PDA

View Full Version : Втората божия заповед.



Greennight
10-03-2010, 15:14
"Не си прави кумир и никакво изображение" Някой ще ми разясни ли какви точно значи тази божия заповед. :)

gandalfepi4
10-03-2010, 16:30
да не почиташ други богове или идоли и малко конкретизира да не правиш икони (с това са оправдавали иконоборството до някъде)или други изображения на разни демони или ангели или (най-вече) бог. (за иконите се измъкват с това че са уж само символи)на английски е по-ясно:

You shall not make for yourself any graven image, or any likeness of what is in heaven above or on the earth beneath or in the water under the earth. You shall not worship them or serve them [i.e., the graven images]; for I, Yahweh your God, am a jealous God, visiting the iniquity of the fathers on the children, on the third and the fourth generations of those who hate Me, but showing lovingkindness to thousands, to those who love Me and keep My commandments." (Exodus 20:4-6, adapted from the NASV)

това се прави най-вече заради местни политеистични религиозни практики по това време. се тая де, надявам се да съм ти отговорил :)

mlakniwe2
10-03-2010, 16:41
Аве човек тва се учи по литература в 9-ти клас :D

Greennight
10-03-2010, 17:40
Аве човек тва се учи по литература в 9-ти клас :D Ем аз съм 8 8-)

Nam3less3
10-04-2010, 14:27
"Не си прави кумир и никакво изображение" Някой ще ми разясни ли какви точно значи тази божия заповед. :)Означава, че няма нужда да правиш статуи и идоли на Бог, а че Бог е в с теб навсякъде, и за да го почиташ, не е нужно да се кланяш на някакво негово физическо изображение, а да изпълняваш неговата воля.

nymphadora
10-20-2010, 19:10
Как може да си 8ми клас и да не знаеш какво значи...не сме Америка,по дяволите!

DREAM95
10-31-2010, 15:39
да не почиташ други богове или идоли и малко конкретизира да не правиш икони (с това са оправдавали иконоборството до някъде)или други изображения на разни демони или ангели или (най-вече) бог. (за иконите се измъкват с това че са уж само символи)на английски е по-ясно:

You shall not make for yourself any graven image, or any likeness of what is in heaven above or on the earth beneath or in the water under the earth. You shall not worship them or serve them [i.e., the graven images]; for I, Yahweh your God, am a jealous God, visiting the iniquity of the fathers on the children, on the third and the fourth generations of those who hate Me, but showing lovingkindness to thousands, to those who love Me and keep My commandments." (Exodus 20:4-6, adapted from the NASV) това е най-точното обеснение

:-o това се прави най-вече заради местни политеистични религиозни практики по това време. се тая де, надявам се да съм ти отговорил :)

DREAM95
10-31-2010, 15:40
да не почиташ други богове или идоли и малко конкретизира да не правиш икони (с това са оправдавали иконоборството до някъде)или други изображения на разни демони или ангели или (най-вече) бог. (за иконите се измъкват с това че са уж само символи)на английски е по-ясно:

[/i] това е най-точното обеснение

GunSnSteelflowers
11-03-2010, 20:19
Значи, че глупавите хора нямаме право да си решаваме как хипотетично би изглеждал Бог. Всъщност иконите са в разрез с тази заповед и за това са се появили и иконоборците. "Бог създаде човека по свой образ и подобие и той му отвърна със същото."

Nam3less3
11-04-2010, 06:10
Значи, че глупавите хора нямаме право да си решаваме как хипотетично би изглеждал Бог. Всъщност иконите са в разрез с тази заповед и за това са се появили и иконоборците. "Бог създаде човека по свой образ и подобие и той му отвърна със същото."Не, не са в разрез :-o

npp
12-05-2010, 17:55
"Не си прави кумир и никакво изображение" Някой ще ми разясни ли какви точно значи тази божия заповед. :)
Значи че в вярата не бива да си създаваш каквито и да било (верчески): представи, възгледи, философии, и теории, относно каквото и да е нещо, което е: горе на "небето", долу на "земята", или още по-долу т.е. "под земята", и че не бива да следваш и не бива да угаждаш/служиш на такива, които вече са създадени. Но всичко това важи за онези, които упражняват някаква вяра или духовност, т.е. вярващите и духовниците трябва да са отречени от всякакви: теории, философии, практики, и ритуали, от този тип, посоченият по-горе в предишното изречение, това е и една от главните причини, поради, която религиите, вероизповеданията, вероученията, и въобще сектите, са много несигурни, и е най-добре да не бъдат следвани, защото там е пълно с всякакви несигурни и недоказани "образи и подобия" наричани още "кумири".