PDA

View Full Version : Pascal- как се въвеждат отрицателни числа + задача



FlowerPower
10-03-2010, 16:08
Как да заявя, че търся отрицателни числа в Паскал?
Давам задача, а после и моето решение, което не мога да докарам вярно :x

зад: Намери сумата и средното аритметично на отрицателните числа, кратни на 5.

моето реш.: *с 'br' означавам брой заради ср.аритметично


VAR S,A:integer;br:byte;
begin
A<0;write('A=');readln(A);br:=1; това А<0 тук e грешно, но нямам идея
while A mod 5=0 do
begin
S:=S+A
write('A=');readln(A);
br:=br+1:
end;
writeln('sum=',S);
writeln(''aver=',S/br:4:1);
end.

:smt095

FlowerPower
10-03-2010, 16:40
Моля ви! Ако имате някакво предположение- давайте смело :neutral:

K_O_L_E_V
10-03-2010, 16:46
Ако беше C++ бих ти помогнал , ама това ми е необятно :o

FlowerPower
10-03-2010, 17:36
^ Мерси все пак :)

Хорааа, никой ли от вас не знае?!? :shock:

Foreverbg
10-03-2010, 18:39
Значи тва въвеждане преди while го махаш и правиш един while да се върти докато въвеждаш числа. За всяка число проверяваш дали се дели без остатък на 5, ако се дели прибавяш към sum+=a; и увеличаваш брояча br++. Не мога ти го напиша, щото не съм запознат с паскала, но тва ти е алгоритъма.

FlowerPower
10-03-2010, 19:07
Значи тва въвеждане преди while го махаш и правиш един while да се върти докато въвеждаш числа. За всяка число проверяваш дали се дели без остатък на 5, ако се дели прибавяш към sum+=a; и увеличаваш брояча br++. Не мога ти го напиша, щото не съм запознат с паскала, но тва ти е алгоритъма.

Много мерси! :) :-)

Но как да задам, че числата трябва да са отрицателни (от условието на задачата)? :-o

Foreverbg
10-03-2010, 19:16
Значи тва въвеждане преди while го махаш и правиш един while да се върти докато въвеждаш числа. За всяка число проверяваш дали се дели без остатък на 5, ако се дели прибавяш към sum+=a; и увеличаваш брояча br++. Не мога ти го напиша, щото не съм запознат с паскала, но тва ти е алгоритъма.

Много мерси! :) :-)

Но как да задам, че числата трябва да са отрицателни (от условието на задачата)? :-o
Как да въведеш отрицателно число или как да провериш дали едно числа е отрицателно?

FlowerPower
10-03-2010, 19:18
Значи тва въвеждане преди while го махаш и правиш един while да се върти докато въвеждаш числа. За всяка число проверяваш дали се дели без остатък на 5, ако се дели прибавяш към sum+=a; и увеличаваш брояча br++. Не мога ти го напиша, щото не съм запознат с паскала, но тва ти е алгоритъма.

Много мерси! :) :-)

Но как да задам, че числата трябва да са отрицателни (от условието на задачата)? :-o
Как да въведеш отрицателно число или как да провериш дали едно числа е отрицателно?


Ами...как да изпълня условието на задачата да напиша ср.аритметично и сумата на отрицателните числа

Foreverbg
10-03-2010, 19:22
Значи тва въвеждане преди while го махаш и правиш един while да се върти докато въвеждаш числа. За всяка число проверяваш дали се дели без остатък на 5, ако се дели прибавяш към sum+=a; и увеличаваш брояча br++. Не мога ти го напиша, щото не съм запознат с паскала, но тва ти е алгоритъма.

Много мерси! :) :-)

Но как да задам, че числата трябва да са отрицателни (от условието на задачата)? :-o
Как да въведеш отрицателно число или как да провериш дали едно числа е отрицателно?


Ами...как да изпълня условието на задачата да напиша ср.аритметично и сумата на отрицателните числа
Средно аритметичното си го намираш като събереш числата, които се делят на 5 и разделиш на броя на числата. Както при положителните.

Между другото ти видях грешката.S и br им дай стойност 0 при декларирането им и всичко ще е наред :)

FlowerPower
10-03-2010, 19:38
Средно аритметичното си го намираш като събереш числата, които се делят на 5 и разделиш на броя на числата. Както при положителните.

Между другото ти видях грешката.S и br им дай стойност 0 при декларирането им и всичко ще е наред :)

Ооо, благодаря, получи се :grin: :-)
Аз една си мислех че ми е грешката, а се оказа съвсем друга :oops:

Foreverbg
10-03-2010, 19:45
Средно аритметичното си го намираш като събереш числата, които се делят на 5 и разделиш на броя на числата. Както при положителните.

Между другото ти видях грешката.S и br им дай стойност 0 при декларирането им и всичко ще е наред :)

Ооо, благодаря, получи се :grin: :-)
Аз една си мислех че ми е грешката, а се оказа съвсем друга :oops:
:)