PDA

View Full Version : Образование в чужбина



YouDontKnowMe
09-25-2010, 18:16
Посещавали ли сте някой семинар ? (В Хилтън , Радисън правят всяка година на различни агенции - Интеграл, Дарби и т.н.)
Кои държави сте набелязали, университети , специалности , как ще се издържате , какви серфификати имате и каква диплома? Допълнително ако се сетите нещо - пишете.
Аз само искам да кажа, че човек колкото и да е беден- ако учи има възможност за стипендия. Много хора се оправдават със средствата, или по-скоро липсата на такива.

gofeto917
09-25-2010, 18:57
Посещавали ли сте някой семинар ? (В Хилтън , Радисън правят всяка година на различни агенции - Интеграл, Дарби и т.н.)
Кои държави сте набелязали, университети , специалности , как ще се издържате , какви серфификати имате и каква диплома? Допълнително ако се сетите нещо - пишете.
Аз само искам да кажа, че човек колкото и да е беден- ако учи има възможност за стипендия. Много хора се оправдават със средствата, или по-скоро липсата на такива.
Понеже съм в чужбина (Германия) ти казвам, че възможност за такава стипендия първата година няма. Немската стипендия е само за немски студенти и за хора живяли повече от 5 години в Германия, затова пък специално в провинцията където съм аз не се плаща за образование, то е без пари, 230 евро е само семестриялния билет, с който пътуваш без пари в цялата провинция с всякакъв транспорт (без такси). И още там си взимат за някакви организации пари, издържането става главно чрез работа, но да учиш и да работиш тук хич не е лесно (образованието тук е доста по задълбочено от в България и хич не те пускат лесно да минеш, доста по - лесно е да влезеш.), трябва да имаш ясна цел пред себе си, за да успееш, както и спестени към 500+ евро в началото

friedpotato
09-25-2010, 19:11
спряла съм се САЩ ...реших да кандидатствам в някой престижен колеж като Станфорд, Принстън и Браун ...от втория срок или от следващата година съм решила да се запиша на курсове за SAT, TOEFL, IELTS. искам да се занимавам с медицина. За Америка знам, че ако семейството ти не получава достатъчно пари колежът ти поема разноските

sladkish_14
09-26-2010, 13:29
Аз вчера бях на изложението в х-л Хилтън.
Отидох най-вече за университетите в САЩ, но такива липсваха.
От тези, който бяха там ме грабна London School of Business & Finance, човека много приятно и подробно ми обясни всичко, за което питах.
Организацията, като цяло много ми хареса. Да имаше прекалено хора и се налагаше да чакаш на опашка, за да седнеш и да попиташ за някой университет, но пък представителите дадоха на макс всичко от тях и бяха много любезни. Исках да чуя нещо повече за Sheffield Hallam and Warwick, но ми казаха, че днеска ще се дава информация (по обширна) за тях. В крайна сметка, който е отишъл определено не си е загубил времето, ако е намерил това, което е търсел ;)

sladkish_14
09-26-2010, 13:33
А да допълня, представителите от Холандия също бяха доста привличащи. Мисля, че Hotelschool The Hague си заслужава за всеки решил да учи 'Хотелски мениджмънт' или нещо от сорта. Обучението не е никак скъпо, не е по джоба на всеки, но имали желание всичко се постига. Не е трудно и влизането, а определено университета се грижи за студентите си :)

Millen4ety
09-26-2010, 14:22
И аз вчера бях на това в Хилтън. Обаче се интересувах от частните английски колежи, защото искам после да уча медицина/стоматология в Англия.. и май има голям шанс да се местя там от 10-ти/11-ти клас.. много объркващо...

YouDontKnowMe
09-26-2010, 16:33
Посещавали ли сте някой семинар ? (В Хилтън , Радисън правят всяка година на различни агенции - Интеграл, Дарби и т.н.)
Кои държави сте набелязали, университети , специалности , как ще се издържате , какви серфификати имате и каква диплома? Допълнително ако се сетите нещо - пишете.
Аз само искам да кажа, че човек колкото и да е беден- ако учи има възможност за стипендия. Много хора се оправдават със средствата, или по-скоро липсата на такива.
Понеже съм в чужбина (Германия) ти казвам, че възможност за такава стипендия първата година няма. Немската стипендия е само за немски студенти и за хора живяли повече от 5 години в Германия, затова пък специално в провинцията където съм аз не се плаща за образование, то е без пари, 230 евро е само семестриялния билет, с който пътуваш без пари в цялата провинция с всякакъв транспорт (без такси). И още там си взимат за някакви организации пари, издържането става главно чрез работа, но да учиш и да работиш тук хич не е лесно (образованието тук е доста по задълбочено от в България и хич не те пускат лесно да минеш, доста по - лесно е да влезеш.), трябва да имаш ясна цел пред себе си, за да успееш, както и спестени към 500+ евро в началото
Мерси много за съветите :) Дано се чувстваш добре там.
И все пак как кандидатства, с каква диплома, какви изпити ? С каква специалност си?

Не съм за Германия, проверила съм си възможностите за стипендии в университетите, които съм избрала още в 9-10 клас.

В Хилтън беще прекалено скучно тази година, изнесох се след 15тата минута, само направих една обиколка да видя дали нещо ново има ..

Първото ми желание, което не ми е първо , просто ме натискат да опитам - Оксфорд/кеймбридж.
Така де, първо трябва да изкарам над 100 точки на Тойфел iBT.
След това трябва до 15.10.11г. да съм решила кой от двата .
Макар, че изпита в Кейбридж по математика по ми се нрави.
А и приемат повече хора, в Оксфорд от 90-100 - 21 човека на година. Но и за Кеймбридж е по-голям наплива за Компютърни науки, по-добър е в областта. Пък и във Великобритания съм социално слаба, тъй че няма да имам годишни такси. Евентуално.
А, и настаняването е изгодно - колежите си живееш.Само, дето трябва да си плащаш :D
Извършавм извънкасни дейности в областта, имам сертификати, диплома 6.00 (стига и тази година да е така де). Може да ме поканят на интервю, с такива параметри канят, но по-нататък не мисля, че ще мина.

Второ желание (първо де ) - Единбургския .
Просто няма да имам толкова шаш - над 80т. на Тойфел, а съм сигурна, че ще имам повече. За ученици от ЕС няма годишна такса.
Също е не лош университет . Колкото и да е глупаво, там ще имам компания , заради това го предпочитам. Писна ми цял живот сама да се бутам като идиотка навсякъде. От където и да съм излязла и където и да съм отишла.
Трето (евентуално ако изляза много некадърна) - В Дания има няколко университета с моята спец. , ще си избера по някое време. Или Ню Касъл, Манчестър , Шефийлд. Каквото дойде тогава.

За таксите ще тегля студентски заем, за издръжка - ако не смогвам с ученето (ученето не ме притеснява) - заем в БГ за издръжка.
Нашите (по-точно майка ми) не могат да ме издържат, макар, че имат силното желание да получа добро образование.

А и майка ми би дошла в Англия да работи (поне ще взима 3-4 пъти повече пари, имам перфектно съчетани бакалавърска и магистърски степени, които тук не се оценяват чак толкова), та мисля , че ще го скалъпя някак си .
После ще се разплащам на всички с лихвите. Със заплата 1500 паунда (даже с образованието ми това ще е минимум) ще мога да върна всички заеми за макс 4-5г. (зависи какви заеми и за какво тегля).
Нахвърляно набързо - това е плана.

Та, слушам вашите планове, изпълнени и неизпълнени :)

YouDontKnowMe
09-26-2010, 16:36
Аз вчера бях на изложението в х-л Хилтън.
Отидох най-вече за университетите в САЩ, но такива липсваха.
От тези, който бяха там ме грабна London School of Business & Finance, човека много приятно и подробно ми обясни всичко, за което питах.
Организацията, като цяло много ми хареса. Да имаше прекалено хора и се налагаше да чакаш на опашка, за да седнеш и да попиташ за някой университет, но пък представителите дадоха на макс всичко от тях и бяха много любезни. Исках да чуя нещо повече за Sheffield Hallam and Warwick, но ми казаха, че днеска ще се дава информация (по обширна) за тях. В крайна сметка, който е отишъл определено не си е загубил времето, ако е намерил това, което е търсел ;)
А ти какви сертификати смяташ за вземеш,по-скоро за САЩ. Само Тойфел, или и Сатовете , каквито са там.
Хич не съм се интересувала за Щатите, само знам че има някакви изпити, като матури (Сат, както А-левелите във Великобритания), и също и Тойфел минавал.
За Холандия и аз мислех преди, но повече ме привлече Острова :D

sladkish_14
09-26-2010, 17:50
Аз вчера бях на изложението в х-л Хилтън.
Отидох най-вече за университетите в САЩ, но такива липсваха.
От тези, който бяха там ме грабна London School of Business & Finance, човека много приятно и подробно ми обясни всичко, за което питах.
Организацията, като цяло много ми хареса. Да имаше прекалено хора и се налагаше да чакаш на опашка, за да седнеш и да попиташ за някой университет, но пък представителите дадоха на макс всичко от тях и бяха много любезни. Исках да чуя нещо повече за Sheffield Hallam and Warwick, но ми казаха, че днеска ще се дава информация (по обширна) за тях. В крайна сметка, който е отишъл определено не си е загубил времето, ако е намерил това, което е търсел ;)
А ти какви сертификати смяташ за вземеш,по-скоро за САЩ. Само Тойфел, или и Сатовете , каквито са там.
Хич не съм се интересувала за Щатите, само знам че има някакви изпити, като матури (Сат, както А-левелите във Великобритания), и също и Тойфел минавал.
За Холандия и аз мислех преди, но повече ме привлече Острова :D

Ами и аз това се мъчех да разбера за САЩ, но както казах нямаше университети. Но ще ти дам почти цялата информация, която и аз имам. ;д
цитирам:
САЩ - Държавата на елитните университети
(В САЩ образованието е скъпо, но качествено)
След като сте избрали специалност, направете проучване за у-тите, които я предлагат. Проучете внимателно какви документи ще ви трябват. Американските вузове по правило изискват SAT 1, а по-престижните и SAT 2 Suject test. За магистърска и докторска степен ще трябва да положите GRE или GMAT. За прием в медицинските училища може да ви поискат MCAT, а за юридическите The Law School Admission Test (LSAT). Задължителен е и TOEFL за кандидати от държави, в които английският не е официален език (за нас!).

Това е от списание 'Образование и специализация в чужбина'. За всички, които знаят и не знаят къде искат да отидат е полезно. Информацията не е много, но пък публикуват много хубави класации на университетите според специалността, която си избрал.
Аз лично от там горе/долу се насочих към университет, защото класациите все пак имат значение, останалото е да влезнеш в сайта на определения и избран от тебе вече у-тет и да прочетеш останалото. :)
Аз ще държа 2000% TOEFL при всеки случай дори да не замина за чужбина ;)

gofeto917
09-26-2010, 20:22
Посещавали ли сте някой семинар ? (В Хилтън , Радисън правят всяка година на различни агенции - Интеграл, Дарби и т.н.)
Кои държави сте набелязали, университети , специалности , как ще се издържате , какви серфификати имате и каква диплома? Допълнително ако се сетите нещо - пишете.
Аз само искам да кажа, че човек колкото и да е беден- ако учи има възможност за стипендия. Много хора се оправдават със средствата, или по-скоро липсата на такива.
Понеже съм в чужбина (Германия) ти казвам, че възможност за такава стипендия първата година няма. Немската стипендия е само за немски студенти и за хора живяли повече от 5 години в Германия, затова пък специално в провинцията където съм аз не се плаща за образование, то е без пари, 230 евро е само семестриялния билет, с който пътуваш без пари в цялата провинция с всякакъв транспорт (без такси). И още там си взимат за някакви организации пари, издържането става главно чрез работа, но да учиш и да работиш тук хич не е лесно (образованието тук е доста по задълбочено от в България и хич не те пускат лесно да минеш, доста по - лесно е да влезеш.), трябва да имаш ясна цел пред себе си, за да успееш, както и спестени към 500+ евро в началото
Мерси много за съветите :) Дано се чувстваш добре там.
И все пак как кандидатства, с каква диплома, какви изпити ? С каква специалност си?

Не съм за Германия, проверила съм си възможностите за стипендии в университетите, които съм избрала още в 9-10 клас.

В Хилтън беще прекалено скучно тази година, изнесох се след 15тата минута, само направих една обиколка да видя дали нещо ново има ..

Първото ми желание, което не ми е първо , просто ме натискат да опитам - Оксфорд/кеймбридж.
Така де, първо трябва да изкарам над 100 точки на Тойфел iBT.
След това трябва до 15.10.11г. да съм решила кой от двата .
Макар, че изпита в Кейбридж по математика по ми се нрави.
А и приемат повече хора, в Оксфорд от 90-100 - 21 човека на година. Но и за Кеймбридж е по-голям наплива за Компютърни науки, по-добър е в областта. Пък и във Великобритания съм социално слаба, тъй че няма да имам годишни такси. Евентуално.
А, и настаняването е изгодно - колежите си живееш.Само, дето трябва да си плащаш :D
Извършавм извънкасни дейности в областта, имам сертификати, диплома 6.00 (стига и тази година да е така де). Може да ме поканят на интервю, с такива параметри канят, но по-нататък не мисля, че ще мина.

Второ желание (първо де ) - Единбургския .
Просто няма да имам толкова шаш - над 80т. на Тойфел, а съм сигурна, че ще имам повече. За ученици от ЕС няма годишна такса.
Също е не лош университет . Колкото и да е глупаво, там ще имам компания , заради това го предпочитам. Писна ми цял живот сама да се бутам като идиотка навсякъде. От където и да съм излязла и където и да съм отишла.
Трето (евентуално ако изляза много некадърна) - В Дания има няколко университета с моята спец. , ще си избера по някое време. Или Ню Касъл, Манчестър , Шефийлд. Каквото дойде тогава.

За таксите ще тегля студентски заем, за издръжка - ако не смогвам с ученето (ученето не ме притеснява) - заем в БГ за издръжка.
Нашите (по-точно майка ми) не могат да ме издържат, макар, че имат силното желание да получа добро образование.

А и майка ми би дошла в Англия да работи (поне ще взима 3-4 пъти повече пари, имам перфектно съчетани бакалавърска и магистърски степени, които тук не се оценяват чак толкова), та мисля , че ще го скалъпя някак си .
После ще се разплащам на всички с лихвите. Със заплата 1500 паунда (даже с образованието ми това ще е минимум) ще мога да върна всички заеми за макс 4-5г. (зависи какви заеми и за какво тегля).
Нахвърляно набързо - това е плана.

Та, слушам вашите планове, изпълнени и неизпълнени :)
Влезнах специалност с ограничен брой места - Wirtschaftsingenieurwesen - индустриално инженерство, като инженерната ми специалност е електротехника и информационни технологии, защото има и икономическа, една агенция за преводи и легализации ме насочи и ми помогна доста, срещу немското посолство в софия. Изпит държах по немски тест ДАФ, за технически специалности искат тук да имаш оценки 4444 и нагоре, иначе те приемат с диплома само, моята е 5,59, фирмата ми изпрати документите и така. И още 1 съвет: каквито и планове няма да сте готови на 100%, аз лично го изпитах, за щастие максимално добре си бях проучил нещата и имаше доста по - малко неприятни изненади, но все пак ги имаше, настройте се психически за тях, защото иначе е тежко особено що се отнася до парите ( но начини винаги има просто си е друго, като идеш и видиш на място). Надявам се да съм бил полезен, успех на всички, които кандидатстват тая година, било в чужбина, било в България. И да знаете, наистина трудното идва след като те приемат, а не докато те приемат, особено важи за чужбина, в която и да е страна (САЩ, Англия, Германия, Франция и тн.)