PDA

View Full Version : какво е художествен похват Спешно



Anonimen05
10-08-2010, 11:41
Моляяя виии спешно ми трябва. Вече ми се реве. Никъде не намирам какво е художествен похваттт.. :shock: Съжалявам, но съм забравила какво е художествен похват. Забравила съм, а ми трябва спешно. Мерси предваретелно :-). Всъщност задачата ми е да намеря всички художествени похвати в стихотворението На прощаване в 1 и 3 част. В 1 част трябва да извадя похватите изобразяващи ужаса на робството, а в 3тата внушаващи идеализирания образ на бунтовника. Обаче не помня какво беше. Моля помагайте ми. Пропуснах един курс и сега не знам какво точно е обяснявала г-жата

ameli
10-08-2010, 12:14
За теб опция "Потърси в Гугъл" не съществува ли?

Anonimen05
10-08-2010, 12:17
Търсих ама нищо не намерих и не знам какво да правя. Плаче ми сеее :shock: :shock:

ameli
10-08-2010, 12:28
Доколкото си спомням похватите бяха фигури и тропи.


Тропи
Метафорични тропи
-метафора(гр.пренасяне)скри о сравнение; Той има златни ръце. Елена е нашето слънце. Тя полетя от радост
-олицетворение – вид метафора, при която качества на лица се пренасят в/у нелица; Зимата пее своята зла песен.
-антономасия – физ.и нр.качества на личността се назовават със собств.име на носител на същите качества като това им съставя нар.; Ти си същински донжуан.
-сравнение „идат като тигри, бягат като овци”; отр.сравнение-в нар.тв.-„У Недини слънце грее,/то не било ясно слънце..”; разгърнато сравнение
-епитет(гр.бавен)-худ.опр.на съществен признак на предмет или явление; епитетът не само пояснява, но и засилва изобразителността и изразителността на думата, към която се отнася; (епитетите в пряко значение не са тропи)
-алегория – с отвлечено понятие, което се свързва с нравст.кат.се назовават предмети, животни, растения; алегорията се създава само в завършен текст
-символ(гр.знак)-многозначен образ с прен.значение и с богато емоц.съдържание

Иронични тропи
-ирония(гр.присмех)-привидно се изказва нещо пол., а подтекстът съдържа нещо отр.
-макаронически израз(макарони-смес от всякакви неща); съд.думи и изрази от няколко различни езика; целта е да се пародира ученост и да се постигне комичен ефект

Метонимични тропи
-метонимия(гр.преименуване)-названието на 1 предмет се заменя с назв.на друг, поради вътр.връзка между тях; „върхът говори”; „желязото срещат с железни си гърди”
-синекдоха-с част от цялото се назовава цялото или с цялото-част от него; употреба на ед.ч. в мн.ч.(„Българинът има ниско национално самочувствие”)
-перифраза-явленията се назовават описателно като често чрез разкриването на техни белези се разкрива отн.към назования обект(Мис Веско-моята най-добра приятелка)

Количествени тропи
-хипербола
-литота(гр.простота,скромно т)-дад.явление се представя в силно умалена форма; „Да го духнеш, ке падне”; „Животът му виси на косъм”
-евфемизъм-думи или изрази, които се заменят с други, защото са неприлични или неуместни; „Облекчих носа си”

Фигури
Градация-възходяща и низходяща; „Стъпчи го, прегази го, убий го!(Йовков)”; „Коли,беси,бие,псува...(Боте в)”

Антитеза-съпоставят се противоположни понятия; „идат като тигри, бягат като овци”; „Един само буден, а толкова спящи”

Оксиморон(гр.окси-умен,моряк; морос-глупав)-съчетаване на несъвместими или противоположни думи; „Много малко хора присъстваха.”; „Ужасно те обичам.”; „Жив труп”

Риторични въпроси

Инверсия-разместване на обичайния словоред „Майко-юнашка, либе-хубаво”; „Език свещен на моите деди.”; „Юнак с дълбока на гърди рана.”

Паралелизъм
-синтактичен-поредни изр.имат еднаква синт.конструкция
„Патроните липсват, но волите траят.
Щикът се пречупва – гърдите остаят.”
-образен – прир.картина и чов.състояние се противопоставят

Повторения-лексикални, синтактични, морфологични, фонетични
-анафора-повторение на части от думи, изрази в началото на стиха, строфата или изречението
„..жив и здрав стигна до село,
жив и здрав, с байрак в ръка...”
-епифора – повторение в края на стиха, строфата, изречението
„Лятото отминава,
както всичко,
и както всички.
Вече морето шуми:
„отминава”!
Вече листата трептят: „отминава”!
Вече птиците крещят: „отминава”!”
-спирално повторение – краят на посл.стих се повтаря в нач.на следващия;
„Заплакала е гората-
гората и планината..”
„...че станах ази хайдутин,
хайдутин, майко, бунтовник...”
-етимологична фигура – повт.на думи с еднакви корени; „жълти жълтици”;
„ден денувам”
-звукови, фонетични повторения(алитерация-съгл.; асонанс-гл.)

Анжамбман(фр.пренасяне) – пренасяне на част от фраза от един стих в началото на следващия
„Не мигнал, ставай:ей,месец още
насред небето, дълбока нощ е.
Главата тегне, а сън очите
залепя сякаш.”

Елипса-изпускане на думи в текста, които се подразбират по логически път
„Завод. Над него облаци от дим.
Народът-прост,
Животът-тежък, скучен.
Живот без маска и без грим-
Озъбено, свирепо куче.”
„Един гледа сватба, друг-брадва.”

galet0
10-08-2010, 12:28
Ааа тва се учи в 6ти клас.И го има в учебникати по литература 100 % Иначе кво беше художествен похват....офф забравиила съм го.Провери в учебника а ако го няма-google :) :) :)