PDA

View Full Version : Есе на Тема Христо Ботев за 7 клас



weedman123
10-24-2010, 07:20
Трябва ми есе на тема Христо Ботев за 7 клас плс много е спешно. :oops:

blo0dc0untess
10-24-2010, 10:07
Какво по-точно ти трябва за него? За живота му или за творчеството му?

blo0dc0untess
10-24-2010, 10:09
Дано това да ти помогне :)

Никак не би било пресилено да кажа, че саможертвата на Ботев и неговите съратници промени съдбата на България. Малко е да се твърди, че Ботев се превърна в нравствен критерий. Той въплъщава величието на българския национален дух.

Роден в Калофер, той израства с песните на майка си и разкази за хайдушки подвизи. Наблюдава отношенията между богати и бедни, между роби и господари. Това го превръща в един горд българин, готов на всякаква саможертва за своя народ.

За жалост такива синове на майка България си отиват рано. Малко преди смъртта си, се сбогува със семейството си, без да разкрие закъде тръгва, и се отправя към Гюргево. Там с част от четниците се качва на парахода "Радецки", откъдето изпраща последните писма до приятелите си: "Радостта ми няма граници, като си наумя, че "моята молитва" се сбъдва" (писмото до БРЦК) и до жена си Венета: "Знай, че после отечеството си съм обичал най-много тебе". Заставя капитана на "Радецки" да спре на българския бряг при Козлодуй. 205 момчета развълнувани целуват родната земя и поемат пътя към Балкана.

Следват сражения след сражения. Ето го и последният тежък бой. Привечер след сражението единичен куршум пронизва Ботев в гърдите. Поетът пада под връх Камарата между суровите склонове на Врачанския балкан. Това обаче не е края на този свят живот, тъй като паметта на войводата ще живее в сърцата на българите. За Ботев можем да кажем: „Жив е той, жив е!", защото с тези думи започва най-величествената българска песен за борбата между робството и волния полет, между смъртта и духовното безсмъртие.

BaffaLsc
10-24-2010, 10:15
Христо Ботев /есе/Една от най-ярките фигури в пантеона на българските национални герои, изиграла важна роля не само в историческото, но и в литературното развитие на България - това несъмнено е Христо Ботев. Кое прави образа на легендарния поет и революционер толкова титаничен? Дали само творбите му? Или пък само подвизите му в името на родината? Аз бих казала и двете, защото те отразяват непоколебимия характер на великата личност. Няма такъв творец, чийто живот до такава степен да препокрива идеите, заложени в произведенията му. Осъзнал същността на революционното дело, Ботев се стреми към осъществяването на националния идеал - свободата, а чрез удивителните си поетически способности пресъздава вълненията на динамичната възрожденска епоха. Използвайки новаторски похвати в поезията си, той не само заявява своята лична позиция, но и припомня на българина основните нравствени и морални ценности и по този начин го събужда от робския му сън. И дори днес, близо 130 години след Освобождението, Ботевите стихове продължават да запалват огъня в сърцата ни и да будят чувство на национална гордост.За да се опише портретът на една такава знаменита личност са нужни умения, които аз, уви, не притежавам, но все пак ще опитам. Христо Ботев е човек с осанка, вдъхваща респект и лице на роден водач,а високото му чело е признак за неговата гениалност. Но най-изразителни, поне спред мен, са очите му. Строгият му поглед подсказва както решителност и неотсъпчивост, така и желание за борба. Според мен външността на Ботев е отражение на силния му и непреклонен дух. А кое е спомогнало за сформирането на този борбен характер?Христо Ботев е роден на 06.01.1848 в Калофер в семейството на учителя, книжовник и обществен деец, даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Още от малък е закърмен с любов към българското- слуша песните на майка си и легенди за хайдушки подвизи. 1863 завършва калоферското трикласно училище и през същата година заминава да учи в Русия (до 1865), където попада под силното влияние на руската литература. Възприел идеите на руските демократи, Ботев се увлича от практическата революционна дейност. Завръща се в Калофер за кратко, за да замества болния си баща в училище. След празника на Кирил и Методий на 11 май. 1867 г., където произнася слово, с което открито призовава към борба, напуска родния си край завинаги. Решаващ момент в живота на Ботев играе зимата на 1867-1868 година, когато живее за известно време с Васил Левски в една воденица при Букурещ. Апостола оказва силно влияние на младия революционер. Благодарение на тази съдбовна среща, Ботев окончателно поема по пътя на саможертвата в името на свободата.Преосмислил основните нравствени ценности, поетът поставя родината над всичко. За разлика от някои негови съвременници (напр.: Любен Каравелов, П.Р. Славейков), той е човек на действието и е убеден, че освобождението е възможно само чрез бунта и широко застъпва тази теза в своите произведения. "Само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек в пълния смисъл на думата".
Има още една страница ,но трябва да се абонирам ,за да я видя.Мисля ,че това е достатъчно.

weedman123
10-24-2010, 17:50
Благодаря на всички които ми помогнахте :grin: