PDA

View Full Version : Какво кара човешкото създание да убива



deFakto
10-06-2010, 12:46
темата е странна но се замислих :Д
какво кара един индивид да прекрати съществуването на друг ?
Интересна ми е пътя на писхиката/мозъка които изминава по-пътя към това действие ?


Винаги сме си представяли убииците като камо ли не безлични безскрупулни същества от долния свят камо ли не ,но не има убиици деца,младежи,възрастни и хора от всякакъв слой/цвят на кожата на обществото

Това значи ли че всеки един около нас е потенциален убиец , а включително ние ?

crazy_style
10-06-2010, 12:53
Убиец .. Може да не убиеш умишлено ,може да е пристъп на гняв. Никога не знаеш кога ще си изтървеш нервите и как примерно ще одариш някой ,и как той ще падне ,и дали няма да си счупи главата примерно... Така че ДА, според мен всеки е потенциален обиец, на всеки може да се случи, никой не предвижда...

Докато серийните убийци ... те са друго нещо. Те го правят умишлено. Мисля че има доста писано за такива хора...

SuNsEt
10-06-2010, 16:02
Какво кара хората да убиват?Много неща...Има случаи,в които човек не осъзнава какво е направил докато последствията не го застигнат.При други е свързано с пари,не алчност...ами просто отчаяност.Трети-да,психични отклонения.Наистина никой няма правото да отнема друг живот,дори и собствения си,но няма какво да се направи.Колкото повече време минава,толкова по-зле става и времето,в което живеем става по-опасно и по-трудно.

PainMonopoly
10-06-2010, 16:21
Аз пък мисля, че по рождение никой няма скрупули да убива. Просто от малки ни набиват в главата, че това е грешно, че не трябва да правим така, защото е лошо и защото ще идем в затвора. А го правят, защото ако всеки започне да убива който си иска, обществото няма да функционира.

Убийците просто са надскочили тази бариера, защото поради някаква причина не им пука за нея или защото имат достатъчно власт, за да им се размине.

PinkFloydSound
10-06-2010, 16:32
Аз пък мисля, че по рождение никой няма скрупули да убива. Просто от малки ни набиват в главата, че това е грешно, че не трябва да правим така, защото е лошо и защото ще идем в затвора. А го правят, защото ако всеки започне да убива който си иска, обществото няма да функционира.

Убийците просто са надскочили тази бариера, защото поради някаква причина не им пука за нея или защото имат достатъчно власт, за да им се размине.
Ама то не е само до общество, морални норми и т.н. Просто убийството е против човешкия род.
А това с предния дял на мозъка ми се струва доста правдоподобно при голям процент от серийните убийци. Просто те загубват един вид връзка с реалността; То започва да изкарва инстинктите си все повече и повече, а Свръх Аз-ът започва малко по малко да се замъглява (образно казано). Повечето серийни убийци са преживели големи травми по време на своето детство, което до голяма степен определя психическата им издръжливост на по-късен етап. Голям процент от тях виждат в лицата на жертвите си личност, която е повлияла на психиката им (най-често майки и т.н.), и така те своеобразно си "отмъщават" на тази личност ритуално чрез убийствата на други хора.
За единичните убийства е мноого по-относително, тъй като много неща могат да подтикнат даден човек да извърши такова престъпление – отмъщение, самозащита, инцидентен случай и така нататък.

dark_angel3
10-06-2010, 16:47
http://kriminalnidosieta.com/kriminalen-um/predopredeleni-seriyni-ubiytsi-nasledyava-li-se-smartonosniyat-gen/ От постоянното четене в сайта, преди лягане се оглеждах за серийни убийци и не мога да заспя поне 20 мин 8-) :D

PinkFloydSound
10-06-2010, 16:58
съгласен съм с Пейн Монополи,бианица пише глопосте :)

в човешката,по начало животинска природа,е заложено да убива. социума после ни учи,че е грешно,защото иначе щеше да живееме в неква джунга още...

пълна смяс са твърденията,че всички серийни убийци били с психични отклонения и т.н... както е казал Денис Нилсън: "един човек може да бъде зъл,без задължително да е луд". 8) чел съм много за серийните килъри и мога да ви кажа,че сред тях има много по-нормални от всеки от нас,които сме тук,мн по-интелигентни и дори гении. просто... избират доста различен път в живота. :)
Смея да твърдя, че нямаш почти никакви познания в областта на психологията.
А случайно да знаеш, че ние използваме много малък процент от капацитета на мозъка си? И когато един човек бива отлъчен от нормалните хора, то този процент, показващ използвания капацитет, се увеличава значително? Тоест това, че един човек е свръх интелигентен и различен от останалите, въобще не изключва факта той да има психични отклонения...

dark_angel3
10-06-2010, 17:18
аз пък никога не съм се плашил от тоя сайт,даже напротив.

с кака ви мередиана след дълги нощи прекарани в четене и обсъждане,установихме,че имаме доста от чертите на серийните убийци и сме потенциално-опасни http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif И аз не се плаша затова и го чета, но ставам параноична :D . Добре че в България серийни убийци не се срещат много или поне аз не знам за такива 8-) иначе съм съгласна с всичко, което terrorclub написа ;-)

DisturbinThePeace
10-06-2010, 17:37
много малко са хората в тая тема , дето казаха нещо вярно ;д

Joc
10-06-2010, 17:39
http://kriminalnidosieta.com/kriminalen-um/predopredeleni-seriyni-ubiytsi-nasledyava-li-se-smartonosniyat-gen/

голЯмия сайт!

PinkFloydSound
10-06-2010, 18:33
съгласен съм с Пейн Монополи,бианица пише глопосте :)

в човешката,по начало животинска природа,е заложено да убива. социума после ни учи,че е грешно,защото иначе щеше да живееме в неква джунга още...

пълна смяс са твърденията,че всички серийни убийци били с психични отклонения и т.н... както е казал Денис Нилсън: "един човек може да бъде зъл,без задължително да е луд". 8) чел съм много за серийните килъри и мога да ви кажа,че сред тях има много по-нормални от всеки от нас,които сме тук,мн по-интелигентни и дори гении. просто... избират доста различен път в живота. :)
Смея да твърдя, че нямаш почти никакви познания в областта на психологията.
А случайно да знаеш, че ние използваме много малък процент от капацитета на мозъка си? И когато един човек бива отлъчен от нормалните хора, то този процент, показващ използвания капацитет, се увеличава значително? Тоест това, че един човек е свръх интелигентен и различен от останалите, въобще не изключва факта той да има психични отклонения...

когато аз съм чел книжки и статии за психологията,ти си си играла с кукли Барби... или с камиончета Атко,не знам http://ibox.bg/forum/img/bigok.gif


и не знам на каква база мислиш,че серийните убийци са "отлъчени" от обществото? напротив - повечето са били адски социални,с престижни професии и позиции в системата или обществото,със семейства и т.н. Чикатило дори е бил член на КПСС и учител... да не говориме за Тед Бънди,който е бил и страшен сваляч и изобщо много харизматична личност...
Не, не, под "отлъчен от нормалните хора" нямам предвид аутсайдер.. а просто с психични отклонения, такъв, който се различава от останалите точно по психиката си.
И естесвено, че не твърдя, че абсолютно всички са имали/имат психични отклонения, но в много случаи точно това е била причината да започнат да убиват.
Дори не е задължително да имат конкретна психична болест, една детска травма/по-лабилна психика стигат понякога...

Досега четох за Джак Изкормвача от тоя сайт и като се прибрах преди малко, щях да УМРА от страх да не би нещо да изскочи отнякъде. 8-) 8-) 8-) Особено последното убийство... пълна гняс в буквалния смисъл. Разхвърляни органи навсякъде, отрязани гърди, вежди, нос, бедра, ааааааааааргх.

semantics
10-07-2010, 08:39
Ерос и Танатос.

Ерос е навсякъде - списания, телевизия, музика, дрехи и пр. С него се свиква много по-лесно и е много по... нужен?, защото е свързан с любов, секс, "изграждане" (или поне в най-чистата му форма).

Танатос обаче е също толкова важен. Той е инстинктът към унищожение. Според Фройд, когато става дума за секс конкретно, ако в даден акт Ерос и Танатос са на равни начала, то това е перверзия. Например изнасилването или педофилията - колкото единият изпитва удоволствие, толкова и другият изпитва ужас, без значение от какво точно в акта. Казано иначе, и двете начала присъстват в човешкото съзнание и винаги едното трябва да доминира. При 90% от хората е логично Ерос да доминира. При други, очевидно, не е точно така. Дали това е нещо отрицателно, е трудно да се каже, но поне според мен е, тъй като да се върви целенасочено и постоянно към самоунищожение не е нещо, което природата прави. А природата е все пак нещо неутрално, доколкото можем да я разберем.

Всичко това са си мои трактовки.