PDA

View Full Version : направление



xs
09-20-2010, 21:02
трябва ли ми направление от личния лекар, за да отида на гинеколог ? ;]

w0sh
09-20-2010, 21:08
Освен ако не ти се плаща

xs
09-20-2010, 21:26
mhm, mersi ;))

HeavensMaiden
09-20-2010, 21:26
Да :)

shadow4e
09-20-2010, 21:42
Mожеш да отидеш без, то си и има немалко частни кабинети, където въобще не приемат със. Без направление са ми искали по 20 лв. Сега сигурно е и повече, а и това е само прегледа, но ако личната е близка на родителското тяло, а то не зане за някои неща, е разбираемо защо би искала да се набиваш с пари. 8-)

SolemnityOfDeath
09-20-2010, 23:06
Баща ми е лекар и е далеч от това, което даваш като пример.

Като цяло много лекари/хирурзи/дерматолози, каквото и да е познавам и хората са изрядни.

Лично на баща ми му е звъняла жена за това, че детето й на 10 години просто 'кашляло' и той в неделя, в 1 през нощта се е вдигал на адрес за да го види, макар че е ясно, че едва ли е нещо сериозно от проста кашлица и спешно.

Може това да се отнася за лекари в поликлиники, но това НЕ СА всички лекари.

SolemnityOfDeath
09-20-2010, 23:15
Имам идея, но ти казвам, че има и годен продукт останал тук. Знам някои колеги на баща ми какви са и те тотално потвърждават казаното от теб.

Идеята е, че както и образованието, здравеопазването ни е изключително сложен назад като развитие сектор (а в нормалните страни е обратното - тези двете стоят начело). Оттам нататък просто повечето хора се изнасят някъде, където трудът им е оценен.

За престижните болници нямам компетенция, нито ми е във финансовата възможност, нито нищо, но там далаверите са ужасни. Както и в самата НЗОК. В обикновените поликлиники просто е трагедия в по-голямата част - и като персонал, и като база.

Баща ми каза, че ще имат протест сигурно идния месец и ги разбирам (честните хора, които са там). Здравеопазването е на трагично ниво и нещо трябва да се направи. Както винаги РЕАЛНО биха могли да се отделят финанси, но горните етажи - и на това министерство, и като цяло...разграбват нещата, майка им.

Точно по тея горни етажи се назначават хора без никва компетенция от шуробаджанащина и се сменят хора с ПОТЕНЦИАЛ - просто защото нямат роднински или други връзки с върхушката. Като системата се опорочи отгоре се сещаш кво става надолу..помия.

shadow4e
09-20-2010, 23:34
За затварянето на болниците не е точно така. По-добре да се позатворят някои, които така или иначе не биват използвани, защото в малките населени места никой не ходи да си рискува живота в тях, а само се поддържат екипи със съмнителна компетентност и техника на доста години. Пределно ясно е, че всеки ходи в големия град и е по-добре да се ограничат, но да се направят качествено и като отидеш там да знаеш, че лекарите са истински лекари, а не пийналия в кръчмата преди работа с диплома, която не отговаря на знанията му.

Положението е зле и не виждам светлина в тунела. В Mинистерството уж имат някакво желание, но нямат нужните кадри, които да извършат някаква промяна, а и ги е страх. Няма ясна визия, няма дългосрочни планиране, което да се следва ясно. Прави се нещо, някой ревне, че не може така и се спре, то така не става.

Абе ........... .

Да кажа и добра дума за личните лекари, при тях има доста кадърни и там нещата са по-добре. Хората си го изкарват на тях, защото те са им най-близки, но в много от случаите са без вина виновни.

xs
09-21-2010, 07:42
а ако искам да си взема направление без наще да разберат, ще стане ли ? имайки предвид, че нямам 18 ..

w0sh
09-21-2010, 07:44
Това зависи от личния ти лекар и колко е склонен да се придържа към конспирацията ти.

Лекарската тайна се отнася само за пълнолетните, защото те би трябвало да си взимат решенията сами. За непълнолетните решенията ги взимат родителите.

xs
09-21-2010, 08:19
кофти .. мерси много : )))