PDA

View Full Version : Християнка или не



cveteto64
10-04-2010, 07:11
Преди няколко дни имах спор с приятел на религиозна основа. Той се определя като атеист, а аз като християнка. Признавам си не ходя всяка неделя на църква, не казвам молитва всеки път, не постя, нито пък спазвам 10те Божи заповеди (май не съм една от най-примерните християнки), но въпреки това се определям като такава. Според мен няма значение дали правя тези нещи, за мен всичко идва от вярата. А вие как мислите ?!

gandalfepi4
10-04-2010, 07:38
ми значи не спазваш дните свързани с институцията

не уважаваш утвърдените правила

не уважаваш традициите на библията

не спазваш само няколкото правила дадени от бог...



това е малко като да се наречеш атеист докато се молиш на аллах. не мисля че искрено можеш да вярваш в бог докато показваш толкова малко уважение към него.



от друга страна обаче в самата библия (римляни) се казва че стига да вярваш в бог си ОК, пък и в крайна сметка всички грешат...

обаче в джеймс 2:19 се казва че и демоните си вярват в бог ама пак си грешат щото не им пука много.



мисля че е най-ясно да се види матей 22:36-38 където се казва че требе да правиш всичко което се казва в библията толкова добре колкото можеш и да обичаш бог с цялото си сърце и тн. на тебе обаче сякаш не ти пука много много щото нито постиш, нито се молиш когато не ти коства нищо, нито решаваш да отидеш на църква ако те мързи, нито спазваш това което се определя като перфектен, божествен закон.

но все пак според първи йоан 1:9 грешиш и това е лошо...


с две думи не знам но май си или просто някакъв идиот който си мисли че може да отиде в рая като си бие чекии върху всички без да му пука че 99% от света доста буквално ще отидат в ада, или си просто някакъв деист който се самоопределя като християнин без да си прави труд да знае нещо за материята или да проявява елементарни усилия да следва правилата или ... или си демон!

ZipFail
10-04-2010, 08:13
Значи си вярваща, а не християнка ;)

cveteto64
10-04-2010, 08:36
gandalfepi4 благодаря ти, че тотално ме обърка и все пак не мисля, че съм демон :)
ZipFail благодаря и на теб, явно съм просто вярваща :)

Nam3less3
10-04-2010, 14:24
Преди няколко дни имах спор с приятел на религиозна основа. Той се определя като атеист, а аз като християнка. Признавам си не ходя всяка неделя на църква, не казвам молитва всеки път, не постя, нито пък спазвам 10те Божи заповеди (май не съм една от най-примерните християнки), но въпреки това се определям като такава. Според мен няма значение дали правя тези нещи, за мен всичко идва от вярата. А вие как мислите ?!Ходенето на църква не е задължително. Църквата е в сърцето на човека. Молитвата не е само безчувствено повтаряне на едни и същи думи, стига само мислите ти да са насочени към Бог и сърцето ти да е отворено към него. Постенето е просто препоръчително и полезно в някой случай, но може никога да не постиш и пак да си християнка. А 10те Божи заповеди почти никой не може да ги спазва, но човек просто трябва да се опитва. Важно е като какъв се определя човек и наистина, всичко идва от вярата. Но важна е практиката, на теория всеки може да бъде праведен християнин и в мислите си да е такъв, да спазва и да вярва в добрите морални ценности, но както е казал Христос, "по делата ще ги познаете".
И не чети постовете на gandalfepi4, той разбира от тия теми колкото 5годишно дете.
Всъщност всеки вярващ в Бог, в доброто и изпълняващ духовните ценности човек може да се нарече християнин, а и мюсюлманин, будист и т.н. Разликите са в пътя за достигане до духовната еволюция. Но за да си истински християнин, трябва да вярваш, че Христос е син на Бог, дошъл е на земята и е показал пътя на човечеството, и се е жертвал за да изкупи греховете на хората.

Nam3less3
10-04-2010, 15:01
gandalfepi4, не разбирам, защо толкова четеш и цитираш библията, като в крайна сметка си атеист, хубави цитати даваш иначе, но не разбирам каква е ползата за тебе?

gandalfepi4
10-04-2010, 16:10
^ аз отдавна съм си изчел това дето ми требе, а другото мога да си го набавя лесно с 2 минути гугъл (като знам какво да търся е лесно :D)

а иначе реших да и отговоря на момата да не живее у мрак bikuz ai em guud 8-)

filmimilmi
10-04-2010, 16:18
@cveteto64, той не целеше да те обърка, каза ти го в прав текст. :) Накратко ти вярваш в съществуването на нещо, но не намираш точна дума за това и казваш по инерция, че си Християнка. Не се интересуваш искрено, по-скоро си кръщавана като малка и от време на време от суеверие с родителите си отивате на църква и палите по някоя свещичка по празниците. Но не е достатъчно. За да си такава каквато се пишеш трябва стриктно да си следваш източниците на вяра. (Библията, Исус...)

пп. @Nam3less3, и ти говориш така сякаш не зачиташ източниците си на вяра. За искрено вярващ правилата са задължителни до едно, а всякакви други твои си тулкувания при теб сякаш са породени от желанието ти не да живееш максимално праведно, а просто по възможно, ако може да няма лошите последствия - ада... Постите например са си абсолютно задължителни... Иначе си някаква странна птица. 8-)

cveteto64
10-05-2010, 06:37
Благодаря ви за отговорите, сега вече не знам като каква да се определям, със сигурност знам и вярвам, че има Бог,но също така съм и сигурна, че ще продължа да ходя на църква когато почувствам, че трябва(не от мързел), всъщност ще си я карам по старому с разликата, че не знам каква съм

Greennight
10-05-2010, 07:16
Ми са,че не ходиш сяка неделя на църква ок,тва не е фатално,но да не спазваш 10 елементарни прости заповеди,дето са на морални принципи,еее ако не ги спазваш,или поне не се опитваш,не си никва християнка...

Nam3less3
10-05-2010, 09:38
пп. @Nam3less3, и ти говориш така сякаш не зачиташ източниците си на вяра. За искрено вярващ правилата са задължителни до едно, а всякакви други твои си тулкувания при теб сякаш са породени от желанието ти не да живееш максимално праведно, а просто по възможно, ако може да няма лошите последствия - ада... Постите например са си абсолютно задължителни... Иначе си някаква странна птица. 8-)Според някой видове тълкувания на библията може да се изкарат, че не са напълно задължителни. Но аз не тълкувам така нещата защото ми харесва или ми е изгодно, а защото вярвам, че това е правилният начин, и си имам основания да мисля така, но това са дребни разлики, в крайна сметка най-важните неща от библията(моралните и духовните ценности) са си едни и същи както и да ги тълкуваш, и те определят дали си християнин или не.

gandalfepi4
10-05-2010, 13:33
^ значи нямаш нищо против хомосексуалните а? :D

Nam3less3
10-05-2010, 13:41
^ значи нямаш нищо против хомосексуалните а? :DИмам, но не в голяма степен. А къде в библията се говори за хомосексуалистите?

gandalfepi4
10-05-2010, 14:36
брато как не знаеш :shock:


в стария завет са:



левит 18 22С мъжко да не легнеш като с женско; това е гнусота.

левит 20 13Ако някой легне с мъжко, като с женско, и двамата са извършили гнусота; непременно да се умъртвят; кръвта им да бъде върху тях.

както и историята за содом и гомор разбира се





от новия завет са:

първи римляни

26Затова Бог ги предаде на срамотни страсти, като и жените им измениха естественото употребление на тялото в противоестествено.

27Така и мъжете, като оставиха естественото употребление на женския пол, разжегоха се в страстта си един към друг, струвайки безобразие мъже с мъже, и приемаха в себе си заслуженото въздеяние на своето нечестие

първи коринтяни

9Или не знаете, че неправедните няма да наследят Божието царство? Недейте се лъга. Нито блудниците, нито идолопоклонниците, нито прелюбодейците, нито малакийците, нито мъжеложниците,

10нито крадците, нито сребролюбците, нито пияниците, нито хулителите, нито грабителите няма да наследят Божието царство.


1 тимотей

8А ние знаем, че законът е добър, ако го употребява някой законно,

9като знае това, че законът се налага за праведния, а за беззаконните и непокорните, за нечестивите и грешните, за неблагоговейните и скверните, за убийците на бащи и убийците на майки, за човекоубийците,

10за блудниците, мъжеложниците, търгуващите с роби, лъжците, кълнещите се на лъжа, и за всичко друго, що е противно на здравото учение,

HRaBr0TyYKeBaPcHe
10-31-2010, 19:45
Ако са те кръщавали(демек да те къпе попят в казана) значи законно си християнка.
А иначе духовно ако не спазваш неговата(зн че е с главна буква,просто изразявам безразличие и неуважение от НЕсъществуването му) значи не си християнка.

JylAdIznAsilvaCh
10-31-2010, 20:27
Уат @HRaBr0TyYKeBaPcHe сейд.
Не си никаква християнка, и "вярата" ти не е нищо повече от утешение за това, че всичко ще се оправи ако испаднеш в затруднено положение. А също, е и един вид щит, тъй-като може да правиш каквото си поискаш, но понеже "вярваш", всичко ще ти бъде простено, и ще отидеш в рая ^^
Хепи енд, изънт ит?