PDA

View Full Version : Нова Земя?



stefity
10-03-2010, 06:44
Здравейте. :) Тези дни навсякъде започнаха да говорят за това, как учените са открили нова планета, която е много сходна със Земята... Аз лично, не се изненадах толкова, защото все пак вселената е огромна и нямаше начин да не се намери нещо, което е сходно с нашата Земя, а защо не и форма на живот, приличаща на нашата? Кажете вашето мнение по въпроса. :) Тук ще цитирам и статията по въпроса, за да е по-лесно да се запознаете с нещата. :)

http://www.temanews.com/img/tema/78/2277/84-STG02_SPACE-PLANET-_0425.jpg



Екзопланета "581 С"
Маса: 5 пъти, колкото тази на Земята
Време на обиколка около "Глизе 581": 13 дни
Температура: 0°C - 40°C
Отдалеченост от Земята: 20.5 светлинни години
Съзвездие: Везни
Обитаемост: в процес на установяване



Има ли живот другаде във Вселената? Астрономите може би са на път да разрешат една от най-големите загадки в науката, след като група европейски учени откриха първата подобна на Земята планета извън Слънчевата система с подходяща температура, на чиято повърхност е възможно да има вода в течно агрегатно състояние. Това я превръща в свят, в който теоретично би могъл да се развие живот.

Астрономите не са видели директно сходната със Земята планета, наречена "581 С", която се върти около червената звезда джудже "Глизе 581" от съзвездието Везни. Някои факти относно звездата обаче подсказват, че около нея обикаля планета, която не е много по-голяма от нашата, твърдят астрономите в писмо до сп. "Астрономия и астрофизика". За откритието си учените използвали изключително чувствителна технология, с чиято помощ измерили промените в скоростта на "Глизе 581", причинени от влиянието на гравитацията на намираща се в близост планета. Астрономите са принудени да разчитат на подобни индиректни методи, тъй като и най-модерните телескопи не могат да показват обекти, намиращи се на голяма дистанция, особено ако орбитират в близост до ярка звезда.

"Това е първата планета, която вероятно едновременно е скалиста, с вода и в зона близо до звезда, където водата може да бъде в течно състояние. Предполагаме, че средната температура там е между 0 и 40 градуса по Целзий", твърди ръководителят на изследването Стефан Удри от Женевската обсерватория в Швейцария.

По-голямата част от около 200-те екзопланети (небесни тела, орбитиращи около звезда, различна от Слънцето), открити извън нашата система, са газови гиганти като Юпитер. "581 С" обаче е малка - радиусът й е едва 1.5 пъти по-голям от този на Земята и се предполага, че е или скалиста, или покрита от океани.



"Заради относителната си близост тази планета най-вероятно ще бъде цел на бъдещи космически мисии, посветени на търсенето на извънземен живот. Изкушаваме се да отбележим тази планета с Х върху вселенската карта на съкровищата", заявява Ксавие Делфос от университета в Гренобъл, Франция, който е член на екипа, направил откритието.

"Глизе 581" е сред 100-те звезди, намиращи се най-близо до Земята, и е отдалечена на едва 20.5 светлинни години (светлината изминава за една година около 10 трилиона км). Тя е по-малка и по-бледа от Слънцето. Така, въпреки че планетата "581 С" се намира 14 пъти по-близо до нея, в сравнение с разстоянието между Земята и Слънцето, не е прекалено нагорещена. Доскоро учените дори се съмняваха, че в системите на червени джуджета може да има планети с подходящи условия за живот, тъй като тези звезди са относително дребни и студени.



"Около такива звезди с малка маса ще можем един ден да открием обитаеми светове", твърди ловецът на планети" Дейвид Бенет, който не е участвал в откритието. Все пак американският астроном предупреждава, че температурата сама по себе си не е сигурно доказателство за наличието на вода, тъй като е възможно тя да се е изпарила преди столетия, когато звездата е била по-гореща, отколкото в момента.

Откритието на "581 С" е направено с помощта на телескопа "Есо" на Европейската южна обсерватория в Ла Сия, Чили. Същият екип е идентифицирал и доста по-голяма планета

също орбитираща червеното джудже "Глизе 581". Учените разполагат с убедителни доказателства и за трета планета с маса 8 пъти по-голяма от земната.

"581 В" обаче, обикаляща около звездата за 5.4 дни, е твърде гореща, за да има живот на нея, а "581 D", описваща орбита за 84 дни, е твърде студена.



След 20-30 години астрономите може би ще бъдат в състояние да блокират светлината от звездата и да заснемат планетата. Ще се търсят доказателства за атмосферни газове като метан и дори следи от хлорофил - пигментът в растенията на Земята, който играе ключова роля при фотосинтезата. Цветът на светлината, идващ от "581 С", може да подскаже дали там има вода или големи количества растителност.

"Сред всички, открити досега, за тази планета е най-вероятно да притежава необходимите съставки за живот. Няма да можем да отидем там в обозримо бъдеще, но с развитието на новите технологии това един ден ще се промени и тогава ще получим отговор на фундаменталния въпрос за извънземния живот", смята проф. Майкъл Кей.



Ако извънземните атакуват

Докато откритието на планетата близнак на Земята възобнови дискусията дали съществува извънземна форма на живот, някои не си губят времето. "Увод в планетарната отбрана", написана от Травис Тейлър и Боб Боун, е ръководство за това как човечеството може да се защити, ако малки зелени човечета с лъчеви пистолети тръгнат да колонизират Земята. И в случай че се питате дали тези хора не се шегуват, отговорът е "не".

"Вероятността да има извънземни е напълно реална и те сигурно съществуват от достатъчно време, за да разполагат с технология, която да им позволи да дойдат при нас", твърди Тейлър.

Той и колегата му Боун обаче не могат да бъдат определени като типичните обсебени на тема НЛО параноици с афинитет към научната фантастика. Тейлър има степен по астрономия и физика и е сътрудник към консултантската компания "Буз Алън Хамилтън". Двамата с Боун са извършвали консултантска дейност за Министерството на отбраната на САЩ и за НАСА.

Според авторите на книгата е възможно Млечният път да е дом на хиляди извънземни цивилизации, достигнали определено ниво на интелигентност, които може би посещават Земята веднъж на столетие. Тейлър и Боун започнали да мислят как би могло да се отвърне на враждебни извънземни намерения по време на дискусия за защита срещу терористични нападения през 2001 г.

"Първоначално хората само се подсмихваха, но след това започнаха да дискутират", разказва Тейлър. Според него ако човечеството не е подготвено, ще му се наложи да води битка с импорвизирани средства и да наблегне на тактики, взаимствани от съпротивата на муджахидините - изненадващи атаки и бързо изтегляне, подобно на екстремистите в Близкия изток.

Източник: - http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=78&aid=2277

Nakadah
10-03-2010, 06:50
Няма да чета статията тъй като го гледах това по новините преди няколко дена.. На кратко те казаха че била извън нашата система, но въпреки това близко до нея... Била няколко пъти по-голяма от нашата планета и хората могат да живеят на нея.

Както и да е, аз смятам това е прекрастно, но ние не мое стъпиме на 1 луна, камоли мислиме за толкова далечно пътуване или проучване... И все пак веднъж четох че в гранд канион в щатите през 16 век се е разбил кораб и съществата в него били 1 към 1 с хората освен с ръста им. Били малко по-малки на размер при което следва че не е никак изключено да има извънземни на земята които да са се сляли с нас и да ни наблюдава... Аз съм от тея леко лудите :lol: Абе късно вечер(рано сутринта) и мислейки за това почват тръпки да ме побиват :lol:

Serseri91
10-03-2010, 09:33
Глюпусти ! Оправихме си нашата планета, че ще колонизираме друга 8-)

JoeBanana
10-03-2010, 09:35
сега е момента да инвестирам, докато земята е евтинджос http://store4.data.bg/kiromastikata/mrPower.gif

w0sh
10-03-2010, 09:53
в близките няколкостотин години няма да можем дори на Марс да стъпим.

За да напусне кораб магнитното поле на планетата земя ще трябва да има олвни стени с дебелина поне 10 метра.

....

semantics
10-03-2010, 20:43
Тъжната истина е (мисля), че всъщност възможностите за космически пътешествия на съвременното човечество са много по-големи, отколкото се допуска да се знае.

stefity
10-04-2010, 09:31
Харли,
тъкмо и аз това щях да пиша. :) Че не исках да коментираме това дали можем да достигнем тази планета или не... по-интересно ми е как приемате това, че някъде другаде има вероятност да има живот, наподобяващ нашия.

EarthShaker
10-04-2010, 10:28
Теоретично 1% от планетите в галактиката биха могли да поддържат някакъв живот. В галактиката ни има около 200 милярда планети.

2 милярда планети на теория - е много ясно, че е пълно с живец. 8-) живот има на нашата Земя от грубо 3-4 милярда години. Напредъка на науката и технологиите, които биха ни позволили да се замислим за реално пътуване извън планетата, ни е от има няма 400.

4 000 000 000 срещу 400

по-логично е да има сума планети с разнообразни микроорганизми, цианобактерии, може би дори и нещо подобно на растения и т.н. НО да очакваме да има бозайници, влечуги и т.н. е смешно. Ако динозаврите не бяха изпукали преди 65 милиона години, сега най-вероятно нямаше да има никакви бозайници, освен разни мишеподобни, каквито е имало и тогава.

всичко е толкова относително, че ако почнеш да се замисляш много много ти става зле. 8-)

myNameIsImmortal
10-04-2010, 12:41
^ теоритично е възможно да има и живи организми, които не са зависими от кислород да речем, което също дава пък различна перспектива на очакванията ни за евентуални живи същества...

не теоритично, а има :)

myNameIsImmortal
10-04-2010, 12:53
За да не е теоритично, значи трябва да ми кажеш някой... :)
не мога да ти кажа някой, защото не се познава лично с този някой.. но мога да пообясня малко на лични съобщения, защото тука ще ме вземат за луд :D

FlowerPower
10-04-2010, 13:45
баба ви Ванга беше предсказала, че след не знам колко си стотици години животът на земята ще свърши, но хората ще са се пренесли вече на друга планета. Вече има логика.

EarthShaker
10-05-2010, 10:08
ами бях гледал за някви микроорганизми, които черпят енергия от подводни термални извори и не се нуждаят от кислород.

ето тука пише нещо, ама ми изглежда малко съмнително написано:
http://www.izvanzemni.com/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8/1085/%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D0%BD%D1%83%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D1%8F%D1%82-%D0%BE%D1%82-%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4/

http://daleche.bg/dnes/7-zemia/596-otkriha-purvite-jivotni-sushtestvuvashti-bez-kislorod

иначе в действителност първите организми, които са създали кислорода в атмосферата в количеството, което и е досега са цианобактериите, предшествениците на растенията. 8-)
кислорода и другите химични съединения, които тук приемаме за необходимост, много лесно могат да не са такива при други условия. например бях гледал, че течния метан, има същите свойства като водата (диполни молекули и не знам си кво) и на теория е възможно аминокиселини да се образуват и с негова помощ, т.е. това, което ни се набива в главата от малки "За Живот е нужна вода" може и да не е съвсем така. :)