PDA

View Full Version : Правила при писане на съчинение разсъждение??



December
09-27-2010, 14:06
Госпожата ни каза,че утре ще ни даде тема и да направим съчинение разсъждение по нея.Обаче не си спомням как се правеше? По принцип в оформянето на разкази съм добра,но помня че имаше едни правила които трябваше да се спазват.И госпожата намаляше оценката когато са пропуснати.Така че искам да знам кои са всичките части(увод,заключение пр.) за да напиша по няколко изречения за всичко и да имам добра оценка.
Първото беше увод...и т.н.??Какво беше нататък? И моля ви напишете характерните неща за увода примерно и за другите...Помня,че към една от частите трябваше да се добавят цитати(ние ще правим съчинение разсъждение по тема от "По жицата") от разказа ии...
Мисля,че се досетихте за какво говоря...
Моля ви помогнете ми. Търсих разбира се в чичко гугъл обаче ми излиза за неща които не ми трябват.

Ех надявам се на бързи отговори ://

Tempest
09-27-2010, 14:18
ам не помня и аз как ставаше, ама щом не е есе, за мене не е контролна работа.. нали уж искат да ни видят как разсъждаваме, какво ни е мнението.. не някви заучени похвати, термини и глупости, които (поне в мойто даскало) никому не са нужни...

п.с.: мойто даскало е главно с инженерни специалности.. кво главно, направо си е с инженерни специалности.. който е влязъл тука, едва ли ше отиде българска филология да учи...

December
09-27-2010, 14:59
СТРУКТОРА НА СЪЧИНЕНИЕ РАЗСЪЖДЕНИЕ:
1.Увод-насочва към поставената тема. В него се съдържат данни за автора, които са свързани с поставената тема. Насочва към проблемите, които са поставени в заглавието. Трябва да съдържа името на автора и произведението
2.Теза-пряк отговор на поставения въпрос. Отговаря се с няколко изречения-сбито и точно. Тезата изразява мнението на автора на съчинението по поставения проблем. Тя е сбор от няколко твърдения. Всяко от тях представлява отделна подтеза, която трябва да бъде доказана в изложението
3.Изложение-чрез разсъждения се доказва, че тезата е вярна. Чрез размисли се отговаря подробно на поставения въпрос. Дават се примери от текста. Цитатите сами по себе си не могат да бъдат доказателство. Те могат само да подкрепят доказателствата. Те не трябва да се преразказват. При размислите е необходимо да се определи какво казва писателят по въпроса, който ни интересува:Защо го казва?; Как го казва?; С какви художествени средства?. Резултатите от разсъжденията се оформят в извод.
4.Заключение-представлява обобщение под формата на извод на казаното в изложението.


За това ли питаш?Точно това е!Благодаря ти много :) :)

Май темата се изчерпа ;д Ако иска някой модератор да я заключва. Други въпроси сякаш нямам.А утре ще се мъча да го съчинявам ;д Аз пък откъде да знам автора какво си мисли??!!Йордан Йовков е искал да изрази болката по света и ненадминатата надежда с този разказ :lol: Трябва да прочета нещо и от неговата биография заради тезата нали?Пише данни за автора...

Ами стискайте ми палци 8-)

SmilezZz
09-27-2010, 16:19
Мен миналата година ме караха да
спазвам тези правила:
1. Увод
2. Теза
3. Твърдение
4. Аргумент
5. Изложение..
6. Заключение