PDA

View Full Version : Един Зенит... без указания за използване.



Naive
09-12-2010, 17:21
Имам един Зенит, но не знам как да работя с него. Опитвам се да го разуча, но насляпо. Много ми трябват указания, но апаратът е доста стар и ги нямам.
Пускам темата с надежда, че някой тук може да има подобен/същият + указание и не знам, ако има вариант да си ги преснимам или някой, ако има идея откъде мога да намеря...
Това (http://www.slando.ru/photos/live/66/fotoapparat_zenit_e_olimpiyskiy_moskva_80_21623866 _1_F.jpg) е апаратът.

знам, че шансът да попадна на човек с такъв апарат е почти нулев, но... :Д

stefity
09-12-2010, 18:18
Може ли и аз да използвам темата ти, че не искам да пускам нова... а става на въпрос пак за лентов апарат, но Фед 5 :)

Търсих опътване, ама всичко е на чужди езици, а термините са ми трудни за превеждане от чужд език. Та, някой ако може да ми помогне, ще съм му благодарна.

Ето снимка на апарата - http://www.thecamerasite.net/02_Rangefinders/Images/Fed5.jpg

Дано авторката не се сърди много, че се намесих в темата...

Naive
09-12-2010, 18:30
Не се сърдя, нто пък имам нещо против, разбира се!

И аз намерих на чужд език, но се надявам някой да има и на български, но ако се наложи и по по-трудния начин ще го разучавам...

Pwnmaster
09-12-2010, 18:52
Certo 8)
Made in GDR :)

stefity
09-12-2010, 19:08
Обаче браво за Зенита! :) Аз сега събирам пари да си купя такъв... а този Фед моя е на майка ми и тя онзи ден ми го изкара, ама нито книжка с него, нито нищо, а в интернет всичко е някакво объркано...

Naive
09-12-2010, 19:15
Аз съм си го извадила от ~година и все отлагах да го разгледам и вчера уж реших, даже мислих, че имам и книжки, защото имам някакви мноооого стари свързани с фотография (доста хубави са, прегледах ги отгоре-отгоре:Д), но никъде книжка към апарата. Доста се разочаровах, защото много искам да го разуча и да започна да снимам с него, цифровите не ме привличат толкова. :Д
А ти за купуването, намерила ли си от кого/откъде? Трудно се намират май.:д
Аз, примерно, никога не бих продала този.<3

stefity
09-12-2010, 19:41
Аз имам 2 книжки за лентовите апарати (доста стари), едната ще я метна да я чета утре, а другата май няма да ми помогне много, ама и в тези моите няма за моята марка :/ И ще търся някакви възрастни познати фотографи, дето тези машинки да са им минавали през ръцете 8-)
Иначе книжките са - Фотография. Автори - Питър Хоксби и Джейн Чизъм.
а другата е тази http://knizhen-pazar.net/img/16475.jpg на Курт Фритче, но тя е по-скоро за проявяването на снимките и за това как да не правим грешки там. :)

Иначе Зенита лесно се открива да го продават... Ама са ми скъпи - варират между 60-70-80 лева, особено ако е неупотребяван. Много ме е яд, че един познат си го купи за 48лв, само дето самоснимачката не работи, но иначе му е пушка, даже е същия като твоя, може да го поразпитам него да ми обясни това онова за настройките и ще ти кажа. :) Да знаеш, че прави уникалните снимки! :)

А ти за пръв път ли се запознаваш с подобен тип апарати? Смисъл, знаеш ли нещичко за тях или си в началото още? :)

Naive
09-12-2010, 19:58
Аз имам някаква (непълна) поредица книжки на Благой Серафимов:
3-та книжка - Фотографска химия;
4. Любителсака фото-лаборатория;
5. Копиране на снимките;
7. Светло-чувствителни материали;
10. Съхраняване на фото-материалите и снимките;
12. Фото-графика;
16. Цвят и принципи на цветната фотография.
И още някакви:
*"Беседи за фотографското майсторство" - Лидия П. Дико;
*"Фотографски рецептурен справочник (черно-бяла фотография) - В. Киперов;
*"Цветна фотография" - Е. Тамицки, Вл. Горбатов;
*"Портретна фотография" - Панайот Бърнев.

И нито една не е за начинаещи, мисля си, че "Портретна фотография" ще ми е най-нужна след време.

Мислих, че са по-скъпи всъщност. А избрала ли си какъв искаш? Иначе ще съм благодарна, ако го разпиташ, той има ли някаква книжка с опътване(предполагам не:Д).))

За пръв път се сблъсквам с подобни апарати, да. Сега започвам да се интересувам и занимавам.
Досега все с един Канон 40д, но е на сестра ми и не обича да ми го дава често, затова не мога и да снимам с него, а искам, пък и както казах, лентовите повече ме привличат.
Ами ти? Занимавала ли си се с такива апарати?

stefity
09-12-2010, 20:13
Ох, много книжки, много нещо, ама няма да ти свършат работа за момента мисля. :) Виж, ако се поразровиш из разни фото форуми може да намериш повече инфо, но ще трябва да пишеш конкретно мнение за да го види някой и да помогне, защото то стана ясно, че за тези апарати информация без да питаш няма да откриеш. :)

И аз мислех, че са скъпи, ама напротив... имам още един лентов даже, който се води сапунерката на лентовите апарати хаха и пак е от едно време... И онзи ден реших да се разровя да видя как се продава, и бях втрещена като видях, че комплекта е 25 лв, вярно, изглежда доооста добре, фацата му е направена да изглежда привлекателно за да се купува, a и за едно време си е било голяма работа, знаеш, ама има супер смешни и прости настройки и става само за ежедневни снимки за спомен.... и даже ако не внимаваш стават преосветени.

Ето го иначе и него http://images.gittigidiyor.com/2170/NAIKEI-ANALOG-SLR-FOTOGRAF-MAKINASI__21702850_0.jpg

И мен лентовите ме привличат повече... усещането е съвсем различно... А и имат добри плюсове според мен, може да ти излиза малко по-скъпо снимането с тях, но точно там е цаката на тези апарати - пестиш си кадрите, внимаваш какво снимаш, много повече се стараеш да уцелиш момента, а и магията от това да не знаеш как изглеждат снимките ти докато не ги изкараш е.... уникална! :) Чувството да отидеш с тръпка в стомаха до фотото за да видиш успеха или провала си, грешките или страхотните кадри... също е невероятно. Похвално, че си започнала да се интересуваш от тези сладури, които са доста подценени през повечето време, но ако се постараеш ще останеш доволна. :)

Аз с лентовите също съм невежа все още, до сега съм снимала веднъж с лентов Канон... но то и там е модерна работа, докато тези антики са незаменими. :)

Sham
09-12-2010, 20:20
аз снимам със
http://s3.postimage.org/IO5sA.jpg
и основните неща не са толкова сложни (щом аз ги схванах, едва ли за другиго ще е проблем:Д)

//кака не може ли да ти помогне, или този, комуто принадлежи апарата? (доста сближаващо е някой да те учи да снимаш, нали, Стефи:Д)

stefity
09-12-2010, 20:29
Ммммм ужасно сближаващо даже.... :Д Две глави, опрени една в друга, размишлявайки и гледайки апарата, държан и от двамата.... безценно!

П.С. Не е честноооо! И аз искам Зенит.. :( Този Фед нещо му е прецакан обектива и не може да фокусира на близки обекти, успява само от разстояние 1.60... което е много гаднооо :((( И ужасно много ми намалява възможностите.... ://// А не намирам никой от Варна, който да продава Зенит, всичките са разни хора от София, а не искам да купувам нещо, без да съм го видяла, огледала, и т.н. ...

AcrossYourFace
09-12-2010, 20:53
http://www.sovietcamera.su/src/ZenitET_manual.pdf
Ам...дано помогне : )

Rowdy
09-12-2010, 20:59
oт чисто любопитство.. защо снимате с такива апарати?

stefity
09-12-2010, 21:23
Защо?

Заради тръпката, заради чувството да държиш нещо, което са държали може би много други талантливи фотографи преди теб, за да се научиш да цениш снимките си, а не да си купиш някакъв цифров апарат, с който да щракаш всичко видяно, та дори и масата вкъщи, защото не това е целта на фотографията. За да започнеш да гледаш с друго око на апарата и да разбереш, че тук вече всичко зависи от твоите ръце и от това, какво ще направиш, защото тук няма автоматични настройки, тук не просто 'натискаш копчето', тук самият ти трябва да действаш, а натискането на копчето трябва да бъде просто черешката на тортата, не цялата работа да я е свършил модерния апарат, и ти после да се радваш, че си правил невероятни снимки, само с натискането на едно копче... За да усетиш как пликчето с готовите снимки се озовава в ръцете ти, както преди години хората са го правили... Тези апарати не са за обикновени снимки, тези апарати са за хора, които обичат фотографията и могат да я почувстват. Много ще кажат - "преувеличаваш, това е просто машина", но не, това не е просто машина... това е нещото, което улавя емоции като радост, тъга, гняв, това е нещото, което те запазва вечен и не си поредната остра и студена снимка правена в студиото от уж професионалистите фотографи, защото тези снимки са наистина студени, сиви, без живот... И още много, много мога да говоря.... Но ще се спра с това.

Naive
09-13-2010, 19:13
Стефи, няма да ми свършат работа, защото не са за аматьори. Но тази за портретната фотография по-нататък ще ми свърши работа, мисля.

И аз имам още някакви лентови, трябва да се поразровя и да ги разгледам. Иначе изглежда добре на вид, а всъщност не е нищо особено, поне от думите ти. :Д

Точно, това ме привлича (отговарям и на зададения въпрос по-горе), неизвестността. Радва ме това, че опознавам нещо ново за мен, но същевременно толкова старо и използвано от някого преди мен. И да, както каза Стефи, тук усета играе доста по-голяма роля, защото... не можеш (е, можеш, де, ако имаш достатъчно финанси, ама аз лично не мога да си го позволя) да направиш 200 кадъра и от тях да избереш 5, примерно, а напротив - трябва да уловиш момента. Това е тръпка, а аз това и търся.



Теа(може така, нали?:Д), то едва ли е толкова сложно, но се страхувам да не разваля нещо, докато се уча без опътване. :Д
На кака не й се занимава, а не се бях сетила да помоля баща ми да обясни нещо.))

AcrossYourFace, благодаря. На руски е, но мама може да помогне в превода.)

HeavensMaiden
09-13-2010, 22:17
Много ми харесва и двете как мислите :) Аз имам няколко стативи в нас и един Zenit и един Beirette... обаче вярвайте ми и аз така незнам как да снимам с тях и все се сещам да ида в едно фото за стари фотоапарати и да ми кажат хората какво им е и дали мога да направя въобще нещо с тях. Ето и тяхна снимка :)
http://prikachi.com/images/971/2506971Z.jpg
http://prikachi.com/images/972/2506972z.jpg

аа имам и един от тези, на които им излиза на момента снимката. Както и няколко ленти (не мога да се сетя в момента думата, как се казваха самите плочици които се използват :-o ).