PDA

View Full Version : Низша и висша валентност



KumchoValcho
09-23-2010, 17:51
Я обяснете
Кога един елемент проявава висша, и кога низша валентност? :-o

a1a2b3v
09-23-2010, 18:05
Мисля, че зависи от валентността на другия елемент и от колко атома имаш (от единия и другия елемент) и просто изравняваш с помощта на нок (мисля че беше така по спомени все пак 1 година не съм учила химия та доста неща съм забравила може и да греша) ако ти е за някои задачи учителят е длъжен да ти каже дали с висша или нисша.

questions
09-23-2010, 18:07
Химичните елемeнти от IА група проявяват нисша (към водорода) и висша (към кислорода) валентност 1.
Химичните елементи от IIA група проявяват нисша и висша валентност 2.
Химичните елементи от IIIA група проявяват нисша и висша валентност 3.
Химичните елементи от IVA група проявяват нисша и висша валентност 4.
Химичните елементи от VA група проявяват нисша валентност 3 и висша валентност 5.
Химичните елементи от VIA група проявяват нисша валентност 2 и висша валентност 6.
Химичните елементи от VIIA група проявяват нисша валентност 1 и висша валентност 7.

KumchoValcho
09-23-2010, 18:10
questions, благодаря, но не разбрах как да знам кога е висша и кога е низша..

questions
09-23-2010, 18:16
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

KumchoValcho
09-23-2010, 19:41
Е.. ако не ги съединявам нито с H нито с О2, тогава какво? :-o

KumchoValcho
09-23-2010, 20:16
Оф, очевидно трябва да започна из основи да уча за химията изобщо
нямам си и на идея откъде да тръгна
сега съм 9ти клас

mrtn
09-23-2010, 20:44
Първо.. елементите от IA IIA и IIIA проявяват висша валентност, тва трябва да го запомниш. В каква валентност е дадения химичен елемент зависи от валентното състояние на атомите мъ, от вида на другите елементи, с които се свързва и от условията, в които е протекла химичната реакция.
А променлива валентност проявяват елементите от IVA-VIIA и елементите в Б групите и тяхната максимална валентност съответства на групите им. И тая променлива валентност може да си я обясниш с пеминаването на атомите от основно във възбудено състояние, и от това следва че се увеличават броя на единичните електрони.

xKiFlA
09-23-2010, 21:43
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

Грешно :D

Със кислорода елементите проявяват променлива валентност и не са винаги в висша.

при съединение на халоген и О2 може да бъде във всички валентности . Кислорода остава с постоянна втора.

Х2О
Х2О3
Х2О5
Х2О7

(Х-халоген)

За хидридите също не винаги е така

faststep
09-24-2010, 07:44
Стой по-малко в кофата.

StopTheViolence
09-24-2010, 18:11
Стой по-малко в кофата. \:D/ btw пише се ниСша.. :?

MidnightSun94
09-25-2010, 08:40
Аз доколкото разбрах ти питаш как може да знаеш кога в едно съединение съответните съставящи го елементи са във висша или нисша валентност.Това вече ти го обясниха.Трябва според групата, в която се намира елемента да знаеш и разбира се и валентността на другия елемент.Става въпрос са А групите,тия закономерности за валентностите.А иначе въпроса ти може и по друг начин да се тълкува: как да знаеш кога при едно химично взаимодействие, ако има само един химичен елемент с променлива валентност например, коя точно от всички проявява.В повечето случаи е най-нисшата,но не винаги:
Пример: N2 + 02 --> 2NO
В азотния оксид N e от втора валентност,както и 0.Но както знаем азотът проявява от 1 до 5 валентност.Следователно той може и да се свързва с кислорода и с друга валентност: N20,N203,NO2,N205.Само че по пряк път тези оксиди не се получават, а по косвен.Но:
Най-нисшият оксид на азота е N20 (а не полученият по пряк път NO), в който проявява първа валентност,а в най-висшият е N205 - пета.
Така,че няма точно определено правило, по което да определиш дали при пряк химичен синтез елемент с променлива валентност ще прояви най-нисшата.При оксидите на хлора,всъщност нито един от тях не се получава директно,но съществуват.

KumchoValcho
09-25-2010, 08:44
Благодаря на всички :)

MidnightSun94
09-25-2010, 08:45
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

Грешно :D

Със кислорода елементите проявяват променлива валентност и не са винаги в висша.

при съединение на халоген и О2 може да бъде във всички валентности . Кислорода остава с постоянна втора.

Х2О
Х2О3
Х2О5
Х2О7

(Х-халоген)

За хидридите също не винаги е така

Според мен не си права за хидридите.В тях водорода винаги си е първа,а метала в най-нисшата си валентност ( в повечето случаи постоянна).Може би имаш предвид,че в хидридите степента на окисление на водорода се променя - може да е +/-1.

xKiFlA
09-25-2010, 20:20
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

Грешно :D

Със кислорода елементите проявяват променлива валентност и не са винаги в висша.

при съединение на халоген и О2 може да бъде във всички валентности . Кислорода остава с постоянна втора.

Х2О
Х2О3
Х2О5
Х2О7

(Х-халоген)

За хидридите също не винаги е така

Според мен не си права за хидридите.В тях водорода винаги си е първа,а метала в най-нисшата си валентност ( в повечето случаи постоянна).Може би имаш предвид,че в хидридите степента на окисление на водорода се променя - може да е +/-1.
Не може тва да имам предвид..щото не е правилно :D

В хидридите H винаги e (-1) степен
М(+)H(-)
+1 е в ковалентни водородни съединеня..които не са хидриди
Иначе валентоста е нисша в металите.
d-елементите нямат хидриди, f-елементите имат металообразни хидриди от нисша валентност.

xKiFlA
09-25-2010, 20:44
И за който се интересува :D
Има и изключение при металите от d-елеметите. Хидриди също може да образуват елементи от Б групи но ако са с електроотрицателност 1,2 - 1,4 . И те са металообразни хидриди . Такива са някои d и f- елементи с тази електроотрицателност от 1,2 до 1,4

MidnightSun94
09-25-2010, 20:48
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

Грешно :D

Със кислорода елементите проявяват променлива валентност и не са винаги в висша.

при съединение на халоген и О2 може да бъде във всички валентности . Кислорода остава с постоянна втора.

Х2О
Х2О3
Х2О5
Х2О7

(Х-халоген)

За хидридите също не винаги е така

Според мен не си права за хидридите.В тях водорода винаги си е първа,а метала в най-нисшата си валентност ( в повечето случаи постоянна).Може би имаш предвид,че в хидридите степента на окисление на водорода се променя - може да е +/-1.
Не може тва да имам предвид..щото не е правилно :D

В хидридите H винаги e (-1) степен
М(+)H(-)
+1 е в ковалентни водородни съединеня..които не са хидриди
Иначе валентоста е нисша в металите.
d-елементите нямат хидриди, f-елементите имат металообразни хидриди от нисша валентност.

Е,объркала съм се.Съжалявам.Исках да кажа,че само в алкалните и алкалоземните хидриди е в -1 степен на окисление,а съответно в останалите си съединения Н е от +1..тоест това,което каза ти :) Общо взето без да искам сложих всичките водородни съединения под името хидриди.
Но в крайна сметка темата е за валентност де, не за степен на окисление..Но съм гледала и в други теми,че отговаряш на въпроси свързани с химията.Ако имам проблеми ще те питам.Става ли? :D

xKiFlA
09-25-2010, 20:55
Когато имаш ХС със Н валентността е нисша, когато е със О2 валентността се нароча висша.

ХС - химично съединение

Грешно :D

Със кислорода елементите проявяват променлива валентност и не са винаги в висша.

при съединение на халоген и О2 може да бъде във всички валентности . Кислорода остава с постоянна втора.

Х2О
Х2О3
Х2О5
Х2О7

(Х-халоген)

За хидридите също не винаги е така

Според мен не си права за хидридите.В тях водорода винаги си е първа,а метала в най-нисшата си валентност ( в повечето случаи постоянна).Може би имаш предвид,че в хидридите степента на окисление на водорода се променя - може да е +/-1.
Не може тва да имам предвид..щото не е правилно :D

В хидридите H винаги e (-1) степен
М(+)H(-)
+1 е в ковалентни водородни съединеня..които не са хидриди
Иначе валентоста е нисша в металите.
d-елементите нямат хидриди, f-елементите имат металообразни хидриди от нисша валентност.

Е,объркала съм се.Съжалявам.Исках да кажа,че само в алкалните и алкалоземните хидриди е в -1 степен на окисление,а съответно в останалите си съединения Н е от +1..тоест това,което каза ти :) Общо взето без да искам сложих всичките водородни съединения под името хидриди.
Но в крайна сметка темата е за валентност де, не за степен на окисление..Но съм гледала и в други теми,че отговаряш на въпроси свързани с химията.Ако имам проблеми ще те питам.Става ли? :D

става :D