PDA

View Full Version : Българщината



semantics
09-11-2010, 14:11
Създавам темата по две причини:

- отдавна това понятие ми се се струва много мътно (или поне с размито през годините и промените съдържание), особено поради прекалено многото тълкувания на различни хора. Разликата в мненията е винаги ценна, но ми се ще тук да дискутираме именно върху това - кой как разбира "българщината"?
- добре познат форумен герой ме предизвика и ме накара да се замисля, че е възможно да създавам грешно впечатление или поне не съм говорил върху своята гледна точка. Мога да кажа много, но първо сте вие.

Какво за вас е "българщината"? Вашето лично усещане, мнение, опит и пр.

SunSmile
09-11-2010, 14:19
Ако си се почувствал засегнат, значи е имало за какво! Сега ще изчакаш да видиш мненията на другите първо и тогава да прецениш какво е твоето ли? Пускаш тема, казваш си тезата и си я защитаваш, ако е необходимо. А не като теб - хем ти е мътно понятие, хем може да кажеш много... :?
И нали се сещаш, че няма да има много еднакви мнение. Всеки по различен начин чувства и разбира "българщината"

m1nik
09-11-2010, 14:28
Българщината - всичко що е българско...мм то мн сложно.. :booooomb: :?

Canis_Dirus
09-11-2010, 14:43
Прабългарин и славянка
легнали на една полянка
вади тури, вади тури
народили чукундури
мързеливи, похотливи
и ужасно завистливи

Радой Ралин

semantics
09-11-2010, 15:06
Нечии жени си хабят клавиатурата излишно и не стана много ясно накрая какво казват.

И за да не си оставя възможност за преценка, ето какво мисля. За мен българщината е:
- онова (наистина славно) минало (макар и в най-широк план), което смятаме за единствения спасителен пояс за нашето самочувствие и което също толкова често е най-тежката ни котва за дъното.
- идентичността ни като народ, от една страна, и празна дума в устите на хора, търсещи идентичноста си като човеци, от друга;
- усещане, когато разговарям с приятел, който иска да замине за чужбина и се опитвам да му обясня, че той е ценен тук, че България има нужда от него, че си струва, понеже наистина го мисля.
- и в по-глобален смисъл, позицията ми, че И ние наистина сме дали нещо на света и България не е септична яма, и у нас също се случват страхотни неща, и има страхотни хора, и сме много по-напред от други народи и пр. ...

Канисе, вкарай някой аватар, че ми е странно да те гледам така. Колкото до стихотворението... Прекалено е болезнено. Радой Ралин никога не е пестил подобни позиции. Но какво, като си го кажем сами?

LadyDi
09-11-2010, 19:19
Не знам защо, но за мен това понятие носи по-скоро отрицателен нюанс...

SolemnityOfDeath
09-11-2010, 22:29
Не знам защо, но за мен това понятие носи по-скоро отрицателен нюанс...

'щото хората често го употребяват в такъв смисъл, и при мен е така наложено.

Българщината са всички традиции, обичаи, всякакви териториални/продуктови/социални/културни детайли, свързани с България. Най-кратко казано де.

PinkFloydSound
09-11-2010, 22:32
Българщина е чувството на принадлежност към нацията ни.
What more?

LadyDi
09-11-2010, 22:41
Не знам защо, но за мен това понятие носи по-скоро отрицателен нюанс...

'щото хората често го употребяват в такъв смисъл, и при мен е така наложено.

Българщината са всички традиции, обичаи, всякакви териториални/продуктови/социални/културни детайли, свързани с България. Най-кратко казано де.
Да, това е по дефиниция, но аз като чуя "българщина" и си представям Бай Ганьо...

PainMonopoly
09-11-2010, 22:42
Не знам защо, но за мен това понятие носи по-скоро отрицателен нюанс...За мен точно обратното. Самата дума звучи супер гордо.

Българщината е всичко ПОЗИТИВНО, което свързвам с България. Не злободневните неща, които ме карат да псувам, а нещата, които ме карат да се гордея.

semantics
09-11-2010, 22:44
^^, ^Именно, в тази насока си представям темата - по-личните усещания, които имате във връзка с понятието, не какво значи по учебник.

LadyDi
09-11-2010, 22:49
В интерес на истината, темата ти ме накара доста да се замисля.
Винаги си представям един Бай Ганьо, който се тупа в гърдите, че е българин и че всичко българско е над, а всъщност е пълен с простотия. После ти прочетох дефиницията и се разтърсих по тълковните речници :D

Но нямам никаква представа защо са ми такива асоциациите.

semantics
09-11-2010, 22:57
^ И как реагираш, ако кажа, че съм на същото мнение за 4 от 6 точки, които си описал? ОСОБЕНО за първата, защото това е сега и за бъдещето! Още ли се заяждам?

SolemnityOfDeath
09-11-2010, 22:58
Сантиментална българщина за мен е като застана на някой висок планински връх и долу останат поля, гори, езера, всичко...

На обратен неприроден полюс е всеки път като ходя пеша където и да е из София и гледам сградите, улиците, всичко около мен. Окаяно или по-модерно, богаташко, сиромашко..има си атмосфера и ми става ъм..принадлежно някак.

PainMonopoly
09-11-2010, 22:59
В интерес на истината, темата ти ме накара доста да се замисля.
Винаги си представям един Бай Ганьо, който се тупа в гърдите, че е българин и че всичко българско е над, а всъщност е пълен с простотия. Аз на това му викам "българската работа". 8-)

semantics
09-11-2010, 23:13
Същото е и по концерти и фестове. Много групи искрено ни признават за ненормална публика и истински се кефят на гидовете си тук. А по фестове сме от най-откачените и задружни шайки, които обикалят кемповете!

SolemnityOfDeath
09-11-2010, 23:17
Латинска Америка и из Балканите стават най-лудите такива мероприятия действително...

по к'вото гледам американците почти винаги са най-инертни по концерти. Не знам дали се дължи на по-огнени нрави и кръв, или на факта, че в сравнение с по-големите страни в нас идват по-рядко някакви инак доста обичани групи, но е факт.

shadow4e
09-11-2010, 23:28
Според мен гореизброените неща се дължат на това, че сме по-емоционални.

fuckme
09-12-2010, 07:45
за мен думата "бъларщина" не е позитивна. незнам, асоцирам я с лошите качества на народа, с простащината на много от българите. може би книгата Бай Ганьо насади у мен тези впечетления :D или просто начина на употреба на тази дума - по новините дадат някой българин нещо лошо направи - е кво да се прави, българщина... и то от малка като ми го вдълбят тва в главата, как да се отървеш..

BeezyJey
09-12-2010, 11:21
Не знам защо, но за мен това понятие носи по-скоро отрицателен нюанс...

Wildchildd
09-12-2010, 13:10
Думата с отрицателен нюанс е "байганьовщина", а не българщина.Всеки я разбира различно, и не мисля, че е нещо което може да се изрази с думи.

DenBr
09-13-2010, 02:11
8-)