PDA

View Full Version : Как си учите темите?



gilotinator
10-01-2010, 16:54
Здравейте!Решил съм да кандидатствам с биология и химия и напоследък нещо много трудно успявам да уча темите по биология специално,пък по химия не ги помня почти,въпреки че съм ги учил.Не знам,много ми е спек,според вас достатъчна л ие една учебна година да се подготви човк по биология,за химията не се притеснявам толкова,шото отдавна съм почнал там.Ще кандидатствам за дентална медицина в София.

OneInMillion
10-01-2010, 18:00
По биология се учат наизуст... като стихотворение ... А по химия трябваа да го разбираш там зубарски номера няма....

Galadriel7
10-01-2010, 18:22
По биология се учат чрез нещо средно между разбиране и зубрене, което означава, че не можеш да ги научиш без да ги разбираш, но определено ти трябва много фотографска памет... Това цветно каре, онова цветно каре, тоя пример, оня пример. Манджа с грозде, с една дума. Една година е тотално недостатъчна, за да се подготвиш както трябва. Темите са 66, като не всяка тема е един урок - има доста теми, включващи по 2-3 урока. Доста добра идея е да ги изпишеш всичките (научени де, не просто да ги преписваш от учебника), но за една година това е трудно да стане - как се учат толкова теми...? Съученичките ми от 9ти клас (сега сме 11ти) започнаха да пишат по МНОГО (всяка седмица поне по 1 тема в часовете по биология)... Късмет на всички ви! :P
Иначе по химия темите са по-лесни, защото можеш и сам да си ги измислиш/нагодиш, ако разбира се имаш достатъчно знания за дадено нещо и можеш свободно да боравиш с определенията.
Ти за СУ или за МУ искаш? За МУ според мен ще ти е трудно, защото там нивото е много високо, но за СУ за някои специалности приемат с оценка от олимпиада по биология/химия, може пък така да влезеш? Още повече, че си момче, а там балът ви е по-нисък.. Момичетата с 5.50 влизат трудно. :P
Само да кажа, че съм в ПМГ Велико Търново, профил химия, а ако някой се чуди защо биологията ми е профил и не пиша теми - ще кандидатствам в чужбина с диплома... ;)

gilotinator
10-01-2010, 18:35
За МУ софия ще кандидатствам и основно проблема м ие в последователността,не толкова,че трябва наизуст да ги уча,бързо помня,но това къде кое трбва просто ме обарква :(

Galadriel7
10-01-2010, 19:03
Разбирам. И аз докато още пишех много ме объркваше това с подредбата (или по-точно липсата й), както и това, че някои неща се повтарят, но ако не напишеш нещото втори път в темата се счита за пропуск и заминават стотни...
Между другото ти природо-математически профил ли си? Ако да, учителите ти по биология и химия какво мислят по въпроса с кандидатстването ти? Може те да те насочат и да ти помогнат с ученето. А, и между другото, при нас има едно такова понятие "оправяне на учебника" по биология. Т.е. отбелязваме, че някои параграфи се пишат на различни места, някои фигури задължително трябва да се чертаят, други не се, и други такива неща. При вас има ли го това явление? :)

gilotinator
10-01-2010, 19:25
В ПМГ уча профил биология,доста съм навътре с не6тата,но иначе в часовете,коийот иска се подготвя и пише теми,госпойата ги проверява ,но аз си ходя на уроци и съм по друга програма,там отбелязваме кое трябва,кое не и така :)

teodora87
10-02-2010, 13:03
По биология се учат чрез нещо средно между разбиране и зубрене, което означава, че не можеш да ги научиш без да ги разбираш, но определено ти трябва много фотографска памет... Това цветно каре, онова цветно каре, тоя пример, оня пример. Манджа с грозде, с една дума. Една година е тотално недостатъчна, за да се подготвиш както трябва. Темите са 66, като не всяка тема е един урок - има доста теми, включващи по 2-3 урока. Доста добра идея е да ги изпишеш всичките (научени де, не просто да ги преписваш от учебника), но за една година това е трудно да стане - как се учат толкова теми...? Съученичките ми от 9ти клас (сега сме 11ти) започнаха да пишат по МНОГО (всяка седмица поне по 1 тема в часовете по биология)... Късмет на всички ви! :P
Иначе по химия темите са по-лесни, защото можеш и сам да си ги измислиш/нагодиш, ако разбира се имаш достатъчно знания за дадено нещо и можеш свободно да боравиш с определенията.
Ти за СУ или за МУ искаш? За МУ според мен ще ти е трудно, защото там нивото е много високо, но за СУ за някои специалности приемат с оценка от олимпиада по биология/химия, може пък така да влезеш? Още повече, че си момче, а там балът ви е по-нисък.. Момичетата с 5.50 влизат трудно. :P
Само да кажа, че съм в ПМГ Велико Търново, профил химия, а ако някой се чуди защо биологията ми е профил и не пиша теми - ще кандидатствам в чужбина с диплома... ;)

а за стара загора,варна и плевен знаеш ли нещо там също трудно ли е ?

sweetsweet96
10-02-2010, 18:23
По биология се учат наизуст... като стихотворение ... А по химия трябваа да го разбираш там зубарски номера няма.... хммм ний т.г. не у4им би0л0гия :grin: :grin: :grin:

Galadriel7
10-02-2010, 19:28
...а за стара загора,варна и плевен знаеш ли нещо там също трудно ли е ?

За Варна знам, че за медицинския е трудно горе-долу колкото в София, но за там май има и други опции - да не кандидатстваш за фармация или стоматология, ами за медицинска сестра, акушерка и разни такива и там май е по-лесно, но не съм напълно сигурна.
За Плевен и Стара Загора... :smt102 За Пловдив знам, че се влиза малко по-лесно.

teodora87
10-02-2010, 19:51
добре де ама то не се ли влиза общо медицина и после да избираш дали си акушер или друга спечциализация

fifinkathefreak
10-04-2010, 17:54
Акушерството не е директна медицина.

Иначе по темата ще кажа едно - в унито за много по-кратко време трябва да научиш много по-голям обем.Веднъж приет ще осъзнаеш,че 66те темички са песен.
Можеш да ги научиш и много бързо,стига да знаеш как да си структурираш темите.
Аз химията я учих на уроци през годината ,а за биологията седнах чак юни и мн бързо я научих.Но е въпрос на приоритети. ;)