PDA

View Full Version : Кандидатстване - История и БЕЛ



BadEmotion
10-11-2010, 19:13
Здравейте. Тази година съм 11ти клас, но не знам, искам да се ориентирам какво точно искам да уча. За сега само знам, че ще е с история и литература, иначе уча в немска езикова, но го ненавиждам тоя език от дъното на душата си. Може би са се паднали такива учители, които са ме накарали да го мразя, не знам, може би щото го уча вече 11та година, не знам, дотегнал ми е. Харесвам повече английския, но проблема ми е, че ми е втори език, тоест нивото е по-ниско, т.е. с език не мога да кандидатствам. Насочила съм се евентуално към УНСС, СУ, ЮЗУ, ВТУ, някъде там. Сега идва въпросът с какво точно да кандидатствам?! Имам няколко идеи, но наистина не знам коя е най-перспективната. Ще кажете сигурно право, но ми се струва, че всеки втори го е завършил, т.е. има голяма конкуренция. Но все пак ако искате ми предложете и него, де. Нямам познати, завършили това, не съм запозната. Та имам идеи да уча Европеистика, Международни отношения, Бизнес администрация, Публична администрация. За всички съм чела адски много, и все се намира някой да го оплюе. За сега съм се спряла на международни отношения, не на международни ИКОНОМИЧЕСКИ отношения, а само на международни :D Някой ако знае нещо (в което се съмнявам, повечето тук са си още ученици) да помага, нови идеи ако иска да дава, нещо. Все ще ми е от полза. Мерси:)

Deadlock
10-11-2010, 20:05
аз едва ли мога да ти кажа нещо особено полезно, но само да вметна - европеистиката е прекрасна специалност. имам предвид не като перспективи за работа, а като учебен процес. от изброените най-много ми допада. естествено и нея я плюят, както всяка друга специалност, защото има хора с всякакви вкусове и представи, така че не се стряскай от това. :) обмисли внимателно какво е важно за теб, какво търсиш и какво очакваш. почти не познавам човек, който учи това, което е искал в 11 клас, така че най-вероятно имаш много информация да трупаш, докато решиш окончателно.. но е хубаво, че си започнала, успех :)

Pliok0019
10-11-2010, 20:16
За мен, решението трябва да си е изцяло твое. Ако се насочих към някоя професия, само заради парите и просто, за да си студентка...от това висше не би имало смисъл. Ако нещо ти е интересно и искаш да работиш в тази сфера - действай. Ама няма какво да питаш във форуми какво да учиш.

sundayy
10-11-2010, 21:05
Ще кажете сигурно право, но ми се струва, че всеки втори го е завършил, т.е. има голяма конкуренция.
Всеки втори го започва, не ми се вярва всеки втори да го е завършил 8-)
Избери нещо, което ти е интересно и не те отегчава, все пак се предполага, че ще се занимаваш с това цял живот. Английският ти щом е втори език е на ниво около b1, тоест подготве, което за матурата по английски мисля, че ти стига. Ние можем да ти предложим някакви работи на посоки, но от най-голямо значение е как се виждаш ти след 10 години, с какво искаш да се занимаваш, какво ти се отдава. Вземи един бял лист и напиши всичките си умения и нивото им, огледай го добре и напиши няколко професии, за които са нужни тези умения след това помисли кое ти харесва и ти доставя удоволствие най-много.
Не е нужно да се хвърляш към най-популярните специалности, все пак.

w0sh
10-11-2010, 21:08
Всеки втори го започва, не ми се вярва всеки втори да го е завършил 8-)


Осъзнаваш, че една от причните в България и Пешо и Гошо да имат виШе е, защото се завършва лесно.
Друг е въпросът колко от тях са добри специалисти, защото едно е да си вземеш държавния, друго е да си чел достатъчно литература и да си наясно със специалността си.

sundayy
10-11-2010, 23:10
Всеки втори го започва, не ми се вярва всеки втори да го е завършил 8-)


Осъзнаваш, че една от причните в България и Пешо и Гошо да имат виШе е, защото се завършва лесно.
Друг е въпросът колко от тях са добри специалисти, защото едно е да си вземеш държавния, друго е да си чел достатъчно литература и да си наясно със специалността си.
Специално правистите държат мисля 3 държавни, изпит за юрист, изпит за адвокат, после ако искат за съдия и за нотариус. Едва ли им се дават чак толкова пари 8-)
И все пак някои завършват висше като реално нямат никакви умения, учи се само суха теория и няма особена нужда от това висше бих казала.

HeavensMaiden
10-19-2010, 22:27
мързи ме да чета кво са писали другите .. купи си един справочник за кандидатсване и там има сичко ;)

titkos
10-20-2010, 00:08
:)

Sham
10-20-2010, 00:17
^сигурно има, кажи ми за Жоро Тошев нещо, примерно... (образованието не е основното (у нас), мисля, че всички сме наясно с това)
а да се занимаваш с изследователска дейност в България е лееееко... ама 'айде, да не ти убивам ентусиазма.
//впрочем, моята професия отговаря и на трите ти посочени условия, но не мисля, че ще задоволи някого финансово, ако ме разбираш.

Pliok0019
10-20-2010, 08:13
Sham, каква е тя?

Иначе в момента и аз се мъча с историята или по-точно - с нейните дати и години...цифри. :?

Anf3tamin4o
10-20-2010, 11:49
Залягаите над ученето, че и с тези матури.Повечето приемат с матури, гледаите да не се изложите на тях.На уроци също може да ходиш(става дума ако ще пишеш тема пр както е в СУ).Ако е КСИ може и без уроци