PDA

View Full Version : Руски



kiselomliako
10-16-2010, 12:57
Значи, отдавна искам да науча руски език.Пробвам се да чета, да гледам телевизия, филми, да слушам радио и т.н. - това вече за около 6-7 месеца. И...мога да кажа, че горе-долу разбирам, когато говорят, но ако аз трябва да кажа нещо, доста се затруднявам. :D
Та, ако тук има хора, които успешно са научили някакъв чужд език, ако може да ми дадат някакви съвети относно това. Само да не са неща от рода на граматика, речници, заучаване на думи и тем подобни.

mrtn
10-16-2010, 13:01
Еми, за да говориш нали трябва да научаваш думи?
Ако имаш познати, които владеят или учат руски могат да ти помагат, или курсове... не знам.
Но ако искаш да научиш даден език тярбва да знаеш всичко за него, граматика, звучение, думи.. иначе не става ей така. :)

kiselomliako
10-16-2010, 13:26
Не, естествено, че трябва да знам думи. :D Като споменах граматика и думи, имах предвид начина, по който се учат езици в училище. Безкрайни диалози, писане, четене, е, уж добре - ама не. По тази система съм учила немски към 5 години и още съм на ниско ниво.

UnkNoWn12
10-16-2010, 13:42
Лично за мен единствения начин да научиш чужд език,ама НАИСТИНА да го научиш е в специлизирана паралелка по пет часа на ден.Аз съм с английски в такава паралелка и въпреки,че и преди го учих не го знаех както трябва.Сега мога да кажа,че го говоря на доста прилично ниво.Но,за да не те разочаровам (а и защото наистина е така де) ще кажа,че Руския е славянски език доста близък до нашия и въпреки многоте падежи и други трудности ще ти е по лесно отколкото един немски да речем.

Moderatorius
10-16-2010, 15:22
Значи предлагам ти да си изтеглиш руски филми с руски субтитри. Изтегли си някакви по-лесни филмчета, смисъл такива комедийки, има много, по половин час са, на серийки са, лесни и приятни. Аз също искам да науча руски, разбирам го добре, но не мога да пиша правилно и произношението ми е ужас ;д Чета книжки, вестници, дори текстове на песни слушам, чета и горе-долу мога да поправям грешки на руснаци, които сами не знаят д а си пишат на езика :D По мои наблюдения, повечето не знаят кога да пишат ь, ы, э, е и т.н. Труден е доста на писане, но за разбирането не ми се струва сложно. Хубавото при руския е, че въпреки че уж не е много желан и бла-бла, всъщност руснаците правят едни от най-хубавите филми, има страхотни предавания и можеш почти всяка книга да я намериш преведена в нета. Ако искаш някакви серийни, леки филми да ти предложа, кажи по какъв тип си падаш, за да видя дали мога да ти предложа нещо :-o

kiselomliako
10-16-2010, 15:49
Какво съвпадение! И аз наскоро имах такава идея, да почна да гледам филми/сериали на руски със субтитри. В момента съм на четвърти епизод на Бригада. :D
По принцип не си падам много много по такъв тип сериали, по-скоро бих предпочела комедия или нещо друго интересно за гледане. В това отношение английският взема превес, включи ютуб - всичките готини видеа са на английски, половината свят, ако не и целият, го говори...всякакви неща, филми, музика, абе тотална американизация.
Аз сега това си мисля, ние сме научили български, защото от немай си колко години си го слушаме, говорим и то денонощно...щем, не щем, трябва. Е, може би въпросът е в това - с руския - всичко да е на руски, и да слушаш, и да мислиш даже на руски...никакви отклонения с български :Д английски или др. езици. Освен това като ключов фактор заниманието с руския да е постоянно, а не по 15-20 минутки на ден, дето за нищо не стигат.
Та, такива разсъждения засега.

Moderatorius
10-16-2010, 16:07
Аз също все се каня да изгледам Бригадата, но съм на 4 или 5ти епизод / започнах го лятото, но нещо стана и го изоставих/. Иначе не ти предлагам сериали, а комедийки, тип Малкълм. Сериалите имат запас от 100 думи, които си ги въртят, няма да има полза от тях ;д Аз руския съм го научила, тъй като като малка съм била обградена с руска реч, говорела съм си добре руски, но език се забравя, останало е единствено разбирането, което ми е предостатъчно. Слушам доста често руска реч, но ако имаш достатъчен запас от думи, мисля че с руските субтитри ще се изгладят нещата. И една екскурзия до Русия и си готов ;д