PDA

View Full Version : :)



Misheto221
09-18-2010, 14:44
Здравейте! Има ли проблем да нося кръстче "анх" или да си направя татуировка с такова, ако съм православна християнка?!

Ето малко информация и снимка:

http://illuminati23.narod.ru/ankh.jpg

Анх - най- значимият символ за древните египтяни, известен също и като crux ansata, или ansate, т.е. "кръст с ръкохватка". В този кръст се обединяват два символа — кръст, като символ на живота, и кръг, като символ на вечността; заедно те символизират безсмъртието.
Този кръст също така символизира и единението на женското божество — Изида и мъжкото божество — Озирис, т.е. съюза на земното и небесното. В иероглифното писмо с този знак се бележи "живот". Египтяните рисували анх върху амулетите си, за да удължат земния си живот; с този амулет били погребвани, за да са сигурни, че ги чака живот и в отвъдния свят. Вярата в силата на този символ се градяла върху представата, че именно така изглежда ключът, с който се отваря вратата на смъртта. Надявайки се, че самото присъствие на символа предпазва от наводнения и колебания на нивото на водата, рисували символа върху стените на каналите.
В по-ново време го използвали врачки и магьосници в магьосническите си ритуали и гадания.
През 60-те години на вече отминалия век, във времето на хипитата станал популярен символ на мир и справедливост.


Ще се радвам на бърз отговор, от някой разбиращ тези работи. Поздрави! :)

gandalfepi4
09-18-2010, 15:28
щом не вярваш в съответното божество проблеми немаш :)

само най-много след хиляда години някой да пита: "крюптофернец съм, проблем ли е да си татуирам кръст който е символ на саможертва и алтруизъм от древните християни?" :D

kokolan
09-19-2010, 08:40
ДА, има огромен проблем. Ако си истинска (православна) християнка, слагането на езически символи е проблем. По този начин ти се идентифицираш с божеството, чиито знак носиш. Това е същото както като скинарите си слагат свастики. Аз не съм виждал евреи със свастики. Спомни си какво стана с златния телец.
Иначе си дарена със свободна воля, може да си слагаш каквото искаш на тялото. Прецени си кое по-важното в случая и така.

gandalfepi4
09-19-2010, 08:57
^ ебаси дразнещия коментар. как така да си спомни златния телец? ТИ си спомни златния телец преди да ѝ ръсиш дангалащини на момето! тя сама си каза че не вярва в изида и озирис ами че се кефи на символа, бибията нищо не казва за кефене на символи тъй че може и чука на тор да си сложи стига да не вява в него (както са вярвали и почитали евреите златното теле)! :-x

как ме издразни ей! знам че едно време много е вървяло на селските попове да проповядват страх и ужас от всевишния на общ принцип но тези времена са минали отдавна (слава богу) и вече няма как да държиш ташаците на цяло село в дланта си като кажеш че разбираш какво мисли бог за нещо по-добре от другте ВЪПРЕКИ ЧЕ НЕ ПРИСЪСТВА В БИБЛИЯТА :booooomb:

това е нещо толкова невинно че няма на къде повече, даже пита дали няма да си обиди бога момето пък ти веднага започваш да я скастряш че не си носи забрадката, не пада на колене 5 пъти на ден и не се извинява на нищото като пръдне в кенефа! :x

не го слушай моме, можеш да си татуираш каквото искаш стига да не е богохулско или да не вярваш че е нещо повече от хуав символ. в библията само за това пише - нема да си правиш фалшиви идоли та докато не започнеш да отдаваш почит на амон/тот/хор/хатор и прочее можеш да се радваш на картинки колкото сърце ти иска! :)


не позволявай на ограничените да те карат да живееш в необоснован страх и опресия!

kokolan
09-19-2010, 18:40
Няма никакво значение дали вярваш или не. Въпросът е какво символизира самата рисунка и това че ти се асоциираш с нея. Тя става като табелка. Както казах - ако имам татуси на пречупени кръстове и обесени дечица, дори и да ме дразнят - почвам да проповядвам насилие автоматично. Ако не може да го разбереш - проблемът е в твоя телевизор.
Второ ти нямаш елементарна християнска култура, ако се съдя по това което говориш и твърдиш за нас. Когато тя пита от православна гледна точка - значи я интересува през тази призма как стоят нещата, а не през твоята атеистичната. Би трябвало да се съобразяваш с тези неща, иначе се превръщаш във фанатик.


Трето, ако не й лежи на съвестта да си го прави, аз не бих си сложил и нормален кръст, но тя ако държи си е нейн избор.

gandalfepi4, страх от какво? Репресия от какво? Пиши ми на лс или ще си размен скайпове...[/quote]

Greennight
09-19-2010, 19:50
Да има проблем,защо просто не си нарисуваш нормален кръст,така поне няма да е езично.Аз не виждам огромна разлика,смис едното е кръст с панделка,но се води езичество...

MochaOnMyLips
09-19-2010, 20:27
Хмм, има ли проблем, няма ли проблем... Мисля, че това можеш само ти да го решиш. Като цяло съм съгласна с мнението на gandalfеpi4, но и двамата с него май не влизаме в графа православни християни, така че мненията ни едва ли значат много.
Аз пък си нарисувах преди няколко месеца анкх на мешката и прилича малко на отварачка за бира. В което няма нищо лошо, разбира се...
Между другото примерът със свастиката не беше от най-добрите. Самата дума в груб превод значи "амулет за щастие". Аз само да си кажа, няма да споря за модерното значение на знака и т.н.

Patriot
09-21-2010, 20:21
Татуировката е изцяло в противовес с християнството. Дори и кръст или някакъв друг християнски символ да искаш да си татуираш пак е лошо.

А хора като gandalfepi4 няма нужда да ги слушаш. След като си православна християнка се осланяй на съветите на хора, които също като тебе изповядват православната вяра, а не такива на които църквата и религията им е виновна за всичко.

gandalfepi4
09-22-2010, 12:54
А хора като gandalfepi4 няма нужда да ги слушаш. След като си православна християнка се осланяй на съветите на хора, които също като тебе изповядват православната вяра, а не такива на които църквата и религията им е виновна за всичко.

мда. точно така. аз казвам какво пише в библията за да ѝ помогна въпреки че смятам целят въпрос, че и вярата ѝ за глупави но НЕЕЕЕЕЕ!

"гандалфепи4 е зъл демон който току-що обяви религията за ужасна, за да те прикани към сатаната!!!1!"

браво. ми знаеш ли какво патриоте? кажи ми къде пише в библията че не може да си слагаш символ който символизира нещо хубаво по принцип, но е бил използван в някаква религиозна система (разбира се грешна защото единствената вярна е християнството) и ще си призная че греша.

в това време аз ще ти напиша какво знам че пише в библията:

левит 19:28 Заради мъртвец да не правите порязвания по месата си, нито да начертавате белези по себе си.

и това е то. след това оабче пише и че ако си режеш косата или носиш различни по материя дрехи трябва да отидеш в ада, а доколкото знам НИКОЙ от вас мирни и психично здрави християни не спазва тези други заповеди, значи и то не важи за момата.

освен това тя и не се татуира за "мъртвец" (каквото и да значи тази глупост), а защото харесва значението му.

освен това в римляни 14-15 се казва че такива неща са оставени на лично мнение ако е с добра идея (каквато тя има) и следователно всичко е наред защото не си татуира нещо с гаден смисъл а просто символ на вселенско единство и тн и тн итн глупости а не на зевс или тор или шива или курмиянко.


все пак обаче, аз съм зъл, обвиняващ църквата за всичко, глупав сатанистки нацист който в злобата и глупостта си цитира библията за да помогне на някой "от другия лагер" ей така, от добр... злоба!

та ако искаш МОЛЯ ТЕ кажи ми защо съм излъгал или обвинил църквата за татуировката ѝ или каквато друга глупост искаш (и ако искаш можеш и да дефинираш "за мъртвите" като си толкова просветлен, православни християнино)

kokolan
09-24-2010, 09:47
Глупости говориш. Библията дава духа на нещата, не е кодекс. Библията се тълкува не от теб, а от утвърдени хора (Св. Отци)- иначе може да изпаднеш в ерес. Тя като православна се води и от Св. Предание - нещо от което нямаш представа какво е. В същата тази Библия пише, че много неща не са забранени, но не всички от тях са полезни. В частта където казва, че пита като православна, твоята помощ беше отхвърлена. Опичай си акъла, защото и атеист да бях, пак щях да ти се смея.

gandalfepi4
09-24-2010, 10:28
библията е еднаква за всички пиче, нема се коркаш.

и освен това по-добре ТИ да си опичаш акъла щото има повече тридесет и три хиляди деноминации и не може всичките те без една да не са ерес, внимавай ти да не принадлежиш към една от 99% обречени групи :D

ех, поне корана е хиляди по-съвършен от библията в това отношение и се дели само на 2 деноминации...

http://www.twcenter.net/forums/images/smilies/emoticons/sign_oops.gif

kokolan
09-24-2010, 12:20
библията е еднаква за всички пиче, нема се коркаш.

и освен това по-добре ТИ да си опичаш акъла щото има повече тридесет и три хиляди деноминации и не може всичките те без една да не са ерес, внимавай ти да не принадлежиш към една от 99% обречени групи :D

ех, поне корана е хиляди по-съвършен от библията в това отношение и се дели само на 2 деноминации...

http://www.twcenter.net/forums/images/smilies/emoticons/sign_oops.gif
Още когато е нямало доминаци, а физически Църквата е била едно, са се събирали хората и са установили по какви правила да се определи дали си ерес или не. Прочети за вселенските събори малко повече. Иначе всеки лумпен може да каже, че само той я тълкува единствено по правилния начин, който води до спасение. Но какво от това - това си остава лумпен с екзотичен анализ. Всичко дет може да се тълкува се е изтълкувало и точка, така че проблемът не е в книжното тяло, а в тоя дето я чете. В случая - в теб. Не вярвам да имаш богословско образование или нужната обща култура за съответната епоха, нито връзката й със Св. Предание, за да може да се изказваш.
П.С.
При Корана, по-правилно Исляма, са три основните течения.

gandalfepi4
09-24-2010, 15:40
ооо, споко пич! правил съм доста тестове за седемте официални, а за останалите 10-ина имам поне бегла представа.

това пък означава, че знам че някои от православните (ох, колко се надявам да си такъв, нищо че е по-вероятно да си някое друго течение ) признават само 3 от тях. предполагам че и те са еретици? или пък ти си на мнение различно от това на църквата със светите тълкуватели или каквито там?

знам и че на две от тях се обявяват за грешни част от решенията на по-преден събор, ерго не са много много на "ти" с материала.

знам и че много от решенията които са взимали са били нищо друго освен политически играчки.

знам и че на тях не се споменават дори татуировките.


ОСВЕН ТОВА пък и знам че ти се опита да ми представиш мнението като невалидно, като се опита да ме изкараш некомпетентен и от "грешния" отбор. искам да знаеш че преди да отговоря се поразрових из нета и намерих ортодоксално християнско студо за татуировки и ортодоксално християнски форум
в които хората разискваха точно този въпрос и почти половината бяха на мнение че проблеми няма и даже си имаха такива (20% нямаха мнение, 2% смятахеа че е грях) + разни други източници в които се споменаваше че много от "побратимите ти" са ОК с идеята(въпреки че един идиот мислеше че роговете на один са символ на троицата и се беше татуирал с тях, щях да умра от смях :razz: ).

ДОПЪЛНИТЕЛНО аз си казах защо ТИ грешиш (това се казва в левит барабар и с други леки заповеди които ВИЕ И ТИ не спазвате) НО ти се опита да ми кажеш че мнението ми е невалидно понеже съм такъв и онакъв въпреки че е написаното е просто и ясно.



http://www.deezagood.com/tattoo/images/christian/russian-orthodox-cross-tattoo.jpg

http://www.religioustattoos.net/Images/Crosses/cross_164.jpg

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:67ujRDvCGuho1M:http://img465.imageshack.us/img465/499/tatoc2.jpg&t=1

не съм ги правил аз тея, явно ТИ не си много добре информиран


ПП и по-точно в исляма има не 3, а 8 деноминации но главните са 2 и това все пак го прави хиляди пъти по-точен от библията защото вашите са десетки хиляди а мюсюлманските са по-малко от десет. подозрително мен ако питаш...

kokolan
09-24-2010, 22:25
Ние признаваме 7 събора, като всеки е почвал с потвърждение на предходните. Католиците си имат некви техни си уж вселенски.
За татусите конкретно:говорим да си сложиш езически знак. Никой не е казал, че татуировката е нещо лошо. Виж вече ако говорим за такива с религиозно значение, като тия дето си постнал, далеч са е в духа православието. И да, като на човек, който не разбира духа на нещата, си от другия отбор и нямаш право да се обаждаш в случая. Ти може мнение да имаш, но и атеистите учат, че то се дава, само когато има нужда от него.

gandalfepi4
09-25-2010, 14:35
ти си от другия отбор и нямаш право да се обаждаш в случая. Ти може мнение да имаш, но и атеистите учат, че то се дава, само когато има нужда от него.

първо имам право да се обаждам когато ти грешиш и второ атеистите на нищо никой не ги учи - някои вярват в душа, други в паранормално, трети не вярват в еволюция/голям взрив/абиогенезис, четвърти вярват в кристали, пети са комунисти, шести са будисти и тн и тн и тн и тн и тн. това е като гравитацията и засяга само и единствено теологичното във вселената.

плюс това не мислиш ли че не ти прави много чест да водим такъв диалог:

-Ти не знаеш нищо!

-Не, аз знам това и това и това и това.

-...дааа, НО не си го интерпретирал правилно! Ако го интерпретираш правилно излиза точно обратното на това което казва Исус.

–Това не е ли малко странно?

–Не. Нормално е моят клуб да казва на другите че това което пише не е това което пише, а това което на нас ни уядисва ^_^

-...??? WTF!



'се тая. грешиш:

този който казва че татуировката е лошо нещо е библията:

Заради мъртвец да не правите порязвания по месата си, нито да начертавате белези по себе си. Аз съм Господ

ако вярваш че това вече не важи защото е СЗ значи не вярваш и че зоофилията е лошо нещо понеже се забранява в същата глава.

все пак ако вярваш пък и че важи значи вярваш че не трябва да носиш дрехи от различни материали и да се подстригваш(и между другота "да", НАПЪЛНО съм наясно защо присъстват там и малоумни заповеди ако си мислиш че не съм запознат с мотиви и история и други глупости)...

това е бъркотия НО овчарите дето са писали книжката са ни услужили учтиво:

Зная и уверен съм в Господа Исуса, че нищо не е само по себе си нечисто; с това изключение, че за този, който счита нещо за нечисто, нему е нечисто

и

Но оня, който се съмнява, осъжда се ако яде, защото не яде от убеждение; а всичко, което не става от убеждение е грях


тъй че това което го правиш ако го правиш НЕ за да почиташ други богове или да си татуираш магически символи си пас.

тя не каза че смята анкхът за нещо което ще я свързва с египетските богове, а за нещо което просто си има хубави мирни значения, дори спомена хипитата дявол да го вземе да не мислиш че ги смята за някакви магични духове чиято сила се опитва да привлече?!

тъй че съвестта ѝ е чиста, въпреки че наистина е близо до някакви граници тъй като символът мнооого отдавна се е използвал от египтяните, но това е ОК, защото ако се поинформираш малко от малко за религията си ще разбереш че кръста се е използвал от християните като символ на вярата ви чак при константин, а преди това от "езичниците" - въпросният анкх, бакхус

http://littleguyintheeye.files.wordpress.com/2009/12/bacchus-cross.jpg



http://i40.photobucket.com/albums/e205/martzsche/Cross20Egypt202.jpg


http://media-2.web.britannica.com/eb-media/32/59032-004-2F681D44.jpg

http://www.answering-christianity.com/abdullah_smith/image002.jpg

http://www.answering-christianity.com/abdullah_smith/image004.jpg


тоя орфей не съм го заковал аз на кръста

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Raffi_kojian-goshavank-IMG_0454.JPG/450px-Raffi_kojian-goshavank-IMG_0454.JPG

http://xe4.xanga.com/2da837fa662b8115500251/z82682376.jpg

http://www.duffergeek.com/hello/43726/1024/Philae_Temple_126-2006.02.03-16.47.29.jpg


и разни други.


тъй че или всички кръстове (включително и татуирани)са грешни и богохулски (както се казва във второзаконие и галатианци никой християнин не би се радвал на такова нещо) или се осланяш на римляни 14 и всичко си идва на мястото.


(и все пак не разбрах какво толкова трябваше да им гледам на вселенските събори)

MochaOnMyLips
09-25-2010, 21:30
You guys... Не можете ли една тема да не оспамите с това има ли Бог, няма ли Бог и какво пише в Библията? Всеки си каза мнението за татуировката, end of story.
Да не говорим, че няма как в Библията, която (колкото и да е неземно велика и гениална) не е безрайно голяма, да пише за абсолютно всяка дивотия, която може да ви хрумне.

gandalfepi4
09-26-2010, 08:02
аре де :oops:

и без това има три мнения на месец в тоя умрял форум, що да не си направим кефа и да ги вдигнем до три на седмица 8-)

Nam3less3
10-04-2010, 14:44
Здравейте! Има ли проблем да нося кръстче "анх" или да си направя татуировка с такова, ако съм православна християнка?!

Ето малко информация и снимка:

http://illuminati23.narod.ru/ankh.jpg

Анх - най- значимият символ за древните египтяни, известен също и като crux ansata, или ansate, т.е. "кръст с ръкохватка". В този кръст се обединяват два символа — кръст, като символ на живота, и кръг, като символ на вечността; заедно те символизират безсмъртието.
Този кръст също така символизира и единението на женското божество — Изида и мъжкото божество — Озирис, т.е. съюза на земното и небесното. В иероглифното писмо с този знак се бележи "живот". Египтяните рисували анх върху амулетите си, за да удължат земния си живот; с този амулет били погребвани, за да са сигурни, че ги чака живот и в отвъдния свят. Вярата в силата на този символ се градяла върху представата, че именно така изглежда ключът, с който се отваря вратата на смъртта. Надявайки се, че самото присъствие на символа предпазва от наводнения и колебания на нивото на водата, рисували символа върху стените на каналите.
В по-ново време го използвали врачки и магьосници в магьосническите си ритуали и гадания.
През 60-те години на вече отминалия век, във времето на хипитата станал популярен символ на мир и справедливост.


Ще се радвам на бърз отговор, от някой разбиращ тези работи. Поздрави! :)Може да си православна християнка и да го направиш това, но само с мисълта, че го правиш просто защото ти харесва символът как изглежда(естетически), но ако го направиш, защото вярваш в смисълът на този символ и магичното му значение, то това не е християнско дело. Символите може да бъдат тълкувани по различен начин. Примерно ако го направиш с мисълта че е символ на мир и справедливост, то тогава няма проблеми. Надавям се че разбра, няма значение какъв е символът, важно е с каква цел и мисъл го използваш.

DREAM95
11-05-2010, 05:22
щом не вярваш в съответното божество проблеми немаш :)

само най-много след хиляда години някой да пита: "крюптофернец съм, проблем ли е да си татуирам кръст който е символ на саможертва и алтруизъм от древните християни?" :D :-P