PDA

View Full Version : Моята кандидатстудентска тема



ItWasAllADream
10-23-2010, 12:18
Здравейте. Първо се извинявам, че пускам темата тук, а не в „Училище и приятели”, но ми се струва, че тук е най-възможно да получа ценен съвет за разни неща от живота.
Поредната кандидатстудентска тема. Досега не съм се замисляла сериозно какво ще правя след като завърша училище, но с началото на новата учебна година (11-ти клас съм), сякаш усетих, че времето ме притиска. И се замислих. Кое ми е интересно, кое не е, кой предмет ми върви и имам желание да науча още, разглеждах специалности, университети и т.н. Попринцип уча в езикова гимназия, но категорично не искам да се занимавам с езици.То е ясно, че са нужни и няма как без тях, но става въпрос, че не искам да уча някаква филология, да стана преводач или учител или… каквaто и да е по-задълбочена връзка с чужд език. Математиката не ми върви. Да, ако седна и уча, и уча, и уча (решавам, решавам, решавам) може и да схвана някоя друга задача, но просто не ми се отдава. Биологията е интересна. Много даже. Но я намразих супер много последните 2 години, заради учителката. Ама наистина много я мразя. Географията също ми е интересна, но май станаха много икономистите. И така, остана историята. Харесва ми, имам желание, искам да знам цялата история. ;D
Забравих да спомена, че до скоро се бях ориентирала да уча криминалистика/криминология. И двете са супер интересни, и двете ги обожавам. До колкото знам такива специалности има само във ВСУ и БСУ (абсурд да ида да уча в свободен университет) и академията на МВР. Хубаво, ама в сайта четох, че свободните места за жени са 2 и ми се струва невъзможно да ме вземат. Това е една от причините да се откажа от мечтата си. А и дори да ме приемат, дори и да завърша, дори и да се реализирам като криминалистка, няма да е като в „От местопрестъплението: Маями”, ясно осъзнавам факта, че се намирам в България.
И сега към същността на темата. Искам да уча право. Засега го чувствам като окончателно решение, но нищо не се знае. Знам, че право има в Русе, Велико Търново, Пловдив, Благоевград, София и до тук. Ако може да споделите мнението си за някой от университетите, в кой си струва да опитам, в кой не. За кой сте чували (или пък от личен опит знаете) добри отзиви. Предполагам, че повечето ще кажете СУ, ама малко ме е страх, че трудно ще вляза, в смисъл… чувала съм, че много режат на изпитите, страх ме е, че няма да ми харесат стилистиката и т.н. И наистина ли се пишат по 30стр. тема по история? ;D Може би като седна и си науча темите няма да ми се струват толкова много, но аз да си питам. ;D Та много ли трудно се влиза с право? Възможно ли е сама да се подготвя, защото не мисля, че ще имам финансовата възможност за частни уроци? Има ли много конкуренция, както при кандидатстването, така и след това – при реализацията? Знам, че това е една от „модерните специалности”, но на мен не ми е това мотивът. Просто ми харесва и не си се представям да уча нещо друго. Не летя в облаците като си представям, че съм преуспяла адвокатка с кантора на центъра на града и се чудя къде да си изхарча парите. Ето още един въпрос. Какво друго, освен адвокат мога да стана? Чела съм за следовател, разни административни длъжности, юрисконсулт, нотариус,… но ако може да ми разясните. Изобщо споделете всичко, което се сетите по отношение на тази специалност. Да речем, че е това засега, пък ако темата провърви и се намери някой добър човечец, който да ме посъветва какво да правя (още по-добре, ако е и някой завършил или пък в момента учи право) ще добавям още въпроси. :] Благодаря предварително на всеки, който прочете темата и се опита да ми помогне. ;]

metaxa
10-23-2010, 12:42
За мен естествено СУ е най-добрият, но все пак изпитите с тройка можеш да ги вземеш наявсякъде и пак да завършиш от теб зависи колко знания ще получиш и ще останат в главата ти 8-) Имай предвид, че това е много трудна специалност и не го казвам ей така окло 5 години се учи, държиш всевъзможни изпити и четеш разни книжки(закони, кодекси и т.н.) някои от които по 1000 страници 8-) И след като завършиш не очаквай да помниш всичко, напротив, все ще се чудиш дали е така и ще ровиш в книгите, знанията се придобиват с практика най-вече :) След като завършиш държиш 3 държавни изпита, доколкото знам, след това държиш изпит за юрисконсулт, по-късно за адвокат, нотариус, съдия и т.н. зависи какво искаш, все пак за нотариус мисля, че се искат 3 години стаж(но не съм сигурна), а за съдия 5(пак не съм много сигурна).
П.С.:Свободните универстети, които ти не харесваш, са си ок, повечето от преподавателите там преподават и в академията на МВР, СУ и т.н., все пак ти си избираш :) УСПЕХ

Moderatorius
10-23-2010, 13:11
Извинявам се на автора, но ще попитам тук, за да не правя същата тема. Значи и аз съм в същото положение (само дето биологията и географията не са ми интересни ;д) и искам да кандидатствам с история. Но не искам право, но искам в СУ, та се чудя между Социология, Политология, Публична администрация, Европеистика/МО. Социологията ми е мечта, но родителите ми ми мрънкат, че едва ли не нищо не става от нея, няма да имам работа, пък и като кажа на някой "Социология" и ме гледа така - О.О, след това пита "И кво е тва? ;д". Да, да. Знам, че мнението на другите е без значение и че аз ще уча тва, но пак си ме смущават тия изказванията ;д

ItWasAllADream
10-23-2010, 13:15
Към manliftingbanner: Благодаря, че пощади темата ми. ;D За съвета също. Само ще помоля да споделиш какво точно искаш да кажеш, имам предвид да изтъкнеш предимствата на тези специалности пред правото, тъй като не съм много запозната с тях.
Към metaxa: На теб също ти благодаря за изразеното мнение. :] Да, знам, че се учи 5 години. Знам и горе-долу в кой семестър какви са ми задължителните, избираемите и факултативните дисциплини (и съответно по какво ще имам изпит). Чела съм и за изпита към Министерството на правосъдието, който трябва да държа, за да получа правоспособност на юрист. Като цяло имам някаква бегла представа за сериозността (трудността) на нещата и като че ли не ме плаши, по-скоро ме плаши самото кандидатстване и след това дали ще си намеря работа по специалността. (може би не ме плаши 5-годишното учене, защото както казах ми е бегла представата, но ще видим ;D).

FockidyFockFock
10-23-2010, 13:46
Така.
За избора на специалност няма с какво да ти помогна, тъй като вече са написали това-онова, пък се очаква и още, но ако държиш на право (което явно не е така), при избора на учебно заведение би ти помогнало това, да помислиш в кой раздел от правото желаеш да специализираш.

Право в СУ се влиза не само с изпит по История, но и по Литература. За начина на сформиране на бала, можеш сама да провериш в сайта на Университета.
Темите обикновено варират между 5 и 8 листа, като повече определено не означава по-добре, защото всяко ненужно увличане се смята за минус.
В СУ проверяващите са малко по-гадни човечета и драскат всичко що може да се сметне за грешка, по какъвто и да е критерий. Разбира се - с право. Ситото е такова, за да бъде по-бяло брашното.

И все пак, най-важното е да не бързаш и да не се водиш по това, че е хубаво да имаш вишу, без значение в каква специалност.

ItWasAllADream
10-23-2010, 14:08
Не знам защо си мислиш, че не държа на правото. Може би така е прозвучало, заради колебанията ми през годините, но наистина искам. Това казах и на една приятелка… страх ме е да не ме откажете. ;D

“при избора на учебно заведение би ти помогнало това, да помислиш в кой раздел от правото желаеш да специализираш.” – това не го разбрах, ако може малко пояснения. ;D
“Темите обикновено варират между 5 и 8 листа, като повече определено не означава по-добре, защото всяко ненужно увличане се смята за минус.” 5-8 листа са по-приемливи ;D Иначе правя разлика между съдържание и обем, и затова ме е страх, че ще се изчерпам твърде рано и после ще трябва да въртя едни локуми. Но се надявам да съм добре подготвена и да не се стига до там.
„И все пак, най-важното е да не бързаш и да не се водиш по това, че е хубаво да имаш вишу, без значение в каква специалност.” Далеч съм от тази мисъл. Ако беше така щях да си избера някоя лесна специалност, в която приемат с нисък бал. :]

FockidyFockFock
10-23-2010, 14:16
Фирмено, търговско, гражданско, семейно, наказателно, административно, облигационно и т.н.
Доста са.
Естествено, едва ли ще се занимаваш само с граждански процес, да кажем. Ще имаш по-голям обсег на действие, но няма как да си вещ/а във всичките.

ItWasAllADream
10-23-2010, 14:25
Ахам, дяловете си имал предвид, само че пак не разбрах какво общо имат те с избора на ВУЗ.

FockidyFockFock
10-23-2010, 14:45
Преподавателите са различни, ерго учебно-материалната база е поднесена по различен начин.
Например, в УНСС ще имаш шанса да излезнеш с по-добри познания по международно икономическо право и медиация, отколкот в НБУ или СУ, да кажем.
Но всичко това е относително и субективно, тъй че...

ItWasAllADream
10-23-2010, 14:52
Ясноо, мерси за информацията, не се бях замисляла. : )

Briseis
10-23-2010, 16:15
Супер е, че вече знаеш какво искаш да учиш. Но е глупаво да се плашиш от евентуална нереализация, тогава какъв е смисълът толкова да драпаш? А ако искаш да работиш в МВР, може да станеш следовател - ето ти още една реализация като юрист.

Но трудно ще те приемат, без да си се подготвяла при някого. Моят съвет е да пишеш теми, аз започнах от 11 клас. Именно това е най-добрият метод, за да успееш да влезеш в СУ.

ItWasAllADream
10-23-2010, 16:34
Наистина ли е толкова невъзможно без частни уроци? В училище сформират в 12-ти клас ЗИП-ове по различни предмети и аз мисля другата година да посещавам този по история. Отделно вкъщи всеки урок си го преписвам в тетрадка, акцентирам си на най-важните неща, изяснявам си, търся си допълнителна информация. В интернет има теми и смятам да се заема да ги науча (но това ще е сигурно чак лятната ваканция или когато имам повече свободно време).

Briseis
10-23-2010, 19:04
повярвай ми, учебниците не съдържат и 1/3 от информацията, която трябва да възпроизведеш :?

SolemnityOfDeath
10-23-2010, 19:36
^ не съм напълно съгласен, зависи.

Специално по История аз учих по учебника на Просвета. За литературата вече си е различно, но и там може да се самоподготвиш с учебник и твои разработки + малко чужди анализи. Но ще е по-трудно.

Briseis
10-23-2010, 21:21
аз също имах учебника на Просвета, всяка една от темите беше разработена максимум на 4-5 страници - малко е! трябва да четеш поне от различни помагала и учебници и да правиш комбинация от информацията.

SolemnityOfDeath
10-23-2010, 21:24
Не знам, да речем, че от плановете съм ползвал 5 до 10 % дадена ми различна информация от учителя ми, но ученето за изпитите съм го правил по учебника, следвайки плана (понякога темите в учебника бяха поразместени като точки).

Всички казват, че повече от 3.50 с толкова малко информация не можеш да изкараш..пак не съм съгласен. Не мисля, че е изпусната толкова ВАЖНА информация там. Може би само изворите, които трябва да се споменат ги пропускаха често.

Може и да греша, пък и за момичета е по-хардкор положението, но аз лично бях много доволен от книжлето на Просвета.

Sham
10-23-2010, 21:43
//Цялата процедура със заучаването на теми ми се вижда някакво голямо смешно. Дали е адекватно, вие ще кажете, лично аз никога няма да запиша филология (примерно), заради откровено малоумния формат за изпити.

FockidyFockFock
10-23-2010, 21:44
Sham, ти си голям луд.

:Д!

Sham
10-23-2010, 22:05
Голямо смешно демоде ли е вече, Fockidy?,(
//не спамя, защитавам честта на детския уличен език, пък!:Д