PDA

View Full Version : Колко падежи има в българския език



deFakto
09-15-2010, 18:41
Гледам абсолютно никой не знае ,уикипедии гомна майна никъде няма и да попитам :)

mArMaLaDkA
09-15-2010, 18:45
винителен, дателен, именителен... толкова ги изкарвам на първо време, ама май имаше още един.

w0sh
09-15-2010, 18:49
Именителен - Кой

Родителен (винителен бъркам се от руския)- На кого / кого

Дателен (умиращ) - Кому

deFakto
09-15-2010, 18:49
брат и на мен ми се сбръчка мозъка от вещества е ,затова питам ,иначе няма ви занимавам :D

mArMaLaDkA
09-15-2010, 19:19
след кратка консултация с уикипедия, май ги скалъпихме да са 5.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%8F:%D0%9F%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B8

смисъл... звателния и творителен падеж. и гломеративния. 6 станаха. 8-)

PinkFloydSound
09-15-2010, 19:22
Няма как да не направя забележка в тая тема – падежА.

Dundy
09-15-2010, 19:30
Ами аз съм сигурна ,че сме учили,че падежите са 3.В руския са 6,но в българския май са именителен,дателен и винителен

PainMonopoly
09-15-2010, 19:30
след кратка консултация с уикипедия, май ги скалъпихме да са 5.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%8F:%D0%9F%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%B6%D0%B8

смисъл... звателния и творителен падеж. и гломеративния. 6 станаха. 8-)Тва не са падежи в българския език.

Местоименията имат 3 падежа - именителен, винителен и дателен.

Съществителните и прилагателните са само в именителен, въпреки че мноооооооооого рядко може да се използва звателен: ИванЕ например.

Въпроса както си го задал е много трудно да му се отговори. В българския няма ясно дефинирани падежи, както в немския или руския, които да важат навсякъде. Затова и не намираш инфо.

sherry
09-15-2010, 20:58
В съвременния български език няма падежи, има ОСТАТЪЦИ от тях, някои форумци посочиха примери. В старобългарския е имало 7 падежа(ако не се лъжа).

mitternacht
09-15-2010, 21:24
Наистина няма падежи, както казаха- има остатъчни форми, примерно от звателния падеж- Петър- Петре, Иван- Иване...
Ноо... ще изпаднат и те :) Всеки език върви към опростяване.

SemperArdens
09-15-2010, 21:28
Наистина няма падежи, както казаха- има остатъчни форми, примерно от звателния падеж- Петър- Петре, Иван- Иване...
Ноо... ще изпаднат и те :) Всеки език върви към опростяване.

докато не стигнем до нивото на нашите предци и не се разбираме с някви нечленоразделни звуци/думи хахаха

cherinka
09-16-2010, 06:13
докато не стигнем до нивото на нашите предци и не се разбираме с някви нечленоразделни звуци/думи хахаха
не знам, но в разговорния определено се разбираме с нечленоразделни думи :D

nacho4
05-18-2012, 12:46
Другият падеж май е звателният. Но в съвременните учебници по българска граматика се учи че българският език е аналитичен а не синтетичен и ползва падежни остатъци а не пълни падежи. За справка Синтетични езици са например Руски Сръбски Немски и др Аналитични Български АнглиЙски Френски и др. Така Знам от разговори с различни филолози. По падеж в българския език се скланят най-вече местоименията лични притежателни и тн при тях има Форми на именителен винителен и дателен. Съществителните имена Лични и нарицателни не променят окончанията си с изключение на формата при обръщенията. Например Иване Йорданке итн НО това важи най вече за Книжовният език в НЯКОИ ДИАЛЕКТИ са се запазили в по пълна форма Именителния Винителния и Дателния падеж. Ако приемем че Формата на Обръщенията е запазен зватлен падеж може да кажем че има 4 запазени падежни форми. но отново ще кажа в книжовния език това са по скоро падежни форми или остатъци от падежи а не изцяло запазени падежи така както е било в Старо
българският. През късното средновековие 12 14 век и особенно през въраждането 18 19 век падежите постепенно се сливат с тенденция към изчезване. Тази тенденция се засилва през 20 век.

nacho4
05-18-2012, 12:53
В съвременните учебници по българска граматика се учи че българският език е аналитичен а не синтетичен и изреченията се образуват с помощта на предлози. Т ест синтактичните функции при съществителни и прилагателни се поемат най вече от предлозите и местоименията а не отокончанията на самите съществителни и прилагателни . За справка Синтетични езици са например Руски Сръбски Немски и др Аналитични Български АнглиЙски Френски и др. Така Знам от разговори с различни филолози. Но все пак има остатъци от падежи в книжовния български език. По падеж в българския език се скланят най-вече местоименията лични притежателни и тн при тях има Форми на именителен винителен и дателен. Съществителните имена Лични и нарицателни не променят окончанията си с изключение на формата при обръщенията. Например Иване Йорданке итн НО това важи най вече за Книжовният език в НЯКОИ ДИАЛЕКТИ са се запазили в по пълна форма Именителния Винителния и Дателния падеж. Ако приемем че Формата на Обръщенията е запазен звателен падеж може да кажем че има 4 запазени падежни форми. но отново ще кажа в книжовния език това са по скоро падежни форми или остатъци от падежи а не изцяло запазени падежи така както е било в Старо българският. През късното средновековие 12 14 век и особенно през въраждането 18 19 век падежите постепенно се сливат с тенденция към изчезване. Тази тенденция се засилва през 20 век.

karadzha
03-04-2022, 23:50
Гледам абсолютно никой не знае ,уикипедии гомна майна никъде няма и да попитам :)

Падежите в нашия език са два – именителен и звателен. Звателният е обръщението. Пример: Иване, Марийо, човече, гугутко и т.н.
Има и различни падежни остатъци от 5 падежа, но това е донякъде друга тема.