PDA

View Full Version : Съботна тема: Какво означава "да си различен" ?



hardball
10-23-2010, 20:21
Широко дискутирана тема през годините, със сигурност не от днес и вчера, но по стечение на случайностите влязох в 'добрия стар форум' и попаднах на темата 'какво е за вас пънка' и реших да ви попитам нещо до някаква степен свързано с темата. Пънк, както и мод и други движения, засягащи не само музиката, са възникнали като някаква форма на бунт срещу нещо, грубо казано. В общи линии според мен това е бил отговор на потребността да изкажеш свободно позицията си и да застанеш зад несъгласието си със случващото се край теб. В последствие те се развиват и променят, докато се стигне в момента, в който губят първоначалната си идея, т.е. тя се измества и/или става ненужна.

Та, интересно ми беше да ви попитам какво означава 'да си различен' и 'да се бунтуваш' според вас, кое предизвиква у вас тази потребност и какво точно правите в насоката, какво значение има за вас това.
Много общо, може би, просто ми е чудно.

shadow4e
10-23-2010, 21:32
Здравей. :)
В смисъла, в който се използва, за мен е да си различен от масата. Да си напълно различен малко хора го желаят, защото все пак е по-лесно да се вписваш в някаква група и по-приятно.

Под напълно визирам от голямо количество хора, защото истински "напълно различен" едва ли съществува.

Sham
10-23-2010, 21:59
Сещаш ли се онова "изпитание" пред малките деца, да вкарат кубчето, топчицата и триъгълната призма съответно в - квадратната, кръглата и триъгълната дупчица? Виждам модела на обществото по подобен начин. Човек може да се търкаля, да се върти, ръбовете му да са пренебрежително присъстващи, отвсякъде да е един и същи... или страните му да странят, съсредоточено балансиращи на краищата си остри върхове, да (се) пазят.

В този смисъл, "да си различен" значи да не влизаш в дупката, (не да не се побираш, защото дупката може да е по-голяма, с друга форма и без да ти е по мярка - да те погълне в себе си) да направиш избор, да ст(р)оиш, да останеш. (а не да прибереш играчките, било то и "по местата им") Няма да изненадам никого, като кажа, че съм за тихия, вътрешен бунт. Най-просто казано - не ти харесва нещо - стоиш далече, не участваш. Ако се сметнеш доста(тъчно) силен, строиш, ако ли не - не са нужни действия, за да покажеш ясно къде стоиш.

realantisocial
10-23-2010, 22:39
За мен "различен" означава да бъдеш себе си.
Различните на сила, всъщност са еднакви по силата на логиката. Точно така както "този, който е навсякъде е никъде."

DimovB
10-23-2010, 22:43
Да си Арт и Алтърнатив. Case closed.

Serseri91
10-23-2010, 22:45
Както е тръгнало и е модерно да си различен, в крайна сметка излиза, че ако си себе си и не се опитваш да бъдеш друго, то точно тогава ставаш различен.

Или нещо такова ... обърках се. :booooomb:

ShtrudeL
10-23-2010, 22:46
Хаха..."да бъдеш себе си"...това е толко смешно. Вижте какво готино балонче си имам за скайп с тази връзка:

-Хей защо си без костюм?! Хелоуин е!
-Аз съм себе си.
-...Човече един ден в годината няма да ти пречи да си някой друг.
-Именно. Реших един ден в годината да съм себе си.

Та...различните никой не ги харесва,защото никой не ги разбира. Мисля дори, че дразнят нормалните без да искат разбира се. Но аз толкова отчаяно искам да срещна някой странен и различен,който толкова да ме очарова,че да ми хареса,когато ме отврати. "Когато ме отврати" защото със сигурност ще каже нещо което не харесвам,но ще го каже по очарователен начин,който ще ме накара да променя нормалното си мнение. Именно такъв човек искам. Циничен,груб,странен и хаха себе си. Защото сега никой не е себе си,колкото и да го дъвчете. х)

realantisocial
10-23-2010, 22:48
Никой не е себе си, защото за да бъдеш себе си, трябва да познаваш себе си. А когато не познаваш себе си си някой друг.

Serseri91
10-23-2010, 22:51
И друго - ако бъдеш себе си ще останеш доста сам.Ако казваш каквото мислиш, без да овърташ.Какъв би бил света, ако ги нямаше фалшивите приятелства 8-) Всеки щеше да е сам.

ShtrudeL
10-23-2010, 22:53
Ахм! Да си себе си означава да се самоигнорираш самичък. Да живее лъжата,лицемерието и мазните усмивки.

LadyDi
10-23-2010, 22:54
Да си себе си означава да се самоигнорираш самичък.
Я пак? Не го разбрах съвсем.

realantisocial
10-23-2010, 22:55
Защо винаги битовизирате подобен род философски теми ?

Serseri91
10-23-2010, 22:56
Щот иначе в тази тема ще си пишат 3-5 човека :)

Sham
10-23-2010, 22:56
а когато се познаеш - какво става?
//към Щрудел и Риълантисошъл

значи(без 'значи', казват учителките по БЕЛ:Д), казваш, че с никого не си искрен, че никой не те познава. тогава животът ти реално съществува ли, си ли ти? (имам предвид с онзи така изтъркан от предъвкване епитет, в случая наречие "истински")
//Към Серсери

ShtrudeL
10-23-2010, 23:00
Да си себе си означава да се самоигнорираш самичък.
Я пак? Не го разбрах съвсем.

Понеже ще си себе си няма да те харесват,няма да те искат за нищо и никъде и няма да си имаш никой освен ако не е като теб. (май говоря твърде лично) И тъй като няма да те искат и да те харесват ...сам се отбиваш от останалите,а можеш да избереш да си фалшив като тях и да завържеш невероятно фалшиви и мирни приятелства. Пак е по-добре от колкото да си сам. Може да ти е приятно с всеки стига да го избереш.
Мога да съм в добри отношения с всеки,дори да не го харесвам.

Serseri91
10-23-2010, 23:01
Не, аз имах нещо друго предвид.Това, че дори да сме искрени, понякога една истина не я казваме директно, а с овъртания: "ама не е точно така";"поне аз така си мисля, че е правилно" и т.н., дори променяме някои части.Замисли се, колко пъти на ден .. ммм ... стъкмисваш (?) една истина ? Дори, когато обясняваш защо си закъснял за еди-къде-си.Примери няма да давам - има много.

realantisocial
10-23-2010, 23:02
Самопознанието е акт, дори бих казал тайнство /ако може да нахлуеме безцеремонно в теологическата терминология/, който е пряко свързан с Бог.

ShtrudeL
10-23-2010, 23:03
а когато се познаеш - какво става?
//към Щрудел и Риълантисошъл



Миисля,че тогава е по-прецакващо. Или не...не знам. Мисля,че ако се познаваш добре можеш да се контролираш добре,а това е много важно. Много хора не го правят.

realantisocial
10-23-2010, 23:07
Поредната битовистка тема. Жалко.

Sham
10-23-2010, 23:10
Самопознанието е акт, дори бих казал тайнство /ако може да нахлуеме безцеремонно в теологическата терминология/, който е пряко свързан с Бог.
в случая да разбираме Бог като съвършенство или по-скоро като хармония? със света или вътрешна такава? (и в какво се състоят разликите, ако ги има)

ПП: ако не ви се отговаря, просто (ме) подминете;

//аз не скалъпвам истини; (когато смекчаваш думите си, значи те е грижа за някого, когото познаваш достатъчно, за да си наясно с реакциите му)

Serseri91
10-23-2010, 23:11
Добре, добре, спирам и само ще чета :)

hardball
10-23-2010, 23:13
отговаряте на заглавието, но никой не си направи труда да прочете темата.
не говоря сам по себе си да си различен, а причините, които те карат да искаш да бъдеш такъв и т.н.
вярно е, че всички си седят на главите и не виждат/осъждат това, което се случва около тях, но чак пък толкова...

да си различен, не като дреха, която да те направи гранд мастър джедай 3-ти левъл, а като позиция и право на мнение.

ShtrudeL
10-23-2010, 23:23
Съмнявам се, че един стандартен човек би искал ей така изведнъж да стане различен,ако не си е такъв. Не мисля,че изобщо хората стават такива в определен момент. От малък си изграден по един начин и трудно би станал някой друг...говоря за коренно различен от това,което си бил...(не мога да го обясня О.о)
Това повтаряне на "различен" дразни. ^

LadyDi
10-23-2010, 23:25
Макар че ще отида в битовизирането, което realantisocial така заклеймява, но си мисля, че в момента е адски модерно да си "различен".

Да си "арт" и "алтърнатив", както каза някой по-горе. Само дето това "различие" стана доста "еднакво" напоследък.

Serseri91
10-23-2010, 23:28
Както е тръгнало и е модерно да си различен, в крайна сметка излиза, че ако си себе си и не се опитваш да бъдеш друго, то точно тогава ставаш различен.

Или нещо такова ... обърках се. :booooomb:

^ Не мога да не се намеся, не ме сдържа отвътре 8-)

hardball
10-23-2010, 23:29
толкова ли ми е сложен първият пост?
всяко действие си има съответното противодействие, всяка историческа епоха е имала своя край, всеки социален феномен- своя контра. да си различен означава, да правиш нещата различно, т.е. да бъдеш новатор- да изградиш своя по- добър свят.
обикновено младите са тези, които се стремят към утопия и затова традиционно повечето промени се налагат от хора нашите години.
идеята ми беше, когато правите нещо, какво ви мотивира. всеки гледа да е много важен и оригинален, но каква е целта и какво ви тласка да правите нещата различно сега.

realantisocial
10-23-2010, 23:31
Кой ще е първият фройдист в темата ? 8)

LadyDi
10-23-2010, 23:34
^ Toчно това се опитах да кажа. Че не всички мотивират желанието си да бъдат различни със стремежа да бъдат новатори и да изградят по-добър свят. Целта и тласъкът е именно да си оригинален и да си център на вниманието.

Да искаш да си различен не е обвързано толкова с различно възприемане на света и различно изразяване на вътрешното усещане. Поне при някои.

hardball
10-23-2010, 23:38
Добре, ТИ конкретно как разбираш новаторството. Какво искаш да промениш, какво правиш, правиш ли нещо или правиш каквото всички?

По- директно от това не мога да го кажа, макар че просто ми се искаше да се заформи дискусия за нещата, за които си струва да не си приет, да не си харесван дори и да прескочиш една граница.
и защо
и как
и необходимо ли е
и т.н.

realantisocial
10-23-2010, 23:39
^ Toчно това се опитах да кажа. Че не всички мотивират желанието си да бъдат различни със стремежа да бъдат новатори и да изградят по-добър свят. Целта и тласъкът е именно да си оригинален и да си център на вниманието.

Да искаш да си различен не е обвързано толкова с различно възприемане на света и различно изразяване на вътрешното усещане. Поне при някои.

ЛейдиДи бе възпитаната фройдистка. Може ли да опростя поста ѝ, ако няма да ми се сърди много.

Всичко се върти около световният К'УР.*


* Под гореспоменатия термин да се разбира "стремежът към остра е'бан" :Д

LadyDi
10-23-2010, 23:42
Добре, ТИ конкретно как разбираш новаторството. Какво искаш да промениш, какво правиш, правиш ли нещо или правиш каквото всички?

По- директно от това не мога да го кажа, макар че просто ми се искаше да се заформи дискусия за нещата, за които си струва да не си приет, да не си харесван дори и да прескочиш една граница.
и защо
и как
и необходимо ли е
и т.н.
Точно за това не писах още в началото в темата ти.
Аз, лично (и подозирам, че с това ще падна в очите на хората, на които още не съм :)) никога не съм се стремила да бъда различна. Нито да бъда новатор, нито да променям нещата на по-високо ниво освен лично за себе си, в ежедневието си. Добре ми е такава, каквато съм и не изгарям от желание да се откроя.

Така че не мога да отговоря на въпроса ти :)

realantisocial, да... не се сърдя.

hardball
10-23-2010, 23:45
Не питам дали намираш, че си добър човек, а дали мислиш, че нещата край теб са ок. Явно за теб светът е ок и няма нужда от нищо друго.

Не отива наникъде темата. Не ви питам дали се намирате за достатъчно яки и дали ви приемат за пич за пример и т.н.

ShtrudeL
10-23-2010, 23:49
Чакай малко...Лошо ли е...


Явно за теб светът е ок и няма нужда от нищо друго.


Какъв е света за теб?

hardball
10-23-2010, 23:52
Има много неща, които не ми харесват, които бих искала да са други. Не проповядвам депресивни настроения, а креативност.

която липсва :_)

cherinka
10-24-2010, 00:07
Какво различие, какви пет лева?!
Няма такова понятие. Всеки следва някакъв стереотип. Всеки се изгражда по вече изграден такъв стереотип. Всеки следва някаква вече създадена идея.



идеята ми беше, когато правите нещо, какво ви мотивира. всеки гледа да е много важен и оригинален, но каква е целта и какво ви тласка да правите нещата различно сега.
Това е грешката. Това прави човека "еднакакъв с всички останали".
Какви различни неща?! Всеки се стреми да разсъждава далеч от 'мнението на стадото овце, които следват еди-си-каква идея". А малцина са тези, които са успели да осъзнаят, че разнообразието в даден момент се превръща в еднообразие от разнообразие.
Няма различни, няма различно мнение, няма различни идеи, няма различни устремения, всеки съвпада в някаква вече изградена такава субкултура.
Важното и необходимото е тези, които имат това, така наречено различно мнение', да съумеят да запазят идеите си и да направят нещо срешу всички онова, за което се борят и мислят. На мен лично ми писна от всички, които се имат за големи на думи и отбиват с номера "аз нали съм отворил очите на повечето хора".
Окей..стойте си бездушни и безлични, пък нека нали сте 'отворили' очите на повечето хора.
:lol:
"аз съм такъв", "аз съм онакъв", "аз се боря за това", "аз се боря за онова", АЗ СЪМ МНОГО ВЕЛИК, НО АДЖЕБА САМО ОТВАРЯМ ОЧИТЕ НА ХОРАТА :lol:
не визирам никого, но се замислете...

Sham
10-24-2010, 00:17
(защото:)
Вярвам, че е постижимо божественото у човека.
Ще ми се той да се запъти в тази посока.
Веднъж видял/познал красивото, човек не е способен да отвърне поглед.
+ не ми харесва в какво се е превърнал масовият човек, изобщо съм против идеята за всякакви масовки, особено такива на/около/под маси.

какво (ми се ще да) правя:
Опитвам да събера човешки(я) опит и да отворя вратата към следваща крачка напред, или поне да залостя всичките изходи в обратна посока.
//вероятно звуча твърде абстрактно, но не зная какви отговори искаш да получиш.)


@cherinka, няма нужда да си припомняме колко имена са останали в историята (и нафантазираната такава) с "отваряне на очите", нали?

cherinka
10-24-2010, 00:26
И колко непосредствени хора има според теб във форума?
Защото, според мен, всички тук се борите за прехрана и 'статут' сред приятелите си /и в кариерата си (ннякои от вас). Все посредствени неща...
Различни... колко да сте различни... вие сте ми единствения досег до хора "анти-чалга" (барабар с чалга-душевността).
Учите, опитвате се да разсъждавате, вадите доводи, имате мнение, отстоявате си позициите си, имате характер, имате особености, обяснете на малоумната черинка кое ви прави различни и защоо си мислите, че сте недосегаеми и няма други като вас?
Това ви и пита harball.

Naix5
10-24-2010, 00:27
черинке,ако визираш мен... е доста тъпо.

аз с чиста съвест мога да кажа,че съм различен,защото не приказките или облеклото ми е различно,а защото нема 1 нещо в живота ми,което да е като на другите хора... буквално. от дете съм бил различен,съм и ще бъда винаги,докато съм жив... не се опитвам да съм различен,а просто съм такъв. за добро и за лошо. и не говоря за тва,че съм към суб-култура или че слушам еди ква си музика,аз ИЗНАЧАЛНО съм различен,във аспект на съществуването си. абсолютно на 100% съм убеден,че е така и мога да го подкрепя с 189516598156985985 примера.


Тука си нямаш и на представа колко си прав, че живота ти не е като на другите (нормални) хора. Ето, че и сам си го признаваш. И май само ти си мислиш че си си суб-култура. Отдавна мина модата на футболните гаменчета с дрешки на Фред Пери от битака... и с Арианата в ръка... :cool:

П.С: Аз съм точния пример какво означава да си различен. За разлика от другите аз не ти се кефя на филмчетата и не ти лижа г*за а припадам от смях като чета какви небивалици пишеш и как винаги се пробваш да се изкараш най-готЕния у фороно... :lol:

Naix5
10-24-2010, 00:33
пак си дрогирана май...


а тоя под теб нема и да го коментирам,в другата тема доволно му сипаха всички :-D

В другата тема виждам само гузно мълчание и отричане на очЕвадните факти от страна на "всички" (а.к.а тебе, реалантисошиала и модераторчето). ;)

EarthShaker
10-24-2010, 09:14
Ако нямаше различни хора, новатори и най-вече, хора с въображение, ние нямаше да сме хора. Щяхме да сме хомо ергастер. В африка, голи, преследващи антилопи..
Нямаше да има скални рисунки, нямаше да има разселване по всички континенти, дори и Америките. Нямаше да погребваме мъртвите си, нямаше да има пирамиди, нямаше да измислим колелото, нямаше да можем да говорим, нямаше да ценим изкуството, нямаше да строим небостъргачи, нямаше да направим информационна мрежа на целия свят.
Ако всички бяха от 'стадото', дали щяхме да сме на тоя хал?

И друго. Нормално е, когато живееш в едно общество, разбиранията ти да се развиват спрямо неговите норми. Ако си роден при вълците и живееш с тях първите си 10 години, никога няма да можеш да се интегрираш напълно, защото границите, формирани в главата ти, вече са различни. Ето тогава си анархист и бунтар. :lol:

В човешката природа е стремежа да се различи от другите, и в същото време да не се различава прекалено. Не сме напълно алтруистично-настроени, както колониалните животни, като мравките. Но не сме и индивидуалисти, като тигрите да речем. Това поведение 'аз съм различен' ни е заложено еволюционно, а същевременно съвременното ни общество му дава перфектната почва да се развие със супербързи темпове..

ShtrudeL
10-24-2010, 10:14
Кой различен ще каже "Аз съм различен." ?

Странните не се мислят за странни,различните не казват,че са различни,добрите не искат да оценят или не добротата им,даващите прошка не търсят нищо в замяна....т.н.

PainMonopoly
10-24-2010, 11:57
отговаряте на заглавието, но никой не си направи труда да прочете темата.
не говоря сам по себе си да си различен, а причините, които те карат да искаш да бъдеш такъв и т.н.
вярно е, че всички си седят на главите и не виждат/осъждат това, което се случва около тях, но чак пък толкова...

да си различен, не като дреха, която да те направи гранд мастър джедай 3-ти левъл, а като позиция и право на мнение.Според мен стремежът да си различен е стремеж да излезеш от ситуация, която те поставя в неизгодно положение спрямо други хора.

Често тези, които се стремят да бъдат различни се бунтуват срещу родителите си, които виждат като представители на конформисткото общество. Родителите са религиозни пуритани, детето се впуска в безразборен секс. Родителите са добре материално, детето се впуска в клошария. Родителите искат детето да е спретнато, то ходи с кубинки и мешка и си пуска дълга коса. В случая това е стремеж да отхвърлят властта на родителите си. Те се чувстват ограничени от тях и че нямат контрол върху собствения си живот и отчаяно се опитват да опровергаят това. Тоест в случая първопричината за стремежа за различие е желанието за власт, не толкова върху големи групи от хора или световна доминация, колкото власт върху собственото си тяло.

Друг случай е когато в пубертета човек за пръв път се насочи към "алтърнатив" мода, музика или субкултури. Най-тривиален пример е конфликта чалга-алтернативни стилове. В училищата, където има разделение на популярни и аутсайдери, абсолютно винаги популярните слушат чалга, хаус или друга общоприета музика, обличат се по точно определен начин и движат заедно на точно определени места. Ако някой харесва друг вид музика, стил или забавления не може да се впише. Обратното също е вярно - ако някой не може да се впише поради каквато и да била причина, започва да се пише "алтърнатив". Следователно в случая е стремеж да се намери успокоение, че човек не е в доминиращата клика, което му създава определен дискомфорт.

Могат да се приведат и други примери, когато една група се опитва да доминира над друга, а стремежа за различие се появява като реакция.

WinstonSmith
10-24-2010, 12:04
Различен?

Под различен човек разбирам такъв, който не се вписва в масата хора по някакъв начин. Дали с външен вид, поведение или начин на мислене... А тази маса хора може да бъде най - различна. Както каза човекътвдигащзнаме, всичко си зависи до голяма степен от обкръжението.

Човек може да изпъкне между хората около себе си или с някакви дадености и таланти, или с невъзможността( неискането) да се впише в обществото.

А по въпроса за бунта... Според мен голяма част от хората на тази възраст са с много романтично мислене за света, стремят се да променят нещо в него, да се разбунтуват срещу социалните порядки, да изразят позицията си, да покажат, че не са просто another brick in the wall.

Разсъжденията ми са доста общи и не мисля да влизам в подробности и примери.

П.П. Трябва да спомена, че съществуват и доста хора, които дотолкова парадират, че са различни и специални, че просто постигат обратното и резултатът е... смешен.

w0sh
10-24-2010, 12:06
Да си различен е поредната тинейжърска драма.

Всеки тийн иска да е различен по един или друг начин, за да успее да намери истинската си личност.

Понеже това е тийнфорум ще уточня, че не го казва с лоши чувства.
Всеки си влиза в коловоза на обществото рано или късно. Ако продължаваме да сме различни и на по-късен етап, то определено нещо се е объркало.

Mooo6no
10-24-2010, 12:16
Реално погледнато всички хора са еднакви... просто се вписват в някакъв стереотип и сравнявайки се с друг тип стереотип си казват "Ето, аз съм различен". Аз виждам в terrorclub стереотип на човек за който всеки ден е парти и си живее възможно най на макс... все едно няма такъв тип хора, човек, че да се смяташ за различен.

За да е различен, даден човек трябва да живее супер различно от цялата тълпа - примерно човек, който обикаля с макар и малко пари целия свят и учи много езици - имаше такъв тип в "Добре дошъл в България", който се беше понаучил да говори български от нищото за няколко месеца и знаеше на елементарно ниво вече май още 5-6 езика... или отец Иван от Нови хан.... за да не се вписваш в никой стереотип, трябва да живееш наистина различно, а такива доста рядко се виждат.

WinstonSmith
10-24-2010, 12:38
Всеки човек може да бъде представен като част на някаква група хора.
Като започнем от най - общите неща като пол, раса, възраст, местожителство и стигнем до интереси, възгледи и цели...

ArrowsOfDeath
10-24-2010, 13:41
Защо Уинстън Смит е различен? Защо Лев Николаевич Мишкин е различен? Ами Алекс също? Ами Жулиен Сорел? Все герои, които се открояват с мисленето и действията си. Един различен по добър начин, друг по лош, но различен. Смятам, че "различен" включва и добрите и лошите страни, въпреки че обикновено се акцентира върху различаващите се с добротата си и произлизащите от нея други качества. Използвах за примери литературни герои, защото за мен те са показателен пример за различността.