или по просто казано не трябваше да ям а да гълтам, защото когато дъвча и ме боли. За грубо казано 1 година усмивката ми беше като на холивудска звезда / не се хваля просто казвам :D /. И все още не мога да повярвам какъв ефект имат. Моите брекети струваха 800 евро :) И разбира се че ще има 1-2 кариеса след тях. В момента спя с апаратче. То представлява нещо като чене и прави вакум на зъбите, затова са възможни кариеси и от него - трябва да си си измила идеално зъбите и тогава да го сложиш. Трябва да го държиш около 8-10 часа. Всяка вечер трябва да се слага защото съм малка и е възможно разместване на зъбите. Ще го нося до 18 годишна възраст. Ако имаш още въпроси питай ... Надявам се да съм ти помогнала ;)

AniBG
09-10-2010, 10:27
Много благодаря за бързите и изчерпателни отговори! Наистина мого ми помогнахте! Относно болката попитах тук, защото четох в други сайтове, че на някои им се разраняват венците/бузите, в началото им е трудно при хранене...

А накрая ще ти отговоря и на въпроса относно ортодонтката - нали казах, че след 2 дни ни повика и тогова направихме снимката на зъбите! Ние за последно (след тези 2 дни) бяхме ходили онзи ден! Неможах да я попитам за подробностите, защото не е сигурно дали сестра ми ще трабва да носи шина или брекети.

Ааа и да попитам нещо последно - случайно попаднах на тема в други сайтове относно брекетите, но не отговаряха на моите въпроси, но видях, че някои бяха писали, че има някакви зветни ластичета или нещо подобно! Те някак си оцветяват брекетите! Някой да знае повече затова, защото сестра ми се заинтересува.
И имам приятелка, на която нейна позната носи брекети! Неможа да ми каже нищо, защото говорихме по телефона за много малко време наскоро, но тя ми каза, че момичето ходило при ортодонтката понякога, за да и сменят цвета на брекетите!? :-o Някой може ли да ми каже нещо повече за това??? :-o

CuteBaby
09-10-2010, 10:46
Аз също нямам зародиш на 5-тите зъби на долната челюст,и искаха да ги извадят и да нося брекети за да се наместят другите зъби на тяхно място,но не се реших да нося брекети.И съм си все още с млечни зъби(здрави са).Зъболекарят ми каза,че това не е проблем ако си поддържаш зъбите добре.

addiTo
09-10-2010, 10:47
Еми аз не съм ходила да ми ги сменя ... Попринцип се ходи ако има проблем като счупен прекет или телта те дразни нещо от тази сорт. Иначе ла стичетата се сменят, защото се захабяват. Аз първо си избрах зелени, а втория път като ми ги смени си избрах розови :) Имаше и сини и лилави не съм сигурно но май имашее и оранжеви. На едно момче от другия клас му бяха сложили зелено ла стиче и до него тъмно синьо и така се редуваха и на горната и на долната челюст. Някой път се получават раздразнение на бузата, да. Но това е ако телта не е нагъната добре в края и края на телта почва да те дращи. На мен ми е ставало често, но пък не е болка за умиране. Съжалявам че пак аз ти отговарям, но съм пълна маниачка на тази тема и мога да пиша цели романи :D Aaa трябваше да добавя в предния пост че на мене ми извадиха 4 зъба нови не млечни.

AniBG
09-10-2010, 11:00
Това със истинските зъби е гадно! :shock:
А един въпрос към CuteBaby: ортодонтката ни каза, че ако не се извади сега млечния зъб ще има проблеми по-късно, не само защото няма мято за другите зъби, но и защото истинските в повечето случеи са по "високи", ако мога така да се изразя, и той ще седи по-наниско! Може и да се проявят проблеми и със самия зъб! Тааа, ти да имаш някакви подобни проблеми или не? :-o

AniBG
09-10-2010, 18:13
Тъй като темата още не е заключена се възползвам от момента - чета в други сайтове и форуми за така наречените "ритейнари"!? :-o Та може ли някой да ми каже повече за тях - някои казват, че има тип ритейнари като шини, обличащи зъбите (прозрачни) и пр. Има и някои, които са като "телчета" зад зъбите! :lol:
Това е което знам за тях, но някой може ли да ми каже дали има разлика при хранене, хигиена, носене, колко г/д време трябва да се носят и до колко години (смисъл, дали трябва да ги носи до 18 или...)? :-o

vagarious
09-10-2010, 18:50
Тъй като темата още не е заключена се възползвам от момента - чета в други сайтове и форуми за така наречените "ритейнари"!? :-o Та може ли някой да ми каже повече за тях - някои казват, че има тип ритейнари като шини, обличащи зъбите (прозрачни) и пр. Има и някои, които са като "телчета" зад зъбите! :lol:
Това е което знам за тях, но някой може ли да ми каже дали има разлика при хранене, хигиена, носене, колко г/д време трябва да се носят и до колко години (смисъл, дали трябва да ги носи до 18 или...)? :-o

Тези "ритейнари" се носят, когато се махнат брекетите.За тях знам само, че се носят нощно време, но нека първо да сложите брекети, пък тогава ще мислите за тях.
Та и аз съм с брекети, не съм имала никакви проблеми(да чукна на дърво) със зародиши и т.н.Даже зъби не са ми вадили(и пак да чукна на дърво), а повечето казваха, че е задължително.До тук добреее.Ам .. при слагането им НЕ боли.И аз като теб преди да ги сложа, изчетох сума ти мнения и много често се разколебавах, но в крайна сметка поех риска и не сбърках.Мен изобщо не ме болеше тоооолкова много, че да се наливам с Аулин нон-стоп, през нощта не съм имала проблеми и така.Относно раздразненията по бузите, езика и т.н - имала съм единствено от телчицата, която ортодонтаката ми, не беше срязала достатъчно, но не е никакъв проблем.Има си едни восъци, които са точно за тези случай.Много бързо се свиква с брекетите, даже сега никак не ги усещам, честно.Още на първата седмица имаше видим, огромен ефект.Сега, 6 месеца по-късно, мога да кажа, че зъбите ми са перфекти(и пак да чукна на дърво 8-) ).Остава само захапката да дооправя, и ги махам.Много мина, малко остана. :grin: Мисълта ми е:ако имате възможност - слагайте ги и не се чудиете изобщоо.Ти, като нейна сестра трябва да я убедиш, че това е нещо много важно - да изглежда добре в кожата си, защото повярвай ми-ако остане с кривите зъби - никак няма да й е комфортно.Айде успех и междудругото, има още няколко теми в този форум, от който ще получиш доста добро инфо.

sweet_bunny
09-10-2010, 19:07
Аз съм в подобно като положението на сестра ти.Нося брекети от 4-5 месеца и ми правиха снимка преди месец и половина на зъбите -наложи се да бъдат извадени два зъба,но засега е изваден само единия.Той беше 4-ти,постоянен,долу,но така беше застанал,че пречеше на останалите от долната редица да се наместят където са доста зле.И вече след месец почти зарасна венеца на мястото на извадения зъб и скоро ортодонтката ми ще започне да подрежда зъбите на долната ми челюст.Това беше отляво,а отдясно-имам 5-ти зъб-млечен,без зародиш-той е другият,който предстои да бъде изваден.Така ортодонтката реши,че е по-добре,защото иначе след години млечния ще падне и ще трябва да ми се сложи изкусвен.Целта на всичко това е да се подредят зъбите,така че да не си личи липсата на двата зъба и всичко да стане идеално,а в моя случай ще помогне точно това,че имам зародиши на мъдреците долу,които са осмите зъби.Засега нямам кариеси,дано и за напред да нямам и се надявам,че съм ти помогнала.Имай предвид,че и майка ми е зъболекарка и тя също следи как ми се оправят зъбите. :)

CuteBaby
09-10-2010, 22:38
Това със истинските зъби е гадно! :shock:
А един въпрос към CuteBaby: ортодонтката ни каза, че ако не се извади сега млечния зъб ще има проблеми по-късно, не само защото няма мято за другите зъби, но и защото истинските в повечето случеи са по "високи", ако мога така да се изразя, и той ще седи по-наниско! Може и да се проявят проблеми и със самия зъб! Тааа, ти да имаш някакви подобни проблеми или не? :-o

Ами на мен всички други зъби са си ми израстнали(на 19 съм) и си има място,а иначе наистина другите са малко по високи,но това не се вижда.Иначе нямам никакви други проблеми,здрави са си,това че са по малки от другите не ми пречи нито на храненето,нито при говорене.Просто трябва да се поддържат редовно-мия си зъбире 2-3 пъти на ден,почиствам ги и с конец за зъби,и задължително ходя два пъти в годината на зъболекар.

BeezyJey
09-11-2010, 07:56
Да ти кажа аз, че тези твои познати, дето са се оплаквали, че излизат кариеси от брекетите, май не са си мили зъбите ....

katericArofl
09-11-2010, 08:06
брекети не сте сложили за ритейнъри питате..
защо по-добре не се консултирате и с др ортодонт, може той да измисли нещо и да не се наложи вадене на зъбите. защо всички тези въпроси, които задаваш тук не ги отправиш към самия зъболекар ? той най-точно ще ти обясни и ще ти помогне. отделно за болката, дращенето и прочие .. при всеки си е различно- никой не може да каже със сигурност дали ще я боли или не. цената в момента е около 3000 за обикновените, а за керамичните не знам, защото не съм се интересувала.

AniBG
09-11-2010, 08:24
Благодаря много за отговорите на всички ви! Наистина, много ми помогнахте!

BeezyJey, да, може и да си права!

CuteBaby, а с този конец няма ли опастност да ти се отлепи някой от брекетите?

Иначе и аз трябва да слагам брекети и съм се навила тотално и може би и на мен и на сестра ми ще ни слагат една след друга, в един и същи ден! Криви зъбки - всички в семейството са така! Все пак не сме с хипер разместени зъби (да чукам на дърво), но има какво да се желае по въпрос за наместването!
А има едни брекети, които са прозрачни!? :-o Те предполагам са по-скъпи и как се казват - керамични или...? :-o