PDA

View Full Version : Малко помощ от студентите..Ако може :D



RedFlag
10-19-2010, 18:00
След 2 години ще трябва да кандидатствам някъде,но нямам никаква представа как става...
Може да ви звучи смешно че от сега мисля,но бих искал да разбера как се образува бала за да знам на какви предмети да наблегна.
Също така,как да разбера на какво е изпита в дадена специалност ?
И гледат ли се всички оценки от дипломата за средно образование, или някои само?
Нещо не ми е ясно как става,ако може някой студент да ми обясни малко :D .
Още един въпрос имам,свързан с това г/д...
Искам да уча нещо с дизайн,но не с линийка и моливче :D (не че има лошо,просто съм сакат там).
Логота и разни такива. С компютър,сещате се :D Не знам дали даже се води дизайн...
Или нещо там с ФОТОШОП ще е ок,това мога да го правя 24/7 :D Надявам се да се сетихте за какво говоря :D
Не знам как се води, ако някой може да ме светне ще е супер(дали има такава ''програма'' , ако така се нарича, и ако има как се казва).
С какви изпити се влиза, и трябва ли да мога да рисувам :D ?
Ако някой е разбрал поне частично за какво говоря, ще съм благодарен да ми отговори
:D

RedFlag
10-19-2010, 18:03
Забравих да кажа че съм се ориентирал към Национална Художествена Академия.
Някой да знае дали се влиза трудно там,и с какви изпити става?

chemist9009
10-19-2010, 18:07
Мисля че тук ще намериш отговор на въпросите http://www.nha-bg.org/
:) :)

И успех в кандидатсването!
8) 8)

RedFlag
10-19-2010, 18:10
Мисля че тук ще намериш отговор на въпросите http://www.nha-bg.org/
:) :)

И успех в кандидатсването!
8) 8)
1.Мерси много :)
2.Нем...
Рових там доста време и не разбрах нищо :D
Освен че за да уча фотография (другото нещо което ме интересува)
трябва вече да имам висше...

GossipGirl89
10-19-2010, 18:42
Значи за НХА не мога да ти кажа абсолютно нищо, защото изобщо ме няма в тая сфера :D Ако в сайта им не намираш нужната информация, която те интересува, най-добре отиди на място и разпитай.

А за останалите въпроси...

Така... значи първо трябва да решиш каква специалност искаш да учиш и къде и след това вече в сайта на съответния университет за всяка отделна специалост си пише с какво се влиза и кои оценки от дипломата се гледат и взимат при балообразуването. Почти във всички специалности, независимо в коя сфера, се влиза с 2 изпита.

Това, което искаш да учиш ти не съм много сигурна, че е свързано точно с дизайн. По-скоро ми клони към Информатика или Информационни технологии. Не си написал откъде си, но в София университетите, които предлагат такива специалности са ТУ, НБУ, Библиотекарския... и за други не се сещам в момента. Аз лично бих те посъветвала да се ориентираш към Библиотекарския или НБУ. За ТУ съм чувала, че учат много ненужни предмети, които обезсмислят специалностите. В библиотекарския се влиза мисля с изпит или матура по Математика, а в НБУ се държи ТОП - това е общообразователен тесн с общо 100 въпроса, като те са разпределени по 10 на предмет (20 въпроса по БЕЛ, 10 по математика,10 по история,10 по география, 10 по химия, 10 по физика, 10 по биология, 10 по разсъждения и 10 по семантика).

Виж това дали ти върши работа и дали те удовлетворява:

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/KMT.pdf

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/Grag_Design.pdf

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/Fotofrafia.pdf

Като за Фотографията не съм много сигурна, но май там се държи и втори специализиран изпит.

RedFlag
10-19-2010, 20:00
Значи за НХА не мога да ти кажа абсолютно нищо, защото изобщо ме няма в тая сфера :D Ако в сайта им не намираш нужната информация, която те интересува, най-добре отиди на място и разпитай.

А за останалите въпроси...

Така... значи първо трябва да решиш каква специалност искаш да учиш и къде и след това вече в сайта на съответния университет за всяка отделна специалост си пише с какво се влиза и кои оценки от дипломата се гледат и взимат при балообразуването. Почти във всички специалности, независимо в коя сфера, се влиза с 2 изпита.

Това, което искаш да учиш ти не съм много сигурна, че е свързано точно с дизайн. По-скоро ми клони към Информатика или Информационни технологии. Не си написал откъде си, но в София университетите, които предлагат такива специалности са ТУ, НБУ, Библиотекарския... и за други не се сещам в момента. Аз лично бих те посъветвала да се ориентираш към Библиотекарския или НБУ. За ТУ съм чувала, че учат много ненужни предмети, които обезсмислят специалностите. В библиотекарския се влиза мисля с изпит или матура по Математика, а в НБУ се държи ТОП - това е общообразователен тесн с общо 100 въпроса, като те са разпределени по 10 на предмет (20 въпроса по БЕЛ, 10 по математика,10 по история,10 по география, 10 по химия, 10 по физика, 10 по биология, 10 по разсъждения и 10 по семантика).

Виж това дали ти върши работа и дали те удовлетворява:

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/KMT.pdf

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/Grag_Design.pdf

http://www.nbu.bg/PUBLIC/IMAGES/File/Kandidat-studenti/2010/BF/8_02/Fotofrafia.pdf

Като за Фотографията не съм много сигурна, но май там се държи и втори специализиран изпит.

Мерси много!
Много ми помогна да се ориентирам!
Едит:
От София съм.
Едит 2 :D :
А случайно да знаеш кои оценки от дипломата се гледат при кандидатстване?
Питам за НБУ , защото както гледам си запозната.

GossipGirl89
10-19-2010, 22:36
Ами значи за специалностите Информатика и Телекомуникации не се изисква допълнителен специализиран изпит. Бала се образува по следния начин:

-ТОП x 7
-средна аритметична оценка от матурите x 3

За специалностите Графичен дизайн и Фотография трябва да се явиш на ТОП и на още 1 специализиран изпит в зависимост от самата специалност, за която кандидатстваш. Бала там се образума така:

-ТОП х 5
-средна аритметична оценка от матурите х 1
-оценка от специализиран изпит x 4

Т.е. от дипломата май не ти взимат никакви оценки освен тези от матурите :) Но според мен ако решиш да се занимаваш с Информатика или разни компютърни технологии ще ти е в плюс втората матура да ти е по Математика, защото с нея ще можеш да кандидатстваш едновременно и в НБУ, и в Библиотекарския примерно...

Sham
10-19-2010, 22:50
Графичен дизайн, Плакат и всички наименования в този дух, ти вършат работа.
//Впрочем, не отписвай НХА, може да са в криза сега, може да имат затруднения и през следващите години, но нито нивото им е паднало, нито таксите са се качили до безумните в НБУ;
ПП: навсякъде ще ти искат специализиран изпит (рисуване), просто защото си си избрал специалност, за която се искат умения;

RedFlag
10-20-2010, 13:37
Графичен дизайн, Плакат и всички наименования в този дух, ти вършат работа.
//Впрочем, не отписвай НХА, може да са в криза сега, може да имат затруднения и през следващите години, но нито нивото им е паднало, нито таксите са се качили до безумните в НБУ;
ПП: навсякъде ще ти искат специализиран изпит (рисуване), просто защото си си избрал специалност, за която се искат умения;
Хаха...Аз не мога ГРАМ да рисувам,това май трябва да го отпиша :D.
Иначе с комп. дизайна съм на 6,участвах в някъв конкурс за лого и го спечелих, и за това реших че имам талант някъв,и ми е приятно да се занимавам с това...
Както и да е...
Май ще трябва да мисля нещо друго..
Мерси много за отговора.

RedFlag
10-20-2010, 13:39
Ами значи за специалностите Информатика и Телекомуникации не се изисква допълнителен специализиран изпит. Бала се образува по следния начин:

-ТОП x 7
-средна аритметична оценка от матурите x 3

За специалностите Графичен дизайн и Фотография трябва да се явиш на ТОП и на още 1 специализиран изпит в зависимост от самата специалност, за която кандидатстваш. Бала там се образума така:

-ТОП х 5
-средна аритметична оценка от матурите х 1
-оценка от специализиран изпит x 4

Т.е. от дипломата май не ти взимат никакви оценки освен тези от матурите :) Но според мен ако решиш да се занимаваш с Информатика или разни компютърни технологии ще ти е в плюс втората матура да ти е по Математика, защото с нея ще можеш да кандидатстваш едновременно и в НБУ, и в Библиотекарския примерно...
Искаш да кажеш че ако кандидатсвам с история примерно,и в даскало имам 3 по история (нямам,но за пример :D ) това не ми влиза в бала?
Смисъл оценките от даскало не са важни, ами знанията?

GossipGirl89
10-20-2010, 17:47
Ами то попринцип при такова кандидатстване никъде не ти гледат всяка една отделна оценка, има места където искат общия усепх на дипломата след 12-ти клас.Има и специалности, при които ти взимат оценките по определени предмети, които са свързани с въпросната специалност, за която кандидатстваш :) Специално в сайта на НБУ не намерих никъде да пише кои предмети взимат за балообразуващи => няма такива освен матурите.

RedFlag
10-21-2010, 18:34
Ами то попринцип при такова кандидатстване никъде не ти гледат всяка една отделна оценка, има места където искат общия усепх на дипломата след 12-ти клас.Има и специалности, при които ти взимат оценките по определени предмети, които са свързани с въпросната специалност, за която кандидатстваш :) Специално в сайта на НБУ не намерих никъде да пише кои предмети взимат за балообразуващи => няма такива освен матурите.
Окей,мерси много!
Ти ми помогна да се ориентирам какво и къде да уча...
Ще те черпя с локум и баничка като(ако) влезна !
:D

GossipGirl89
10-21-2010, 18:53
Успех ти желая и се развам ако съм помогнала :)