PDA

View Full Version : "Вазов и ние"



loriee
10-23-2010, 08:09
Помогнете ми да напиша есе на тема "Вазов и ние" , трябва ми бързо и спешно ; д .. моляяя .. важно е : ))

BaffaLsc
10-23-2010, 08:22
Вазов и ние
В духовния свят на българина има творци , които неизменно присъстват с написаното от тях.Един от най-големите творци на българската литература е народният писател Иван Вазов.Народопсихолог , вещо проникнал в душевността на българина и осмислил я художествено , в нейната пъстрота , творецът Иван Вазов ни завещава спомена за най-доброто в нравствеността на българина , българката.
Иван Вазов е творецът , чиито творби ни карат да изпитваме национална гордост , да имаме самочувствието на съвременни граждани на планетата Земя.Немислимо е да имаме самочувствието на българи , без да сме прочели вълнуващите творби на Патриарха на българската литература.Литературните критици срявняват Иван Вазов със Стара планина.Могъщата снага на Балкана се извисява като пазител и съхранител на спомени за величави събития в националната ни история , а Вазов поетът и писателят - е певецът на българското , на онези национални добродетели , които всеки един от нас носи в своята изконна същност. Творческият талант на Вазов го превръща в критерий и мярка за значимо творчество.Ако най-значимият творец за Русия е Пушкин , за Англия - Шекспир , за Франция - Виктор Юго , за Испания - Сервантес , то за България това е Иван Вазов.
Няма събитие в националната ни история , няма проява на българщина , не забелязана от Иван Вазов.Народният писател се прекланя пред всички прояви на обичта към българското и българщината.Творбите му са израз на родолюбиво чувство , на изразителен патриотизъм и обич към родното.Обичта към България е безгранична.
Няма българско дете , което да не знае или да не е слушало творбата на Вазов "Аз съм българче".Голямата тема в творчестото на Патриарха е България.Самият той споделя : "Аз пях за България , защото я обичах ." това не са празни думи .Това са думи на патриот ,чиято душа скърби със скърбите на народа и се радва с душата на народа.Опнати са струните на сърцето и те зазвучават при всеки допир до него.А това са родолюбиви струни , които изтръгват думи от майстор художник.
Трудно е да си представим живота си на българи без творбите на Вазов. Те ни учат на патриотизъм , те ни показват какво означава да съхраниш човешкото си достойнсто.В голямата си част творбите на Иван Вазов са урок по човещина. Удивително е майсторството на писателя , с което ни разкриа нравствените добродетели на народа ни.Впечетляващи са стоицизма и нравствената красота на хъшовете , милосърдието и човещината на баба Илийца , героизма на опълченците.
Иван Вазов ни учи как да се прекланяме пред изконните опори на българския национален дух - родната земя , родната история , родното слово. Вазов ни учи , че родният език е духона твърдина , помогнала на народа ни да устои на превратностите на времето.Вазов ни учи как да пазим езика ни от "чужди и наши" посегателства , от отцеругатели и родоотстъпници.България е нашата безсмъртна родина , а Иван Вазов е певецът на стойностното и красивото в нея.Ако обичаме България , то в голяма степен дължим това на Иван Вазов.Ние и Вазов - едно хармонично единство , което доказва , че България я има и ще я има.Няма да е пресилено ако кажем , че Вазов това сме ние , защото великият творец ни е завещал най-прекрасното , което е носил в душата си , което му е помогнало със словото си да служи на България.
Понеже материалите са авторски.. http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=13967