PDA

View Full Version : Тютюнопушенето Уврежда Вашето Здраве - Бавно, Но Сигурно



BaffaLsc
10-08-2010, 04:31
Цигареният дим
Цигареният дим съдържа повече от 4 000 химикала – никотин, катран, въглероден окис (Carbon Monoxide) и много други вредни вещества и добавки.
Никотин
Никотинът е химическа субстанция, която може да се намери в изсушените и ферментирали листа на тютюневите растения Nicotiana tabacum и Nicotiana. Човек много лесно се пристрастява към него и това е със сигурност една от причините, поради която пушачите палят, отново и отново.Какво се случва, когато вдишаме цигарения дим? В момента на вдишване никотина за четири секунди достига до кръвообращението, а за десет секунди достига човешкия мозък. След като никотинът се свърже с определени части на мозъка се отделят много успокояващи химикали. Това обяснява и приятния ефект при първите две-три дръпвания от цигарите. Аз съм го изпитвала много пъти, предполагам и вие. Този ефект обаче трае кратко време и не след дълго пристрастения пушач трябва да поеме своята нова доза никотин.Това е една от топ причините хората да продължават да пушат! Те продължават понеже се наслаждават на ефекта на отпускане дължащ се на химикалите, които се отделят от мозъка. Струва ли си?Най-големият проблем за здравето, който никотина причинява е именно свойството му да пристрастява силно. Много от дългогодишните пушачи не изпитват такава радост и нужда от пушенето на цигари, колкото искат да продължават да задоволяват своята никотинова зависимост. Някои от бързите процеси, които настъпват в тялото, след вдишването на цигарения дим са повишаване на сърдечния ритъм, кръвното налягане и стесняването на кръвоносните съдове. Много добре знаете тези причини до какви сърдечносъдови заболявания и фатални последствия водят. След време и многократно употреба на цигари, комбинацията от въглероден окис и никотин трайно уврежда сърдечните съдове.
Катран
Катранът е плътна черна течност, която произлиза от дестилацията на органична материя. Катранът е плътната черна течност, която унищожава белите ви дробове. Всеки път, когато пушите цигара. При всяко едно дръпване. Неизменно. Катранът се отделя при изгарянето на тютюн, а основните негови съставки са азот, кислород, водород, въглероден двуокис, въглероден окис и много други.В кондензирана форма катранът е лепкава кафява до черна субстанция, която е главната причина за рак на белите дробове и рак на гърлото. Катранът е и причината пръстите и зъбите на пушачите да са жълти. Виждали сте ги, нали? Част от катрана се издишва при пушенето, а друга може да се изкашля или отхрачи. По-голямата част от него обаче се абсорбира от белите дробове, което убива клетките на белите дробове. Цигареният дим убива нежните власинки, с които белият дроб е покрит, и които го предпазват от инфекция.
Въглероден Окис (СО)
Въглеродният окис е отровен газ, който може да се открие наред с кислорода в кръвта. Същият този газ се намира и в газовете, които отделят автомобилите. Въглеродният окис се свързва необратимо с червените кръвни телца и те по-трудно успяват да доставят кислород на мускулите и органите в човешкото тяло. В по-големи дози въглеродният окис е силно отровен! Пушачите носят в себе си 10 пъти по-голямо съдържание на този вреден газ в сравнение с непушачите, а заклетите пушачи редуцират снабдяването на тялото си с кислород поне с 15%.
Информацията е взета от http://spricigarite.com

Дано след като прочетете това някои от вас се осъзнаят и спрат да пушат !.. Едва ли ще помогна на някои ,но нищо не губя ,ако опитам..

neizvestnaaa
10-08-2010, 11:59
предлагам темата да се направи важна :)

ImmortalSportFreak
10-08-2010, 13:26
Доста полезна информация.Нека тази тема се направи важна! ;) Дано някой проумее,че си причинява много гадни неща,като купува цигари.Според мен пушенето е доста глупав процес-плащаш,за да си прецакаш здравето и да си причиниш по-скорошна смърт.... :?

BaffaLsc
10-08-2010, 13:38
Наистина пушенето е супер вредно и дано го осъзнаят хората тук ,които са зависими от цигарите.

Waterpolo1997
10-08-2010, 16:56
За някои важи:Купуваш смъртта си

BaffaLsc
10-08-2010, 18:17
За някои важи:Купуваш смъртта си
Вярно е.Информацията ,която намерих наистина е доста полезна дано някой се откаже от тези смъртоносни цигаретки. 8-)

ThisIsMe
10-09-2010, 15:08
И аз съм ''За'' темата да стане важна.Лошото е,че тези които са зависими от цигарите мнооого трудно биха се вслушали в това колко е вредно и колко не е.Но поне да се спрат тези,които сега са започнали да пушат по няколко цигари или възнамеряват да пушат.Хора замислете се!Вие давате парите си на дим,а по-коварното е че и здравето ви ''отива на кино''.Ако сега пушите по една цигара дневно,след време ще е една кутия и така докато не се претъпкате с катран и не получите някоя сериозна болест .Може рак на белите дробове,тумор на ларинкса и какво ли още не.А тези ,които вече пушат по много,ако са до такава степен зависими,поне да ограничат броя на цигарите!Ако не се замислите сега,после ще е прекалено късно!Не,че хората които не пушат ,не се разболяват от никакви болести,но истината е че повечето болести са причинени от цигарите.Мислите,че са спасение от проблем или облекчение,но това е заблуда!

maksimal
10-09-2010, 15:23
ВРЕДАТА ОТ ЦИГАРИТЕ!!!! Вижте сами...


http://vbox7.com/play:ac75f9ab

ImmortalSportFreak
10-09-2010, 18:14
ВРЕДАТА ОТ ЦИГАРИТЕ!!!! Вижте сами...


http://vbox7.com/play:ac75f9ab
Интересно клипче. Изгледайте го от началото до край,дано тези няколко минути ви бъдат полезни и ви накарат да направите нещо добро за своето здраве,т.е. да спрете цигарите! ;)

zahtpax
10-09-2010, 20:27
Абе аз да попитам - някой от всички писали в темата пушил ли е някога? Ако отговора е положителен - то знаете колко е трудно пушач да откаже цигарите, макар и да ги знае всички тези факти...

fenastz
10-09-2010, 21:20
Едва ли tl;dr би ме отказало от цигарите...

BaffaLsc
10-10-2010, 11:37
Пробвала съм да пуша и е страшно гадно.. не знам как ви харесва.А относно горния пост - това ,което прочете (ако си си направил труда) и клипа ,който качиха тук не те ли плашат ,не те ли карат да мислиш ,че ако не пушиш е по - добре за теб и за хората около теб?Ако не го направиш заради себе си поне го направи заради здравето на другите около теб.